Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

handm
26. zář 2012

@xuxie tyhle obory jsou pro mě dál, než španělská vesnice 🙂 Obdivuju!!!!😉🙂

xuxie
26. zář 2012

@handm jsi moc milá, ale zní to kolikrát vzletněji než to je - práce jako každá jiná 😉

helulela
26. zář 2012

@noone nohy do O jsou v tomhle věku celkem běžné. U křivice bývá znaků víc než jen tohle - měkne záhlaví, pozdě srůstají lebeční švy, nohy do O jsou způsobené zahnutím holenních kostí (u "normálních" nohou do O jsou holenní kosti rovné a O je dané vzájemným postavením kostí v kolenním kloubu), pak je myslím ještě něco na zubech a určitě je toho víc, jen si to nepamatuju. Jestli je to křivice, to by se mělo rozhodnout hned a ne vyčkávat. Jestli jsou to jen "normální" nohy do O, to se s věkem pravděpodobně srovná.

helulela
26. zář 2012

@handm krásná vycházka 😀 A tím léčením jsi mi připomněla, že mám chuť na kafe a kinder bueno 😉

noone
26. zář 2012

@handm uaaaaaa, statecna matko! 😀

@handm @tital dikyza nazor... ja mam ty mistni kapky, tak uz dneska dostala a dala jsem si do telefonu upominku, abych nezapominala... ☹

@helulela hm, diky moc za odborny souhrn. prosim jeste podle ceho se ta krivice diagnostikuje?
mala byla na UM v podstate od narozeni, i presto je mozne ze by mela krivici?
nohy ji prilezitostne vyfotim abyste mi to tu zkoukly,a le mam pocit ze ma krivy i holenni kosti 😖. ted spi a pak mazeme pro jakoba do skolky, ale hned jak prijdem tak budu zkoumat!

xuxie
26. zář 2012

Dámy, začínám být zoufalá - je normální, aby dvouleté dítě přestalo odpoledne spát? Za poslední týden spal jednou. Mě by to bylo fuk, ale pak se s ním nedá do večera přežít ☹ Já už nevím, co dělat, celé dopoledne jsme byli venku, já jsem orvaná totálně a ten tam vykřikuje v posteli už víc jak hodinu a vůbec, ano náznakem nevypadá, že by mohl/chtěl usnout ☹

handm
26. zář 2012

@xuxie jaj ☹ Noo, já se snažím všemožně taky utahat, viz dnešní vycházka, ale náš naštěstí spí i proto, že většinou vstává mezi 5-6 a večer usíná mezi 20-20,30. V kolik vstává a usíná Marťas? Ale jinak bohužel je to možné, švagrové synovec přestal spát odpo v 1,5 roce 😝

handm
26. zář 2012

@helulela @noone jj, Bohnice hadr... byla jsem zralá na sprchu minimálně 🙂 Ještěže ted oba spinkaj tak ty 2-3hodky..a já se zresetuju😉🙂

handm
26. zář 2012

@xuxie ještě mě napadá, mě malej nechtěl vždycky spát, když jsem mu "přetáhla" jeho hodinu, kdy je zvyklej chodit do pelechu...

xuxie
26. zář 2012

@handm On toho v noci naspí docela dost, protože jak je teď utahaný, když nespí odpoledne, tak v půl osmé usne a v půl osmé ho budím. Ale takhle spal víceméně už od roka, vstával jenom o hodinku dříve (mezi šestou-půl sedmou) a pak odpoledne ještě tak hodinku-dvě. Je pravda, že on je děsný cíťa na jakoukoliv změnu a tohle začalo, jak se vrátil od babičky a nastěhovali jsme ho sem, do nového. U babičky nespal a tady za pět dní jednou. Jinak hodiny mu dodržuji stejně, tím by to být nemělo...ale jsem z toho fakt hotová. Ta odpoledne jsou šílená, je fakt na zabití a já jsem taky hotová, jak se s tím pupkem sotva táhnu, potřebovala bych si alespoň na půl hodinu pospat taky - a nedá se :-/

handm
26. zář 2012

@xuxie Ahaa, no to bude nejspíš tou změnou, navíc může cítit, že brzy přijde "další" změna.. A co zkusit lehnout s ním, do postele, jestli by nezabral líp? Jako blbý ho to "učit" ted před porodem, když budeš potřebovat, aby usínal sám, ale aspon byste chvilku třeba dáchli spolu...

