Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

beruska24.9.
4. dub 2012

@ined77 - opět jsem napsala špatný login 🙄 omlouvám se 😉

ined77
4. dub 2012

@beruska24.9. ...super 😵 .víš co...ona je ještě maličká, tohle se ještě párkrát změní, ale pak si najedete na nějaký pevný režim.mně malá spinká už jen 1x denně a je to paráda, dá tak 2-3h.prostě paráda a k tomu když je matýnek ve školce, tak mám vše špígl nýgl a ještě mám čas zevlovat chvilku na koníkovi 😀 .
navíc....my třeba dnes s malou kompletně přetřídili šatník matýnkovi...katunka se zabavila tím, že skládala voskovky do krabičky, já jí zpívala a povídala si s ní a já přitom dělala 🙂 .paráda a pohoda, spokojenost na obou stranách 😵 .
bude to lepší a lepší, uvidíš 😉

@tital ...co se týče vaření, tak máš pravdu, bylo období, kdy to bylo vyváření opravdu jako v alcrónu 😅 .ale....trvá to krátce, teď když mám matýnka ze školky doma, což je teda dost často, tak vařím už takové jídla, které můžou oba....se solí jsem to nikdy nepřeháněla, tak ani malé to neublíží 😉 .malé to samozřejmě "upravuju"...mačkáním, mixováním masa a pod. 😉 .ale pošmáknou si oba...někdy i celá rodina 😀 .skleničky používám v nouzi, nebo prostě když nějak nestíhám...cca tak v 85% vařím, zbytek pokryjou skleničky....matýnek třeba má rychlé nudle s mákem nebo květákový mozeček s kaší+ nějaký vývar se zeleninou(dětská gulášovka, brokolicová pol.) a pod.....to když jsou opravdu fofry 😉 .jde to, jen si s tím člověk nesmí moc lámat hlavu 😅 🙂 .
nic dopředu nevymyslíš.....člověk míní, děti mění 😀

ined77
4. dub 2012

@beruska24.9. 🙂 ...slyším vidím! 😀

beruska24.9.
5. dub 2012

@ined77 - to je mi jasné, že se to ještě x-krát změní. asi máme teď to ´´nejhorší´´ období 😉 kdy mimino začíná objevovat, starší přes den vůbec nespí, do toho zuby, matlání papáníček, učení na nočník, vzdor atd. atd. (psaná kombinace obou).
starší začala spát 1x denně v 11m. a zkončila ve 2r.+2m.
pokud vezmou starší do školky, tak to bude maličké něco přes rok, tak to bych pak mohla mít také podobnou ´´pohodu´´ 😀 jo, už to vidím 😀 😀 😀
jo, ranní pohoda končí 🙂 jdu vařit + dělat potřebné okolo + odbíhat k dětem........ať můžeme jít ven 😵

tital
autor
5. dub 2012

@ined77 jee to porad, jak delas detsky gulas ? My frcime prave ve vyvarech a zeleninovych kremech,ale gulas nevim jak pro bertika

ined77
5. dub 2012

@beruska24.9. ...já mám štěstí, že matýnek je celkem spáč, teda čím starší tím začal spát více, takže když se dopoledne patřičně vyřádí a vyvětrá, celkem na 100% po o usne.ale už si taky zvykám, že už spávat nebude...ale nevadí, aspoń máme čas jen na sebe 😵 .jen je naprd, že ho musím pořád krotit a tišit ☹ .
my byly s katunkou dnes na očkování, cestou zpět mi usnula v kočárku, ale podařilo se mi ji vysléct a přeložit doma do postýlky, tak teď jen doufám, že bude ještě pěkně spinkat a nevzbudí se pak např. s teplotou ☹ .
mmch....u dr. ohromné papírování....kvůli např.prevenaru co by nepovinnému očkování se musí podepsat nově papír, oba rodiče 😝 .to zas někdo něco vymyslel 🙄 .

