Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

jancule79
16. črc 2012

@aemmi Ten EasyWalker měl 16 kg, takže nic hrozného. Ale třeba P&T bude určo lehčí. Já jsem s ním byla maximálně spokojená. Prostorný (každý dítě má maximální komfort), velký nafukovací kola, super do terénu. Je fakt, že jsem ho nikde netahala (bydlíme v rodinném domku) a taky nemám zkušenost s cestování MHD (jezdíme všude autem). Po pravdě řečeno, na cestování MHD je asi lepší nějaký kočárek se sedačkama za sebou nebo ten P&T.
Jinak Tě naprosto chápu, že se těšíš, až obě budou trochu starší. Já jsem to měla taky tak. Miminka jsou krásný, ale přece jenom, co se budeme povídat mimino a 18ti měsíční neřízená střela (jako tomu bylo u nás) byla někdy trochu vražedná kombinace. 🙂) Já říkám, že z malého věkového rozdílu mezi dětma člověk vytěží až když jsou ty děti trochu starší. Zezačátku je to jen práce navíc. Jediná výhoda zezačátku je snad ta, že většinou starší nežárlí na mladšího. Teď je fajn, že kluci si spolu vyhrají, vyblbnou se, prakticky všechny aktivity mohou dělat společně, což mi vyhovuje. Ale to je jen můj názor, někdo to může mít úplně jinak. 🙂

hest
16. črc 2012

@jancule79 Mě mladší začíná chodit, včera jsme šli z nákupu přes hodinu..a každý mi prchal jinam. Jak se to řeší?-))

carmonka
16. črc 2012

Ahoj holky, co už máte starší dětičky, prosila bych o radu ohledně nočníku - když už máme vyřešenou tu zeleninku 🙂
Malej má 2 roky a měsíc a na nočník pořád nechce. Když se ho pořád ptám, jestli chce na nočník, tak vždycky řekne ne. Nikdy jsem to nijak nehrotila a říkala si, že to přijde samo, ale teď se mi do další zimy v plínkách moc nechce. Dneska jsem ho odpoledne nechala jen ve slipech a teplákách a dvakrát se mi krásně počural. Vždycky mi pak řekne, že má ty slipy mokrý. Motivovala jsem ho, že jsou moc hezký a je škoda je svlíkat, takže ani mokrý je pak svlíkat moc nechtěl 😝 Takže upozorní po vyčurání a pak si i na vteřinu na ten nočník sedne.
Brzo se chystáme na týden na chatu, tak ho tam chci zkusit nechat celou dobu bez plínek a budu doufat, že to za t ýden nějak pobere. Myslíte, že je možný, že to zafunguje? Nebo máte nějakej jinej fígl?
A ještě jedna technická pro počáteční nehody - kolik asi tak slipů jste měli? Já jich mám asi 13 a když vidím tu rychlost, tak to asi nebude stačit, co myslíte?
Díky a výchovným úspěchům zdar! 😎

zlilly
17. črc 2012

@carmonka Já myslím, že to může fungovat. nachystej se ale na to, že ten týden budeš každou chvilku vytírat loužičku. Oni prostě potřebují vyzkoušet, co to udělá. my sme se synkem dělali BKM, takže byl na nočník zvyklej, čurat do nočníku uměl, uměl i vydržet a všechno, ale i tak, když sme plínky sundali a byl jen ve slipech, nebo nahatej, tak ucvrkával furt a všude. na mě, na podlahu, na koberec, na pohovku. jen aby to vyzkoušel. pak toho nechal a je bez plínek a nehod je rozumně. a zkusila bych ho naučit čurat ve stoje. hlavně venku praktické. velkej je na to dost.

