Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

xuxie
29. srp 2012

@tital Blížíme se k vám, pokud to klapne, tak na Hůrce, 4+KK, trošku starší, ale vypadalo to tam moc dobře, 5. patro, paní domácí milá, sousedi prý v klidu a má to i garáž. Podražíme o 2 tisíce a to jsme chtěli ušetřit, že vynecháme dovolenou a umoříme co nejvíc hypotéku :-/ Ale to už je jiná bitva 🙂

xuxie
29. srp 2012

@handm 😀 Přesně tak.
Doufám, že nikoho nepopudím, ale já měla docela i pech na doktorku (ta do mě furt ryla, že určitě jím něco, co malého dráždí a já už nejedla fakt nic než třídenní chleba, dětské piškoty a mrkev s kuřecím a rýží) a pak také na laktační poradkyně. Zkusila jsem dvě. Jedna mi poradila úžasnou věc, prý si mám dát před kojením teplou relaxační koupel (hm, to nevím kdy jako) a druhá byla ještě lepší, že prý mám malého dát v noci k sobě do postele a dát mu prso, ať si bere dle své potřeby - jenomže já měla i ve vrcholu laktace slabé dvojky, takže bych ho musela víceméně přilehnout, aby dosáhl, případně by si musel k tomu prsu došplhat 😀
Takže tak 😉

xuxie
29. srp 2012

@imzadi To bych byla taky ráda, za takové sousedy :-/
Mě fakt příjemně překvapila kamarádka, co bydlí v řadovce v Říčanech. Jsou tam celá ulice mladí s malými dětmi a normálně se domluvili i na tom, kdy se seká tráva. Pokud někdo plánuje vrtačky či něco hlučnějšího, tak oznamuje předem a kdo může, tak se někam na ten jeden-dva dny uklidí. No fakt neuvěřitelné - a funguje jim to už třetím rokem. Holt, když se chce...ale to se nesmí natrefit na blbce, a to se povede málokdy ☹

xuxie
29. srp 2012

Za nás úterý ideální, klidně můžeme i tam co minule, případně tu Galerii...přizpůsobíme se 🙂

helulela
29. srp 2012

Já to asi ani pořádně nenapsala, k teplotám má A. ještě průjem, takže u nás je to nějaká střevní viroza. Průjem není tak hrozný, spíš ty teploty. Dneska odpo už vypadal líp, dokonce se smál a trošku blbnul 🙂 Díky všem, že na nás myslíte, my taky myslíme na ostatní marody, i jejich rodiče 😉
@handm s kojením u Vítka jsem žádné extra problémy neměla, i tak jsem byla u Adíka rozhodnutá, že při komplikacích typu "kojení-odsávání-dokrmování-a to stále dokola" toho nechám. Přesně jak píšeš - u druhého dítěte už kojící snahy nemůžou být jedinou náplní dne.
@xuxie teda vy jedete, bude to těsné 🙂 Svoji úlohu máš super rozmyšlenou, to mě pobavilo 😀
@reruna musí to být ohromná změna. Já si návrat do práce neumím představit. V prvních měsících MD bych šla z fleku, čím jsem doma dýl, tím jsem zabydlenější a pracovně neschopnější. Hlavně proto půjdu od září na jednu službu měsíčně. Bojím se děsně, ale představa, že za dva roky bych se z ničeho nic musela vrátit naplno, je ještě horší. Tak pravou! 🙂

tital
autor
29. srp 2012

@xuxie
@handm
Konecne normalni matky ! 🙂 Ja kojila sice bez problemu (tuky tuky tuk) a do 13. mesicu, ale i tak jsem citila ten obrovsky tlak "spolecnosti" na to, aby clovek za kazdou cenu kojil, nejlepe do 2 let a dite nikdy neodlozil...

helulela
29. srp 2012

@xuxie relaxační koupel je fakt rada z praxe 😀

handm
29. srp 2012

@tital jo, to taky znam.. například kamarádka, co kojila třeba 1,5 h malého, ten nepřibíral, ale ani neubíral, pak trošku přibral a ona furt, že je nutný kojit a kojit a kojit, doporučovala mi hory doly, všechno možný věděla, malej furt stejně "malej", ale prostě "kojila" - mě vyčetla UM (fakt kamoška) 😝, že malýho překrmuju, že je tlustej a dneska? náš malej je vysokej, vysportovanej, štíhlej krásnej kluk 😉🙂a její prtě je buclatý ťunťa...🙂
ale laktační liga hadr, fakt😉🙂

