Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

dana3262
14. kvě 2012

@beruska24.9. taky jsem si rikala, ze jsou drahy, ze koupim normalni holinky, ktery jsem ale videla stejne kolem 400.- a zase si rikam, ze je po sobe zdedej. Ty normlani gumaky tu mam nejaky po segrinejch detech, ale lezej tu 10let a jsou fakt hnusny. Po chvili smrdej, je v nich vlhko a jsou tezky. Malej mel ted z techhle crocsek sedreny nohy, ale byl na boso. A navic mu jsou uz maly, tak uvidime, co udelaj vetsi. Ma docela silny nohy (takovy svalnaty po tatovi 🙂 ) tak se mu tam vejde lytko jen tak tak, ale je skvely, ze nesmrdej, nezadrzujou vlhkost a jsou lehoucky. Ale zas nejsou moc ohebny. No, jak pisu, ja do nich sla znova, tak snad udelaj sluzbu. Oni maj to cislovani vzdycky po dvou velikostech, takze se clovek vlastne nemuze splest 😅 ale chapu, ze je urcite lepsi je nejprve nekde zkusit.

S tim pitim je to pruda. Malyho jsem hodne nutila (sama piju hodne, coz je u uceni piti vyhoda a u odpoledni vychazce s dvojkocarem VELKA nevyhoda 😀 ) a ted se to nejak zlepsilo a pije sam, ale ma to v tom dudliku, ale no a co.. Ja mam na dudliky dost extremni nazor 😀 sama jsem dudlala dudlik do 12ti let 😀 a vubec nechapu starsiho, ze dudlik nikdy nechtel 😅 to mi hlava nebere 😀

beruska24.9.
14. kvě 2012

tak začínám zjišťovat, co to obnáší, mít dceru 😉
dneska ta naše cácora vytáhla moje lodičky na podpadku (takovou obuv nosím jen v případě nejvyšší nouze a doufám, že se v tom nepřerazím 😀 ) a štrádovala si tu po bytě. a ještě se mi přišla ukázat, jaké má ´´bodíííí´´ 😀 😠 (=boty). když jsem ji vysvětlila, že takové boty zatím nosit nemůže, že si zláme nožičku, tak je šla uklidit a vzala si nějaké velké chlupaté papuče 😀 no, má smysl se rozčilovat 😕 😉

xuxie
14. kvě 2012

@beruska24.9. 😀 To máš ještě dobrý, my máme kluka a taky mi "chodí" v mých botách - a to už vypadá jó zvláštně 😉

reruna
14. kvě 2012

@beruska24.9. no tak s těma botama to dělají i moji kluci 😀

reruna
14. kvě 2012

@dana3262 já mám holínky za 250,- s tím zavazováním nahoře, jsou měkký, mají obrázek mickey mouse a teda smrdí gumou, ale to asi všechny ty levné... ani my je moc nevyužíváme, spíš je máme pro jistotu...kdyby moc lilo a nebylo by zbytí, že bysme museli jít ven...

reruna
14. kvě 2012

no a s tím čuráním, u nás je to spíš opačně, naši čurají dost často, takže já už vím, že jak už je to déle, než hodinu, tak když nepřipomenu, tak bude zase kolečko na slipech....a naštěstí oni teda hysterické záchvaty nechytají, ale jdou se vyčurat v pohodě. Když jdeme ven, tak to máme tak nastavené, že se prostě předtím chodíme vyčurat a nikdo se kvůli tomu nevzteká.... a když někdy řekne, že se mu nechce, tak ho nenutím...venku je to taky v pohodě, takže jsem ráda, že nemusíme nosit cestovní nočníky....

beruska24.9.
14. kvě 2012

@xuxie
@reruna
jenže můžete doufat, že vám jednou nebudou luftovat váš šatník 😀 to mě nemine......

beruska24.9.
14. kvě 2012

jo, tak my budeme muset čůrání venku pořádně potrénovat 😉 když někde jsme, tak to hlídám a prudím otázkami ohledně čůrání 😀 když jsme na dvorku, tak to nechávám být, abych zbytečně nerozčilovala a dcerka přiběhne s počůranými kalhotami i kalhotkami staženými u kotníků, že ´´mamííí čííí´´

