Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

baarca
12. kvě 2012

@beruska24.9. My chodíme ven taky za každého počasí, jen je potřeba se náležitě vybavit. Přesně jak píše Reruna, holínky, pláštěnky, Mates má softshellové gatě, co vydrží všechno. Spíš teď mám problém s Karuldou, protože nechce být v kočárku za pláštěnou, ale chce si venku v těch kalužích lozit 😅 Sice nijak nespěchám, aby chodila, naopak se toho děsím, až budu honit oba, ale na tohle by se chození už hodilo.

ined77
12. kvě 2012

@beruska24.9. ..taky jsme exoti 😀 .ale jak píšou holky, chce to se vybavit.... 😉 holínky sice fajn, ale i přes to, že matýnek má ještě nahoře zavazovací, aby tam nenatekla voda, stejně má vždy promočené ponožky 😝 😀 .možná kdybych mu dala ty vysoké rybářské....😀 .
já se extra nevybavuju...mokré pak uschne, stejně nejsme za deště venku 2h. 😉 .procházka v dešti nebo sněžení je fajn 😉

baarca
12. kvě 2012

@ined77 Mně se spíš osvědčilo natáhnout Matesovi ty softshellky přes holinky a pak měl nohy suché i po lítání v kalužích. Nevydrželo to jen jednou, když vlítnul do kaluže, co byla snad 20 cm hluboká a navíc v ní spadl na zadek 😅

ined77
12. kvě 2012

@baarca ..to jsem taky zkoušela...nevím jak to dělá.pomáhá jen vyloženě nenechat ho v těch kalužích skákat 😅 .

beruska24.9.
12. kvě 2012

@reruna - já šla bez deštníku, s destníkem bych to fakt nezvládla. normálně u nás fungovalo ´´kaluže obcházíme´´, dnes zkoumala šneky, které cestou sebrala, seznamovala je navzájem 😀 takže kaluže nevnímala. když holínky, tak bych potřebovala šněrovací (něco jako zimní botky) a to jsem zatím nikde neviděla. klasické holínky zatím kupovat nechci.

beruska24.9.
12. kvě 2012
ined77
12. kvě 2012

@beruska24.9. ..a jéje, dohazovačka 😀 .a proč ne klasické holínky?? 😕 ....vždyť je v nich dítko minimálně, teda aspoń u nás 😉

ined77
12. kvě 2012

@beruska24.9. ..jo a ještě....u nás kaluže obcházíme funguje, no občas se stane, ale povětšinou už není problém a na odrážedle přes kaluž může, ale ví, že musí zvednout nožky 😉 ...ale trvalo tooooo 😅 😀

beruska24.9.
12. kvě 2012

@ined77 - asi budu za cvoka 😕 ale máme nakázáno od neuroložky min. do 3 let dávat pevné kotníčkové botičky. takže nosí kotníčkové šněrovací, kotníčkové sandálky na doma (ty většinou zouvá) i na ven. a navíc si pamatuji, že jako dítěti se mi v holínkách špatně chodilo, že když jsem vyloženě nemusela (ať už na táboře nebo i doma) tak jsem radši místo holínek obula pionýrky 😀 to byly do terénu super boty - pro mě 😉
dcerka kaluže obchází, na odrážedle objíždí. dnes byla zaměstána tím šneččím dohazováním 😀 takže nevnímala nic kolem. jediné, kdy lezla do kaluží, když jsem ji v zimě ukázala rozšlapávání ledu na kalužích a ten pak povolil 😝 🙂 ale rychle pochopila, že takhle ne 😉

baarca
12. kvě 2012

@beruska24.9. Nojo, ty máš ale holčičku 😀 Zrovna před nedávnem tu Mates bavil kolemjdoucí tím, s jakým nadšením probíhal kalužema 😀 😀 😀 A já nevím, tak nějak beru, že tohle k dětství patří, takže zrovna tuhle radost mu i dopřeju. Ale jen, když má odpovídající oblečení. Jinak taky se spíš snažím kupovat pořádné normální boty, co nepromoknou, takže holinky jen, když vyloženě prší nebo je spousta kaluží.

