Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

irenka
7. únor 2012

@zdeniii
Tak to vypadá že koktejlík něco způsobuje. Moc dobře mi není. Tak bud poslíčci nebo se to konečně v noci rozjede.

Jů vy máte labradora? 🙂
My máme kavalírku. Má cca 7 kilo a on ji miluje ale zároven ji ubližuje.
No snad se to časem taky srovná. Ona je šíleně hodná a nechá si všechno líbit. Ale jsou i momenty, kdy si krásně hrají.

Já taky plenky nehrotím. Jak píšeš, stejně by se k tomu sám vrátil, čekám na reakci na miminko.
Tak to budeme řešit na jaře, dostane slipečky a prostě si nadělá do kalhot.. tak budeme často prát no... 🙂

tital
autor
7. únor 2012

@irenka Jestli ty to nemas, ze ty koktejly tak michas 😀 V kazdem pripade drzime palce, budeme cekat na zpravu. Docela vam holky zavidim, mate to za par. Az ja pojedu na porodku, budete zabehle maminy, s dvema detma, vlastne uz treba pulrocnima a ja porad nebudu tusit do ceho jdu 😉

tital
autor
7. únor 2012

@tital A jeste Irenko, do ktere porodnice jedete ?

irenka
8. únor 2012

@tital
Nad tím už jsem taky přemýšlela. Ale koktejl zabírá, večer poslíčci a pak jsem to raději zaspala, takže tělo reaguje. I to je úspěch a mám pocit že mi začala odcházet dneska hlen.zátka což u prvního taky nebylo. Asi tím, že to bylo fakt vyvolanýa do půl hodiny po zavedení tablety kontrakce po 2 minutách.
No uvidíme. Už to tááák chci mít za sebou.
Ted už na koktejly kašlu, když to dneska nepřijde tak zítra na testy a uvidíme. Třeba se to tam rozjede samo.
Jinak rodím v Motole, vsadila jsem na technické vybavení spíše než na luxus. Maty je tam taky narozený a nemůžu si stěžovat. 🙂
😉

tital
autor
8. únor 2012

@irenka Rodila jsem taky v Motole a mam to nastavene stejne. Vyborna nemocnice, technicke zazemi. Bohuzel tam rodi hodne lidi a doktoru asi malo, tak pry personal nebyva vzdy prijemny. Ale musim rict, ze ja mela u porodu mladeho fajn doktora, fesaka a vsechno slo velmi hladce. I na oddeleni si nemohu na nic stezovat. Pujdu tam i s druhou registraci.

terezzz_zl
8. únor 2012

Ahoj, právě mám doma novorozeného chlapečka a staršího synka 22 měsíců. Co jsem byla těhotná, tak jsme staršímu říkali, že bude mít bráchu a že to bude super, protože si spolu budou hrát. To jsme dělali několikrát denně a synek později začal chodit za mnou, vyhrnovat mi oblečení a hladit mi bříško. Teď jsme doma a starší chodí za tím menším, hladí ho, nosí mu hračky, chodí nakukovat, houpe ho když je v autosedačce a tak, je to milé 🙂) Sice bohužel došlo k situaci, že když jsme přišli z porodnice, byl ten starší zrovna nemocný, tak jsme ho museli dát preventivně spávat jinam a docela jsem se bála, jak to bude snášet, ale zatím vypadá, že je v klidu. Snažím se dávat staršímu synkovi najevo lásku, pokud možno zachovat některé rituály - např. zpívání před spaním a taky jsem o něco tolerantnější, když řádí. Někdy děti víc zlobí v těchto situacích, protože moc prostředků jak dát najevo svůj postoj nemají. Podle doktorky na sebe děti v tomto věkovém rozmezí méně žárlí a později si spolu budou hrát (v což doufám 🙂)). Nejhorší na žárlení jsou prej 3 a 4-leté děti. Zatím to vypadá tak, že maloch samozřejmě většinou spí, ale stejně za mnou chodí dopoledne mamka, aby mi pomohla s tím starším a já abych se mohla věnovat mladšímu, když je třeba. Po poledni spí a odpoledne co nejdřív dojde manžel. Mamka je v důchodu, takže může chodit fakt každý den a navíc kluky miluje. Za rok půjde ten starší do školky, takže v době, kdy ten mladší začne chodit a tak, se mu budu moc věnovat naplno. Tož zatím tak. Těším se jak bude pěkně, malého dám do kočárku a půjdeme někam na hřiště nebo na procházku a zase to bude jednodušší. Jinak na doma ještě používám nosítko manducu - můžu mít malocha u sebe když se chce nosit a přitom volné ruce, super věc.