xuxie
14. kvě 2012

@beruska24.9. mno, doufám, ale nikdy nevíš 😉 😀

beruska24.9.
15. kvě 2012

@xuxie - to je fakt 😉 😀

carmonka
16. kvě 2012

Ahoj, tak jsem tu opět po nějaké době, všechny zdravím! Naše malá má právě měsíc a chtěla bych vás všechny, co jste už zkušené maminky dvou dětiček poprosit o radu se spaním. Starší syn, teď začal mít takové ty pořádné vzdory a celkově mě zkouší. Ale na miminko reaguje hezky. Strašně se ale zhoršilo usínání, sedím u něj vždycky minimálně hodinu, u toho houpu celou dobu holčičku a skoro celou dobu ji kojím, aby byla ticho a on mohl usnout. Syn v postýlce dračí a skáče, směje se mi do očí, evidentně mě zkouší. Snažím se držet pravidlo, že tam s ním budu, pokud leží, pokud ne, tak odcházím. Jenže on okamžitě vyleze z postýlky a smějící se běží do pokoje. Evidentně přišel na to, že už nemám kam dál zajít a tu situaci si užívá. Vím, že to nemyslí zle, ale je to pořád horší a navíc tím učím malou, že je večer několik hodin na ruce a houpaná. Takže za pár měsíců začne být problém s ní. A to ona narozdíl od něj od začátku vypadá jako spavec.
Nevím, jak to řešit. Včera jsem odsunula postýlku tak, aby se nemohl o nic zapřít, takže z ní (zatím) nevyleze. Ale to je otázka pár týdnů či měsíců, kdy na to přijde.
Mám v hlavě jedno řešení a chci se zeptat, co si o tom myslíte. Zanedlouho bude mít druhé narozeniny a k nim bych mu chtěla dát dárek - nějakou svítící hrací skříňku na usínání nebo noční světýlko. Řeknu mu, že jdu něco malého udělat a on si zatím může v postýlce hrát a koukat na to světýlko. Spát nemusí. No a pokud by to vyšlo, tak bych dobu postupně prodlužovala, dokud sám neusne. No a budu ho muset ukládat později, teď usíná před desátou (hrozný čas) a když ho uložím v půl deváté, tak tam do těch deseti spolu jsme. Ale zdá se mi, že to takhle postupně pořád prodlužujem dál do noci - včera jsem odcházela skoro v půl jedenácté... No nevím.
Každopádně - myslíte, že to je s tím světýlkem takhle vhodné? A má to měsíc po porodu vůbec cenu? Nezvýším tím jeho žárlivost? Zatím tedy na mimčo reaguje dobře, ale určitě to nějak v tý hlavičce řeší. A má to vůbec do budoucna cenu? Máme malý byt, spíme všichni spolu, takže je stejně budu muset uspávat spolu a předpokládam, že by se navzájem stejně budili až budou starší, takže tam budu muset být dokud neusnou. Nebo co myslíte?
Moc děkuji za jakékoli rady a omlouvám se za ty litanie, ale nějak už fakt nevím, co s tím.
Jo a krásný den všem!

erinbrock
16. kvě 2012

@carmonka ja teda nevim ale co takhle zapojit tatinka s malym muze usinat on nebo naopak byt s malou nekde vedle...nam to take trvalo nez se vse uklidnilo tak pul roku...ale teda manzel chodil s malym spavat a ja byla s mensim v obyvaku...kolik mu je? nam ted mensi usina v postylce cca kolem osme a starsi ma do deviti povolene pohadky na dvd a pak jde pekne spat...usina take az tak k pul desate... 😉 ale to je otazka toho posledniho pul roku... 😉

reruna
16. kvě 2012

@carmonka my máme hrající a svítící hvězdičku od FP http://www.slune-cz.cz/fisher-price-hvezdicka-p... jede každý večer už více jak 4 roky 😀 a někdy i v noci... takže za nás doporučuju! někdy pouštímě i nějakou hudbu z cd, ale tuhle hvězdičku mají oba kluci hrozně rádi. Pokud může tm, tak ať večerní uspávání převezme on a pokud to nejde, tak večer zaved pevný rituál - u nás je to večerníček, umýt, pohádka v posteli, krátké popovídání o celém dni a co bude zítra, pak zhasnu, pustím tu hvězdičku a odcházím, nechám otevřené dveře a chodím se dívat a kontrolovat, jestli už spí. Velice rychle si na to zvykli a většinou už nevylízají z postele a usnou

