Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

helulela
15. říj 2012

@carmonka tak to bude ona... je tam DDT

misaskul
15. říj 2012

Ahoj holky, náš syn má 13 měsíců a rádi bychom s manželem druhé dítko. Kdyby to náhodou vyšlo tak nějak jak bysme asi chtěli, tak by byli sourozenci od sebe asi 2 roky. Někteří lidé, známí, kteří vědí, že chceme svoji rodinu rozšířit, kroutí hlavou, že 2 roky rozdíl mezi sourozenci je moc málo, doporučují nám aspoň 3 roky rozdíl, někteří nám to naopak přejí a podporují nás. Rozhodnutí je samozřejmě na nás a tak jako tak do toho asi půjdeme, druhé dítko chceme od toho, co se Adam narodil, chci, aby děti měly k sobě blízko a byli parťáci a kamarádi, nejenom sourozenci, navíc není na co čekat, věk máme, bydlení zařízené, není proč otálet, taky ne vždy se zadaří hned že... Ale prostě mám brouka v hlavě. Zajímal by mě názor maminek, které mají děti od sebe ty dva roky, jestli to není totální sebevražda, asi prostě potřebuji jen uklidnit, možná povzbudit. Předem díky. 😉

xuxie
15. říj 2012

@misaskul sebevražda né 🙂 Spíš výzva, řekla bych 😉

xuxie
15. říj 2012

Ke srazu v pátek - kojit se může i u nás, pokud byste nechtěly venku - je to k nám 5 minut. Na místním hřišti jsem kojila právě dnes a taky to šlo 😉

xuxie
15. říj 2012

@helulela tu jsem četla také - naši jí mají - ale neodvážila jsem se zeptat, do jaké míry z ní máma čerpala 😀

xuxie
15. říj 2012

@irenka chjo, ty jsi statečná :-/ Možná se pokandil jenom z toho mléka, jak nechtěl nic jiného, tak mu to možná nesedlo ☹
Vím, že ti to prd pomůže, ale moc na vás myslíme. Už to fakt MUSÍ přejít, už máte určitě vybráno 😉

xuxie
15. říj 2012

Jinak pro pobavení - muž musí ve středu do práce, takže premiéra ve třech a ve čtvrtek jde zapíjet malou - páč chudák nestihl, jak nás pustili brzy...tak vám pak v pátek řeknu, jestli se sejdeme 😉
Pokud mi nadrátovaný až se vrátí vzbudí děti, tak jsem v pátek už čerstvá vdova, držte palce 🙂

irenka
15. říj 2012

@misaskul
Ahojky, vítej.
Jak řekla @xuxie - je to odvážné... ale všechno se dá přežít! 🙂
Hlavně, aby byly děti zdravé. A proto my jsme tady založili spolek dvojmatek,které malé děti brzy po sobě! 🙂
Myslím,že záleží jen na vás s mužem, zda se na to cítíte. Jestli do toho máte chut, tak bych s tím neotálela. 🙂
Je to jen na vás a v tomto případě vám nemůže nikdo radit. 😉 Takže držím palce při správném rozhodování.

@xuxie
Jo, to si říkám taky. Já to beru tak , že to tak je a photovo. Ale kdy se vyspím to fakt netuším. 🙂
Jestli ti to pomůže, tak manžel si nás ve středu přivezl z porodnice a ve čtvrtek mazal to práce a byla tam od 6 od rána do večera.... 😀

xuxie
15. říj 2012

@irenka ok, beru zpět a už neskuhrám...irenko, ty jsi amazonka 😀

ameliejulliette
15. říj 2012

@irenka Tak jaká byla noc? A dětičkám je líp?
@xuxie Budoucí vdovo 😀 Jak jsi kojila na hřišti? Resp. jak jsi měla Lindu oblečenou a v čem zamuchlanou, abys ji mohla vyndat k prsu? Já vozím Eliho jen v teplákách a mikče a tak je ve fusaku - tak jedině že bych kojila i s fusakem? Asi jsem to provozovala s Benem, ale už jsem to zatlačila hluboko do paměti 😀
@misaskul Já ještě nemám moc zkušeností a zřejmě bude i hůř, ale určitě to bude fajn, mít děti takhle po sobě 😀 Každopádně bych na ostatní nedala, jednala bych podle toho, jak to cítím já 😉

imzadi
15. říj 2012

@xuxie ja budu tez skuhrovat...my budem opusteni od ctvrtka☹ mam na tebe dotaz...uz jsi zvedala maleho??? Desim se toho...ma 14kg a treba dat ho do vany nebo do auta???!!! Bricho furt boli...hrozne mi chybi poloha lehu na boku...