zlilly
26. zář 2012

@handm
@xuxie
to sem chtěla říct taky - prostě si lehni k němu. když už nebudete spát, tak budete aspoň ležet.

xuxie
26. zář 2012

@handm 🙂 To jsem zkusila, to nešlo vůbec - jak je máma, tak furt něco potřebuje, vyskakuje tam jak na gumičce, neposedí, vyhazuje plyšáky, pak si sundal ponožky a strefoval se do mě, když jsem dělala, že spím - no velká legrace.
Achjo, každá rada drahá ☹ A to je ještě muž v trapu až do pátku a mě čekají ještě dva dny plného nasazení :-/
Jsem si postěžovala, jdu ho vytáhnout, než vyskočí z postele po hlavě a drž palce, abych z něj neudělala dva - už mám trošku nervy na pochodu...

a děkuji za napsání 🙂

tital
autor
26. zář 2012

@handm Ano. Motol skvely. Musim rict, ze oba porody tam na jednicku. I kdyz ten prvni byl docela hodne se sitim - jedna rana strizena, druha trzena, tak po zazitku s Baruskou jsem malinko zapremyslela, jestli to opravdu taky neni o sikovnosti doktora. No ale cas nevratim a ted jsem nastesti fit.
Naprosta spokojenost. Musim rict, ze mam moznost ted porovnat tu kladenskou porodnici a Motol, a v Motole dokonce lepsi vari 😀
Co bylo jediny blbe, tak jedna detska sestra na oddeleni sestinedeli II., lituju, ze nevim jmeno, stezovala bych si na ni. Je jak raz na ty maly deti. Bere je do rukou tak, ze novorozenec jen zakvici 😨 , Barusku mela na rezani pupecniku a pak na odber z paticky a dite se mi vratilo po hodine a pul !, vyrvane tak, ze sipalo, a nozicku mela modrofialovou. Samozrejme jsem hned letela za tou druhou sestrou, ktera tu priseru surovou prikryla a rekla, ze je to normalni, ze ji asi moc krve neteklo ☹ To me mrzi, stzeovat jsem si mela. Jeste ted kdyz si vzpomenu, je mi blbe, Barca mela nozicku modrou dost dlouho - byla to fakt podlitina.

PS: Tve rano mi pripomina nase noci. Jenze ja uz se nesmeju, vcera jsme plakala zoufalstvim, uzira me vic ten fakt, ze nespim, nez ze bych byla tak hrozne urvana. Uz umim usnout behem chvilinky a regeneruju asi behem 15 minut, ale ta myslenka, ze bych byla byvala mohla spat... ale nektere z mych lasek to nedovoli... chjo, asi trosicku hypochodrik su ja 🙂

tital
autor
26. zář 2012

Mile matky, spolubojovnice... tak jsem dnes opet vyrazila na ourad..... ani nevim, jestli neni skoda klavesnice....
Pani na PSSZ me privitala, mila. V systemu cosi dohledala, pak mi rekla, ze mi castku nepotvrdi, neb to tam neni odsouhlasene kymsi a ze MC P13 chce asi jen znat datum nastupu na materskou... skocim do auta, nejedu div na cervene (deti jsem udala muzovi a mela jsem na to vsechno fakt jen hodinu), jedu na MC P13, kde mi pani rekla, ze potvrzeni je na nic, neb tam neni ta castka.... Preskocila bych stul a kousla ji do naondulovany hlavy 😝

Mam to vsechno znovu zkusit pristi tyden !?!! Nevim, jestli opravdu uz jsem unavena vykojena matka, nebo ony drahe navonene urednice ke me jen tak pristupuji... Kdybych puvodne nepracovala s lidmi a mnoha urady, nereknu. Jsem zvykla, zjistit si informace, dohledat a hlavne, kdyz uz mam prislusnou pani nakontaktovanou, tak si opravdu overit, jestli obe dve chapeme spravne navzajem sve pozadavky 😔 Ale proste ne, ne a ne. Rodicak 1 nejsou schopny mi zastavit, neb nemaji castku k vypoctu materske, neb materskou 2 nedodala moje firma na PSSZ, a tak me bezi davky, ktere budu protokolarne vracet.... vsak uz si to muzu zkusit znovu pristi tyden, ze ?

