Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

tital
autor
10. dub 2012

@veronnica Tak se neco v rodine prihodilo ? Neco co neregistrujes jako "problem" ? Deti pry jsou na vsechny zmeny citlive, zmeny v pokojicku, stehovani nabytku, jine pozadavky... nevim. Me docela pomaha kniha - Prvni tri roky zivota ditete. Nekdy tam vysvetluji laicky ruzna obdobi, proc to prichazi a jak s tim pracovat. Ted mi to hrozne pomohlo ohledne vzteku. Bertik to mel asi tyden, intenzivneji, tak kdyz jsem si nacetla, ze je to vlastni flustrace, ze neco ma v hlave, ale fyzicky a ani psychicky neni schopen toho cile dosahnout, zjistila jsem, ze se uz nerozciluju ale mam silu ho nekdy i utesit (nekdy kricim jak hysterka, ale fakt se snazim 😖 ). Jo, a hlavne, kazde takove obdobi pomine. Pristi tyden uz bude zase vsechno jinak, uvidis.

tital
autor
10. dub 2012

@reruna Juknu, diky. Ale zitra az budu OK, ted jsem KO a musim jit ulozit mimino v brise 😉

beruska24.9.
11. dub 2012

tak starší má teplotu a zítra zápis do školky, pouze jeden den 😠 a to musíme jet autobusem, pak kus pěšky a zpátky nevím, zda něco jede, nebo jít 3 km pěšky. takže jsem zvědavá, jestli se vůbec k zápisu dostaneme. i přes malou šanci jsem to chtěla zkusit a takhle...... kruci, proč se vždy něco pokazí, když to člověk nejmíň potřebuje? 😕 🙄

beruska24.9.
12. dub 2012

@reruna
@lojzina
a další maminky, které už mají dítko ve školce.......tuším, že snad i @ined77 (pokud ne, omlouvám se)

dnes jsme byli u zápisu. samozřejmě obě děti sebou 🙄 tam i zpět autobusem, takže alespoň tak. starší by to asi moc nezvládla, i když to bylo 3km do vedlejší vesnice, ale včera měla teplotu ☹ dnes nebyla úplně v pohodě, ale snad bez teploty. nenechala se ráno změřit 😠

domlouvala jsem se s ředitelkou, že by malá chodila na celý den, jen ze začátku, než si zvykne, bych ji nechávala na dopoledne. tady děti prakticky nepotká, takže netuším, jak rychle si zvykne na dětskou společnost 😵 a teď přemýšlím, jak dlouho ji nechat jen na dopoledne (musím to vyplnit do přihlášky/nebo nějakého papíru, co jsem ještě vyfasovala od ředitelky). myslíte, že bude stačit měsíc na dopoledne a pak najet na celodenní docházku???
a ještě jeden dotaz, na který jsem ve školce zapomněla. když je malá rozená 24. září a už na ni nemám rodičák (ten mám na mladší), může nastoupit už od začátku školního roku (netuším přesné datum), nebo musí být den nástupu až toho 24tého??
ptám se předem, stejně budu muset čekat tak měsíc na rozhodnutí....
předem děkuji za reakce! 🙂

lojzina
12. dub 2012

@beruska24.9. ahoj 🙂 ,no tak ja Marose davala na cely den,mela sem teda ten zamer,ale prvni dny byl horor,nejedl,poplakaval(a to byl na decka zvykly,navstevovali sme MC),tak po dohode s uc.chodil prvnich 14 dnu po obede,a pak uz natvrdo(jak jinak)chodil cely dny.pry nemam povolit,ze to musi prijmout jako fakt.no a slo to,uz i pak jedl... 🙂 .jo taky sem vlastne chtela ten 1.tyden aby chodil po o domu,ale kdyz to bylo tak blbe,protahli sme to jeste o tyden a pak uz to bylo o.k. .jinak k nastupu-to ti nevim,ted jsem si ale vzpomela na znamou,ta mela holku v puli unora,tak od ledna chodili tusim jen tech 5 dni v mesici a pak od unora nastoupila naplno.Vcas s ena to zeptej.

reruna
12. dub 2012

@beruska24.9. pokud máš RD na druhé dítě, tak starší může chodit normálně na celodenní docházku hned... a já dávala Míšu do školky ten první rok na dopoledne asi do března - pak tam zkoušel spát 1X do týdne, letos chodí v Po a Pá po obědě a jinak tam spí... Luki tam bude od začátku na celý den, budu už v práci.

