Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

eveluska
27. bře 2013

@coopanka hmm, a co argumenty psychologu? rozdil vic jak 4-5let mezi detmi uz z nich dela dva jedinacky a ne sourozence 😉 a jinak naprosty souhlas s @sedivka - "takhle jsme si to prali" a nazdar, opakovat do zblbnuti 🙂

coopanka
27. bře 2013

@eveluska @sedivka máte pravdu, jak prosté a snad efektivní 🙂

ameliejulliette
27. bře 2013

@ivuska22 @coopanka Mě taky v tramvaji ještě před porodem často litovali 😀 Ale kolikrát mě nepustili sednout 🙂 Zkuste to neřešit, klidně naprosto ignorovat. Jestli si děti budou nebo nebudou rozumět, není kolikrát o věkovém rozdílu, kolikrát ani o výchově 😉 A jestli jste takový rozdíl chtěly a máte ho, buďte spokojené a užívejte si to 🙂 Dle svých zkušeností zatím můžu říct, že po náročném začátku je to čím dál lepší, a myslím, že to bude skvělý 😉

coopanka
27. bře 2013

Díky za povzbuzení. Největší obavy mám o staršího, jak to přijme. Nezbývá než myslet na nejhorší a doufat v to nejlepší 😅

misaskul
4. dub 2013

@coopanka My budeme mít děti od sebe 25 měsíců a je to tak, jak jsme si přáli, mít děti věkově co nejblíže sobě. Už při prvním těhotenství a po porodu jsem veřejně mluvila o tom, jak se těším, až budeme mít druhý. Všichni naše plány a přání věděli od začátku a kdyby měl někdo kecy, tak bych je s pohrdáním obešla a neřešila. Nic není důležitější než to co chceme my dva s manželem a žádné argumenty nás neodradí, nerozhází ani nepřesvědčí o opaku. Každý máme svůj rozum a sami jsme se rozhodli, takže rady typu viz výše si můžou dotyční schovat pro někoho, kdo o ně stojí. 🙂

coopanka
7. dub 2013

@misaskul To je moc hezké 🙂 My si to nechali pro sebe pro případ, že se to nebude dařit, nechtěli jsme se znervózňovat tím, že všichni něco očekávají a teď naše "zdržení" ještě bude provázet něčí lítost apod. No a stejně se zadařilo až po skoro roce, tak jsem ráda, že jsme to nikde neventilovali 🙂

santron
4. lis 2013

@tital ahoj, můžu poprosit o přidání do soukromé skupinky? miminko zatím teprve čekáme, budou mít mezi sebou rozestup 18 měsíců,tak asi budu nejdříve jen nakukovat a prosit o rady,snad to nevadí..

helulela
4. lis 2013

@santron ahoj 🙂 nejdřív jsem se hrozně divila, že Tobiáškovi už je rok a teď ještě druhé miminko 😲 😵 Mám kluky stejně. Gratuluju a držím palce, ať všechno probíhá hladce 🙂

santron
4. lis 2013

@helulela ahoj🙂diky,snad vsechno probehne hladce,ale zacinam uz byt chvilemi vynervovana,jak to vsechno zvladneme..do diskuze lekarek moc nestiham chodit a moje IQ tomu momentalne ani neodpovida🙂)

helulela
21. lis 2013

@santron ale prosím tě, nestraš s IQ 😉 Ono to pak nějak půjde. Věci, u kterých čekáš problém, budou v pohodě a jiné se najdou místo toho🙂 Nedá se moc dopředu plánovat.

janiart
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pivonka2
4. pro 2013

Ahoj, můžu se přidat do diskuze?🙂 Čertvě čekáme druhé miminko v červenci. Teď si říkám, jak to prakticky dám s kočárkem. Malé budou 2 roky. Teď sice jdeme ven i bez kočárku, ujde tak 1km, ale chce často poponášet. Ještě nikdy jsem ji nevzala bez kočárku do krámu apod. Chodíme jen kolem baráku, radši. Dokdy jezdí děti v kočárku? Myslíte, že by stálo zato pořídit ten sourozenecký kočárek? Jedno pro korbu a jedno jako sporťák...Nevím, jestli by to vůbec mělo smysl, přece jen 9 měs. je dlouhá doba a třeba bude chodit víc. Ale do města se s ní asi neodvážím, je to éro🙂

