Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

beruska24.9.
24. bře 2012

@zdeniii - gratuluji!!! doufám, že maminka i prcek vše zvládli na jedničku 😵

irenka
24. bře 2012

@zdeniii
Zdeni, ještě jednou OBROVSKÁ GRATULACE!!!!!

andelka
24. bře 2012

@beruska24.9. určitě jo, byl to rychloporod 🙂
My už jsme taky čtyři a sžíváme se. Musela jsem najít klíč aspoň od obývákových dveří, aby mi malej nechodil po bytě když kojím. Jinak je samozřejmě rozežranej, uňamčenej, vymýšlí kraviny...ale chodí hlásit, že miminko pláče, pozoruje ho, hladí po ručičce...naštěstí babička je hodně s náma a bere ho ven. Teď je venku s taťkou, včera jsme byli všichni.Akorát noci nic moc, Dany se budí, Domi samozřejmě taky, a po 5h vstáváme. Ještě že je hezky a slunečno.

irenka
24. bře 2012

Zdeni to zvládla na jedničku a malej Vítek je pašák, že šel tak rychle ven a maminku moc netrápil! 🙂
Napíše vám to sama, nechám jí aby se pochlubila...
🙂

irenka
24. bře 2012

@andelka
Jůůů tak gratuluju. Už máš týden doma miminko! Tak at jde vše jak po másle.. jsi určitě pár dní doma vid?
Tak se drž! 🙂

beruska24.9.
24. bře 2012

@andelka - také velká gratulace a zvládni to, co možná nejlépe 😉

beruska24.9.
24. bře 2012

u nás je čímdáltímvíc ´´veselo´´. u starší se naplno rozjíždí batolecí puberta, je na zabití 😀 😠 můžu říct něco x-krát a dělá, že mě neslyší. a čím mě vytáčí ještě víc, když ji něco říkám, ona na mě kouká s drzým výrazem puberťáka a ´´lalalala´´. jak když si myslí, jen si máti kecej 😀 😕
jinak, včera jsme byli s maličkou na píchání naušniček, řvala jak tygr, tatínek měl co dělat, aby ji udržel. (starší tuto proceduru zvládla s polovičním tyátrem). jen jsem ji vzala do náruče, tak se uklidnila a v čekárně už se smála na každého, jako by se vůbec nic nestalo. jo a když jsme odcházeli z ordinace, tak dr. to dorazil hláškou: a neplánujete třetí dceru?? 🙂)

beruska24.9.
24. bře 2012

ještě hláška dne:
myji nádobí a říkám starší dcerce, ať jde zkusit čííí (vyčůrat se na nočník). protože už jsem ji to připomněla x-krát, tak usoudila, že už by snad i mohla poslechnout. najednou slyším: ´´mamííí, mamííí, boba, mamííí, boba....´´ tak tam jdu, kouknu do nočníku a říkám, že tam nic není. a ona se na mě podívala tím drzým výrazem puberťáků a povídá: ´´ouby´´ (=houby). no fakt jsem měla co dělat, abych nevybuchla smíchy.

tital
autor
24. bře 2012

@zdeniii Obrovska gratulace, at je Vita i maminka v pordku ! A tesime se na pribehy z denniho zivota 😀

dana3262
24. bře 2012

@zdeniii bajecne! Prejeme stestiiii!

helulela
24. bře 2012

@zdeniii moc gratuluju, ať vám jde všechno co nejvíc hladce 🙂

@andelka paráda, taky moc gratuluju k Dominikovi, už jsem ti prohlédla album, krása 😵

irenka
24. bře 2012

Ahojky, tak virážka lepší. Mrkněte na fotku. Asi fakt potničky. řepík zabral...