@tital ...víceméně ho dělám stejně jako normální guláš, ale dávám koření jen maličko, plus papriky a rajčata....nakonec to rozmixuju a zjemním kys.smetanou 😉 .

jsem to asi zakřikla...kačí nespí, ale žvatlá tam 😲 ...no, tak to mám opravdu radost 😔

helulela
5. dub 2012

@tital byla jsem na návštěvě za kamarádkou a vzpomněla jsem si tam na tebe, jak jsi řešila sourozenecký kočárek na brusle - nepřemýšlela jsi nad nějakým vozíkem, třeba jako je croozer? S tím by to šlo asi nejlíp.

beruska24.9.
5. dub 2012

@ined77 (musím si dávat pozor na login 😀 ) tak u nás dnes vyjímečně usnuli obě, to je najednou nezvyklý klid 😵 starší po nějakým 2,5-3m. nespaní. byla NESKUTEČNĚ protivná, tak jsem ji čtvrt hodiny diplomaticky a zároveň pevně rozhodnutá 😀 přemlouvala, že je tělíčko unavené, potřebuje si odpočinout, tak aby šla na chvilku spát. začala jsem číst pohádku a do 5 minut spala!! maličká také protivná (dopoledne dala asi hodinku), tak jsem ji dala mlíčko, opět usínala u flašky, tak jsem ji opatrně přendala do postýlky a spí bez uvožení - hurááá!!!! 🙂

s tím očkováním to nevím. maličká teď dostala 3. dávku hexy (první měla ve 4m.) a z nepovinného budu dávat v roce nepovinnou žloutenku a chci dát TBC. to budou očkovat nějak v květnu, tak si musím na 8m. prohlídce říct dr. o nějaký papír. jinak se o ničem jiném dr. nezmiňovala. a to ví, že jiná nepovinná očkování dávat nechci (stejně jako u starší, jen ta měla TBC povinně).

ined77
5. dub 2012

@beruska24.9. ...tak to ti dnes vyšlo krásně, tak odpočívej! 😵
mně malá samozřejmě pak už neusnula, takže madam vstávala v 5.30!, po cestě usnula asi v 11.10 a v 11.30 už vykládala 😠 .takže jsem ji vzala, něco jsme udělaly, pobědvaly a ve 13h. jsme ji uložila zase....hodinu tam pokřikovala, chodila jsem za ní sebrat dudlík ze země a položit ji a až teď zdá se...ale raději mlčím, ještě to nevím jistě 🤐 😎 😅 .
TBC budu taky dávat, ale až po MMR...takže někdy kol 18.měsíce 😉 .a u matýnka plánuju meningokoka, ale asi až na podzim.malá dostala dnes čtvrtou hexu a za 3 týdny máme jít na ten prevenar.taky jí měřila očka nějakým novým přístrojem a má tam nějakou dioptrickou odchylku...no máme to v rodině, takže na příští ko u očního s matýnkem už půjde na prohlídku i kačka ☹ .sice prý nic velkého, ale na sledování to je.
jdu se na tu prďolku podívat...hlavně nenápadně 😎 😀

beruska24.9.
5. dub 2012

@ined77 - jo, využila jsem chvilky a padla také 😀 jak jsem začala zabírat, začala mě v polospánku volat starší. naštěstí zase usnula a já začala zabírat....začala se vrtět mladší, dala jsem dudlíka, usnula a já začala znovu zabírat.....probudila se mladší. nahodila jsem dudlíka, párkrát šoupla postýlkou sem a tam, usnula, tak já lehla a začala jsem zabírat........starší vstávala, malá si hrála v postýlce........takže tolik můj odpočinek 🙄 😀

na to TBC musíme jet na plicní a tam to očkují snad 2x do roka, právě teď v květnu 😉
Matyášek nosí brejličky nebo je jen na sledování??? u nás brýle jako děti snad všichni, takže je možné, že i dcerky budou muset nosit. jenže teď je mnohem lepší výběr než před 30 lety. to byly jen takové hnusné plastové 😝 nechtěla jsme je nosit a pravidelně jim lámala nožičky nebo je strkala do dříví, do kopřiv apod. 😀

tital
autor
5. dub 2012

@helulela Moc ne. To je ten za kolo ? Taky me napadlo, ze by to byly dve mouchy jednou ranou, ale muj muz s tim hrozne nesouhlasi, ze nam to oboum neprijde bezpecne, jestlit po silnici s vozikem - ze bohuzel Ti ridici jsou silene nepozorni...

evlyn
5. dub 2012

@tital popravdě? Schválně jsem na to teď jako řidič koukala, a přijde mi, že mnohem líp jde vidět, ze má cyklista za sebou vozík, než že má vzadu na kole cyklosedačku a dítě - tam ta silueta dost splývá. Nemluvě o stabilitě kola s cyklosedačkou - dost mě to nemile překvapilo, u vozíku se mi právě líbí ta kovová konstrukce kolem a sedačka uvnitř. Asi bych nejvíc radila někde půjčit a vyzkoušet - kor když jezdíte i na brusle - známí v něm (až odrostli děti) vozili normálně bagáž, když jezdili na delší výlety....

