Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

teerka
13. pro 2012

Tak mě napadlo, kdybych chtěla dát staršího skoro tří letýho syna na hlídání třeba na víkend, nebude té mé cácorce po bráškoj smutno? je jí deset měsíců a jsme pořád všichni tři spolu. Co myslíte?

reruna
15. pro 2012

@teerka myslím, že to přežije, u nás je to spíš tak, že mladšímu se po starším stýská, když je starší třeba u babičky nebo když chodil do školky a mladší ještě ne, ale zvykl si na to a po pravdě - staršímu se nestýká vůbec a je rád, že si od mladšího odpočine

ameliejulliette
18. pro 2012

@mistrulka My to řešili okolo 8 měsíců... Pak už jsem měla jenom ranní a večerní kojení a v noci jedno UM... Je už Martínkovi líp? a jak to vypadá v noci? Toho manžela jsem zapojila proto, že Ben prostě věděl, že od něj mlíko nedostane 😀 a uklidnil se dřív, než kdybych ho chovala já v náručí, hned u zdroje 😅

beruska24.9.
20. pro 2012

Kdysi, už jsem tu dávno nebyla, jsem sem psala, jak mě mrzí, že jsem přišla o ten nejkrásnější rok u své dcerky (cca 1-2 roky věku), protože mi bylo celé druhé těhotenství zle a pak začátek s batoletem a miminem očistec 😠 A někdo, možná že @ined77 mi psal, že si to vynahradí u mladšího dítěte. Jsem si říkala ´´snad to tak bude´´, ale nyní vidím, že to opravdu tak nejde.
Nejen, že každé dítě je jiné, jedno nenahradí druhé, ale když - i když to běžně nedělám - porovnám obě dcerky.....starší krátce po roce věku byla ještě takové ´´miminko´´, obléknout si uměla ´´jen´´ čepici a sukýnku, nočník ji absolutně nic neříkal, nejevila o něj sebemenší zájem......mladší si v tom samém věku umí obléct čepici, sukýnku i tepláky/kalhoty (stačí pomoct obléknout přes zadeček), začíná zkoušet oblékat triko, každou chvíli chce na nočník (i když zatím bezvýsledně), snaží se napodobit sestřičku, v lumpárnách je nyní tam, co byla starší o rok později a tak bych mohla pokračovat donekonečna. 😉
Takže si dovoluji nesouhlasit s názorem, že druhé dítě vynahradí ztracené období u prvního dítěte. Už to neřeším, beru holky takové, jaké jsou a snažím si je užít, dokud jsem doma. 😵 Jen mě napadlo, že to sem napíši a třeba se ozve někdo z maminek, se kterými jsem tady kdysi řešila radosti i strasti péče o dvě malé děti. 🙂

ined77
20. pro 2012

@beruska24.9. ...já jsem to vynahrazení s druhým myslela spíš pro sebe, pro svůj pocit. že ten věk mladší, kdy přišel do rodiny sourozenec si tentokrát prožiju více naplno.samozřejmě, že už nikdo nevrátí čas a s prvním to holt proběhlo daleko hektičtěji než to bude tentokrát 😉 .
asi nemá smysl si nad tím lámat hlavu, člověka to samozřejmě mrzí, ale kdybych měla volit znovu, určitě se rozhodnu stejně 🙂 . jen bych se snažila vcítit do staršího trochu víc. zpětně si uvědomuju, že příchodem miminka jsem ho dost "postaršovala" a chtěla po něm věci, které prostě nemohl pochopit ☹.
porovnávat sourozence nemá smysl nikdy....ten starší bude vždy tahoun a mladší bude mít vždy touhu a snahu se mu vyrovnat. já to navíc mám ještě rozdílnější, takže nějaké srovnávání dovedností je u nás naprosto tabu...těžko říct jestli je to tím, že je kačka holčička nebo je to prostě starším sourozencem, ale je v hodně věcech daleko napřed než byl matyášek. každopádně jsou super dvojka a jsem šťastná že je mám 😵 . a přesně jako ty a i když mi z toho často hrabe, si je snažím užít dokud na ně mám všechen čas 🙂 .

