Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

ined77
28. dub 2012

@beruska24.9. ...však máte čas, léto je na to nejlepší 😉 já se řídila hlavně ročním obdobím...tak aby mohl doma létat jen v tričku a slípečkách a praní hned uschnulo 😉 .
kakání..myslíš jako technicky, někde?...no tak jako s pejskem, když to šlo, vzala jsem to do ubrousku a vyhodila 😀 .ale pravda je, že matýnek venku málokdy kakal, to má asi po mně 😅...doma je doma 😀.ani katunka venku prakticky nekaká.teda když byla maličká tak jo, ale už hodně dlouho zásadně doma 😉
jinak matýnek taky dlouho hlásil čůrání a kakání stejně....čuám 😀 .to přijde 😉 .hlavně že hlásí 🙂 .

beruska24.9.
28. dub 2012

@ined77 - jo, přesně tak, technicky 😀 takže kdyby na takovou situaci došlo, jsem připravená, hafuša mě vytrénovala....jen tu jsem nemusela držet na rukách 😀 😝 😀
ještě o velikonocích nehlásila. jsme byli tu táty a ten, že už by měla hlásit. tak jsem řekla, že až bude chtít, tak začne. no a 2 dny nato si řekla poprvé 🙂

ined77
28. dub 2012

@beruska24.9. ...to půjde rychle uvidíš. my začali celkem brzo a tak to i dlouho trvalo a navíc...holčičky bývají šikovnější 😉 .u vás to může být komplet do dvou měsíců ani nebudeš vědět jak 😉 .

saminka
28. dub 2012

@beruska24.9. u nas to to taky byl problem ty prvni tri dny kdy to jeste nerozpoznala ale snad po par dnech se to naucila, kazde rano po snidani jde na nocnik a po veceri, ma to tak uz upravene ze skoro vzdy neco udela, a taky to jeste neumi rozlisit 😅 dnes jedla polivku a nahle mi oznamila ze se ji chce tak i uprostred obedu jsem ji hnala. Ale nemuzu si to vynachvalit mit jen jedno ditko v plenkach, parada 😵 😵 😵

evlyn
28. dub 2012

@reruna bohužel nefunguje, nechce do ní kadit, ale zároveň nechce ani bez ní - proto je asi takovej nešťastnej a bezradnej...

lojzina
28. dub 2012

@beruska24.9. jak sme resili kakani?jeee to musim zavzpominat 😀 no v lete coby 2 lety obcas pristal bobek na zemi na dvorku,tak sme tam dala nocnik a pak uz se podarilo ze si tam sedl a delal do nocniku,ale taky to trvalo.v byte,kdyz s estalo,tak to bylo parkrat ve slipech....jako oni to pochopi casem,holt bez nejake te nehody to nejde asi...a kdyz sme nekam jeli tak samo nahr.veci sebou,a stavalo s eme,ted si vzpominam,ze sme treba odnekud po pul dni prijeli a sel rovnou kakat,asi cekal az budem doma 🙂

beruska24.9.
28. dub 2012

@ined77
@saminka
tak je pravda, že za ty 3 měsíce, co už zkoušíme, jsem většinovou část jen převlékala, prala počůrané/pokakané tepláky 😝 a snažila se neztratit nervy 😔 po těch velikonocích se to začalo nějak lámat, začala si říkat, nejdříve třeba jen jednou za den, ale postupně to oznamování bylo častější. tak třeba začíná zjišťovat, že bez plínky to je pohodlnější 🙂 sice se ji ještě stane, že se počůrá (většinou, když se vzteká a nevnímá nic kolem), kolikrát nestihne doběhnout nebo trochu upustí a uvědomí si, že má utíkat na nočník, ale oproti začátku před těmi 3 měsíci je tam pěkný pokrok 😵
dnes po odpoledním spánku jsme sundali plínku, zkusila čůrat, oblékla si kalhotky, tepláky si obléct nechtěla a teprve když se vzbudil tatínek po noční a ukázala mu, že má na sobě kalhotky, tak si tepláky vzala 😀

saminka
28. dub 2012

@beruska24.9. no vidis, urcite si rychle zvykne a bude rada nosit kalhotky, Vzpominam si ze mia po odpolednim spanku nechtela ze zacatku zase sundat plinku, jak kdyby si to miminkovani s plinkou chtela prodlouzit 😅 😕 ale ted uz v poho, akorat jsem zvedava jestli nebude delat opacny problem s plinkou na noc,jako ze uz ji nechce....holky co uz mate deti bez plinek i v noci...davate deti v noci curat? 😕

beruska24.9.
28. dub 2012

@lojzina - tak doma jsem si užila praní pokakaných tepláků až až 😝 spíš mě zajímalo na cestách, kdyby náhodou. i když chápu, že lepší je to doma 😉
jo a mám pocit, že teď tak týden pozná lépe že se ji chce kakat, než že potřebuje čůrat.....