tital
autor
24. bře 2012

@irenka Me to pripomina to nase novorozenecke akne. Potnicky se preci delaji na mistech, kde se taky clovicek vic zapari, ne ? U nas to odeslo 7-8 tyden zivota, tak uvidis, ze to taky tak rychle zmizi, jako by se to lehounce oloupe a pod tim uz bude zase krasna 🙂))

hest
24. bře 2012

@zdeniii gratulace, to je kluk šikovnej skoro na termín!! tak hodně sil a ať se hezky sžíváte!

hest
24. bře 2012

@irenka bobánci sladcí-)) jsem ráda, že řepík zabral-)

ined77
25. bře 2012

@andelka ....také posíláme dodatečně velké gratulace k miminečku! 😵 😵 😵

@irenka ...krásná fotka 😵 .miluju tyhle chvíle když oba spí 😵 ...to si teprve užívám to mateřství jak se patří 😀 😉

zlilly
25. bře 2012

jeee gratulace k miminkum 😵

zlilly
25. bře 2012

ale u nás děs a běs. mimina sou v pohodě, ale matka je na hadry. začalo to včera, celý dopoledne se mě motala hlava, tak sme po obědě vyrazili na procházku na vzduch. jenže procházka byla asi delší, než měla byt a dost mě vyčerpala. rozbolelo mě břicho a záda. zpátky sme jeli trolejbusem a já na přestupu hodila kapitální kosu. přímo na zastávce, ani sem nestihla poodběhnout. no a doma pak ještě dvě. šla sem brzo spát a dneska celej den ležím a nic nedělám, ale stejně su pořád jakási rozstřelená. nemůžu nic sníst, motá se mě hlava, předklonit se vůbec nemůžu. nedovedu si představit, že by tohle mělo pokračovat ještě 3m. snad to byla nějaká ojedinělá epizoda. musim přestat jezdit MHD.

tital
autor
26. bře 2012

@zlilly Hm, to je mrzute, ze by taky strevni chripka ? My s tim valcime od patku. Ale zatim tukam, zvracel jen jeden den, prujmy teda trvaji, ale teplota uz ustoupila. My s muzem jsme zatim ok, tak snad uz je to na ustupu.
Drzime palce.

andelka
26. bře 2012

@tital Dany měl střevní chřipku zrovna když jsem rodila, fakt super, ani za mnou nemohl a já se bála jak to doma zvládají a jak mu je. Trvalo to týden.

tital
autor
26. bře 2012

@andelka Hm, to me netesi. Uz ted nevim, co mu mam davat k jidlu. Ryze na tisic zpusobu je odmitana. Suchy brambor tez. Piskoty nechce a do rohliku jednou kousne. Rano vyhrala vlockova kase, sice ta od EMCO instantni, ale i tak ji snedl dost, mela jsem radost. Uvidime zitra.

andelka
27. bře 2012

@tital tak to Dany rohlíkovo piškotovou dietu vzal v pohodě, jedl i rýžové vločky s mrkví, pak brambor s mrkví, vynechali jsme mléčné výrobky a místo toho pil dětský černý čaj s anýzem, a jednou denně jsme dávali Biopron. Teď už jí všechno. Ale trvalo to fakt týden, než se to zlepšilo.

beruska24.9.
27. bře 2012

tak jsem se dnes těšila ven a ta naše batolecí puberťačka pomatlala celou záclonu - nutně musela koukat z okna s jídlem v ruce - takže místo procházky mytí oken, ach jo!!!!!! záclony už jsou v pračce, teď uspat maličkou a vrhnout se na okna 🙄

tital
autor
27. bře 2012

@beruska24.9. 😀 😀 😀
Bertik ma od minuleho tydne velkou zidly. Respektive jako my, jen sedi s podsedakem. Normalne jsem asi klidna, ale tady me chyta uplne amok, otaci se a hrabe tema zapatlanyma rukama na operadlo, na tu textilni operku, i na ten svuj podsedak. Nechapu to, co se da zmatlat milimetrem marmelady na rohliku !?

