Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

tital
autor
30. bře 2012

@helulela Ano, Prekopova vychazi ze sve psychologicke praxe. Ne z bezne fungujici domacnosti, kdy je zena doma, pere, vari, zajistuje veskerou peci o ty deti a jeste se ma zdarne starat o jejich psychologicky vyvoj, vychovu a vubec jejich chovani... Ale neco malo si z toho clanku vytahnout lze...

tital
autor
30. bře 2012

@beruska24.9. Slysela jsem ted to same od "zkusenych" starsich zenskych, co uz maji dospele deti. Ze prave to prvorozene treba ani nezacne zarlit, ale pak kdyz druhorozeny zacne chodit a zvetsovat svuj akcni radius, vcetne zasahovani do hracek toho starsiho, tak probehnou zarlive sceny.
Taky mi rikali, ze prave byva prvni rok tezky, ale pak se ty deti nejakym zvlastnim zpusobem poladi a kdyz uz je jednomu treba pet a druhemu tri, tak ze tvori skvele sehrany tandem, ze pak uz si vyhraji, sami sebe na hristi brani, berou se za sebe, a ze jsou to opravdu sourozenci, ze vyrustaji spolu... Takze vlastne nas cekaji dobre casy 😉

reruna
30. bře 2012

@beruska24.9. tak to bylo i u nás, Míša si miminka v podstatě nějak více nevšímal, jen mu vadilo, když plakal, to se spíš bál... ale neřešila jsem situace, že by přišel a miminku dal něčím po hlavě, to ho vůbec nenapadlo, ale jakmile začal mladší lozit, tak začalo to pravé rodeo.....a trvá dodnes, jako hrajou si spolu, nasmějou se spolu, ale taky se umí do krve pokousat a pomlátit se

elgereta
30. bře 2012

Ahojky, mohu mít na vás dotaz? když jste byly v porodnici, chodili za váma na návštěvu i dítka? MOni bude 20měsíců, až se narodí bráška a já ted přemýšlím nad tím, jestli by nebylo lepší, kdyby za náma vůbec nepřišla a s mimi se setkala až doma...

andelka
30. bře 2012

@elgereta chodil by, kdyby nebyl nemocnej. Takhle jsme se viděli jen na chodbě před oddělením, v sobotu odpoledne, hlídala jsem ho když se mamka šla podívat do pokoje na miminko.Já byla dojatá, jeho zajímaly víc vozíky 😀 pak jsem ho viděla až v úterý, když jsme přijeli domů. Mně se hrozně stýskalo a setkání jsme obrečela, on byl úplně v pohodě 🙂

helulela
30. bře 2012

@reruna @beruska24.9. tak jsem zvědavá, co tu budu psát, až se Adámek rozleze. Zatím mu to dá ještě hroznou práci.
@elgereta Vítkovi bylo v té době 18 měsíců, v porodnici za mnou byl. Kouknul na miminko, mě si ani pořádně nevšimnul a zase vesele odešel. V té době na mě nebyl nijak extrémně fixovaný, věděla jsem, že to dobře zvládne on i já, takže jsme ani neuvažovali, že by na návštěvu nešel. Manžel dokonce říkal, že se nejvíc těší, až se na nás s Vítečkem přijdou podívat 😉

ined77
30. bře 2012

@elgereta ...ahoj 🙂 , tohle jsem taky dost řešila a nakonec to za mě vyřešil osud...byla karanténa z důvodu chřipkové epidemie 😝 .ale sestřičky byly natolik tolerantní, že tatínky tam aspoń na chvilku denně pouštěly 🙂 .
takže synek za námi byl až v den odchodu 😵 .
a co se týče pocitů...byla jsme na tom naprosto stejně jako @andelka , mně se neskutečně stýskalo a každý telefonát jsem obrečela, malý byl ale v naprosté pohodičce 😀 .
takže když se nad tím zamyslím...asi bych to udělala stejně, i bez karantény...kdo ví, jak by se zachoval, kdyby mě s mimi viděl dřív ... 😉 .

ined77
30. bře 2012

@reruna
@helulela ...ještě k tomu žárlení.tedy aspoń u nás, nejen, že začal starší víc žárlit, když už sestřička lozila.....hlavně tedy z důvodů jako např. braní hraček atd.....ale hlavně začala žárlit ta mladší 😀 .když pochovám matýnka, začne se ona na mě neskutečně sápat a domáhat pozornosti 😀 .a to celkem neodbytně, takže buď je mám na sobě zavěšené rovnou oba, nebo se pěkně střídají 😅 .