beruska24.9.
28. dub 2012

@saminka - jo to také někdy nechce dát plínku, ale spíš to bude tím, že je po probuzení protivná a já po ní chci, aby sundala plínku a čůrala do nočníku 😕 😀

baarca
28. dub 2012

@hest Zapomněla jsem včera odpovědět 😔 Chystáme oslavu na 8. května a tu velkou s babičkama spojíme rovnou s Matesem, který je 21. května. A na jeho narozeniny spíš uděláme nějaký výlet nebo tak něco. Jako dárek od nás dostane kočárek. Jen doufám, že jí ho hnedka Mates nesebere.

Když řešíte to kakání, u nás hodně pomohla knížka Víš, co má v plínce myš. Mates hlásil bobek i o dost dřív a spolehlivěji jak čůrání.

helulela
28. dub 2012

@evlyn s kakáním to u nás bylo podobné. Když měl slipy, chtěl plínku, když ji dostal, chtěl ji zas dolů nebo novou, i když ji měl čistou. Ztělesněné neštěstí a vykakal se vždycky tak po 2-3 dnech, kdy už to nemohl udržet. Abych ho nemátla, nedávala jsem mu plínku, i když si o ni říkal. Posadila ho na nočník a pomáhala mu tlačit 😉 Když někdy bobek skončil jinde, dali jsme ho nejdřív do nočníku a až pak spláchli. Upravilo se to rychle, tak do dvou týdnů. Po pár úspěších asi zjistil, že i bobek patří do nočníku.

beruska24.9.
28. dub 2012

@saminka - ještě se vrátím k tomu záchodu. dnes před odpolední vycházkou, jak už jsem byla z toho kolotoče kolem dětí zblblá 😀 říkám dcerce ´´dojdi si na záchod, půjdeme na procházku´´´. za chvíli nakouknu do koupelny, ona hrabala ve skřínce, vytáhla redukci na záchod (málem ji hodila do záchodu, zvedla i prkýnko, ne jen víko), přistavila si stupínek, stáhla tepláky i kalhotky a snažila se vyškrabat na stupínek 😀 😵 tak jsem ji pomohla, seděla dost dlouho, spíš dělala kraviny a nic jiného nevytvořila. tak jsem ji řekla, ať to zkusí na nočník (potřebovala jsem, aby se před procházkou vyčůrala). tak sedla na nočník, za chvíli se zvedla a že ´´čííí´´. takže ten záchod budeme muset potrénovat. jen nevím, jestli mám začít hned (tedy zítra) nebo ji nechat nějaký den odestup, když jsem ji dnes sebrala plínku (nechala jen na spaní). aby toho na ni nebylo moc 😕

beruska24.9.
28. dub 2012

@helulela - naše když se vykadila do tepláků, tak si je svlékla a bobky vyklepala do nočníku 😝 😀 asi, aby maminka ´´nenadávala´´, že se pokakala 😀

beruska24.9.
28. dub 2012

@saminka - .....sebrala plínku i na ven...... (nějak mi to vypadlo, doma už ji nemá)

saminka
28. dub 2012

@beruska24.9. no mala je sikulka, az ted jsem si vsimla ze jsou vekove skoro stejne stare 😅 no s tou redukci na zachod je to fakt blbe ze i se stupinkem se tam horko tezko posadi, mia to taky nekdy zkousi ale jde to ztezka tak ji tam taky posazuji, vzdy rano a vecer kdyz jsme nahore a i pred spanim pres den, nocnik mame jen v obyvaku. Sem tam jde na velky zachod i dole nebo u sousedky. Nocnik ale nechavam protoze kdyz treba kojim tak je mnohem jednodussi ji pomoct s kalhotama na nocnik nez jit na velky zachod s malou na prsu 😅 😕 😀 takze byt tebou tak zacnu hned ale nechej to na ni , dej ji na vyber aby si o tom mohla rozhodnout, tak se bude citit lip.