@xuxie no, mít takovou dr a ještě potkat "tvoje" poradkyně, tak jsem zralá na bohnice jedna dvě😉 😀😀😀

xmarg04
29. srp 2012

Ahoj holky, koukam, vsude je neco. Ale asi bychom se jinak nudily...😀

S kojenim jsme taky bojovali, po dvou mesicich to doslo tak daleko, ze jesem dle rady laktacni poradkyne uz ani nevylejzala z postele a nonstop kojila, zblbla, ze "kojit se musi". Nastesti zakrocila ma pragmaticka matka lekarka, koukla na dite, zavelela, ze ma hlad, at mu dam lahev, a od ty doby maximalni pohoda. A castecny kojeni mi vydrzelo tri dny, mliko okamzite zmizlo, proste ani kapka. No proste ho nikdy moc nebylo a nase "male" miminko by potrebovalo mnohonasobne vic.

@xuxie Tak stehovani nezavidim, taky jsem bydleni dodelavala, kdyz jsem nastoupila na MD s Maxem. A bylo to o fous, v utery odpoledne jsem pritloukla posledni obrazky a v osm zacala rodit...😀

Za nas je sraz mozny kdykoli, jen utery mame horsi, ale ne uplne zabity. A misto je nam jedno, stejne musime do auta 😀

tital
autor
29. srp 2012

@xmarg04
@handm
@xuxie

tak predbezne utery. Jestli muze i Irenka a Imzadi ?
Jdu na kute, docetla jsem vas, ale nemam silu 🙂 Brou.

tital
autor
30. srp 2012

Ta jsem cvicne stravila pul noci v Motole 😒
Druhorodicka a nepozna, ze (ne)rodi !?!! Udelali jsme s manzelem super poplach, moji rodice hlidali Bertika, v pul treti me prijali s kontrakcemi po 3 minutach... vse vypadalo na porod. Nalez 2 cm. A sup, odvedli me na pokoj a po kontrakcich jako kdyz utne, jedna tak za 20 minut.
Jsem rada, ze me pustili domu, nevydrzela bych tam, i kdyz brisko obcas zaboli... ale ja uz fakt nevim 😔

hest
30. srp 2012

Hoj, @tital lepší planý popůlach než pozdě!

Jinak na Laktační ligu a laktační poradkyně bych být vámi špínu neházela, to co píšete, že radily je pravda a rozumné, nicméně ne každá matka je ochotná udělat pro kojení vše. Některou ta veškerá snaha o záchranu mléka zdeptá tolik, že se jí produkce ještě sníží, a tak pro klid matky i dítěte je lepší přejít na UM. Říkám to jako matka, která měla doma laktační poradkyni, ale ten stres mě neopustil, takže to dvoujměsíční utrepní s přechodem na UM skončilo a ulevilo se mě i synovi, nicméně u dcery jsem se na to připravovala, studovala si, vše dodržovala a vše bylo úlpně v pohodě. Následně jsem si u Laktačn í ligy udělala kurz laktační poradkyně, takže radím, ale když maminka vlastně nechce, tak to není na vině lakt. poradkyně. Samozřejmě, že jsou takové, přes které existuje kojení a přes to vlak nejede, já jsem schopná díky své osobní zkušenosti říct, že než se psychicky zhroutit, tak přejít na UM-)

beruska24.9.
30. srp 2012

ahoj holky, některá, už nevím která, mi radila bačkůrky befado. jsem je objednala, dnes přišly a že bych z nich byla nějak nadšená, to tedy nejsem. možná špatný výběr. vzala jsem ty, co mají dva pásky přes nárt (jeden přes nárt blíž kotníku, jeden jakoby přes prsty), abych mohla upravit šířku botky. ale připadá mi dost zůžená do špičky a také ta kovová poutka, která nejsou ze spodu nijak podložená, takže jsou vlastně přímo na nožičce.... no, nevím, asi jsem v určitých ohledech náročná.
který druh těchto bačkůrek se vám nejvíce zamlouval?? opravdu vážně přemýšlím, zda mám vyzkoušet příště nějaký jiný druh (střih) nebo se mám vrátit k osvědčeným sandálkům, i když to je finanční pálka, pro mě poslední dobou celkem neúnosná. no, nějak bylo, nějak bude....
moc děkuji za rady a postřehy.

beruska24.9.
30. srp 2012

@tital - lepší jet 3x ´´zbytečně´´ než jednou pozdě 😉

carmonka
30. srp 2012

@beruska24.9. My měli tyhle http://www.detskeboty.cz/detska-obuv/detske-bot... a pak tyhle, ty byly ještě lepší http://www.detskeboty.cz/detske-boty-na-doma/su... (barevné provedení jsme měli jiné, ale to je jedno). Ty jo, plácla bych se přes pusu - už zase říkám, my jsme měli... Malej měl! 😠

carmonka
30. srp 2012

Za nás jinak úterý dobrý a držíme palce Tital, ať už si z tý porodnice příště přiveze miminko, když už tam jede 😀

helulela
30. srp 2012

@beruska24.9. Víťa Befado celkem nosí - jako bačkory má typově tyto, jen jiné barvy

helulela
30. srp 2012

@beruska24.9. pak máme ještě vyzkoušené tenisky, ty má na písek a na odrážedlo. A pak sandály, ale z těch nejsem moc nadšená, připadají mi už takové málo pevné.

helulela
30. srp 2012

@hest a jak se ti daří jako laktační poradkyni, už jsi v praxi?