beruska24.9.
12. kvě 2012

@baarca - no nevím, jestli pohlaví dítka na to má vliv 🙂 být to rozhodující faktor, tak moje mladší ségra by musela být jako dítě kluk 😀
a navíc když vezmu, jak rychle ji roste nožička, že jarní botky na podzim už nejsou (velikostně), tak to bych musela kupovat hafo holínek. ale na podzim už asi nějaké koupím.
já tuhle radost právě dopřávala v zimě, kdy byl na kalužích takový ten ´´bublinkový´´ led, který zvládla rozšlapat i ona. a když se ji náhodou nedařilo, tak maminka pomohla 😀 nevím, proč bych se ve chvílích zábavy občas také nemohla chovat jako dítě 😉 dcerka z toho byla nadšená 😵

reruna
13. kvě 2012

@beruska24.9. tak nějaké pořádné nepromokavé, ale to se pak oproti holínkám prodraží, ty tolik nestojí a dítě v nich není celý den...ale jestli to máte nakázáno od neuroložky - i když teď tu byla taková zrovna diskuze, do kdy kotníčkové boty a tam se neurologové dost neshodují s ortopedy a fyzioterapeuty, ti by kotníčkové botky nedávali nejraději vůbec, protože je prý pak nepohyblivý kotník, to je jako s klenbou, někteří ji zakazují, někteří zase nutí....ale to je mám pocit se vším - už jsme tu řešili pasty s fluorem nebo bez, doba zavádění lepku se pořád mění, zavádění různých alergizujících potravin, doporučení ohledně kojení, pobytu dítěte na slunci atd atd za těch 5 let, co se zajímám o vše kolem dětí a zdravého životního stylu jsem načerpala tolik a tolik vzájemně protichůdných informací - co se smí, nesmí, může, nemůže - že už jsem si řekla, že žádnému takovému kategorickému tvrzení už nikdy neuvěřím, protože se udělá nový výzkum a ta samá neuroložka ti za 2 roky řekne, že nosit kotníčkové boty do 3 let venku i doma se nemá, takže já už neřeším, jestli dítě bude půl hodiny venku v holínkách

dana3262
13. kvě 2012

@beruska24.9. A co holinky crocs? Ty jsou nějak aspoň trochu ortopedicky a lehký. Dlouho jsem tu nebyla. Nás starší mě přivádí k šílenství 😀 už aby začal mluvit. Ty 4 slova jako veškerý dorozumivani..to je fakt fuska. Ale daří se nám nocnik. Včera byl s nocnikem sám v pokoji a dokonce se tam vykakal! Holky pripominate jim to nebo ne? Já se ptám a když reklne, ze ne, tak to dál neresim, ale musí to bejt vopruz furt poslouchat 'chces curat, chces curat??'.

reruna
13. kvě 2012

@dana3262 já se ptám, když si myslím, že už by mohl být čas, podle mě ještě připomínání potřebujou, hlavně při hře a taky dávám preventivně čurat - třeba jednou za hodinu doma, nebo vždy než jdeme ven atd. někdy se nevyčurá, protože se mu nechce.... ale spoléhat na něj prostě nejde, on si řekne sám až tehdy, když už má mokré kolečko ve slipech 😅 ale lepší se to, přesto denně převlékáme minimálně 5X

dana3262
13. kvě 2012

@reruna nás to právě zvládl během asi 14 dnů. Má hroznej drzak. Vydrzi několik hodin. Mám právě tendence to s ním furt zkoušet,ale nevím,abych Ho tím nenaucila cvrkat. Jo a jak cura doma v sede do nocniku, tak pak venku se vycura jen tak, ze mu svliknu kalhoty a slipy úplně pryč a on se vycura ve stoje, ale nesmím mu já ani on držet pindika.

beruska24.9.
13. kvě 2012

@dana3262 - ty neznám, můžeš hodit nějaký odkaz (jen abych věděla, o co jde)??
dcerka začala trochu mluvit po 2. narozkách, teď má období, kdy se pokouší opakovat slova, ale říká jen začátky slov a většinou zdvojené (pavouk - ´´papa´´, baterky - ´´baba´´....) a nejlepší, když oznámí ´´mami, brrrr (nejasné r) a já se snažím odhadnout, zda to je letadlo, auto, brouk, moucha apod. při třetím mém nesprávném pokusu chytne hysterák 😀 podobně se slovy, u kterých netuším, co se mi snaží říct.
nočník jsem zpočátku připomínala nebo se ptala doma, když nechtěla, nechala jsem být. když jsem sebrala plínku i na ven, doma jsem to neřešila a ptala se nebo připomínala jen venku, na cestách, na návštěvě apod. rozhodnutí jsem respektovala. teď se občas zeptám, když se mi zdá, že dlouho nečůrala nebo když jsme někde pryč. plínku už jen na spaní má asi 14 dní, takže to zatím nemá pevně zafixované a přeci jen - doma převléknout není problém, ale na cesty nemůžu táhnout skříň náhradního oblečení 😉 😀