beruska24.9.
12. dub 2012

@lojzina
@reruna

příští týden chci zajet k dr. ohledně potvrzení těch papírů (musím je do školky odevzdat do konce měsíce), tak bych se ředitelky zeptala. zatím to tedy nechám v tom papíru nevyplněné 😉
právě, že mladší bude muset být už také rovnou na celý den (do práce se asi nevrátím, blbé směny, dálka na dojíždění - odstěhovala jsem se k příteli, ale doufám, že něco najdu). ale když teď mám možnost, tak chci nechat starší si trochu zvyknout 😉 mladší už snad bude trochu vytrénovaná od sestřičky 😀

lojzina
12. dub 2012

@beruska24.9. budu to mit stejny,pokud mi mladsiho vemou do skolky a ja pujdu do prace,tak asi zadny tutu nunu,bum a na celej den 😅 😔

hest
12. dub 2012

já jsem zkoušela jít k zápisu, ale malému nebude k 31.8.2012 tři roky, tak máme smolíčka..doufala jsem, že projdem zápisem aspoň k odmítnutí na další rok..ale prdku..tak uvidíme za rok..

ined77
12. dub 2012

@beruska24.9. ...já myslím, že malá může nastoupit hned na začátku měsíce, tam je to podmíněné většinou rodičákem, ale pro jistotku se informuj přímo ve školce 😉 .
a k docházce...mně bylo doporučeno dát matýnka hned od začátku na plný proces, tzn. hned i se spánkem po o a myslím, že se to osvědčilo, ale....byl zvyklý na děti z kroužku a z venku...on se tam vyloženě těšil, takže v tomhle bych se orientovala asi podle povahy malé 😉 .upřímně...nástup zvládl líp on než já, já byla celý den nepoužitelná a nemohla se dočkat až si ho vyzvednu 😅 .i na slzy došlo a i jsem tam volala, jestli je v pořádku 😔 😅 ...a on?...nechtěl jít pomalu ani domů, potřeboval si s čímsi ještě dohrát 😀 .šprajc přišel později, kdy zjistil, že už teda bude chodit pořád a všechny hračky už si ohleděl 😝 ...ale zase, díky nemocnosti se vše tak nějak vyvážilo 😅 .
určitě to bude u vás v pohodě 😵 .
já s ním o školce hodně mluvila, povídala jsem mu co tam děti dělají atd., taky jsme si pořídili dětskou knížku co dělají děti ve školce...takže on byl opravdu mega natěšený 😵 .po prázdninách nás čeká přestup 😝 ...ale myslím, že to bude dobré...je to školka blízko domova a mají super venkovní hřiště.máme to okoukané zvenčí z procházek 🙂 .i vevnitř je to moc pěkné a navíc budou přestupovat i někteří jeho kamarádi, tak myslím, že to pro něj nebude nic složitého 😵 .
no a následně s kačenkou..nebude holt výběru, ale spoléhám na holčičí urychlenost a tah dopředu od bratříčka 😀 .taky budou chodit do stejné školky, u nás podporují integritu sourozenců do stejných tříd...tak tohle snad bude "bez problémů" 😵

beruska24.9.
12. dub 2012

@hest - to vás jako vyhodili?? hned od zápisu, anis nemohla vyplnit přihlášku a zkusit to?? naší také nebudou v tu dobu 3 roky, je zářijová.

beruska24.9.
12. dub 2012

@ined77 - tak já se také snažím s malou hodně mluvit, vše ji vysvětlovat. poslední dobou, když koukala na kouzelnou školku na beránka timiho, tak jsem kolikrát jen tak mimochodem prohodila, že je ve školce bez maminky, hraje si s dětmi a na konci, když se vítal s maminkou, tak zas takový mimochodem komentář 😉 😀 včera jsme si povídali, že půjdeme dnes do školky, zjistit, jestli by tam mohla chodit a hrát si s dětmi. dnes celé odpoledne tou svou omezenou slovní zásobou ´´vykládala´´, že dostala od tety (ředitelky 😀 ) lízátko, že jsme jeli autobusem atd. atd. jo a ve školce se ji nejvíc líbily malé stolečky a židličky 😀
osobně z toho mám naprostou hrůzu 😔 😀 protože od malička je jen se mnou a jak jsem psala výš, s dětmi bohužel 😠 moc do styku nepřijde. na druhou stranu si myslím, že by pro ni ten kontakt s vrstevníky byl ku prospěchu a že by se také naučila nějakému režimu 😉 takže si budu muset hrát na statečnou 😀