Jinak u nas Emule pres den chrni a v noci radi 😝 jak to otocit???

svatule
15. říj 2012

@helulela @carmonka tu knížku jsem četla taky 🙂 ale něco je docela i použitelné, je ale fakt, že se nedivím, že mají rodiče jiné názory na výchovu, kdoví, co jednou řeknou naše děti... 😉
@xuxie
@imzadi myslím na vás holky, ono se to dost rychle utřepe, se spaním neporadím, obě naše děti ctí přírodu a spí od narození více v noci...jsem za to ráda a snad to přetrvá!
@irenka hlavně, že to bereš s humorem 🙂 ono to ani jinak nejde, někdy to je na palici, ale celkově ok.
@ameliejulliette obdivuju, že u toho všeho zvládáš ještě školu, já mám pocit, že je ze mě negramota, ještě, že můžu aspoň do té práce, jinak bych byla úplně mimo...
@misaskul za mě a mého manžela, čím dřív tím líp 🙂 začátek je krušný, ale každý týden je to lepší a lepší a nějak tajně doufám, že i děti si budou blíž.
Holky, mám dva dotazy, jeden aktuální, týká se kojení, myslíte, že už by malý mohl mít spurt v 6.měsíci? Večer jde k prsu, pak vypije 200ml odstříkaného mlíka a pak ještě 200 UM 😕 je to mazec, nevím, proč, během dne pije hezky, cca co 3 hodiny, hlady netrpí...
No a druhý, jak budete do budoucna řešit pokojíky pro děti, kluka a holku, my máme 3pokoják a nějak se začínáme rozhoupávat jít do 4, aby pak na pubertu měli každý svůj, je to ještě daleko, ale zase musíme se rozhodnout, ať víme, jak s hypotékou atd...
V práci to dneska šlo, zítra jdu na odpolední, tak to by mělo být taky v pohodě.
Všem zdraví a klidný večer!

ameliejulliette
15. říj 2012

@svatule Spurt v 6. měsíci rozhodně ano 😉 Pokojík za sebe říkám, že lze i společný - pokud jeden ze sourozenců je dlouhodobě mimo domov a nebo druhý ze sourozenců používá jako pokojík obývák... (toť mé dospívání v 1 pokoji s bratrem 😀 )...

eveluska
15. říj 2012

@svatule souhlas s @ameliejulliette 😀 mela jsem spolecnej pokoj s brachou, plus tam byla pracovna (nasi meli postel v obyvaku) a vyhovovalo nam to jen dva roky - rok, kdyz jsem byla v zahr. ja a pak rok, kdy byl v zahranici bracha 😀 jinak to bylo o zivot..... a to spolu vychazime dobre 😅

handm
15. říj 2012

🙂 Ahoj! @svatule u nás zatím plánujeme, že budou spolu do puberty 😀 Případně do doby, než se začnou uplně nenávidět 😀😀 Ted myslím, že malou k jedničce dáme tak kolem roku (jednička je zatím v pidi pokojíku vedle naší ložnice v přízemí, co má být do budoucna pracovna), až začne spát nějak normálně, nebudit se. A Až budou o kapku větší, vyšoupneme je nahoru do patra do společného pokoje a později každý bude mít svůj,
Každopádně já měla taky pokoj s bráchou, o pět let starší, on ale v 15 vypadl na intr a domů jezdil jen na víkendy a vlastně už se tam "napořád" nikdy nevrátil, takže o to jednodušší...A máme vztahy výborný!😉

@xuxie ty vdovo budoucí, nestraš..😉😀 A držím palce na přesilovku..
@imzadi jej, tak to je nemilé. Co budit přes den... kolik ti toho naspí?

Sraz my ještě stále ne ☹ 😠 Furt chrchle a rýmuje.. ale snad se z toho už konečně vyhrabe a nebude se nás to držet jako chudáka @irenka...
@