Si taky myslim, ze by takto rozrusene sestinedelky nemeli ridit auto. Cloumala se mnou takove zoufalstvi a beznadej, ktera postupne presla v docela nehezkou agresi (doufam, ze na okruhu nejsou radary, bylo by to za par bodu)😠

misa_1
26. zář 2012

Ahoj holky,
hlasim se po delsi dobe, pac me opustil pocitac a novy bude nejdriv za 14 dni:( a na tel. nemam silu psat zadne romany, ale vecer pred spanim docitam pravidelne. Ted jsem zabavila manzeluv notas 🙂
LIbila se mi debata na tema vychova, vubec nevim jak na to, jako starsi sourozenec, ktery bytostne nenavidel svoji mladsi setru az do 18 bych se tomuhle chtela strasne vyhnout. Ale jak na to?
Koukam, ze vsude jsou horsi a lepsi dny, taky pridam jednu historku z vikendu: Sla jsem spat se silenou migrenou, kluci vstavali na stridacku po hodine a jako finale se asi ve 4 Davidek posral (to nejde rict jinak), bylo to skrz pyzamo a fusak az na prosteradle. Takze nasledovala nocni koupel. A v 5 prisel Adam curat a netrefil se do nocniku, takze potopa v loznici. Nevedela jsem, jestli mam brecet bolesti nebo zoufalstvim:( Nastesti byla pred nama nedele a mohli jsme se pres den prostridat ve spani...
Ale zase mam i pozitivni zpravy, Adu vzali od listopadu do skolky, tak uz se nemuzu dockat, jeste aby se mu pak vyhly vsechny nemoci.
Holky, co mate ty trapeni, drzim palce, at je vse ok. uxie, gratuluju k prestehovani! A vsem ostatnim preju jen ty lepsi dny.
Odevzdavam pocitac a ozvu se snad brzy.

xuxie
26. zář 2012

@tital Broucku, jsi statecna a mela jsi ji do te hlavy kousnout!
Me ceka to same - ale me to dela sefova naschval a nevim, jestli je nejaky zakon, ktery by ji mel k dodani onech podkladu primet ci nikoliv...ani nevim, co mam delat. Ani kousnout ji nemohu 😉

svatule
26. zář 2012

@xuxie moc nepotěším, ale Eli mi nespí po obědě už od cca 1,5roku... prostě nechce, v postýlce si hraje, tak ji pak už ani nenutím. Asi 2x do měsíce jde sama dobrovolně lehnout, jinak usíná až večer okolo 19-20hodiny, spí pak v kuse do cca 8 ráno, jak kdy. Když je kolem té 17hodiny jo protivná a jsme doma, tak je jdu okoupat, to ji většinou aspoň trochu probere a pak vydrží. Já prý byla stejná, tak si ani nemůžu moc stěžovat 😀
Teď už jsem si zvykla, ale ze začátku mi chybělo, že jsem třeba nemohla spát s ní i Vašíkem, odpočinout si...

svatule
26. zář 2012

@tital nikdy bych nepomyslela, že jako rodilá a v Ostravě žijící žena 🙂 budu taky rodit v Motole a musím říct, že obrovská spokojenost, nakonec sekce, pan Dr.Horák úžasný, tím, že mi malého odvezli na kardio, tak nemám ani žádnou zkušenost s oddělením šestinedělí, na rizikáči to bylo super, fakt jsem byla strašně spokojená! 🙂