erinbrock
28. dub 2012

@beruska24.9. jj davam na nocnik...ale stejne...hodne pije a spi dlouho to bude tim..dnes spal po obede jen 1,5h. a plena sucha...a kadeni venku - ze zacatku se venku pokadil do trenek asi 3x a prevlikla jsem ho...nebo to vydrzel...zname mala kadi pri curani obcas...tak to posbira a jde dal...jsou to deti kazdy to chape a vsude jsou zachody s deckem te hodne pusti kdyz poprosis 🙂
@evlyn malej rval jak tur...zadrzoval to v sobe...mela jsem pocit jako by ho jednou kdyz kadil mozna neco vic zabolelo a proste se blokl ze kadeni boli nevim...vykadil se az vetsinou ve vane pod teplou vodou proste povolil...jinak rval a rval a rval...tak jsme zacali ritual "pod na nocnik, to nebude bolet...budeme se u toho tulinkat" tak jsme se objimali az se vykadil, ujistili jsme se ze to fakt nebolelo pak jsme se tulinkovali na nocniku pri kadeni jeste tyden a pak uz v klidu kadil sam a hned hlasil a nebolelo to 🙂

beruska24.9.
29. dub 2012

@saminka - tak ona už na záchod se zkoušela posadit, to bylo nějak v zimě, než jsme začali zkoušet (v tom únoru) natvrdo, jenže to si tam jen poseděla, škubala toaleťák a stejně netušila, co po ni vlastně chci. tak jsem to nechala být a od února právě zkoušíme ten nočník. ten jsme měli zpočátku také v obýváku, protože tam trávíme nejvíc času. jak začala mladší plazit po obýváku, přesunula jsem ho na chodbu (na půl cesty mezi obývákem a koupelnou). jak začala mrňavá lézt po celém bytě, schovala jsem nočník do koupelny. starší to měla postupně, takže žádný šok, jen musíme okamžitě vyrazit, jak se ozve. mladší (8m.) nemůže lézt do nočníku.i když se o to pokouší, když otevřeme někdo dveře do koupelny. je jak motorová myš. teď zdrhla do kuchyně a zkoumala vodu ve psí misce. naštěstí jsem ji odchytila před tím, než by se celá zmáčela.

beruska24.9.
29. dub 2012

@erinbrock - tak to naše spí max. 1,5h., většinou jen hoďku. ona od prosince nespala vůbec (zrušila jsem dudlík), teď tak týden, možná 14 dní zkouším dávat spát. kdyby ji vzali do školky, tak ať je zvyklá. a někdy stačí tu plínku počůrat.
jo, jenže ona zatím nevydrží, prostě musí jít hned. tak k tomu se nejspíš časem dopracujeme, že zvládne chvíli vydržet a budeme moct někde poprosit. takhle jsem občas někde poprosila v těhu, někde pochopili, někde mě vyhodili. tak snad s dítětem by pustili všude.

ined77
29. dub 2012

@saminka ...ahoj 🙂 , ,matýnka jsem dávala v noci vyčůrat první 4 dny, vždycky kolem půlnoci po nakojení maličké, ale jednou jsme usnuly a čůrat nešel...a vůbec nic se nestalo 😉 .od té doby jsem ho pak už nebudila 😉 .

@beruska24.9. ..se záchodem bych počkala, nech ji na nočníku, matýnek "vysadil" nočník teprve docela nedávno.tak nějak byl s nočníkem spokojený 😅 .potom sám z ničeho nic začal preferovat záchod, dnes už i bez redukce, přidrží se 😉 . a na cizích záchodech čůrá ve stoje 🙂 .

beruska24.9.
29. dub 2012

@saminka
@ined77
tak dnes se malá v pohodě vyčůrala venku (šli jsme k rybníku a při čůrání pozorovala divoké kachny 🙂 ) a pak i doma na záchod. jsem se jen zeptala, jestli chce čůrat na nočník nebo do záchodu - vybrala si záchod. tak třeba dospěla do věku, kdy si začíná uvědomovat, že bez plínky to je lepší 😵
jo a když šla teď spát, tak ji říkám, že na spaní dáme plínku. tak si v klidu lehla a hlásila ´´mimi´´ - že bude mít plínku jako miminko 😀

ined77
29. dub 2012

@beruska24.9. ...super, to půjde rychle, uvidíš 🙂 .