Kojení považuju za hodně důležité a je fajn, že laktační poradkyně jsou. Jenže někdo kojí bez problémů a někdo musí dělat možné i nemožné, aby mělo dítě MM. Každá máme hranici jinde, co ještě jsme schopné a ochotné pro kojení udělat. Vadí mi, když to holky vzdají při prvních problémech, prvním spurtu, prohlásí, že nemají mlíko a nesnaží se, nebo jen hodně, málo to překonat. Souhlasím, že když je spurt, musí se chvíli vydržet, než se to zas srovná. Ale zároveň i pochopím, když některá řekne, že kojí jen s velkými problémy, je toho na ni moc, a proto končí.

helulela
30. srp 2012

a ještě zdravotní aktuality - Adík ráno spal do devíti (běžně do půl sedmé), vzbudil se bez teploty a osypaný 🙂 Tímto zdravím @tital, průjem byl nejspíš jen zastírací manévr 😉

hest
30. srp 2012

@helulela Mám za sebou pár desítek maminek, ve větším případě byly spíš psychicky nalomené, stačilo třeba trochu upravit techniku kojení, nebo poradit jak zahojit ragády, na co si dát pozor, všem píšu zpět po nějaké době, jak to u nich vypadá, vě většině případě to daly, opravdu se snažily. Pak mám jednu maminku, která se tak vystresla nějakým měřením, měla pořád pocit, že má málo, přitom děťátko prospívalo, a ta se tak vypsychla, že to po třech týdnech boj (klobouk dolu, takovou dobu) vzdala, ale aspoň tak, že odstříkává a kombinuje to s UM. Je to škoda, ale je dobrá a má mojí podporu, že se na to nevykašlala po dovu dnech. U mě ta psychika byla hodně špatná, moje matka i manžel do mě hustili že kojit MUSIM, až tak, že jsem o mlíko přišla, syn řval hlady, já řvala únavou a tím, že to nejde, pak se mojí veli dobré kamarádce narodilo císařem miminko a ona mi druhý den z porodnice volala, jestli bych jí na pár dní nepůjčila odsávačku, že má strašně moc mlíka. Tak jsem to umyla, vyvařila, zabalila, odnesla do porodnice, přestala trápit těch pár kapek co jsem ze sebe dostala, syn byl holt na Nutrilonu, a mě se tak ulevilo, že jsme spolu najednou fungovali lépe. Takže opravdu to někdy nemá smysl lámat přes koleno. Já jsem vydržela bojovat 8 týdnů..teď podruhé jsem všem chytrákům řekla, že koupím krabici Nutrilonu....všechny jsem připravila na to, že kojit nebudu, ale vnitřně jsem se chystala to tentokrát zkusit a nelámat si tím hlavu, když to nepůjde..a už druhý den po porodu se mi nalila prsa...takže ta psychika je opravdu důležitá.

helulela
30. srp 2012

@hest pár desítek už je hooodně slušný... asi se nemusím ptát, jestli tě to baví 😉 Ten pocit, když jim pomůžeš, musí být super 🙂

petkula
30. srp 2012

@tital tak to bude každým okamžikem 🙂 Taky jsem u druhého měla kontrakce co 2-3 minuty ale nebyly moc dlouhé. Pro jistotu jsme ale jeli do porodnice. Myslela jsem, že v autě porodím. A na příjmu, když mi dali pásy, tak jako když utne. Paní doktorka mi pak řekla, že miminko se už chystá ale že to může být klidně i druhý den. Pokud chci, můžu už zůstat v nemocnici, což jsem samozřejmě nechtěla a jeli jsme zase domů.
Dala jsem si delší procházku, pak jsem se hezky najedla, dala si i deci červeného vína a kontrakce zase co 2-3 minuty. Jelikož byly ale pořád tak krátké, tak jsem si říkala, že asi zase planý poplach. Paní dr. mi totiž říkala, že ty stahy musí mít delší intenzitu a ony byly pořád stejně krátké. Manžel byl už ale trochu nervózní, tak jsme za tři hodiny raději jeli znovu a to už jsme to opravdu málem nestihli. Rodila jsem do 20 minut od příjmu 🙂
Takže, měj se na pozoru 😀

beruska24.9.
30. srp 2012

@helulela - teď jsem objednávala tyto, jen jiná barva

http://www.backorky.cz/katalog/divci-domaci-obu...

právě přemýšlím, zda příště zkusit ještě tento typ:

http://www.backorky.cz/katalog/divci-domaci-obu...