ined77
5. dub 2012

@beruska24.9. ...tohle je přesně ten důvod, proč, ač kolikrát bych fakt potřebovala, nechodím přes den spát 😝 😅 .
to raději sednu k pc a čučím na koníka a pod... 😀.
brýlečky zatím matýnek nosit nemusí...ještě že tak, to by byl jistojistě boj 😝 😅.jen to sledujeme a zatím tam má nějakou půldioptrii, v jeho věku prý celkem normální nález 😉.MM brýle má, já jsem od mala měla brýle taky nosit...nenosila, děcka se mi smály 😝....jsem 10 let po laseru a super 🙂.
tvé pocity dobře znám 😔.....dnes jsou brýle krásné, slušivé, ale ta cena 😔.matýnek by potřeboval nějaké nerozbitné a neztratitelné 😀.ovšem já mám takovou averzi, že nesnesu ani sluneční...jen v autě, tam jo 😅.

@evlyn ....k vozíkům...asi máš pravdu co se týče viditelnosti, ale zase....dítko je hrozně při zemi, čichá kde co.....nevím, mě vozíky taky nepřesvědčily....nikdy bych své dítě do toho neposadila...teda tak spíš...neposadila při cestě po silnici, na cyklostezce snad...ovšem i tady, bezpečnost určitě lepší, ale opět prach a vše 😒 ...

beruska24.9.
5. dub 2012

@ined77 - však já si (většinou) nechodila lehnout přes den ani když starší ještě spávala. ale dnes jsem usínala za chůze, už to se mnou fakt bylo kritické 😎
jo, přes den se obě vyspaly, mrňavá dala chrupku 18,30-19,15 (opět jsem doufala, že to je večerní uspávání) a teď né a né spát ani jedna. a to jsem si říkala, jak budu mít chvilku pro sebe, děti pěkně spát, přítel ještě 2h. v práci. no, tak snad jednou....... 😔 😀
brýle jsem nosila ještě asi před 10 lety na čtení, psaní, tv apod., pak jsem to vzdala. od prvního porodu říkám, že stále hůř a hůř vidím, že musím na oční, ale nějak není čas 😕

ined77
5. dub 2012

@beruska24.9. ...my jsme krátkozrací, takže čtení atd v pohodě 😝 .určitě si zajdi, oči jsou nejdůležitější 😔 😉 .
jooo dětičky,...katunka mi teď po 40 min.oduložení taky pokńourává a ne a ne zabrat, matýnek peklí...a já už bych se tááák viděla v pyžamu u tv v poloze ležmo 😝 😀 .
holt smůla 😅 .
držím palce ať holčinky brzy usnou! 😵

beruska24.9.
5. dub 2012

@ined77 - máme stejné představy 😀 také jsem si plánovala, že vlítnu do koupelny, pak do pyžama a svalím se na chvíli u telky. už pomalu nevím, jak tahle součást bytu vlastně vypadá 😕 😀
starší snad usnula, mrňavá řádí, vzteká se a dává o sobě pořádně vědět 🙄
jo, když není hlídání, já bez auta (viz. mé zážitky s cestou k dětské dr. v úterních příspěvcích v diskuzi), spojení příšerné (tam, kam bych potřebovala na oční bych jela týden), a přestava, že někde na očním čekám s miminem-diblíkem a batoletem-čírtětem 😀 😝 😀 ......to snad mluví za vše 😉

ined77
5. dub 2012

@beruska24.9. ...to jsme na tom stejně, já bych akutně potřebovala zajít se zádama....ovšem není jaksi kdy a s dětmi...to raději trpím 😅 .
s cestováním mám podobný zážitek...malá 7 týdnů, malý rotaviry, busem s miskou pod bradou k dr....no opravdu výživné 😝 .to bychom seděly hodiny a mluvily a mluvily 😀 .
malý je zahnán do pelíšku, malá se tváří že spí....odcházím do negližé...dobrou 😵 ...teda doufám 😅 😀 😔

veronnica
5. dub 2012

@tital Na croozera nedam dopustit, krome toho, ze tam ma dite pohodli, tak se mu nic nestane, kdyz sebou clovek na kole smykne .. narozdil od kola se sedackou. Pouzivame na brusle, kolo i jako kocarek. Je krasne stabilni, nefouka tam, neprsi a to my jezdime docela tereny.