@helulela ..a ještě jak jsi psala, že ta rána jednou přijde tak i tak...myslím, že čím dřív, tím líp 😉 ...znám případ, kdy věkový rozdíl je šest let a ta starší dělala mamince neskutečné peklo ve smylu např. když mimi usnulo, normálně přišla a naschvál ho vzbudila i několikrát za sebou...to nevím jak bych s klidem ustála 😕 ....přiznám se 😅 .tam už to jedináčkovství bylo hodně zažité a té malé trvalo hodně dlouho než se s tím nějak srovnala ☹ .
ale samozřejmě záleží na povaze dítka i na přístupu rodičů...je tu hodně ovlivńujících faktorů.
já chtěla děti vždy tak aby měly k sobě věkově blízko😉 .jestli budou mít k sobě blízko i v životě, kdo ví, ale já doufám, že ano 😵 .

reruna
30. bře 2012

@elgereta ahoj, Míša měl 24 m a v porodnici za náma byl, nejvíc ho zajímal vozíček🙂 Myslím, že to bylo v pohodě a dodnes vzpomínáme, jak povozil brášku v porodnici - teda nevím, jak moc si on na to pamatuje, ale máme fotky a video...samozřejmě byl zdravý... u paní, co ležela vedle byla taky její dceruška na návštěvu. Bylo to v pohodě. Myslím, že víc naměkko jsem z toho byla já...do té doby jsem bez něj nebyla

reruna
30. bře 2012

@ined77 tak to znám - jakmile vemu staršího na klín, tak mladší hroznej řev a sápe se na mě a ještě staršího odstrkuje...ale tak je pochovám oba a je to🙂

helulela
30. bře 2012

@ined77 taky si myslím, že čím dřív, tím líp. Ne, že by to Víťovi bylo v 18 měsících jedno, ale spíš mi přišlo, že bráchu vnímá jako nějaké nové domácí zvířátko. Teď, když má co dělat sám se sebou, by asi reagoval jinak. Sestřenice má děti s věkovým rozdílem 4 roky a starší to taky nesla špatně, řešili to až s psychologem. Tím nechci říct, že to je pravidlo, jsou to jen jednotlivci, vcelku to může být jinak.

helulela
30. bře 2012

zatím tu vychází, že návštěva v porodnici PRO DÍTĚ problém není 😀

ined77
30. bře 2012

@helulela ...samozřejmě 😉 ..
výhoda, u tak malého věkového rozdílu je ta, že starší dítko si na dobu "před sourozencem" moc nebo vůbec nepamatuje 😉 .tudíž jsme ušetřené větiček typu...tenkrát jsem mohl mít celý pytlík kokin jen pro sebe a pod. 😉 😀 .

ined77
30. bře 2012

co se týče opravdu dítěte v porodnici...z toho jsem si dělala problém jen já sama 😝 😀 .úplně stejně, jako z toho...jak jen panebože ten můj maličký chlapeček beze mě vydrží 😅 😀 .problém mám já vydržet bez nich, i když obden vyhrožuju, že odcházím do polí a luk 😀 .

androusek74
30. bře 2012

ahojky já mám rozdí mezi dětmi holka, kluk 18 měsíců a ze začátku to byl někdy opravdu záhul, když jsem potřebovala věnovat se malýmu tak chtěla pozornost přitom je zvyklá na starší sourozence, ale když jsem malýho kojila tak Terezka vyžadovala mojí společnost tak jsem jí vzala k nám na postel a lehla si za malýho brášku a hladila ho a zároveň mě držela druhou ručkou a při přebalování asistovala a asistuje do dnes to mu je 6 měsíců někdy jsem stihla jentaktak uvařit a domácnost to jsen nehrotila když bylo nejhůř a já opravdu utahaná tak pomohli starší sourozenci ale jinak to bylo v pohodě

beruska24.9.
30. bře 2012

@elgereta - přišla s tatínkem ráno na 5 minut (byla jsem po císaři), pak druhý den odpoledne, hned po příchodu jsem zjistila, že má teplotu, tak je poslala domů a pak jsem ji viděla až když mě s miminkem přijeli vyzvednout. měla 40cítky horečky a 6tou nemoc, takže do porodky stejně nesměla ☹ měla 23m.