carmonka
16. kvě 2012

@erinbrock
@reruna
Ahoj, moc díky. No u nás je to tak, že tatínek pracuje nepravidelně a nikdy nevím, kdy ho budeme mít doma. Když je doma, tak pomůže, ale počítat s tím nemůžu a musím to prostě nějak dávat.
Malému jsou za 14 dní 2 roky (proboha - oslava, dárky, nestíhám... 😨 ), tak nevím jestli je lepší to nějak řešit, nebo počkat, že se to nějak upraví samo. Jak jsem koukala, tak mamky většinou píšou, že samostatné usínání (u nespavců, jako je ten náš) naběhlo kolem třech let. Na to bych klidně počkala, ale musela bych mít jen jedno dítě. Takhle je to někdy fakt na palici a hlavně to zavání průšvihem a rozhozeným spaním i u malé. Nejradši bych je sesynchronizovala a uspávala dohromady oba už teď. Ale malé je měsíc, takže hudba budoucnosti 😀
A klukům nevadí, když se v noci vzbudí a ta hvězdička je zhasnutá? Nevadí jim pak tma?

beruska24.9.
17. kvě 2012

@carmonka - u nás se to mění každou chvíli. zpočátku jsem měla mladší ve vajíčku a uspávala starší. později mladší usínala dřív, takže jsem uspávala tu, starší koukala na pohádku a pak jsem teprve šla číst pohádku a uspávat starší. teď je to jak kdy, takže musím jednat podle situace. alespň koupání dodržuji společné....

reruna
17. kvě 2012

@carmonka v noci jim nechávám malinké světýlko v zásuvce a někdy si přijdou v noci za mnou, ať jim tu hvězdičku zapnu...ale ne každou noc...samostatné usínání jsme my měli v podstatě odd narození, pak jednu dobu jsme je uspávali dohromady a leželi jsme s nima v pokojíku, dokud neusli, ale nedělalo to dobrotu, tak jsme zase přešli na ten systém - že prostě po pohádce zhasnout a odcházíme, ulevilo se nám hrozně a i oni usnou mnohem dříve...oba šli z ložnice do pokojíku v 21 m a ani v ložnici jsem tam s nima nezůstávala, dokud neusnuli, dala jsem do postýlky a chodila se dívat...

carmonka
17. kvě 2012

@reruna Tak už mám vyřešený jeden dárek k narozeninám - hvězdička je objednaná 😀 Není to sice úplně úměrné věku, ale to je jedno. A ještě se zeptám, tu hvězdičku jim pouštíš jednou (koukala jsem, že je tam maximum 15 minut) a pak už je necháš být, nebo pouštíš znovu? Já už to vidím, jak na mě z ložnice křičí eště, eště! Ale to by bylo vlastně proti současnosti ještě zlatý...

reruna
17. kvě 2012

@carmonka jak kdy - když neusnou do těch 15 minut, což se občas stane, tak jim to pustím znovu - já nechávám otevřené dveře a chodím je stejně pořád kontrolovat, pusinkovat atd. hrozně jsem se bála, že budou pořád vylízat z postele, ale kupodivu ani ne, sem tam se stane, že jsou rozvernější, ale prostě si zvykli, že to tak je a je to fakt luxus oproti tomu, jak jsme je asi půl roku uspávali - to byl docela horor, ani jeden večer pro sebe, než usli, tak jsme spali s nima taky....v noci se neustále budili, hlavně ten mladší, chodil si pro mě, aby znovu usnul, zase jsme si k němu musela lehnout, několikrát za noc.... Za nás je hvězdička fakt dobrá investice, zkus se podívat i třeba v bazaru, vyměníš baterky a na tom se podle mě nemá nic moc co pokazit...a když to nezaujme staršího, tak máte ještě miminko...náš starší byl na to zvyklý od miminka, ale mladší byl v ložnici, takže poprvé s hvězdičkou usínal až v těch 21 m a zvykl si na to taky hrozně rychle
tady jsem ji zrovna našla https://www.modrykonik.cz/bazar/202-hracky/sg3c...

andelka
17. kvě 2012

Dneska jsem poprvé s dětma sama, takže sourozeňák vyzkoušen a prvně jsem slyšela: Jé, oni jsou tam dva 😀 tak se hlásím do klubu 😀
@carmonka Dany má 2roky, no chodí spát 19.30, chvíli tam s ním někdo je a pak jdeme, on trochu pobečí cvičně, povídá medvídkům a zalehne. Po obědě usíná teda rychlejc. Já byla dneska tuhá asi dřív jak on. 😅 Mimi je vyspané z podvečera (chodíme mezi 16 a 18h ven, tak pospí v kočárku a někdy pak ještě trochu doma), takže čumákuje, a po několikerém kojení usne kolem 21h. Vstávají buď stejně před 6h, nebo mimčo až později, když už jsme po snídani. Nevím jak je sesynchornizovat...nemůžu po malém chtít ať jde spát, když se sotva vzbudil....večer je mimi vyspané a Dany unavenej z venku 😕
No a pořád je starší ve své miminkovské postýlce, v těhu ani teď nemám nervy ho učit na větší postel bez šprušlí. Ještě se vleze,ale bojím se toho dost, až bude muset jít do větší.