beruska24.9.
20. pro 2012

@ined77 - Pořád mám pocit, že to obě myslíme stejně, jen jsem to možná špatně napsala. Jasně, že si teď prožiji to věkové období, o které jsem u starší přišla, ale....pořád je tam to ALE. Prostě mladší se na svůj věk chová, jako by byla o něco starší 😀
Fuj, motám se v tom.....ale snad tomu porozumíš 😉
Ano, to ´´postaršování´´ starší dcerky v době příchodu miminka si zpětně také uvědomuji. Čas už nevrátím, můžu se jen poučit ze svých chyb a snažit se, abych to neopakovala jindy (i když v jiném věku). 😎
Ani porovnávat cizí děti, stejně jako porovnávat sourozence. Však jsem psala, že to běžně nedělám. V předchozím příspěvku to bylo záměrně, aby mi to pomohlo vyjádřit pocity a ´´ztrátu´´ daného období.
Ano, hrabe mi celkem často 😀 ale na druhou stranu, když vidím, jak se obejmou, lípnou si pusu - tak jsem ta nejšťastnější máma na světě 😵 .....do chvilky, než se začnou řezat jak koně 😀
Starší po sobě vysávala drobečky a já stihla v rychlosti odepsat. Jdu k nim, než mi rozeberou vysavač 😝 😀

ined77
21. pro 2012

@beruska24.9. taky mám pocit, že to myslíme stejně, akorát tohle se zrovna špatně popisuje 😉 .

myrer
15. led 2013

Ahoj maminky, pročítala jsem diskuzi i po zpátku, ale nenašla jsem odpověď. Mám syna rok a půl, ted jsem těhotná a mezi dětmi bude věkový rozdíl 23 měsíců. Jak jste to řešily s kočárkem, zajímají mě praktické zkušenosti. Pořizovaly jste buggypod,skate, jak to bylo s chozením u staršího dítěte? Syn je docela šikovný, kočárek nepoužíváme asi měsíc, bydlíme na malém městě, vše je blízko, chodíme pěšky, ujde cca 1 km max 1,5 km, ale pak už nemůže. Pokud jdu k lékaři se sebou, neberu ho, mám zajištěno hlídání, pokud s ním, tak kočárek, ale to jen v rámci úspory času. Velké nákupy dělá manžel.Děkuji za rady.

eveluska
15. led 2013

@myrer z toho, co pises, to vypada, ze byste se bez kocarku pro starsiho obesli... kazdopadne ja jsem teda zaznamenala i okolo, ze ty starsi deti se chteji vozit, jak vidi miminko, i kdyz uz predtim hezky chodily...... zalezi presne, jak a kam se potrebujete dostat.... pokud tapate jen po vsi, hriste mate blizko... tak bych to vubec neresila a poridila nejaky klidne jen latkovy nositko, do kteryho si v pripade nouze das bud mimco nebo starsiho a toho druhyho odvezes domu na kocare.... Ja porizovala dvojkocar hlavne z duvodu velkych vyletu, dnu, kdy jsme cely den venku a potrebuju, aby se starsi mohl v kocarku i vyspat apod. ... kolem tech 2let se vozil jeste celkem hodne a rad, ja mam ale deti rok a pul od sebe, tak jsme ho vyuzili hodne....

irenka
15. led 2013

@myrer
Ahojky, mám rozdíl mezi dětmi 23měs. Pořídili jsme skejtík za kočárek, ale malý na něm odmítal stát a chtěl dolů. Dopadlo to tak, že jsem ho nosila a přes sebou tlačila kočárek s novorozenětem. Usoudili jsme s mužem že takhle to dál nejde a pořídili dvojkočárek. Využívala jsem ho dost často. Všechno mám daleko, jen do obchodu 2stanice autobusem. Syn si kočárek sám vybral a byl spokkojený, já oba naložila a mohla vyrazit i na delší procháku a obě děti se v kočárku krásně vyspali. 🙂
je to u každého dítěte jiné. 😉

sova33
15. led 2013

@myrer Ahoj, já mám děti 22 měsíců od sebe a mladší, pokud jde se mnou, chodí pěšky nebo jede na motorce. Do porodu jezdil normálně na sporťáku. Když jdeme s manželem, máme dva kočáry. Ale jak už zaznělo, každé dítě je jiné. Rozhodně bych ale nepořizovala nic hodně dopředu.

zlilly
15. led 2013

@myrer pokud dobře počítám, tak budeš rodit v květnu nebo tak nějak.... jestli nemusíš chodit nijak daleko, tak bych to neřešila. já mám děti 21m od sebe a dvojkočár nemám. mám skejtík a používám ho málo a nerada. velkej může jezdit na nějaké motorce, mimi v kočáře. nebo velkej do kočárku, mimi do šátku. můj mladší je extrémně velký dítě, takže brao vyrostl z hlubokýho kočárku, takže sem jezdila se sporťákem a tam sem je mohla oba střídat. jeden se vezl, druhej se nesl nebo šel. a šlo to. drobet stresový jsou teda cesty mhd se dvěma dětma, ale to není tvůj problém.

helulela
15. led 2013

@myrer ahoj, mezi mými kluky je 18 měsíců. Starší není nějaký extra chodec. Pořizovali jsme buggypod a využívali jsme ho denně skoro rok. Z toho, co píšeš, bych taky řekla, že se obejdete bez dvojkočáru, možná byste využili skejt. Ještě je čas, syn se bude zlepšovat. Můžeš si zatím udělat přehled, co existuje, a dokoupíš případně po porodu podle situace.