beruska24.9.
30. bře 2012

@reruna - to se mám na co těšit 😀
u nás tedy od začátku malá pečovatelka o miminko, jak začalo mimi plakat, hned hlásila, pořád dávala dudáka, dnes dokonce při přebalování vzala do ruky vlhčený ubrousek a jala se sestřičce vyčistit jůlinku 😀
to, že ji rve z rukou hračky, protože jsou přeci její, že ji pořád od někud někam tahá, že ji chce zvednout a mimino začne řvát apod., to je snad normální. ale že jde a šlápne ji na hlavu, to nechápu 😝 🙄
jo a když byl sestřičce měsíc, dala ji v nestřeženém okamžiku ochutnat sušenku.....maminka ji přeci učí, že se má dělit 😀
jo a dneska, když se malá opět vrhla na kabely od pc, tak ji starší chytila za nohy (chtěla ji odtáhnout pryč) a nadávala ´´ne, ne, ne´´ 😀
takže občas je fakt veselo.........

helulela
30. bře 2012

@beruska24.9. jak píšeš o tom šlapání na hlavu, to dělá Víťa taky... Stojí u Adíka, nohu nakročenou nad ním, s čertíkama v očích kouká na mě a říká "šlápnu, šlápnu" a čeká, co budu dělat. A často teda opravdu šlápne 😒 Já to beru jako projev vzdoru, že testuje mě, ne že by měl něco proti Adíkovi.

beruska24.9.
30. bře 2012

@ined77 - pocit, že si mladší vydobívá pozornost mám už od jejího narození. jen jsem se začala věnovat starší a to prťavé mimino to zjistilo, žačalo hystericky ječet. a jen jsem přišla, byl klid. v tomto směru zlepšení až teď, že už se plazí, takže si zábavu najde.
jo a chovat obě najednou, to už se u nás také praktikuje. nejlépe večer, kdy už jsem utahaná, sotva stojím na nohou a musím v náručí udržet 13kg batole a jak hádě zmítající se pomalu 8kg mimino. jenže jak jednu nebo druhou položím, tak je zle.

helulela
30. bře 2012

@androusek74 ahoj, děkujeme, že tvůj první příspěvek na MK je zrovna u nás 🙂

beruska24.9.
30. bře 2012

@helulela - jo, provokace maminky. kdyby chtěla ublížit miminku, tak o ní přece nebude tak pečovat - dobrovolně, do ničeho ji nenutím. jenže jak to řešit??

beruska24.9.
30. bře 2012

jo, teď mě napadlo, co se stalo asi 2 dny zpátky. odběhla jsem do kuchyně, obě holky v pokojíku. během chviličky jsem byla zpátky, starší si hrála na koberci, maličká nikde vidět. normálně jsem se vyděsila. teprve po chvíli mi docvaklo, že starší na sobě má modré tepláky a zpod zadku ji vykukují fialové nožičky 😀 no jasně, maličká ležela na bříšku, starší ji seděla obkročmo na zadečku, jakoby ve dřepu, takže nohy skrčené. maličká neřvala, v poklidu si hrála a já z toho málem dostala infarkt 😝 😀

ined77
30. bře 2012

@beruska24.9. ... 🙂 ...já si toho u nás nějak dřív nevšimla nebo to spíš nebylo.ale dnes....a nedej bože když si k nim sednu na zem..to malá hned spustí mama mama a už se hrne a matýnek aby nezůstal pozadu že, na mě hupne těmi svými 15 kilečky..katunka už taky přes 10 kg má...tož celkem posilovna 😀 .
u nás se taky děje leccos...ale na hlavičku ještě nedošlo 😨 😅 .zato ale si např. na malou sednul 😒 ..na bříško a ač ta ječela jako urvaná, seděl dál a čekal co bude 😠 😔 .
o hračky se škubou běžně, malý ji občas plácne po zadečku, nebo zatahá za rukáv, popřípadě jí chytne ručku a nepustí...to když mu něco bere...nebo jí brání vlastním tělem někam dolézt....u nás je 10 minut klid a 10 minut řev a pořád dokola 😀 .

helulela
30. bře 2012

@beruska24.9. to mě taky dostalo - Adík pase, Víťa mu obkročmo sedí na zadku a Adíkovi to vůbec nevadí 😀

beruska24.9.
30. bře 2012

tak od posledního hrozného záchvatu vzteku se snažím co nejvíce věnovat dětem, hlavně té starší, všechno ostatní jde stranou, po večerech udělám nejnutnější. to to tu bude za chvíli vypadat 😝
dnes jsme stihli krátkou procházku (prší, je ošklivo) a když maličká spala, tak jsme tvořili z písku. na ráno vysátém koberci, takže paráda 😝 🙄 jdu to hodit do alba a pak se věnovat té naší drobotině 😀