tital
autor
27. bře 2012

Holky,

ktera jste tu doporucovala knihu J. Prekopove - Prvorozene dite ? A nebo kdo jste ji spise cetl ? Prisla Vam taky tak "hrozna". Nejak z ni mam pocit, ze je to silenost, poridit si druhe dite, kdyz to prvni nema dost zralou vlastni osobnost. Celou knihu jsem zadrzenym dechem cekala, kdy prijde to rozuzleni, kdy prijde ten navod, jak se vsech tech chyb, jako rodic, vyvarovat a jak se na druheho sourozence pripravit... ale omyl. Je tam spoustu prikladu ze zivota, chapu souvislosti, je mi jasne, proc kde vznikl jaky problem, tusim asi jak se k tomu postavit, ale je to jak tanceni na tenkem lede. Aby to prvorozene dite clovek moc nepotlacil, moc nevyzdvihoval, aby ten pristup byl rovnopravny k oboum, aby se rodicovska laska nerozdelila mezi sourozence, aby se to proste nejak nezvrtlo, aby se ty deti navzajem respektovaly a mely rady...
Jako kdyz jsme cekali Bertika, nevedeli jsme co prijde, a jak budeme vychovavat, netusim ted co udelame az si prineseme mimi domu a Bertik bude reagovat... Nejak to zajiste pujde a bude to ok (mam neuveritelne skveleho muzskeho a diky nemu je vsechno opravdu snazsi a verim, ze i vychova deti je spravna), ale presto nad tim hodne premyslim, protoze ve svem okoli snad nemam priklad, kde by rodinne a potazmo sourozenecke vztahy bezproblemu fungovaly. Bohuzel.

Kniha urcite stoji za to si ji precist, abych si z toho vytahla nejake opravdove pouceni, budu to muset vzit jeste jednou a poradne.

Zajemcum, zapujcim 😉

helulela
27. bře 2012

@tital čalouněná židle, to by mě u Víti zabilo 😀

Knihu jsem nečetla a podle toho, co tu píšeš, radši ani nebudu, abych nebyla špatná z toho, že jsem svoje děti poznamenala na celý život. Už mám trochu odstup, tak si myslím, že můžu objektivně říct, že rozdíl rok a půl byl u nás s ohledem na děti v pohodě. Víťa ještě neměl takový rozum, aby si do důsledku uvědomoval, co mu sourozenec bere, a jednoduše se s ním naučil žít. Kdyby se nám miminko narodilo teď (odstup dvou let), bylo by to už jiné, nedávno jsme nad tím doma přemýšleli. Víťa by se s tím, myslím, srovnával hůř, ale zase už si nechá ledacos vysvětlit, je mnohem samostatnější, dokáže se i sám zabavit... museli bychom na něj prostě zvolit jinou taktiku než před půl rokem. Tím tě nechci strašit, že jste si měli mimčo pořídit o půl roku dřív. Nedávno odpovídala v Sama doma nějaká psycholožka na otázku "ideální věkový rozdíl mezi sourozenci" a říkala, že rozhodně ne dva roky a míň... tak jen že když to nedodržíš, neznamená to nutně katastrofu 😉 Určitě je dobré mít načtenou nějakou teorii, ale doma si pak najdeš vlastní cestu podle sebe a dětí. Hodně se řeší za pochodu, dopředu se můžeš tisíckrát připravovat, reálně se pak třeba ukážou problémy úplně někde jinde.
Hodně se čte i knížka Sourozenci bez rivality, třeba tam najdeš jiný pohled na věc.