klara.t
6. pro 2013

@pivonka2 já mám rozdíl 23 měs a kočár jsem neměnila. Ona dcera už začala v roce a půl vylézat, sice ještě v něm pak jezdila, ale mín a mín a já jí nenutila, protože jsem věděla, že stejně ho musí přenechat sestřičce. Daleko jsme samozřejmě nechodily. Pak po narození druhé dcery jsem na kočárek přidělala skate za kočárek a starší se na něm vozila, když jsme šli delší trasu. Pak už mín a mín a pak už jsem ho sundala. Sourozenecký kočárek přinejhorším můžete koupit, když bude nejhůř, později. Není kam spěchat, jste na začátku těhu, času dost 🙂

olusenka
6. pro 2013

@pivonka2 tohle se vůbec nevyplatí řešit teď, ale tak 2-3měsíce před porodem, spíš ještě déle, protože se situace ještě změní, vyvine. Já osobně si myslím, že se bez souroz. kočárku obejdete. My ho máme, ale: máme rozdíl jen 19měs., malý začal chodit až měsíc před narozením dcery, je zvyklý přes den v kočáře spát, takže venku sám chodí minimálně, jak jsme venku, většinou sedí nebo leží v kočáře. Navíc to máme na zimu, takže sníh, břečka apod., na to je kočár praktičtější. Do krámu samozřejmě na nákupy taky. Vy to budete mít až v létě, dcera bude starší, může jít podle kočárku, jet na odrážedle, jet na skejtu přidělaném na kočárku....případně můžete pořídit Hipseat, i když to by znamenalo ji jednou rukou na tom sedátku přidržovat a druhou rukou tlačit kočár. Vážně radím si spíš zjistit možnosti, podívat se na ty skejty, souroz. kočárky, ale aktuálně to řešit až 1-2 nebo 3měs. před porodem.

pivonka2
6. pro 2013

@klara.t @olusenka Díky za názory 🙂 Asi se na to vyprdnu. Malá bude větší, spíš ji naučím chodit u kočárku a aby nelítala všude kolem a budu to řešit operativně🙂

ustarana
6. pro 2013

@pivonka2 Mám medzi deťmi rozdiel presne 2 roky. Syn bol veľký chodec, takže som toto vobec neriešila. Ale, keď sa narodila malá, tak naráz zabudol chodiť (čo by chodil, keď sa malá vozí, že?), tak som ho rozne poponášala, "naháňali" sme nejaké auto, ptáčka, pejska... a tak nejak sme prežili najhoršie obdobie 3 týždňov a potom zas prišiel na chuť chodzi. Ale blbé je, keď niekam ideme na určitý čas, to sa syn ako správne batoľa louda a v tú chvíľu ho zaujíma každý mravenec. Kúpila som na mimibazaru starší skate ku kočiaru za pár korún a keď sa ponáhľame alebo ideme niekam ďaleko, tak ho tam postavím a frčíme. Podľa mňa, ten kto ten skate vymyslel by mal dostať medajlu. Pre mňa je to veľký pomocník, lebo nemusím stále do syna hučať, aby sa neloudal, aby pridal, nech sa nezastavuje lebo sa ponáhľame. Ale doporučujem zatiaľ si len pozisťovať rozne alternatívy prepravy 2 detí, ale nič nekupovať. Uvidíš, ako sa to celé dopadne, až sa malé narodí, možno nebudete potrebovať nič a aspoň nevyhodíš peniaze za zbytočnosť. Pokiaľ budeš niečo potrebovať, tak to nieje problém kúpiť, veď i z netu máš zboží do týždňa doma.

cajomilka
10. pro 2013

Ahoj, hlásím se k vám, zhruba za měsíc čekám narození druhé dcery, přičemž první budou 30.12. 2 roky. Pořídili jsme Jané Powertwin - kvůli tomu, že mimi bude v zimě, jinak bych to asi řešila skejtem, - ale jinak se nijak zvlášť nepřipravuju a jen se trochu děsím toho, co nás doma čeká 😨 Malá je totiž dost nesamostatná, pořád ještě na plínách a odmítá jíst sama (což je, uznávám, moje chyba), tak fakt nevím, jak to budu zvládat... No začnu asi sledovat vaši diskusi 🙂 Jinak mít děti po 2 letech jsme chtěli hlavně z fin. důvodů - abysme co nejlíp využili rodičák; ale i jinak mi přijde fajn, když je mezi sourozenci menší věkový rozdíl. My jsme se ségrou od sebe o 19 měsíců.