tital
autor
15. říj 2012

@misaskul Jak psala Xuxie, vyzva urcite 😀
Byli jsme na tom podobne, ja chtela miminko, kdyz malemu bylo 15 mesicu. Manzel se trosku branil, ze je brzy, tak jsem ho uklidnila, ze to preci hned tak "nevyjde", ze ? Vyslo a hned prvni mesic 😵
A ted, jsem hrozne spokojena. Priznam se, ze druhe tehu neni moc prochazka ruzovym sadem s druhym ditetem, protoze uz mas to prvni, ktere ma dost pozadavku a hlavne chce chovat a chodit. V prvnim tehu Ti div pribuzni nepridrzuji lahev s vodou, aby jsi se nenamaha... u druheho je to tak, ze to proste MUSIS zvladnout, protoze preci to vsechny zvladly...
Ale me se to ted libi. Bertik na Barusku krasne reaguje, chce ji, porad ji pusinkuje. A jasne ze je to nedky hodne tezke, kojim, prebaluji, mam min casu, logistika a cela organizace je slozitejsi... ale muj soukromy nazor je, ze za rok by to nebylo o moc jine. I trilete dite potrebuji mamincinu peci. Jdi do toho 😉

tital
autor
15. říj 2012

@xuxie Nas to taky semlelo 🙂 Muz mel mit po porodu dovolenou, byt s nami doma. Pak babicky... sup a ted se otocim a zjistuju, ze jsem tu v plnem provozu s detma porad sama. Ale da se to. Rekla bych, ze je to i vyrazne lepsi na "manipulativni" jednani s detma.

tital
autor
15. říj 2012

@svatule Chceme taky resit bydleni. Pred nastupem jednicky do skoly, aby pak v puberte urcite meli kazdy svuj pokojik. Cili nas ceka preuverovani, prodej, stehovani, nova hypoteka... chceme luxusku za malo penez 😉 , nejlepe 4+1 nebo i 5+1, ale v kazdem pripade to prijde na pretres, az se vratim do prace, ted by nam asi takovy uver ani banka neschvalila....

helulela
15. říj 2012

@misaskul ahoj, jestli chcete druhé teď, nenechte se odradit a jděte do toho. My máme kluky o rok a půl a žijeme 😉 Z pohledu rodiče to náročné je, ale ne až tak hrozné, jak jsem čekala před porodem. Ale nedokážu posoudit, jestli bychom si rozdílem třeba 4 roky nějak pomohli. U nás to je hodně i o povaze kluků, kdy starší je ten náročnější a mladší je pohodář. Rozhodně pro mě byly těžší začátky s prvním než začátky s dvěma. Z pohledu dětí jsem slyšela názor psychologů, že není dobré do rozjetého období vzdoru staršího přinést domů miminko, že i bez něj je to pro staršího náročné období. Doporučovali právě rozdíl minimálně tři roky.
A abych přidala taky nějaká pozitiva 😉 Líbí se mi, že to náročnější miminkovské období v podstatě sjedeme najednou, pak už budeme mít dva kluky, kteří budou mít podobné nároky a půjde s nimi leccos podnikat. Doufám, že k sobě budou mít blízko. A taky mě to s dvěma doma mnohem víc baví a mám pocit, že až teď jsme opravdu rodina.
I u nás se hodně lidí podivovalo, že budeme mít děti takhle brzo, prorokovali, jak to bude hrozné, že oni by to nezvládli atd. Řešili to nejen známí, ale i úplně cizí lidi ve frontě u pokladny v obchodě, když viděli miminko a můj pupík. Tenkrát mě to hodně vadilo a zařekla jsem se, že to zvládnem v pohodě a i kdyby to až tak v pohodě nebylo, že to před nimi nikdy nepřiznám. Takže na dotazy odpovídám "ano, děti takhle brzo po sobě jsme chtěli", "ne, dá se to v pohodě" a když si chci postěžovat, tak jen těm nejbližším. Ale v podstatě si ani moc není stěžovat na co, dobré a špatné dny jsme měli i jen s jedním dítětem 😉

helulela
15. říj 2012

@tital tvůj popis prvního a druhého těhotenství je trefný 🙂

handm
15. říj 2012

@misaskul Za mě určitě jo 🙂 My jsme už rodičák vybírali s délkou tak, že riskneme dvouletou a hned navážeme druhým svištěm. Děti jsme chtěli brzy po sobě, dva roky nám přišly ideální. Budou parťáci, vyhrají si spolu, zabaví se a zábava bude pro oba společná a nebudu muset vymýšlet složitě nějakou aktivitu, kdy se zabaví pětiletý a roční capart..😲
Jak píše @tital ted jsem spokojená 🙂 Mám navíc kluka a holku, což byl takový moc fajn bonus😉🙂 Jednička sice občas šprajcne a zazlobí, ale je moc hodnej k malé, vypadá to, že ji má rád, nosí ji hračky atd.. netvrdím, že občas mi nejde hlava kolem a večer jsem ráda, že jsem ráda (dnes ve 4 v noci krmím malou a v 4,15 vstával mladej a už neusnul 😝), ale jsou zdraví, krásní a moji a mám štěstí, že je mám. Takže určitě ano. Navíc, jiný rozdíl není o nic lepší si myslím, to pak už jedině dvojčata😉😀 A jak vždycky říkám - zvládli to větší blbci, zvládnu to taky😉😀😀