Jinak hlásím, že jsem dočetla knížku o spaní. Je tam pár tipů, jak zvládnout narození sourozence, třeba se to bude některé z vás hodit. Mě překvapilo, že doporučují nestěhovat staršího do velké postele, dokud mu nejsou tři roky nebo to není nutné - např. mu je postýlka malá, vylézá z ní, apod. Že mu tím neberete jeho "miminkovské" útočiště....
Když začne mít starší po narození miminka potíže se spaním, radí, aby s ním v pokojíčku dvě, tři noci spal tatínek na zemi nebo na jiné posteli, určitě nepolevovat stylem, že si začnete brát dítě k sobě do postele, lehat si k němu do postele...
A pak samozřejmě neprovádět hodně změn najednou - nebrat tou dobou dudlíka, neučit na nočník, nestěhovat do vlastního pokojíčku, do velké postele... všechno s odstupem aspoň měsíce, když už se zklidnila situace.

yellowbanna
27. bře 2012

@helulela to s tim spanim je ted u nas hodne aktualni - stehovani do vetsi postele je na spadnuti - neni to teda uplne dospelacka postel, takova ta stredni pro deti, ale zaroven v jinem pokoji, doted byla postylka v loznici...mam z toho trochu vitr, i kdyz maleho ladime, jak to jen jde, na velkou postel se tesi a tak, ale stejne...a zrovna v tuhle chvili se uci i na nocnik, ale to vyplynulo tak nejak samo...syna chceme prestehovat ted, mimi se ma narodit za dva mesice... oni tam radi jakoze az po?? Samozrejme, ze bych ho nevysoupla zaroven s prichodem noveho, ale vsichni ctyri se uz do loznice nevejdeme... ted jsi me trochu vystrasila, ze to delame spatne...mimochodem, co to je konkretne za knizku?

yellowbanna
27. bře 2012

@andelka opozdena gratulace k Dominickovi! 🙂

beruska24.9.
28. bře 2012

tak já mám pořád pocit, že jsem starší narozením sestřičky ublížila. na jednu stranu má maličkou ráda, upozorňuje, že pláče, dává ji dudáka, hladí ji, na druhou stranu ji ubližuje, šlape ji na hlavu, přetáčí né moc jemně zpět na záda, rve ji z ruček hračky, pro které se maličká doplazila atd. atd. navíc začala být starší zlá i na mě, dnes v noci opět přišla ke mně do postele, poslední dobou chytá extrémní záchvaty vzteku, je víc smutná nebo vzteklá než usměvavá. včera jsem totálně selhala 🙄 vztekala se úplně příšerným způsobem, kopala kolem sebe, byla úplně rudá, sotva popadala dech......snažila jsem se ji uklidnit, přitisknout k sobě, mluvit, chlácholit....nic nepomáhalo, byla jako mimo sebe. zkusila jsem ji namočenou rukou otřít obličej, nepomohlo. když už to trvalo příšerně dlouho a já ji nijak nemohla probrat, tak jsem ji vzala a osprchovala obličej. uklidnila se a já si teprve pak všimla, že jsem v té rychlosti hnula pákou na studenou vodu 😠 ještě teď jsem z toho na prášky. děsila jsem se, abych něco podobného nemusela nikdy použít a včera tohle. připadám si naprosto neschopně, úplně jsem selhala jako matka, zbortilo se vše, čemu se snažím celou dobu vyhýbat - neopakovat (ne)výchovné prostředky mé matky i macechy, netlouct dítě kvůli každé kravině, radši se snažit s ním domluvit, vysvětlit. zklamala jsem sama sebe, všechny své předsevzetí a asi (určitě) i dcerku.

omlouvám se za dlouhý a nejspíš zmatený příspěvek, potřebovala jsme se z toho ´´vykecat´´, jsem z toho na hadry 🙄 ☹

tital
autor
28. bře 2012

@helulela Musim svuj nazor "poopravit" ! Nechala jsem si na docteni posledni kapitolu - vecer, az bude klid a udelala jsem to az po odeslani prispevku. V posledni kapitole jsou docela fajn konkretni tipy jak pripravit prvorozeneho a jak vubec se pokusit zvladnout situaci. Doslova Prekopova pise, ze nechce odrazovat o rozeni dalsich sourozencu, a kdo to vzda, ze nema dost kuraze a vlastni odvahy 🙂)

Ta zaverecna kapitolka je kratka, srozumitelna a fakt prakticka, skoro bych ji zkusila pretukat pro ostatni 🙂)