xmarg04
26. zář 2012

Ahoj holky, docitam temer poctive, ale nejak neni sila psat, ono taky jeste neni moc co, Thea jeste uvnitr a ja mam pohodu u nasich, o Maxe se tady perou...😉 Tim vas nechci provokovat, ale chtela jsem napsat k tomu problemu s MD/RD. Venovala jsem tomu v poslednim mesici spoustu casu, dokonce jsem si dohledala i prislusny legislativni podklady (pracovni postizeni), ktery mi ovsem byly k prdu, v pravu socialniho zabezpeceni si bezi vsechno podle sebe a "holky" na UP a SSZ si jedou jak se jim to hodi. Resp. takhle - kdyz byste se chtely zachovat presne podle zakona, nelze to, dostanete se do smycky, ktera nikam nevede 😎 😀 . Nakonec po konzultaci nekolika ruznych uradu i zamestnancu mi vysel nasledujici postup - po obdrzeni papiru na nastup na MD od gynekologa dodat tento zamestnavateli (to, ze on to ma poslat, se pak ovsem tezko ovlivnuje, ze... 🙄) , nasledne nahlasit na UP (tentokrat bez formulare, protoze tento neexistuje, ale stavit jsem se tam musela) od kdy budete na MD, aby k tomuto datu pozastavili RP, nasledne vyckat vyplatu prvni davky ze SSZ, teprve potom se da vyzvednout papir potvrzujici vysi denni davky na SSZ pro UP, s tim na UP a pak uz jen urgovat a urgovat, aby dopocetli, kolik maji doplatit (pokud maji) a poslali to. U me budou mit zpozdeni jen mesic... 🙄 😅 Takze mozna nakonec lepsi varianta nechat si ten posledni rodicak vyplatit a zbytek jim vratit,pokud ty prachy potrebujete...

xuxie
26. zář 2012

@svatule uvidíme, má drahá tchyně tvrdí, že můj muž prý také nespal - ale ona je dost pohádkářka, tak nevím 😉
To my s bráchou jsme byly fakt spavé děti a bráškův synek tuto hezkou rodinnou tradici dodržuje seč může a i nyní v téměř čtyřech letech si rád odpoledne pospinká, klidně i dvě hodinky, pokud bylo náročnější dopoledne 🙂

tital
autor
26. zář 2012

@xmarg04 Sikovna, diky za presny postup. Takhle presne to je, dnes jsem k tomu taky dosla. Bavili jsme se s muzem, ze je ale spousta lidi, kteri si to proste dovolit nemohou - ukoncit rodicak a cekat dva tri mesice na prvni davku penezite podpory v materstvi ! Ze proste ziji z mesice do mesice a kazda koruna pro ne dobra. Takhle vznikaji financni pasti typu home credit, provident a dalsi 😒
Ja budu vracet snad jen mesic, ale stve me ta silena administrativa ☹

misa_1
26. zář 2012

Ohledne prechodu RD/MD jsem asi po 10 telefonatech na ruzne urady dospela je stejnemu zaveru jako @xmarg04 .Nastesti uz ma vse doplaceno. Vzdycky si v tehle pripadech pripadam jako ze jsem jedina, kdo se dostal do podobne situace. Uffff. Nesnasim urady a formulare.

misa_1
26. zář 2012

@xuxie Adam taky prestal spat kolem 2 let. On teda usne, kdyz si k nemu vlezu, ale probiha to asi tak, ze mi treba hodku leze po hlave, skace po posteli, jeci, rika maminko nespi, u toho ja vetsinou opravdu usnu a pak se probudim a on spi vedle me. Ale to se stalo za ten necely rok asi 10x, kdyz ja jsem byla uplne vyrizena. Navic pak jde spat vecer v 11. A jeste se ted po narozeni Davida zacal budit i v noci.

xuxie
27. zář 2012

@misa_1 pomooc - to mi ani neříkej :-/ Se těším, až se půjdu na dva dny vyspat na JIPku - už mi přijde, že unavená budu do konce života...
Ještěže se už v noci vrátí muž a zítra ho snad vezme ven. Kašlu na ten bordel tady a zalezu spát 🙂

noone
27. zář 2012

@tital ach ty urady 😠 . na tohle zas musim slovinsko pochvalit, socialni system tu maji zmaknuty dokonale a vetsina veci funguje automaticky. zadne neustale zmeny jako v cr... jediny kopanec byl, kdyz zmenili system podle ktereho se vypocitava vyse pridavku (a od toho se odviji kolik se plati za skolku) a zaradili do toho nejen prijem rodiny, ale i majetek vc. penez na sporicich uctech (hypoteky a uvery samozrejme ne 😠 😠 😠 ). to byl hodne velky podraz - nekdo penize rozfofruje a nema nic, nekdo si trha od huby a setri detem na lepsi casy a oni mu to ted zapocitali do prijmu, tzn. jako by ty penize vydelal 2x. no, mame nasporeno treba na topeni - topime na naftu a kupujeme ji 1x za rok, o snaze setrit detem ani nemluvim, radsi jsme vsechno prevedli na ucet ke tchyni 🙄. ale krom tohoto mistni system chvalim 🙂 a vas v CR lituju, to by bylo neco na moje nervy! a kor v sestinedeli. jsi dobra ze jsi ji na tu hlavu neskocila a nekousla 😀