beruska24.9.
29. dub 2012

@ined77 - původně jsem chtěla odplenkovat, než se narodí miminko. nedařilo se, tak jsem čekala, až se s miminkem ´´sžije´´. nakonec si možná jednoho dne řeknu: ještě, že jsem počkala déle, ušetřila jsem spoustu nervů sobě i malé a mnoho měsíců učením na nočník 😀 jen ty plínky dost lezly do peněz 😝 ale co by člověk neudělal, aby měl spokojené dítě?! 😵

jo a kluci to mají jednodušší, nemusejí pokaždé stahovat kalhoty 😉 to si říkám pokaždé, když v zimě musím někde v přírodě 😝 😀

ined77
29. dub 2012

@beruska24.9. ....člověk tak nějak pozná, že už je na něco čas.já vždy když si nad něčím lámu hlavu co jak bude, hlavně teda co se týče dětí, tak se to vyřeší tak nějak samo, časem, nenásilně a přirozenou cestou 😉

velcí kluci to jednodušší mají, ale ti malí moc ne....z kombinézky je potřeba se taky vysléknout😝😀 😉 .

beruska24.9.
29. dub 2012

@ined77 - jo, nejhorší je nechat se zblbnout jinými maminkami (příbuzenstvem), kteří mají v dané oblasti ´´šikovnější´´ dětičky. to už také zjišťuji 😉
tak to netuším, s klukama zkušenosti nemám. sice mám synovce. pouze jednou jsem doprovázela jednoho na záchod (školkáček), ale ten už vše zvládl sám. já byla jen doprovod, než ségra nakojila jeho mladšího bratříčka.

ined77
29. dub 2012

@beruska24.9. ...tak tak 😉 .já se ráda přiučím, vyslechnu a vyberu to co mi z toho přijde vhodné 😉 .
ale jestli chodí o dva měsíce dřív nebo později a podobně je mi šumafuk, každé dítko má své tempo 😉 .
já jsem hlavně ráda, když jsou zdraví a zbytek přijde dřív nebo později sám 😉 🙂 .

beruska24.9.
29. dub 2012

netušíte, do kdy mají být takovéhle hicy?? 😕 normálně už začínám přemýšlet, jestli malou (8m.) nepřestěhovat do pokojíčku k sestřičce už teď. pokojíček je nejchladnější místnost, přes den tam bylo 25st. ale přeci jen o poznání chladněji než v ložnici. schválně jsem přenesla teploměr z pokojíčku do ložnice a v ložnici bylo 29st. 🙄 a protože z té strany, kde je ložnice, pere sluníčko většinu dne, tak to tam ani nestihlo moc zchladnout. teď už jsem rozvěsila na postýlku mokré plínky, jestli to trochu zvlhčí a osvěží vzduch, aby se maličké líp spinkalo.

reruna
30. dub 2012

@beruska24.9. asi tak do středy, pak se má ochladit...u nás je taky horko, bydlíme pod plechovou střechou, všechny okna střešní☹

beruska24.9.
30. dub 2012

@reruna - teď jsem narazila na článek o počasí na seznamu, teď 30cítky, pak max. ke 20st. to jsou hrozné skoky 😖 i když kolem těch 20st. by mi vyhovovalo 😀 😉 bylo by tak akorát na courání s dětmi po okolí 😵 když mám v tomhle hice táhnout kočár s malým šídlem a k tomu hlídat ztřeštěné batole na koloodrážedle, tak jsem za chvíli spocená až kdesi 😝
tak to jsme na tom podobně, my také hned pod střechou, zbytek místností je dělaný z půdy narychlo snad někdy před 10 lety (tam střešní okna), jen pokojíček a obývák (tam klasická stará dřevěná okna) byly dělané už kdysi, když se barák stavěl. a dole (bydlí tam přítelův otec) je zase pěkně chladno, protože je celý barák podsklepený. nechápu, kdo to kdysi před xy lety tak blbě vymyslel 😕

helulela
30. dub 2012

@beruska24.9. už jsi nějak řešila ty autosedačky, jak jsme se tu kdysi bavily?