myrer
15. led 2013

Všem moc děkuji za rady, prozatím se podívám co existuje, uvažovala jsem o skejtu nebo buggypodu. Před narozením druhého dítěte se stěhujeme k rodičům, mají dvougenerační dům, aby mi mamka trochu pomohla, je v důchodě a táta taky, takže na to budeme v podstatě tři, manžela nepočítám, od rána do večera v práci, dvojkočárek se mi moc pořizovat nechce. Druhé těhotenství mě dost zaskočilo, bylo neplánované a nepředpokládané 🙂

ciernavila
17. led 2013

@myrer toto je presne aj nas pripad. My mame nakoniec ln skejt ale asi aj ten predame lebo sa s nim nevojdem do vytahu, ledva tam vojdeme bez neho a maly krasne tape, vsetko mame blizko.

vivi
20. únor 2013

Ahojte, ked všetko dobre dopadne v lete máme druhé babo s vekových rozdielom 17 mesiacov. Rozmýšľam či budem potrebovať surodenecky kocik? A tiež keby ste mi mohli dať dáke typy ako to zvladat co najlepšie. Máte skúsenosti s kocik Abc zoom?

veronikaka
20. únor 2013

@vivi Mám děti mezi sebou 2 roky a fungování bez sourozeneckýho kočárku si absolutně nedokážu představit. Máme Phil and Teds a velká spokojenost.

andelka
22. únor 2013

@myrer my jsme nakonec po porodu sourozeňák pořídili. Starší sice chodil, ale málo a zdrhal, nějaký skejt nebo za ruku nebo na motorce nehrozilo. Používala jsem ho prvního půl roku, když jsem musela s dětma někam sama. Jinak většinou jsme šli s babičkou, každá jeden kočárek. Ona totiž často někde zůstala se starším a já se buď procházela nebo jela domů. Malej moc v kočárku nevydržel a kojil se co chvíli. Po tom půl roce se na přesuny víc hodilo nosítko pro mimi a starší za ruku. Za tu dobu trochu zrozumněl a už tolik nezdrhal a víc poslouchal a i víc ušel.
Měli jsme Jané powertwin.
Rozdíl mám 22měsíců.

romcovaklarka
11. bře 2013

Ahoj holky, chci se zeptat, jestli se vám někomu taky stalo, že se starší po narození mimča začal/a v noci opět budit. Malej má 21 měsíců a už několik měsíců spával celou noc, sice ho ještě kojím, ale už se v noci nebudil ani na mlíko ani jinak. A teď poslední dny se mi v noci budí, není to tím, že by ho budilo miminko, mají oddělené pokojíčky a navíc se budí i když malá spí. Taky začal ráno vstávat mnohem dřív. Stalo se vám to někomu a spravilo se to zase, nebo to už jim zůstalo?

vilibalda
11. bře 2013

@romcovaklarka Máme to teď doma stejně jak popisuješ, jak s buzením v noci na mlíko (z lahve), tak s dřívějším vstáváním ☹ jen spíme všichni v ložnici, tak jsem myslela, že Vojtík Míšu budí... Ale co s tím netuším, mám děti o malinko menší než ty.

coopanka
27. bře 2013

Ahoj všem!
Měli bychom mít druhé děťátko cca 2 roky po prvním. Moc jsme si to přáli je mít brzy po sobě, klidně i dříve, nicméně to vyšlo právě takto. Chtěla bych se vás zeptat na (zatím) jednu věc. Čelili jste dotěrným otázkám "Cože tak brzy, proč? A třetí bude zase příští Vánoce,jo? Lepší je to tak a onak, my měli děti po 5 letech a myslíme, že... ".. apod. Jde o to, že z rodiny z jedné i z druhé strany měli VŠICHNI děti s rozdílem o 5-7 let.. no a samozřejmě ta tendence a myšlenka, že je to "ideální" u nich přetrvává. Nám by to absolutně nevyhovovalo, byť nebo právě proto, že je milý taky o hodně let se sourozencem, ale náš názor nikomu nevnucujeme. Bohužel se trochu obávám reakcí na ten "malý rozdíl". Rozhodně mě ty řeči nenalomí, protože jsem o své volbě přesvědčena a jsem za to hrozně ráda. No a chtěla bych znát vaše nápady či případně zkušenosti, jak byste na podobné řeči reagovaly, protože se může lehce stát, že pod vlivem těhotenských hormonů budu zrovna v ráži a nemusím na to reagovat dvakrát příjemně 😀 Raději se na tu situaci a řeči, které určitě přijdou, připravím trošku předem 🙂 Už teď se trochu cukám u kamarádek, když mi doslova radí, kdy si mám udělat dítě, abych to měla "nejlepší" (a že dva roky je blbý kvůli ...) a to nevědí, že jsem v tom 😅 Chtěla bych zkrátka radily inteligentně odpálkovat, aniž by mi zkazili chuť z oznamování. A nechtěla bych se taky dostat potom do obhajování své volby, protože nemám co obhajovat, ale s rodinnými tendencemi by se na to vždycky našla odpověď a diskuze by nebrala konce, hlavně kvůli rozdílnosti názoru, u nichž si myslím, že ani jeden není dobrý či špatný, prostě jiný, ale někteří z rodiny jiný názor bohužel nepřekousnou a budou se snažit mě přesvědčit o svojí volbě..