reruna
17. črc 2012

@carmonka u prvního to šlo nejdřív snadno, čural při každém přebalování, ideální dítě pro bezplenkovou metodu, ale tehdy jsem o ní nic nevěděla 😀 takže jsem ho posazovala na nočník od roka a pokaždé úspěch, pak se přidalo i kakání, takže ve 2 letech už chodil doma ve slipech a hlásil, jenže pak se narodil mladší a přišla vývojová regrese a návrat k plenkám na 3 měsíce, pak už to šlo ale rychle, sundali jsme plenku a bylo, jenže už nehlásil a tak jsem hlídala a každou hodinu šel čurat, jinak si cvrkl.
S mladším to bylo horší, na nočník si sednout nechtěl a nikdy do něj nic neudělal,tak jsem čekala...když měl 2r3m, tak najednou přišel zlom a přestal se nočníku bránit, přišly první úspěchy, tak jsme zkusili sundat plenku, teda myslela jsem, že to vzdám, čural každých 15 minut, ale po týdnu se to naučil a vydržel hodinu, ale ještě dodnes teda přes den převlíkáme několikrát, když nestihne zahlásit a má už ve slipech cvrklé.
Takže být tebou tak to zkouším, ale pokud to během toho týdne nepůjde, tak klidně počkejte a co se týká množství slipů a tepláčků, tak my máme slipů fakt hodně pro oba kluky, ze začátku to bylo třeba i 10 slipů za den, ale postupně už méně, dneska tak 2-3, tepláčky samozřejmě taky..... no a taky jsme měli takové ty látkové tréninkové slipy, abych zachránila více tepláčků a ponožek a hlavně papučky - ty když si počural, tak to dlouho schlo...

reruna
17. črc 2012

@hest mladší do kočárku, starší za ruku nebo držet se kočárku (jinak bychom nikam nedošli) a vypustit jen tam, kde je ti jedno, kam kdo prchá - oplocené hřiště nebo zahrádka, dvorek. Já jsem začala chodit s oběma bez kočárku na nákup nebo na procházku do města až nedávno a pořád je to docela adrenalin

jancule79
17. črc 2012

@hest Ahojky, já jsem ten první rok používala dvoukočár, pak jsem měla k monokočárku skate. Právě na takový ty přesuny na nákup (pokud jsme nejeli autem) nebo prostě když jsme někde potřebovali být rychle, resp. v normálním čase. 🙂 Když mladší začínal chodit, tak on nechodil, ale běhal. 🙂) Hlavně nechtěl chodit za ruku (stejně jako kdysi starší), což byl při chůzi v provozu ve městě docela problém (pokud člověk nejde v místech kde nejezdí auta). Takže stejně jak píše @reruna - mladší do kočáru a starší za ruku.

hest
17. črc 2012

@reruna
@jancule79 díky za zkušenosti-) Asi zatím budu poutat do dvojkočáru-)) Uvidíme časem-))

tital
autor
17. črc 2012

@carmonka Hojda, mame taky jen 10 kusu slipek a vypada to u nas podobne. Tedy bohuzel maminka je v treninku trochu laxni, ale kdyz jsme byli na chalupe na zahrade, probihalo to podobne. Kdyz byl Bertik nahy - upozornil, ze jde curat a poodesel od bazenu, nebo slezl ze zidle a vycural se. Pokud mel slipky, tak vzdycky do nich. Doma na nocnik nechtel sednou ani nahodou. Nechtela jsem nutit ani premlouvat a ptat se kazdych 5 min, mi prislo, ze ho akorat odradi. A pak nam pomohla nahoda. Mame doma velikeho kocoura - plysaka. Davame na jeden nocnik jeho a na jeden Bertika. Bertik samozrejme necura, ale alespon chvilku posedi. Jo a nechavam vybrat, cilene jsem koupila jiny nocnik, takze jestli chce bily nebo cerveny. 🙂 Nove ted vzdycky krici, ze chce curat a ja vzapeti zjistim, ze se pokadil do plenky, ale rikam si, ze to uz je prvni vlastovka, tak chvalim chvalim a porad opakuji, ze priste o kousek driv. Otazka je nakolik chape, spis nechape, ze si ma rict dopredu.