tital
autor
30. bře 2012

@helulela A to by me ted vazne zajimalo, jak na to reagujes ? Vysvetlujes ? Zakazujes nebo ucukavas s Adikem ? 😉

beruska24.9.
30. bře 2012

@ined77 - tak u nás zatím bere starší. tedy ta vyškubává hračky malé z ruček. maličká se plazí jak ďas, takže ta se vrhá ne vše, co ji zaujme. starší učím, že když už nutně potřebuje hračku, kterou má sestřička, tak že ji má do ruček strčit nějakou jinou.
jinak mladší už je samý šrám a boule, už si přirazila prstíky do šuplíku, když tam spolu se ségrou štrachaly, také asi narazila na hranu šuplíku (nebo čeho), protože má šrám na tváři, válela sudy po kostkách a řvala, takže tělíčko také samá otlačenina......... takže každou chvíli řev buď, že ji ´´zlobí´´ starší ségra nebo že někde havarovala 😀 😕

reruna
30. bře 2012

tak u nás dneska bylo taky veselo 😝 zase mladší kousl staršího do ruky, má tam pořádnou modřinu. Už jsem myslela, že to přešlo, učili jsme ho, že má dávat pusinky a že se nekousá...nějakou dobu byl klid a dneska zničehonic - starší seděl na židli, mladší si tam chtěl taky sednout, tak ho prostě kousl - samozřejmě šílenej řev, starší je tak trochu hysterka, mladší se mu hned hrozně omlouval a hladil ho, foukal... musím se přiznat, že v první chvíli jsem měla strašně chuť mu dát za to na zadek, ale fakt hrozně jsem chtěla, ale nedala jsem - ovšem za cenu toho, že jsem na něho řvala, že se nekousá.... no ale úplně to přejít jsem zase nemohla...te´d koukají na Kouzelnou školku a jsou nejhodnější na světě, po Večerníčku umýt a spát, ach jo, proč takové scény vždycky musí zkazit celý den 😝

ined77
30. bře 2012

@beruska24.9.
@reruna ...holky, já jsem dnes strašně vyflustlá ☹ ...matýnek po o ZASE nespal...asi si musím holt zvykat ☹ odpo přijel MM z práce, s matýnkem jsme vzali auto a jeli vyzvednout zamluvené matýnkovo kolo😵...pak jsem potřebovala něco málo nakoupit (billa), tam jakési to auto na 10kč....a že prý tam maty počká...jasné...přijdu, nakoupeno..když už jsem tedy zkousla, že bude čekat tam (není to moc z prodejny na dohled 😒 ), tak že prý mám jít sama,že on tam zůstane 😠 ....domluva byla jasná...doufám 🙄 ...nééé, řev, ale mega, ostuda jako prase.....vyloženě po mně řval že mám jít sama!!!...veliký nádech......snaha o domluvu....nakonec jsem ho naložila po upozornění do košíku a vezla (řvoucího) na parkoviště 😖. v autě jsem ho vážně zoufalá sprdla na tři doby , že takhle teda vážně ne a že je to naposled co se mnou někam jel 😢 a opravdu jsem se držela mu jednu nevrazit...hrozné co? 😢 ...on dostane nové kolo, teda sice ( bazárkové), no ale i tak...každé druhé dítko by bylo šťastné, ale náš matýnek?...kdeže..... 😢 ...asi je to všechno moje chyba, ale on se vážně chová strašně 😢 ....a tak je to s ním poslední dobu pořád ☹ ...byla u nás ve středu neteř 6,5 r.na hlídání...on ji má normálně až abnormálně rád..ale co zase předvedl?...celé dopoledne pištěl že ji tu nechce a že ji nemá rád a pod....já připouštím, jsem nervák☹...99 % "situací " zvládnu " s klidem" a tu stou to pak po****** na celé čáře....
jsem unavená, smutná, nemám chuť na nějaké aktivity...dopředu se bojím fiaska.....i když se nechám zase zlákat....a zase doufám v úspěch....ale unavuje mě to...o to víc, jak jsem na ně často sama.......o výčitkách nemluvě....takhle jsem se nikdy, vážně nikdy nechtěla chovat k mým nade vše milovaným dětem...resp. dítěti....katunka z toho (zatím) vypadá.já bych se pro něj rozkrájela...a on to asi i přes svůj pidi věk dobře ví☹.
omlouvám se za takový výlev duše😅...teď obě děti spinkaj.í..haleluja 😵.... a stejně je mi do breku☹(.

lojzina
30. bře 2012

@reruna to se deje i u nas 😔