svatule
27. zář 2012

@tital
@misa_1
@noone
@xuxie
já z toho přechodu taky šílela, protože to byl děs, navíc jsem musela vše vyřídit ještě cca 14 dní před odjezdem do Prahy, fakt to byl "zážitek" ale nevím, zda jsem měla štěstí, nebo se jim mě zželelo, ale pěkně mi dávky navázaly na sebe, tak jsme nakonec nebyli bez peněz...
jinak teď už začnu pobírat RD a docela mě pobavilo, že musíte vždy zažádat o tu S-kartu, i když si budete peníze posílat na účet... jsem se ptala té paní, co jako s ní budu dělat, tak prý si ji mám schovat do šuplíku 😀

xuxie
27. zář 2012

Ráno budíček, dvě hodiny venku v té kose, přinutila jsem ho ujít 2km (pro něj je to jak maraton, on je fakt nechodící)...a usnul, sice po hodině, ale usnul. Jenom tohle asi každý den praktikovat nebudu, protože já jsem usnula dřív než on a mojí rýmě se to moc líbilo, takže už nedýchám ani jednou nosní dírkou :-/
Jinak, něco se v něm fakt změnilo, budeme muset upravit režim. Zkusíme jít později spinkat, posunu o půlhodinku a uvidíme 😉

carmonka
27. zář 2012

Ahoj holky, nějak nestíhám a chybí mi energie. V noci se mi už oba raubíři buděj pěkně buď navzájem a pak je mám vzhůru oba a nebo napřeskáčku a to je taky naprd. Ve výsledku za těch 7 hodin, co formálně ležím v posteli, stávám třeba 8x, malou už mám u sebe v posteli, na což brácha žárlí a chce tam taky. Takže jí přeložím do postýlky, vezmu si tam jeho, on je hodnej, ale ona se vzbudí, takže začne řádit i on. Malá chce ke mě, protože už si na to potvůrka stihla zvyknout, malej nakonechche k sobě zpátky do postýlky, protože je tam naštěstí nejzvyklejší...ale pak řve, že je to tam studený... No na budku, fakt...
Ad mateřská - já si v lednu měnila výši rodičáku na staršího, protože jsem měla tříletou variantu a jaksi jsem ji nestihla vybrat 🙂 Takže jsem musela opět pro potvrzení na OSSZ do Trojský na P8 (spadá tam můj zaměstnavatel, ale myslím, že tam jezdí skoro celá Praha, ne?). No a tam mi paní už dopředu dala papír, který jsem jim po narození malé jen poslala poštou a oni mi ho vyplnili a poslali zpátky. A pak jsem už jen s tímhle papírem došla na úřad, aby mi zas posílali mateřskou. A taky jsem musela požádat o pozastavení rodičáku. A vracela jsem jim jeden měsíc taky, páč jsem to vyřizovala až měsíc po narození. Každopádně mi přišlo, že v té Trojské to věděli nejlíp a mají tam taky infolinku, kam se dá volat. Na ÚP nevěděli nic a dávali mi i špatné formuláře.
Teď si zas musím vyřizovat rodičák. Jak to vlastně je - na kolik týdnů se dává mateřská? Já to už nějak při tom všem běhu nestíhám. Připadám si jako blbec - při tom prvním jsem to měla líp ošéfované 🙂 Ale je to furt dobrý - dokud venku neběhám se zapomenutým prsem venku po kojení, je to ještě dobrý 😀 😀 😀 Jako to se mi fakt kdysi stalo - podprsenku jsem si ještě zapnula, ale na tričko jsem zapomněla 😎

ameliejulliette
27. zář 2012

@xuxie Super, že jste zvládli stěhování a jsi pořád v celku 😉
@imzadi Opravdu pěkné datum 😉 Budeme na vás myslet.
@handm 😅 No zábavné ráno, velmi se do toho dovedu vcítit 😀