carmonka
17. kvě 2012

Já už hvězdičku objednala od paní na MMB 🙂
Jinak, jak mi vylézal z té postýlky, tak jsem byla nucená tu jeho postýlku odsunout dál od naší postele. A to jsem se původně obávala udělat, protože jsem nechtěla aby žárlil na mimi. Takže jeho postýlku jsem nechala přiraženou vedle naší a kolíbku pro mimi si nacpala k mým nohám. Mezi tím bylo ještě křeslo, takže jsem se skoro nedostala z postele ven 😝
No, jenže jak tam dračil, tak jsem na jeho místo prostě dala tu kolíbku a jeho odsunula dál, aby se nemohl o nic zapřít a vylézt. Koukal teda, ale vzal to zdá se v pohodě. Takže už je zaparkovaný na místě, kde pak jen jeho postýlku vyměním za větší - problém s přesunem postýlek si vyřešil vlastně sám 😅
Včera se mi podařilo narvat malé dudlík, což je taky velká pomoc. Sice ho má vždycky chvíli, pak ho vyplivne a řve jak na lesy a tak se naběhám, ale snad to přejde. Malý si ho nikdy nevzal, takže jsem v dudlíkách začátečník.

beruska24.9.
17. kvě 2012

tak jsem se dnes večer naštvala a udělala radikální řez - přesunula postýlku mladší (8,5m.) do pokojíku ke starší.
už jsem příšerně vyčerpaná, od malička se snažím naučit mladší na nějaký režim (podobně, jako to měla naučené starší), ale to dítě je nezmar 😀 odmítá jakoukoliv mou snahu ji narežimovat 😕 a uspávat každou jinde, když jsem na ně sama (přítel šel zase do noční) a padám na ústa, to je zážitek 🙄
dnes spala mladší asi hodinu dopoledne v kočárku.....starší spala po obědě asi 1,5h (učím znovu spát přes den kvůli nástupu do školky)..........mladší dala odpoledne 15minut spánku.......večer po koupání usnula malá ve vajíčku než jsem stihla připravit mlíčko. takže jsem se pokusila do ní v polospánku vpravit trochu mlíčka, pak dala 15minut spánku a začala lumpačit a né a né spát. tak jsem si ji dala do vajíčka, šla umýt nádobí, starší koukala na pohádky. po 20h. jsem jim vyčistila zuby, mladší vzala ve vajíčku do pokojíku, že přečtu starší dcerce pohádku. mladší vejskala, kroutila se, dělala kraviny.....starší se pořád zvedala a dělala ´´pššššš´´. tak jsem se naštvala, odešla do ložnice, vyprostila přes postel postýlku 140x70cm, dotáhla ji do pokojíčku (naštěstí má kolečka), šoupla tam mladší a starší oznámila, že budou spinkat se sestřičkou spolu 😵 takže chvilka vysvětlování, dočtení pohádky, x-krát uložení mladší aby spala, pak jsem zhasla a zůstala tam, dokud neusnuly. ve 21h. obě spaly. já toho asi moc nenaspím, nejspíš zůstanu v obýváku na gauči (ten je hned vedle pokojíčku), abych zjistila, jak bude vypadat noc. nějak nemám dnes odvahu jít do ložnice, která je od pokojíčku vzdálena přes obývák a chodbu 😔
teď můžu jen doufat, že si holky (i já) zvykneme co nejdřív a že mi to alespoň trochu ulehčí uspávání......

carmonka
17. kvě 2012

@beruska24.9. To jsi mě rozesmála. Já přetahovala dětskou postýlku předevčírem 😀 Taky jsem se naštvala. Nejdřív jsem se zarazila, že bych to neměla tahat, ale pak jsem si uvědomila, že už pár týdnů nejsem těhotná... A trochu jsem si zahrála tetris v naší společné ložnici, přesouvala noční stolek, kolíbku, zkusila tam dát i cestovní postýlku... No, sranda - malej na mě koukal jak na zjevení a měl z toho děsnou srandu. Hlavně,že nemusel v tu chvíli spát.
Ale ty večery jsou děsný, to máš pravdu. Člověk nějak přežije celej den, funguje, snaží se bejt milej, spravedlivej atd., večer to všechno porovnat, vykoupat, nakrmit, uložit a pak takovej tanec kolem usínání. Já na to taky nemám, padaj mi oči a dětičky maj bílý den a ze mě srandu.