helulela
17. črc 2012

Ahoj, tak naše nočníkové zkušenosti... 🙂
@carmonka my točili patnáctery slipy určitě, tepláčků taky padlo dost, Víťa sice hlásil, ale často už přitom měl pěkné kolo na teplákách
Poslední dva týdny máme trochu problém. Víťa začal chodit na nočník sám od sebe krátce po druhých narozeninách, od začátku hlásil, postupně se vypracoval. Často se mu stávalo, že když hlásil, už měl mokré kolečko na slipech, ale zbytek dočůral do nočníku. Někdy mu vydržely i jedny slipy celý den. Teď ale téměř přestal hlásit, neřekne, ani když už má mokré tepláky. Nepustí teda plnou dávku, protože když ho pak odvedu na záchod, vyčůrá se. Najednou jako kdyby mu to bylo úplně jedno. Vodím ho preventivně čůrat, ale za dnešek sušíme asi patery slipy a troje tepláky. S kakáním problém není. Přemýšlím, kde se stala chyba a jak to napravit. Trochu mě uklidnila @reruna, jak psala, že starší taky přestal hlásit, ale jinak jsem z toho taková přešlá.

xuxie
17. črc 2012

Chjoo, nočník 😒 U nás se hlásí "boboo" a už to jede, čůrání i kakání stejně, do dvou vteřin a max na zem, na nočník nesedne - a to před pár týdny klidně seděl (ale to zas nic do něj neudělal).
Ale já už jsem nějaká rezignovaná, teď se snažím jenom přežít, protože cca od konce dubna má naše zlatíčko chování na zabití a snesitelné dny se střídají s týdny, kdy se od rána do večera jenom vzteká, vzpouzí a řve - u všeho.
Vrcholem byla dovolená (včera jsme se vrátili). Úpěla jsem v těch 40ti stupňových vedrech, ať má dítě ještě moře, když už příští rok sedíme doma s miminem. Mno, dítě odmítlo namočit i palec u nohy, ani bazén, ani moře, ani nic. Trávili jsme dny pod slunečníkem na lehátku a skládali kamínky do kyblíku...anebo se vztekal a házel sebou o zem různě po hotelu a završil to půlhodinovým hysterickým řevem v letadle, protože chtěl vystoupit a holt právě to nebylo možné...takže paráda, jsem šťastná, že jsme přežili a příští rok má smůlu, maximálně Lipno 🙂
Podotýkám jenom, že loni nevylezl celou dovču z vody a 6ti hodinový let jsme ve srovnání s tímto zvládli úplně v pohodě :-/

helulela
17. črc 2012

@xuxie strašně jsem se nasmála, promiň 😀 S dovolením jsem ocitovala i manželovi, nic nepotěší tak, jako že podobné akce se odehrávají i v jiných rodinách 😉

handm
17. črc 2012

Ahoj!
@xuxie @helulela já taky jsem se nasmála, málem jsem z toho porodila 😀 Omlouvám se, čtu vás pravidelně, jen nepřispívám, jste tu už zaběhlá parta, protože mě čeká to co vás už poměrně za chvilku, občas se tu vyděsím, občas potěším.. 😉
U nás se zrovna řeší nočník, což je opravdu děs běs... jsem napůl rezignovaná, napůl vynervovaná, že budu přebalovat dvě děti...