imzadi
15. říj 2012

@handm no chrupka defakto furt..probudi se, rev pri prebalovani, kojeni u toho uz usina a pak teda skytavka dokojeni apod. No ale usne a spi tri hodky do dalsiho kojeni... 😅

tital
autor
15. říj 2012

HOLKY JDU ZKUSIT ZALOZIT SOUKR POKEC. VYHRAL TEDY NAZEV DVOJMATKY 😉 Jak vidim, je nutny pridat tam loginy, kdo se muze pridat... doufam, ze to neskopu a na nekoho nezabudnu... musim nasi diskuzi projit zpetne. Kdybych nekoho prehledla, drbnete mi do IP, hned to napravim.

helulela
15. říj 2012

@svatule já měla v 3+1 taky společný pokoj s o dva roky mladším bráchou. Nebylo to nic extra, soukromí nula, ale celkem jsme to zvládli. I když jsem záviděla kamarádce, u které si ve stejném bytě rodiče oddělili část obýváku na ložnici a ona i brácha dostali každý svůj pokoj.

handm
15. říj 2012

@imzadi na jednu stranu krása, ale v noci to musí být pak jízda 😝 Ale je ještě fakt malinká, tak snad se to utřepe... Já tedy nemilosrdně budím, aby to tu mělo trošku nějaký řád 😀😀😀 Jenže moje dvojka už je větší...dej jí čas, snad to přežiješ do konce 6nedělí...

helulela
15. říj 2012

@imzadi Ada přes den taky většinou spal, naštěstí spal i v noci, takže vlastně pořád... aspoň prvních pár týdnů 😵 Znám jen ty knižní rady, jak přes den máš nechat světlo, netlumit běžný provoz okolo, v noci pak držet tmu, nemluvit, nehrát si, nakojit, přebalit a šlus. Časem by se to mělo srovnat.

imzadi
15. říj 2012

@handm
@helulela diky holky! Pres den spi v obyvaku takze kolem silenej kraval..no snad se to upravi jinak fakt nevim 😝
@svatule po tom co jsem s brachou sdilela jeden pokoj do jeho 19, me bylo 12, nikdy bych to detem neprovedla...budou spolu tak do prvni druhe tridy a pak od sebe 😎

tital
autor
15. říj 2012

Jeeeee, chtela jsem vykopirovat koho jsem zaradila do diskuze, ale uz jsem to odtukla.... prosim, dejte mi nejak zpetne vedet co se deje. Jak jsem zakladatel, neprijde mi asi vyzva....

xuxie
15. říj 2012

@ameliejulliette Čauky, já jsem dneska měla kojící outdoor premiéru, ale docela to šlo. Lin zatím nedávám na ven do fusaku, ale má teplé gatě, body, svetřík a kabátek a zamuchlaná je v dece - v té dece i kojím, má to výhodu, že si odbalím jenom tu část dítěte, kterou potřebuji dostat k tělu. Vzhledem k velikosti, resp. malosti mých vnad, musím eliminovat počet vrstev mezi sebou a prckem na minimum, páč by chudák jinak nedosáhla 😉

baarca
15. říj 2012

@xuxie S tím porodem jsem to měla podobné, jen Karuldu museli vytáhnout už po půlnoci 😀 Nějak jsem ten pobyt v porodnici psychicky neunesla a rozrodila jsem se. Jenže Karu byla napříč, takže se stejně muselo řezat.
A s těma zapíječkama to bylo u nás taky podobné. Jak musel m. hlídat Matese, když jsem byla v porodnici (navíc jeden den byl na služebce), tak doháněl až po návratu. Ale naštěstí dorazil alespoň pomoci s koupáním a uložením a do hospody byl propuštěn až kolem 20. hodiny, kdy už děcka obě spala.

@misaskul Já bych neměnila. Děti jsou už teď úžasní parťáci, krásně si vyhrají, i když se samozřejmě hašteří, ale hádat se budou i děti od sebe dýl. Je to samozřejmě náročné, asi posun je, až když je starší dítě ve školce. Ale ty první náročné roky rychle utečou a pak už to bude jen a jen výhoda.