že tam není to kovové očko až na nožku. jen se obávám, aby to nebylo ve špičce šířkou nastejno. na jaký princip funguje to zapínání?? to se nějak prostrkuje nebo to je nasazené na tom pásku (posouvatelné??) a je to jakoby patent/cvoček?? přijde mi to stejné jako u těch modrých, cos sem hodila, tak proto se ptám. děkuji!
jo, jinak dcerce jsou necelé 3 roky, takže už to není úplný prcek....

helulela
30. srp 2012

@beruska24.9. u těch prvních vychází na nohu nějaká kovová poutka? U těch našich sandálů jsou ta kovová očka přišitá jakoby svrchu na botě, na nohu nic kovového netlačí. U těch druhých botek je to taková kovová sponka přidělaná na botě nýtkem, pásek se tím prostrčí a zacvakne. Z vnitřku boty je ten nýtek, ale je plochý, tlačit by snad neměl. Zapínání je trochu složitější než suchý zip, hlavně to prostrčení pásku, nevím, jestli by to dcerka sama zvládla. Ale podle toho, co píšeš, je asi šikovnější než Víťa 😉 Tvar botky se podle mě neliší.

imzadi
30. srp 2012

@beruska24.9. Doporucovala jsem je ja..a mame stejny typ co helulela😉 a dobry...vsak je vrat, mas na to pravo

xuxie
30. srp 2012

@tital A jéjda, to musíš být dnes "odpočatá", viď ☹ Ale taky si myslím, že lepší "zbytečně" než pozdě
Držím moc palce, ať přežijete den v klídku jak nejvíc to půjde 🙂

@hest Jsem ráda, že děláš něco, co tě baví a když se to povede, tak to musí být fajn. Nikdy jsem neměla v úmyslu generalizovat, ale ty dvě paní mi opravdu moc nepomohly, spíš naopak, věřím, že tvoří spíš výjimku v řadách poradkyň...ale příště zůstanu věrná zbytkům svého rozumu a podobné rady vynechám 😉 Si jenom pamatuji spolubydlící z porodnice. Byly jsme spolu po císaři asi 3 dny. Prováděla před i po kojení snad vše, co si jen člověk může vymyslet. Pila, masírovala teplou vodou před, obkládala studenou vodou po a nevímco ještě. Kojila (pro mě tehdá neuvěřitelných) 50ml. Já jsem 4 dny neměla ani kapku, pak jsem vymáčkla 5ml a měla jsem pocit, že létám (doteď si myslím, že mi sestřička zalhala, aby mě potěšila). No a pak jsme se potkaly, když bylo klukům tak 4 měsíce. Já nachcípaná, přecházející nějakou infekci a prolévající se čajíky, koupající se 4x denně, pospávající v polosedě s prsem malému nad hlavou a sotva lezoucí s neurotickým miminem, ale poctivě kojící co hodinu těch trapných 30 až 50mili (z obou) a trpící hlady, abych náhodou nesnědla něco, co malého rozbrečí ještě víc. A ona vysmátá i s dítětem na pohodu, reklama na mateřství. Na můj dotaz, že jak kojení, se zamyslela a řekla, že už si to nepamatuje, že toho doma nechali po dvou dnech, protože to byl strašný opruz....Takže tak 😀 Ano, souhlas, je to primárně všechno o psychice 😉
Přeji hodně spokojených maminek a miminek 🙂

helulela
30. srp 2012

@tital to vypadalo jako generálka... nejsi už náhodou zase v porodnici? 🙂

xuxie
30. srp 2012

@helulela takže šestá, viď? Tak už alespoň máte nejhorší za sebou a už bude jenom líp 🙂 Těším se.
Opatrujte se.

reruna
30. srp 2012

@beruska24.9. my máme befado sandálky, ale mě tam to kovové očko nijak nevadí, vždy´t má na nožce přece ponožku, takže to není přímo na nožičce, kvůli případné alergii, nebo jinak nevím, proč by to mělo vadit, rozhodně to nijak netlačí ani nevadí, pak máme taky papučky na suchý zip, i na přezku s uzavřenou špičkou, tenisky na suchý zip a se vším spokojenost, dokonce i já mám dvoje sandály befado pro sebe a jsou super