xuxie
17. črc 2012

@helulela 🙂
mně zas nějak přijde, že se všemi dětmi je alespoň kapánek domluva, jenom ten náš "blbne" čím dál víc 😒
U vás bylo něco podobného? Potěš mě, ať si řeknu, že bude líp 😉

helulela
17. črc 2012

@aemmi miminkovské stádium taky není zrovna moje nejoblíbenější... ideálně pomazlit si ho, rozplývat se nad ním, povozit v kočárku a na tu nekonečnou péči okolo ho vrátit rodičům 😉 U Adámka mi to ale hrozně uteklo, nebyl čas na takové to čekání "až se usměje, až se překulí, až mu vyroste první zub, až poleze...", prostě jen žijeme a jsme nadšení, když zjistíme, že se Adámek něco nového naučil. A je to strašně fajn. Momentálně je mi třeba úplně jedno, kdy začne chodit. Víťu jsem pořád sledovala, jestli se už pouští, kdy už by to mohlo být a na nic. Adámek až začne, začne, máme prostě jiné věci na práci. Teď o víkendu najednou začal při loučení dělat pápá, strašně poctivě mává ručičkou a ještě přitom otvírá a zavírá pěstičku 😵

baarca
17. črc 2012

@xuxie Nevím, zda tě to potěší, ale s Matesem začala být domluva až tak před 3 měsíci 😅 Kolem toho 2. roku to je fakt nejhorší.

@helulela U Matese se tohle počůrávání stává většinou v souvislostí s nějakou nemocí - nemůže být Vítek třeba nachlazený?

helulela
17. črc 2012

@handm ahoj, však i přispívej, budeme rády 🙂 Já jsem před porodem neměla na trénování nočníkování vůbec chuť. Byla jsem ráda, že jsem, a představa vysazování na nočník několikrát za den mě vůbec nelákala. Spíš jsem byla od začátku smířená s tím, že budu mít dvě děti v plínách. V té době byl Vítek asi dvakrát vždycky na den u tchýně a ta se hodně snažila ho to naučit, právě aby mi prý ulehčila situaci po porodu. Ale sama uznala, že na to Víťa ještě prostě není.
@xuxie podobnou historku nemám, ale to bude tím, že my ještě nebyli s Víťou u moře 😉 Úplně si umím představit, že v letadle by chtěl vystoupit taky 😀

helulela
17. črc 2012

@baarca taky jsem už přemýšlela, jestli za tím něco není. Zdravotně mi přijde v pohodě, ale už jsem si říkala, že bych mu pro klid v duši poslala aspoň vzorek moči na kultivaci.

xuxie
17. črc 2012

@helulela @baarca kultivace je dobrý nápad - držím palce při odběru. U nás se k získávání vzorku moči váže další veselá příhoda. Vzhledem k obtížné komunikaci a neochotě spolupráce jsem lovila "střední proud" velmi obtížně. Nalila jsem do mladého ranní mléko a k jeho nemalému překvapení a pobavení jsem ho pak následně omývala ve vaně teplou vodičkou a dělala různé veselé věci, aby se mi mi vyčůral ve stoje a do té legrační nádobky (brala jsem to do vyvařeného panáka, na zkumavku jsem fakt neměla ambice) - trvalo to cca 20 minut a muže to pobavilo natolik, že dokonce kvůli tomu šel později do práce a chtěl točit - ale to už jsem byla konfrontační 😉

reruna
18. črc 2012

@helulela ale u nás to byla vyloženě ukázková vývojová regrese spojená s narozením sourozence, přesně po týdnu, co jsme byli doma z porodnice se začal Míša počurávat, i když si předtím tak měsíc už sám hlásil a chodil bez plín, on se pak počurával úplně a pořád a po pár dnech jsem mu znovu dala plenky a on vůbec neprotestoval.
U vás už to regrese asi nebude, leda že by byla u vás nějaká výrazná změna, na kterou by tak reagoval, ale taky to může být nachlazení, kultivaci bych asi udělala...ale Lukimu třeba stačí, když se více napije a pak chodí další hodinu čurat třeba každých 10 minut a ne vždy to stihne, takže má kolečka ve slipech....
A chci se zeptat, jestli je možné, že by se po týdnu mohly vrátit neštovice? Luki je teď měl, poslední puchýřek se mu udělal před týdnem, ted se mu většina už odloupala, měl slabý průběh - asi 20 neštovic, bez teplot a dneska se mi zdá, že se mu na bříšku a na nožičce udělalo pár pupínků, jsou malinké, ale vypadají jako když mu začínaly ty neštovice.