Nejsem tu nová, ale mám provizorní nick, protože z rodiny kromě manžela o novince ještě nikdo neví a na MK mám spooustu lidí z reálu. Mrzelo by mě, kdyby se to prokeclo třeba rodině ještě než jim to oznámíme sami! Díky za pochopení a tipy 🙂

eveluska
27. bře 2013

@coopanka snadna odpoved, kdyz to vytahne prave nekdo z rodiny - tchyne, babicky..... tak rict, no "prave proto" to tak nechceme 😅 kdo se moc pta, moc se dozvi, proste vy to nepovazujete za idealni rozestup a chcete to jinak prave proto, ze to znate z rodiny, kde maji vsichni tyhle rozestupy 😝

coopanka
27. bře 2013

@eveluska Děkuji za odpověď, hned se mi moc líbila 🙂 no a pak jsem si představila ty jejich oblíbené argumenty, že tomu sedmiletýmu dítěti už příchod můžeš vysvětlit, proto třeba i méně žárlí, pak že chodí do školy a máš víc času na to malý a kdybych řekla "Právě proto.." asi by mě poslali do ústavu choromyslných rovnou, protože to jsou přeci "jasné klady" 😀 Jak říkám, nechci zase řešit do nekonečna, že jsem chtěla, aby si víc rozuměli, já šla dřív do práce, aj. to mě pak smetou argumenty, že sousedovic Pepik se se svým bráchou nesnáší a jsou taky takhle málo od sebe.. Musím přemýšlet dále 😀

sedivka
27. bře 2013

@coopanka a proc se temi recmi vubec zabyvas?? Co je komu do toho, jak mate svoje deti os sebe? 🙂 myslim, ze staci rict, ze presne takhle jste to chteli a tesite se na dalsi miminko. Na to preci nejde nic rict 🙂 a pokud ano, doporucuji asertivni techniku "ohranne gramodesky" a znovu zopakovat, ze presne tak jak to je, jste si to prali. Myslim, ze vubec neni potreba nekomu neco vysvetlovat..

ivuska22
27. bře 2013

@coopanka My budeme mít děti od sebe 19. měsíců a taky to má většina kolem za katastrofu. Včera jsem si vyslechla proslov i od prodavačky v Tescu. To jsem myslela, že už ji vážně pošlu někam. Ze začátku mě to vadilo, ale teď už to tolik neřeším. Každýho věc, jak bude mít děi od sebe a hlavně je to věc co se až tak dobře neplánuje 🙂

coopanka
27. bře 2013

@sedivka no snad máš pravdu a pochopí to na páté přehrání desky 😀 Však ono i když jsi přesvědčena o tom, že je to dobře, stejně občas člověka zamrzí, že se tě pořád snaží někdo (a ještě z rodiny) přesvědčovat, že takhle to není zas tak dobrý... 😔 No z miminka se těším moc a tohle mi to nepřekazí, a taky proto bych si chtěla tu radost udržet co nejdéle a oznámit jim to klidně až v půlce těhu.

coopanka
27. bře 2013

@ivuska22 no tak na takové inženýrky od pultu jsem zvědavá nejvíce. 😅 (nic proti prodavačkám, ale cizím osobám, který vědí holý prd). Rodinka stačí.

coopanka
27. bře 2013

@ivuska22 A že nejvíc hrozeb a hororových scénářů přichází zrovna od lidí, co s tím nemají absolutně žádné zkušenosti, že 😠 😀

ivuska22
27. bře 2013

@coopanka Jo rodina už to nějak nekomentuje, ale kamkoliv dojdu s malým a pupkem, tak jak kdyby každej měl právo to neustále komentovat a popisovat co hroznýho nastane. Člověk si zvykne a vypouští to hnedka z hlavy.

sedivka
27. bře 2013

@coopanka nedat se. je to vase rodina a vas zivot. nikdo nema pravo vam do toho kecat...