tital
autor
29. pro 2013

@santron Ahoj, dvakrát promin 😔 . Poprvé, ze jsem si dlouho nevsimla tve prosby, nejak se mi neukazuji vždy a všechna upozorneni. A podruhe promin, soukroma diskuze uz je holek co se aktivne dva roky potkavaji na netu a často i osobne. Nedavno jsme se shodly, ze uz je ta skupina prilis semknuta, abychom nekoho dalšího pribiraly. Nezlob se proto prosim.

seruska
6. led 2014

Zdavím a přidávám se do skupinky taky 🙂. Čekáme v červnu druhé, takže děti od sebe budou přesně o dva roky, protože malá je taky narozená v červnu. Snažím se dceři vysvětlit, že je v bříšku mimi a dokonce se i tulí k břichu a vyloženě se těší 🙂, ale já se toho trošku bojím... 🙂

radushka
17. led 2014

tak jenom připisuju svoji zkušenost - holky mám přesně o dva roky a 5 dní 😀 . skate jsme využili maximálně, hlavně na rychlé přesuny. Už ho máme samozřejmě dávno dole, ale byl super. před týdnem jsme náhodou někam strašně spěchali, venku zima, takže na kolo to nebylo, skate někde ve sklepě... Tak jsem starší postavila na spodní konstrukci kočárku, jak je nákupní koš, tělo před řídítkama a jely jsme.Super 😀 😀 😀

Jinak si už spolu fakt krásně hrajou, menší vykládá vě větách, takže se domluví.Jsou to parťačky. Doufám, že se to nepokazí...
Maminky neboj te se, jak to budete zvládat.Než si uděláte nějaký systém, tak to bude trošku drhnout, ale ten systém naběhne tak rychle a sám od sebe, že se budete divit . Všechno s druhým mimčem rychleji utíká. Pamatuju, jak byl pro mě u první dcery nejhorší první měsíc, u druhé jsem zjistila, že skončil, až s měsíčním zpožděním 😀Takže ,než zjistíte,jak vymyslet to a to, aby vše klapalo, už to nebude třeba 🙂 . Úplná legrace to samozřejmě není , ale to,že jste naplánovali děti takhle po sobě, se vám určitě vyplatí !

avantgarda
20. únor 2014

Ahoj maminky, v rychlosti jsem prolétla vaší diskuzi, protože téma druhého miminka u nás bude v dohledné době aktuální. Sama si teď také rozmýšlím, jaký věkový rozdíl mezi dětmi by pro nás byl vyhovující. A jak píšete - vždycky si někdo najde argument pro a proti - že je to buď moc brzo nebo moc pozdě. Náš "plán" jsou zhruba 2,5 roku. A určitě ne déle než 4 roky od sebe. A tak vám děkuji za rady a vaše zkušenosti.

ludmilad
21. únor 2014

@radushka a kdy si prosím tě spolu začaly holky víc hrát? U nás je zatím mladšímu 1 rok a měsíc a zatím je to spíš řev - protože on si ještě hrát neumí a vše staršímu boří......kdy se to zlomí??? 😅 😅

cajomilka
23. únor 2014

@radushka Hm, mladší budou příští týden 2 měsíce a zatím mám často pocit, že to totálně nezvládám ☹ Nejhorší je, když s nima musím být celý den sama, hlavně večer se mi stále nedaří skoordinovat večeři, koupání a ukládání obou, bohužel to řeším tím, že starší stráví mnohem víc času u televize, než pokládám za vhodné ☹ A mrzí mě, že se jí skoro vůbec nevěnuju, vím, že je to normální, ale je mi jí líto, nevím, zda už si to dokáže v hlavičce přebrat, že se mladší sestřičce můžu věnovat a jí ne...