beruska24.9.
13. kvě 2012

@reruna - dávat preventivně čůrat jsem vzdala, stačilo mi pár hysteráků, na nervy obě, takhle to je více v pohodě pro obě 😉

beruska24.9.
13. kvě 2012

@dana3262 - a co ho venku zkusit podržet jako holčičku? aby ho nemusela úplně svlékat.

beruska24.9.
13. kvě 2012

a ještě perlička 🙂
v pátek jsem jela nakoupit, tatínek hlídal na dvorku (má neschopenku) a říkám dcerce, že když bude chtít čůrat, má hlásit tatínkovi (je zvyklá, že toto obstarává maminka). po příjezdu mi přítel hlásí, že je dcerka převlečená. tak se ptám, jestli si neřekla a počůrala se. a dozvěděla jsem se, že než aby si řekla tatínkovi, tak stáhla tepláčky, kalhotky, sedla na bobek a vyčůrala se sama 😵 samozřejmě počůrané všechno i boty 😝 no, prostě samostatná jednotka 😀
tak jsem přemýšlela, v jakém věku se dokáže holčička venku sama vyčůrat. zda už starší ve školce nebo až ve škole. přeci jen to není jednoduchý úkon 😉

xuxie
13. kvě 2012

@reruna anabáze to byla, to máš pravdu a utéct jsem chtěla, jenom mi to bylo líto, když už jsme se tam dovalili přes půl Prahy 🙂
na dovolenou nakonec poletíme, loni jsem s ním přežila 6 hodin letu + 2 autobusem v naprosto nevhodných časech (do cíle jsme dorazili ve dvě v noci a zpátky ve čtyři ráno), ale to jsem neměla břicho, takže letos "jenom" 2 hodinky, do Řecka. No a to Slovensko asi zvládneme s mužem vlakem - ale ve spacím, vejde se nám tam cestovní postýlka, tak snad to půjde. 8 hodin přes den bych ho tam neudržela a ten spoj je bohužel přes celé Čechy narvanej tak, že po chodbičce neprojdeš - uvidíme ;)

dana3262
13. kvě 2012

@beruska24.9. hahaha!! tak to je presne u nas: "mama, mama! Baba drn drn.." Preklad se ruzni. Baba odjela/prijela/prijede. NEBO Chci jet za babou. NEBO stejne auto jako ma baba (jakakoli skodovka-takze hodne aut 🙂 ) Chci k babe do auta. Baba jede v aute..no proste cokoli.
Predevcirem u uspavani rikal furt "mama mama mnam mnam" a strkal mi popelarsky auto z dupla. A ja se furt ptala, jestli ho mam jist, apod..nechapala jsem, tak pak vyhrnul tricko a musel ho nakojit sam 😀 😀

holinky:
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=52563997
prave jsem objednala uz druhy.

@beruska24.9. na holcicku taky nechce. nejak mu to asi nejde..nejlepsi by bylo kdyby si drzel toho pindika sam. tak snad k tomu brzo dospeje. Nechci ho tim moc stresovat. Odpoledne bez pliny i spi.

beruska24.9.
13. kvě 2012

@dana3262 - 😀
teď jsem si vzpomněla na super ´´větu´´ naší cácory ´´deda brr ááá´´ v překladu to znamená něco ve smyslu ´´dědovi, který sem jezdí, uvaříme kafe´´ 😉 😀
tak jedině zapojit tatínka. synovec si také nechtěl držet pindíka při čůrání, maminka nesměla, protože ho to prý lechtalo a nakonec naučil přes léto tatínek. prostě se opičil po tatínkovi 😉

dana3262
13. kvě 2012

@beruska24.9. 😀 tak to je taky informace za vsechny prachy!! 😀
Mam takovej dojem, ze tatinka zas jeho maminka taky naucila sedet, aby pry necural na prkynko 😅 tak nevim..ono se to vyvrbi.. Dneska to venku chudak drzel jak mohl 😔 3x jsme se oba s muzem snazili ho primet k tomu, aby se vycural. Pak uz jsem mu rekla, at se pocura do kalhot (mela jsem s sebou prevleceni) ale nechtel za zadnou cenu. Vydrzel to az domu na nocnik. 2,5h necural a hodne pil. muselo se mu urcite chtit. to neni moc dobry. Dokonce jsem mu nabizela i plinku, jen aby se vycural, ale nic nepomohlo.