beruska24.9.
5. dub 2012

@ined77 - tak jsem se naštvala, protože uspávání všemi způsoby selhalo 😠 šoupla jsem malou do postýlky a šla se vykoupat. jak začala řvát, tak jsem tam došla, opětovně ji položila a dala dudáka a zase odešla. teď tu sedím v pyžamu, s ručníkem omotaným na hlavě 😀 a doufám, že už také konečně usne. chci mít alespoň chviličku jen sama pro sebe, když přes den si pomalu ani na záchod nemůžu dojít 😝 😔

tital
autor
5. dub 2012

@evlyn Nevim no, nejak se mi to nezda. A navic tady taky cyklostezky v okoli moc nejsou... musis kousky po silnici. Ale zase na druhou stranu kamaradka v nem dvojcata vozi, i prave na ty brusle a je taky hodne spokojena. Zase takovy vozik si asi nevezmu s novorozenetem behem zimy na cestu k reznikovi, ze ? 😀

tital
autor
5. dub 2012

@veronnica Ale to mas vozik na jedno dite, ze ? Ja bych pak potrebovala na dve 😉 , jako sourozenecky.

sova33
5. dub 2012

@tital Ten vozík je super i do terénu nebo na ty brusle, ale i na normální procházky. Za kolo bych se já asi neodvážila ho dát (řidiči tu jezdí hrozně), ale to je asi věc názoru.
@evlyn Jako řidič (teda podle mého názoru) zas až tolik nemusíš vidět dítě v cyklosedačce, protože vidíš cyklistu, ne? A do toho snad najíždět nebudeš 😀 Ale ten vozík je mimo obvyklý rozměr kola, takže něco, co nečekáš. Samozřejmě se dá diskutovat, jaké jsou následky v případě nehody u sedačky a u vozíku, to nevím.
JInak ale dodávám, že my ho pořídíme (známým odrůstají dvojčata, tak ho od nich koupíme), ale nám jde o výlety, cesty do přírody a příležitostný "tandemový" kočár, za kolo to používat nebudeme.

evlyn
5. dub 2012

@tital dělají se i pro dvě děti a z obou se dá udělat i normoš kočárek - teda sporťák. My teda nemáme ani cyklosedačku ani vozík, ale s obojím jsem už měla tu čest jet (na zkoušku u kamarádů) - co do stability cyklosedačku už nikdy víc - takhle vyklepaná jsem snad na kole nikdy nebyla. A co do pohodlí - proti prachu existují clony na kočárek, proti výfukům nepomůže ani vyšší poloha v cyklosedačce - ty prostě smrdí a co do pohodlí pro dítě si pořád myslím že je vozík lepší než sedačka - už třeba jenom když tam dítě zadřímne....

evlyn
5. dub 2012

@sova33 jj to je - mimo rozměr kola - ale díky tomu je zase viditelný...Nevím, zatím se mi fakt nestalo, že bych ho přehlédla, kdežto dítěte v sedačce jsem si kolikrát všimla až těsně u cyklisty.

irenka
5. dub 2012

Ahojky holky,
jak se máte? Nemáte nějaký tipy jak zabavit dítě doma, když venku prší?

Vy jste toho zase napovídaly... 😀 😀 😀 pokusím se to dočíst, jestli mě dítka nechají 🙂

veronnica
5. dub 2012

@tital Uz mame objednany dvoj .. je o 14 cm sirsi a vaha stejna.

evlyn
5. dub 2012

@irenka Před vánocema, když jsme byli skoro měsíc bez vycházek kvůli nemocem, bylo hitem číslo jedna vaření - dopoledne oběda, odpoledne pečení cukroví - kuchyň sice vypadala jako po výbuchu, ale zabavil se úžasně. Třeba perníčků jsme napekli kila a kila. A bavilo ho to už jako malého - na lince jsem ho mívala položeného už cca od půl roku? (nevzpomínám si už přesně)...

veronnica
5. dub 2012

@irenka Napustim vanu :D

irenka
5. dub 2012

@evlyn
Díky za tip. Perníčky už fakt péct nebudu...
DNeska se zabavil modelínou, ale byla všude a já pak měla upatlaný ruce a nemohla jsem ani sahnout na Aničku.
Koukám, že máš taky doma prcka čerstvě narozenýho... jak se jmenuje?

irenka
5. dub 2012

@veronnica
Jo tak to bylo taky dneska, ale večer... kojila jsem u toho. 🙂