beruska24.9.
12. dub 2012

@ined77
@lojzina
@reruna

ještě mě napadlo, čistě hypoteticky.... i kdybych do papírů napsala, že měsíc pouze dopoledne a pak celý den a malé se tam NÁHODOU zalíbilo 😵 tak ji mohu začít nechávat déle i dříve, ne? jídlo bych příp. doplatila nějak v průběhu, aby měla i odpolední sváču. nebo to nejde a je to jen moje ideální představa?? 😀

lojzina
12. dub 2012

@beruska24.9. ja myslim ze by to slo..proc ne?

hest
12. dub 2012

@beruska24.9. Byla jsem se ptat ve 3 skolkach a do 1 jsem poslala kaaradku se stejne starou holcickou, vsude nas vypakovali ze nam ani nemuzou vydat prihlasku a ze budou vubec radi, ze se jim tam vejdou deti 2009, ze stejne dobiraji hodne deti 2008, co nevzali uz loni..no mazec. Ja ho tam dat ani nechtela, ale chtela jsem bod navic na prisi rok za odmitnuti...

beruska24.9.
13. dub 2012

@lojzina - to abych si už začala psát seznam, na co se mám zeptat 😀 😔 jen si ještě napsat, kam jsem ten seznam dala 😀 😀 😀

beruska24.9.
13. dub 2012

@hest - tak to je na houby 😠 🙄
to samé jsem si také říkala, pokud ji nevezmou, budeme mít alespoň malé bezvýznamné plus 😀 na příští rok

reruna
13. dub 2012

@beruska24.9. klidně napiš od začátku na celý den - my jsme to takto nepsali do papírů sami, ale normálně přišlo vyrozumění, že ho přijali k celodenní docházce - a to který den tam bude nebo nebude spát se domluvíš až klidně ten den ráno - stačí nahlásit do 6:30 v jídelně, jestli chceš nebo nechceš odpolední svačinu, jestli dítě ten den přijde nebo nepřijde (kvůli nemoci nebo jen tak) s učitelkou se domluvíš až v září, jestli bude chodit jen do oběda nebo ne... školka není škola a jestli tam dítě nebude chodit celej měsíc ani jeden den záleží jenom a jenom na rodiči - ale samozřejmě musíš platit školkovné....prostě napiš celodenní docházka a pak se v září při nastupování domluvíš, že měsíc bude chodit po obědě domů a pak tam zkusí spát, nebo ti v září už přijde, že by to mohla zvládnout, tak ji tam rovnou necháš spát..... Jak si vzpomínám,tak Míša dokonce ten první týden chodil domů hned po svačince v 9:30 před procházkou, takže tam byl 2 hodiny - a procházky byly daleko větší problém u nás, než pak to spaní - nové děti při oblíkání v šatně strašně plakaly, nevěděly moc, co se děje, bály se, že se už do školky nevrátí a maminka je pak nenajde, no byly to pro učitelky asi dost perné chvíle, než se to ustálilo.....

reruna
13. dub 2012

@hest to je smůla 😝 oba kluci jsou zářijoví a u nás je vzali bez problémů, to fakt záleží jak kde....ale jak to čtu, tak v Praze je to asi dost blbé - muset se vrátit do práce v září a celý rok nemít školku, to je děs....

beruska24.9.
13. dub 2012

@reruna - to je mi jasné, že budu muset platit, ať tam dítě je nebo ne. u školky to beru, ale přeci je blbost platit celodenní jídlo, když tam nebude. a předpokládala jsem, že se to musí platit předem. i když o tom teď tak přemýšlím, tak musí mít nějaký systém, když dítě onemocní. nebo že by to stravné propadlo ve prospěch školky?? 😕 ono přávě v té přihlášce je více variant docházky (celodenní, polodenní.....) tak proto jsem se ptala. prostě mě to zmátlo. a protože se nemám koho zeptat a ve školce jsem na to nekoukla, abych se rovnou zeptala, tak tu plevelím diskuzi 😀