reruna
18. črc 2012

@xuxie taky jsem se pobavila, i když věřím, že tobě při těch situacích asi do smíchu moc nebylo 😀 škoda, že dovolená u moře nevyšla, nám dovolená taky nevyšla podle představ, Luki dostal neštovice, takže jsme seděli na chalupě, já vařila a uklízela a ostatní jezdili na výlety 😖

evlyn
18. črc 2012

@carmonka A co zkusit přeskočit nočník a přejít rovnou na záchod? Malej začal nejdřív na záchod (na nočníku vydržel sedět tak 5vteřin), měl na záchodě takové to redukční sedátko. Na nočník začal chodit až později, teď už mu to je celkem jedno - tatínek ho dokonce učí čůrat na záchodě ve stoje 🙂 su celá radostná z neustálého umývání podlahy, i když se teda snaží trefovat.
Jinak malému na odplenkování pomohlo být u tety, která už má odplenkované dítě - jak to viděl u něj, tak nutně musel taky. Pak se ještě zasekl na bobkování, ale teď (musím zaklepat) to celkem už jde.
Jinak plenkovat dvě děti (do látkovek) nakonec nebyl takovej problém - spíš mi už vadily u toho staršího ty jeho bobky rozmazané po celé plence a zadku, ne že bych nestíhala přebalování.

Jinak to druhé dítě mám asi jako @helulela už to není takové to čekání na další pokroky, ale vyloženě prostě život jde a když se zadaří něco nového, tak máme radost. A celkově mi přijde, že u mě s druhým došlo k takovému tomu přerodu na rodiče, už se prostě i pocitově víc cítím jako máma - že to ale trvalo 🙂 Tolik k tolikrát v časopisech zmiňované mateřské lásce propuknuvší s prvním těhotenským testem nejpozději pár vteřin po porodu 🙂

dana3262
18. črc 2012

@aemmi ahoj! Ja mam jako sourozenecky oba (easy walker i phil&teds) a kdybych mela vybrat jeden, tak 100% ew. Toho phila používám jen na cesty a popojíždění. Do ew se vejde spousta věci, starší (2,5r) se tam pohodlně vyspí. Jezdím s ním tramvají nizkopodlazni. U phila nemam kam dat věci a kdyz tam starší spal, tak jsem dost trpěla..celej zkroucenej..ale pocitam, ze čím budou starší, tim ho budu využívat častěji.

aemmi
18. črc 2012

@dana3262 ahoj, díky za komentář, ten phil není vůbec můj favorit, mně se prostě ten systém nelíbí, já se budu muset spokojit s jedním, takže musím vybrat ten nejuniverzálnější, popravdě mým favoritem je Jané powertwin, protože je nejlehčí, my jsme docela v kopcích a i s monokočárem, když mám dole nákupo mám co dělat...

@helulela no jo, u druhýho to všechno utíká rychleji, co 🙂 u první mám asi 10 testů, od duchů až po silný //, u druhýho jsem testovala 2x - 2 testy v jednom balení a hned tam byly tlustý čáry, když jsme to zjistila, tak jsem vlastně už byla někde v 6.-7. tt. Já si přeju, at hlavně to těhotenství uteče, nevolnosti, častý chození na wc, pak ta nemotornost... mně se po porodu táák ulevilo, konečně jsme se vyspala 😅 zhubla jsem, prostě pro mě je to těhotenství na tom všem nějak nejtěžší, teda modlím se, at je druhý mimino hodný alespon tak jako Kája 🙂