beruska24.9.
13. kvě 2012

@dana3262 - naše pije málo, takže ji každou chvíli připomínám a kolikrát jsem také vykolejená z toho, že dlouho nečůrala, že se ledviny potřebují proplachovat a čistit. dnes jsem ji nahnala do postele už v poledne (jinak chodí kolem 13h.), odpoledne jsme měli návštěvu. to se mezi půl 12 a 12 byla vyčůrat. po probuzení plínka suchá (zase jednou po dlouhé době), čůrat nechtěla a v 16h. už jsem byla nervozní, že by se přeci už mohla vyčůrat, když od 14h. jsem ji pořád připomínala pití 😕
já mám od malička problémy s močákem, takže záchod je můj druhý domov 🙄 a těžko se mi odhaduje, za jak dlouho by se měla jít dcerka vyčůrat. a jak jsem psala výš, když se ptám, tak ji to akorát naštve.

dana3262
13. kvě 2012

@beruska24.9. no, to ma prave asi kazdy jinak. Presne..ze se nastve. Ja kdyz si predstavim, ze by za mnou furt nekdo lez, jestli nechci curat..to musi bejt pak peknej vorpuz.
Ted jsem koukala na cestovni nocniky. To by se nam ted dost hodilo. Stoji to asi 500.- pekna palka.
Nas pil strasne malinko. Delam mu rano a vecer Caro, takze vetsina vody, ale pres den vypil tak asi 2dcl, strasne malinko. Tak jsem se vybodla na vsechny rady a porady a davam mu piti normalne do lahvicky s dudlikem. Ted vypije lahvicku i na posezeni. 2-3 za den. Je to 260ml + ty 2 Cara Takze ma jen v piti urcite pres litr, to by snad mohlo stacit. Kdyz pije min, tak mu ukazuju v nocniku, jaky ma zluty curanky. A kdyz nechce pit, tak mu rikam, ze je zas bude mit zluty, to na nej plati. Nevim teda, proc mu to vadi, ze je ma zluty 😀
Koukalas na ty crocsky?

ameliejulliette
13. kvě 2012

@dana3262 Musím napsat, moc jsem se pobavila nad čtením překladů a příhodou s kojením auta, až k slzám. Děkuju 😵

kaleilah
13. kvě 2012

Ahoj, můžu k vám? 🙂)

beruska24.9.
14. kvě 2012

@dana3262 - právě proto jsem se přestala dcerky ptát a zeptám se, jen když jsme někde na cestách 😉
tak naše se naštěstí vyčůrá i jinde, ale musí mít soukromí. takže u rybníka, kde nikdo nebyl v pohodě, u kadeřnice na velký záchod (musela jsem zavřít dveře a držela jsem ji nad záchodem), u známé na velký záchod (na dvorku bylo moc lidí) apod.
pití nabízím, zkouším všechno možné, ale stejně pije málo 😠 to má po mě, ráno dám kafe a pak se kolikrát celý den nenapiji 🙄 a pak mám učit dítě pitnému režimu 😕
ráno a večer pije po 150ml sunaru z láhve s dudlíkem (jako malá sestřička 😵 ), přes den pije většinou z láhve od kubíka a když má náladu, tak ze skleničky.

beruska24.9.
14. kvě 2012

@dana3262 - jo na holínky jsem koukala, jen si nějak netroufám kupovat boty přes net. budu muset zjistit, zda se dají koupit někde přímo. i když, za tu cenu, když je nakonec obuje párkrát, jestli ji poroste noha jako do teď...asi nechám až na později, až ji nožka neporoste tak rychle. (mám uloženo v záložkách)
jinak díky za inspiraci 🙂

beruska24.9.
14. kvě 2012

@kaleilah - vítej mezi námi 🙂