reruna
13. dub 2012

@beruska24.9. stravné se neplatí předem, platí se za předcházející měsíc, strava se může odhlásit do 6:30 ráno na ten den, když dítě onemocní v noci, dokonce mají i záznamník, že můžeš poslat zprávu v noci nebo napsat sms... a odhlásíš, školkovné se platí zvlášť, apsoň u nás a to se platí vždy 15. v měsíci
Těch více variant docházky je pro rodiče, kteří jsou ještě s tím dítětem, které nastupuje do školky na RD - třeba mají do 4 let, alel už ve 3 dají dítě do školky, ,ale můžou ho tam dát jen na dopoledne podle zákona

reruna
13. dub 2012

@beruska24.9. takže vyplň celodenní docházku a domluvíš se konkrétně až v tom září

reruna
13. dub 2012

@beruska24.9. jo a nemají třeba na netu vyvěšený školní řád a stravovací řád?

beruska24.9.
13. dub 2012

@reruna - díky za souhrnné info 😉
na netu jsem našla jen základní info, pošlu odkaz do ip

hest
13. dub 2012

@reruna
@beruska24.9. Praha je narvana..a ja jsem taky jeste doma s Kajou, tak me nic netlaci, mamzel je rad, ze nemusi platit dalsi pravidelny vydaj. Me stve, že nedostanem ten bod k dobru☹

ined77
13. dub 2012

ahoj všichni 🙂 ,

@beruska24.9. ...tak jak psala @reruna , není co dodat 😉 .u nás to třeba funguje tak, že do 7h. ráno se omlouvá a v šatně se píše do sešitku jestli jde třeba dítko domů už po obědě, takže vše aktuálně 😉 .
ono to bude všude +- podobné 😉 .

@hest ...to je mi moc líto 😢 , je to pech se školkama ☹ , v tomhle máme u nás fakt mega štěstí.
já akorát nechápu, proč vás to aspoň jakože nenechali zkusit, i když je sice předem jasné, že vás nepřijmou 😨 ....asi se tomu brání, aby neměli tolik papírování 😖 .
my loni u zápisu byli taky v podstatě bez šance, malý je narozený v září a taky nás samozřejmě v prvním kole nepřijali...byl hooodně pod čarou 😝 ...v říjnu ale pak otvírali tři nové třídy a dostaly se všechny děti, dokonce ještě dvě či tři místa zbyly.a to brali i 2,5 leťáky 😉 .

reruna
13. dub 2012

@hest taky myslím, že vás to měli nechat zkusit, na podání přihlášky máte přece právo, tam jde asi jen o to papírování,a by si ušetřili práci...a možná to pak spousta rodičů takto vzdá předem a ani nepodají přihlášku a třeba se pak dostanou i mladší děti rodičů, kteří se nenechají odbýt....

tital
autor
13. dub 2012

@hest A z ktere jste ctvrti ? My se byli podivat jen orientacne na den otevrenych dveri, i kdyz nas to ceka az za rok. A na Stodulkach asi je problem s misty take, prestoze v dochazkove vzdalenosti mame 3 skolky !

hest
13. dub 2012

@tital praha 6 dejvice. Argumentovali tim, ze mi ani nevydaj zapisovy list. Neb v podminkch je jasne dane, ze.dite muso mit 3 roky k 31.8. A ze je hodne deti a ze to pak visi na nastence a meli by s tim po lemy, ze do zapisu vubec pustili mladsi dite.

baarca
13. dub 2012

@hest To mi příjde dost ujeté. Vždyť dítě má nárok na předškolní vzdělávání od 3 let a když bude Vojtovi 3 během příštího školního roku, tak snad máš alespoň nárok dát přihlášku, ne????? Já jsem takhle dávala přihlášku Matesovi už loni a letos se nám ten bod navíc bude dost hodit. Bez něj by neměl vůbec šanci, takhle doufám, že se snad na něj dostane. On to potřebuje jako sůl. CHodil tu na 3 dopoledne do školičky a byl tam nadšený, jenže jí teď zavřeli kvůli rekonstrukci a už do prázdnin neotevřou a každé ráno tu Mates kňourá, že chce do školičky. A co jsme byli na dnu otevřených dveří ve školce, tak chce tam 😅