dagina
24. únor 2014

@cajomilka u nás byl první rok po narození druhé hodně drsný, pak se to pomalinku začalo zlepšovat. U té starší jsem nemohla rozdýchat, že mi pod rukama utíkají její prokroky, byla přeci jen dvouletá a tolik se toho učila a já jakoby u toho nebyla. A miminka jsem si též neužila, byl to fakt fofr. Prostě dvouleté dítě nemůže dle mě pobrat, že teď je důležité počkat s její určitou potřebou, bo v postýlce řve už skoro promodralé pláčem miminko.
Maximálně jsem užila doublekočár a potom skejtík, bez nich si to nedovedu ve městě představit. Bylo to drsné, ale teď vzpomínám jen na to hezké, co to nechalo v dětech......, myslím, že trošku to muselo dětskou dušičku poranit....., ale teď si spolu krásně hrají, starší Lucinkavždycky o víkendu, dkyž Nelča déle spí, se už nemůže dočkat, až se probudí a budou si hrát. Ale jsou chvíle, kdy rostu, když se hašteří...., ale to se jedná o správný vývin myslím 😀

radushka
25. únor 2014

@ludmilad u nás tak kolem roku a půl a víc.Ale jasně že to bylo spíš boření a tak.Ale jakmile začala malá mluvit, plnohodnotně chodit 😀 , tak už to je hned lepší. Jako ano, požďuchujou se, dělají si naschvály, ale pak si zase umí pěkně pohrát.Starší to diriguje, malá ochotně sekunduje 😀

@cajomilka to je bohužel nevýhoda.Starší sourozenci najednou strašně rychle vyrostou 😒 . S tou televizí tě chápu.Bohužel i já to tak někdy mám. Ale pevně věřím, že tenhle nižší věkový rozdíl se nám vyplatí a holky si budou rozumět 🙂 Neboj, systém si najdeš, všechno si časem "sedne" 😉 Držím palce, ať je to brzo 😉

ismail
9. bře 2014

Ahoj holky, potrebovala bych prosím nějakou radu. Máme děti, 2,5 roku od sebe. Starší dcera byla zlatá (v létě jí budou 4 roky), dokud syn(15měsiců) nebyl pohyblivý, pomáhala se vším. Postupně se to horšilo, syn ji vše bere, boří, ničí, mám problem zabavit oba najednou, bud se chvíli věnuju jednomu nebo druhému. Když má manžel volno, dcera na něm visi, casto me odstavi na druhou kolej, v jeho přítomnosti je na me i drzá. Manžel ted přišel s tím, ze by rád s dcerou trávil čas sám. Bojím se, ze dcery vztah ke mě se jeste vice zhorší. Do školky ji nevzali, nejpíš až v září. Mě přijde, že zvládám děti napůl ☹ Nemáte nekdo podobnou zkušenost?
Díky

andelka
9. bře 2014

@ismail jo, to prostě kolikrát nejde..navíc moji už jsou větší, takže si na sebe víc dovolí a jak nejsem s nima (stačí jít zamíchat polívku nebo na wc) už jsou v sobě a je řev. Když je starší ve školce je to super (ale zas na mě visí malej, protože není tak zvyklý být sám). Teď jsem je měla po měsíci ve školce 14dní oba doma, a první týden byl masakr, pak už jsem si zase zvykla. To preferování jednoho rodiče je obvyklé, ale krátkodobé, nic se s tím dělat nedá.Vztahy v rodině se budou vyvíjet. Můj starší zas hodně visí na babičce..chce ji, má ji mít (v rozumné míře), děti mají taková období.

xmarg04
9. bře 2014

Holky, kdyby mel nekdo zajem, prodavam sourozenecky Easywalker...😉

susi77
10. bře 2014

Naši kluci jsou 3 roky a rok. Taky musim řešit neshody v tom že si berou hračky, nebo například mladší boří staršímu výtvor z lega. Teď se docela osvědřilo dát staršímu možnost když chce dělat něco aby mu do toho mladší nelezl se s tim někam zavřít. U toho braní si hraček prostě jsem nejdřív upředňostňovala mladšího ve stylu nemůže se chudák bránit, ale už toho začal trochu zneužívat tak teď prostě podle situace a hlavně se je snažim naučit, aby spolu spolupracovali a vyřešili si to sami mezi sebou

ludmilad
13. bře 2014

@susi77 no to je jak u nás s tím braním hraček ☹ doufám, že se to umoudří, až mladší trochu vyroste - doufám, že tak od 1,5 roku nebo aspoň od 2 let 😅