dana3262
18. črc 2012

@aemmi moje sestřenice mela děti po 14mes, tak jsem k ní chodila pro řady. Ona právě mela jane powertwin, tak jsem hned chtela ten, ale to bylo před 7mi lety. Dnes jsou daleko lepší možnosti. Koukalas treba na baby jogger city select? Do toho jsem chtela jit, jak jsem jo našla na netu, ale je dlouhý snad 2metry kdyz se obr sedadla položí.
On totiž EW ma 17kg a Powertwin 15kg, takže je dost tezky powertwin dost tezky na to, jak je komfortni(spíše trochu nekomfortni). Ale jde o to, ze s ew se moc nedostanes do obchodu. Ja se třeba u nás nevejdu do billy. Jezdím jen po kramkach (řezník, country life apod). Jeste s tou vahou, kdyz jsou na kočárku obě děti, tak je to stejne uz tak tezky, ze nějaký 2-3 kg nejsou znát. Ja třeba na ew vozům běžné first bike (cca 4kg), to fakt ani nepoznam.

aemmi
18. črc 2012

@dana3262 víš co, my ten kočárek budeme kupovat jetej, tak bude taky záležet co seženeme po bazarech, taky počítám, že malá se snad časem rozchodí a že třeba ještě mimino přestěhujeme do mono kočárku a pořídíme jen skejt (protože s naší kombimací jsem spokojená na 100% a je mi líto, že bude nevyužitá...) z toho mám právě strach, abychom vjeli do obchodů a vešli se u kasy, nakupováním v malých krámkách to u nás nepořeším, protože většinou jsou tam schody, ještě užší dveře než u supermarketů, takže tam moc nejezdím ani ted...

xuxie
18. črc 2012

@reruna snad příště 😉 Hlavně, ať je brzy fit. Martin má neštovice očkované, kvůli tomu očekávanému druhému a vzhledem k tomu, že se ta vakcinace probírá horem dolem, tak doufám, že pokud by je přece jednou ještě měl, tak snad to bude alespoň pohodovější průběh.

handm
18. črc 2012

@helulela No, je pravda, že toho, že se mi s narozením dvojky vrátí do plín (kdyby se nám je náhodou povedlo odbourat 😲 😅 😕 ) tak nějak počítám 😀😀 I když nerada.. Ale nechám se překvapit. Týden je teď podoma bez plenky a docela dobrý - nejlepší když je nahatej, to si dojde sám, jakmile má pocit něčeho kolem sebe - slipy, tepláčky - má pocit "sucha a bezpečí" a vesele si čůrá. Zahlásí ale málokdy, zatím vysazuju, ptám se do zblbnutí, a tím ho ještě víc štvu mi přijde. Takže zkoušíme. Venku na procházkách mívá už plínku suchou, dneska mi sám řekl -to jsem skoro skákala metr vysoko - a vyčural se do louže. Ale bobik je venku velkej problem 😝
Dudlík má na odpolední spaní - večer jsme ho odbourali, přes den mi přestal bez něj spát, tak jsem ho pokorně vrátila - tedy skřítek dudlíčkovej mu ho půjčuje jen na to spaní, pak ho sám vrací a vůbec na něj přes den nevzpomene.
Chtěla jsem se zeptat na nějaké tipy, co by mohlo mimi přinést za dárek z porodky, strašímu sourozenci?? Náš ujíždí momentálně na bagrech atd, ale těch už máme tolik, že si myslím, že neudrží to, že je od miminka a tudíž to bude bez efektu...

tital
autor
18. črc 2012

@handm Nase miminko prinese auticko co se da sroubovakem rozebrat - asi jen kola a dva dily, koupili jsme cisternu, ale prodavaji tusim i vrtulnik a vlak 🙂 - to jen tak pro inspiraci. Ale pozor, myslim, ze hracka je az od 3 let, tak uvidime, jak to Bertika zaujme.

evlyn
19. črc 2012

@handm u nás miminko nepřineslo nic a přesto malej nežárlí 🙂 Taky si myslím, že by v hlavě neudržel to, že to přineslo miminko - zatím je mu srdečně jedno kdo mu ty dárky nosí, hlavně když jsou 🙂