xuxie
18. kvě 2012

@beruska24.9. Tak jak holky, jak jste spinkaly? Šlo to? Doufám, že ano 🙂

beruska24.9.
18. kvě 2012

@xuxie - holky to zvládly celkem v pohodě, já toho moc nenaspala 🙂 nejdřív se chrounila mladší, stačilo udělat párkrát pšššt a přikrýt a spala. pak začala kňučet starší, to jsem se ptala, co kňourá, že u ní spinká sestřička a že ji akorát vzbudí. tak se napila a spala dál. pak se zase budila mladší, tak jsem došla dát dudáka a spala dál. ve 4h. ráno vyběhla z pokojíku starší a šla mě hledat do ložnice. tak jsem vyběhla za ní a vysvětlila, proč dnes maminka spí v obýváku a že je ještě tma, že má jít spinkat. no a v 6h. vstávaly obě.

beruska24.9.
18. kvě 2012

jinak dnes dopoledne mladší opět v kočárku nespala a protože už to denní spaní habruje delší dobu, tak zkusíme asi najet na jedno spaní denně 😉 takže ve 12h. jsem rozhodla, že jsou spát společně. obě jsem připravila na spaní, mladší pila mlíčko, při tom jsem četla pohádku, jak začala zabírat a přestala pít, vyměnila jsem flašku za dudáka, uložila do postýlky a potichu četla dál pohádku. ani jsem nedočetla a starší spala také 😵 no a ve 14 h. vyběhla starší a vlítla mi do náruče a když jsem s ní v náruči šla do pokojíku, tak už byla vzhůru i mladší. starší nechtěla postavit na zem, tak jsem druhou rukou vytáhla mladší z postýlky a obě jsem je nesla do koupelny, aby šla starší na nočník. tak uvidím, jak se podaří večerní uspávání. předpokládám, že mladší vytuhne dřív a starší budu muset přečíst pohádku v obýváku a pak ji jít potichu uložit. no, jenže pokaždé, když si něco naplánuji, tak je pak vše jinak. takže tomu nechám volný průběh 😉

xuxie
18. kvě 2012

@beruska24.9. nechci zakřiknout, ale vypadá to s tím spaním fakt hezky. Moc držím palce na noc a doufám, že tatínek trošku helfne, ať si alespoň o víkendu víc odpočineš 🙂
Zvládáte to krásně 😉

reruna
18. kvě 2012

@beruska24.9. tak to holky zvládly docela dobře🙂 dneska už budeš spát v ložnici?

beruska24.9.
18. kvě 2012

@xuxie
@reruna
ono to nebude tak jednoduché, jak se to zdá. mladší dle předpokladu usnula dřív (přes den spala jen od těch 12 do 14h.). teď jsem se snažila uložit starší. vyčištěné zoubky, plínka na spaní a že přečtu v obýváku. jenže to dělala kraviny a všechno pro to, aby nemusela spát. tak jsem to riskla číst v pokojíčku. to jsme jakž takž zvládli, jenže pak chtěla ´´čiči´´ (dvě plyšové kočičky se kterými spí), pak se začala kroutit a vztekat, tak to už jsem ji vynadala, že vzbudí sestřičku. no, nakonec jsem popřála dobrou noc, poslala vzdušnou pusu od dveří (rituál tak poslední měsíc) a zatím tam je klid.
jo, dneska už budu spát v ložnici, i když netuším, kolik toho naspím. budu nervozní, jestli chůvička vezme i kňourání mladší. přeci jen, bude to podstatný rozdíl, než když jsem ji měla v postýlce hned vedle postele.

xuxie
18. kvě 2012

@beruska24.9.
Jsou to holky zlatý, viď ? 🙂
Klidně si lehni, garantuji ti, že chůvička vezme i kňourání (mně to muž tajně dával jenom na jednoho "buřtíka" hlasitosti a stejně jsem byla vzhůru hned, jak kníknul) a šestý smysl nám matkám funguje skvěle.

Přeji klidnou noc a hezké spinkání všem třem 🙂

beruska24.9.
18. kvě 2012

@xuxie - jo, když spí 😀 😀 😀
děkujeme!