andelka
8. únor 2012

@terezzz_zl u nás by to mělo být podobné - taky mám mamku v důchodu, i teď už chodí každý den, protože porod je za dveřma a už se mi blbě hýbe a jsem dost unavená a malej je drak. Manžel od nového roku taky chodí celkem brzo domů, tak si myslím že to taky zvládneme. Na jaro to bude príma, že budem moct být hodně venku, manducu taky mám, i babyvak na nejmenší mimi. Malej taky chodí za miminkem, vyhrnuje mi oblečení a tulí se k bříšku. Tak uvidíme jak to zvládne.
Syn je na babičku zvyklý odmalinka, takže by to neměl brát jakože ho odstrkujem, ale naopak že se pro něj tohle nemění, pořád má babi pro sebe, chodí s ní ven, na návštěvy, hrají si spolu...
Příští rok v září by měl jít taky do školky, mladšímu bude rok a půl, takže taky bezva.

andysebesta
8. únor 2012

Taky nam s plinkama pomohlo leto.Kdyz jsme cekali Mikulaska, hodne rychle jsem se snazila zbavit plinek Matyska, aby ubyla aspon jedna starost a financni zatizeni.A pres obdobi, co zacalo byt trochu teplo se to nejak povedlo.neni to sice uplne stopro, ale pres den chodi pekne na delfinka(koupila jsem mu v levnych knihach takoveho nalepovaciho delfinka na zachod a asi to taky trochu pomohlo,je to takove dectejsi).jen se nemuzeme zbavit plinek v noci, tak to necham na dalsi teple obdobi, az nebude vadit mokra postylka, kdyby to nahodou neudrzel...jinak nevim, jak to udelat.

andelka
8. únor 2012

Já taky plínky nehrotím, beztak by se k nim po narození mimča zas vrátil. A léto to jistí, budeme zkoušet.

irenka
8. únor 2012

@tital
Já si taky nemůžu stěžovat. V každý porodnici narazíš na debila, který ti znepříjemní život. A já zrovna nejsem člověk co by si nechal jen tak něco líbit. Dokonce jsem pak na šestinedělí se zasatala jedné maminky co se mnou byla na pokoji.
Ale na sále za mě rozhodoval manžel, jsem fakt ráda že tam byl a doufám, že seženeme hlídání aby mohl být znovu.

irenka
8. únor 2012

Holky mě Maty taky občas pusinkuje bříško ale mám pocit že ještě nechápe o co jde.
Páč manžel má taky pěknej pupek a tuhle mu ukázal na pupek a řekl MIMI?
😀 😀 😀 😀
Tady mám foto kde mě pusinkuje ale bylo to na povel na posledním tréninku. Tak máme hezkou památku.
Kvalita sice nic moc, tak je to trochu upravený. 🙂


Jak jste spokojený s Manducou? Já asi taky budu muset něco pořídit, ale asi tak až pro cca 3měsíční mimčo.
Kamarádka má ergonomické nosítko. Ale nevím jaký je v tom rozdíl.

zlilly
8. únor 2012

@irenka manduca je druh ergonomicckeho nositka. dalsi jsou treba ergo, beco a i dalsi. dite v nich jakoby sedi v tom bedernim pasu. musi mit kolena vys nez zadecek. obvykle do nich jdu dat deti az tak od 7kil a zhruba 4 mesicu. nosi se nasvislo, celem k tobe. nebrat klokanku! v te dite visi celem od tebe a je to vsechno spatne. jinak my mame ergo a spokojenost obrovska. prakticky nejezdime kocarem, furt jen nosime.

zlilly
8. únor 2012

jinak teda cekame zdrave dite bez zjištených VVV 🙂 a je to kluk 🙂

andelka
8. únor 2012

@irenka jo, to Dany taky u každého sonduje, jestli má v bříšku mimi - i u tatínka a babičky 😀 ale hlavu na něj pokládá jen mně.
Manducu jsem pořizovala když měl malej 4,5měsíce, ale má i novorozeneckou vložku, takže se dá použít i dříve. Ve správném nosítku musí mít mimi podsazený zadeček, kolínka výš a nožičky široko od sebe. Klokanky jsou děs. Jo a v ergonomických nosítkách se schválně dítě ani nedá dát čelem od nosiče, protože to je úplně blbá poloha.

tital
autor
8. únor 2012

Mame taky ergo. Uplna spokojenost. Zacali jsme ho pouzivat, kdyz byl Bertik jeste male mimi - mame novorozeneckou vlozku, kdy se dite nosi vleze, taky se to da. Ale na leto, nez zacal chodit - zili jsme par tydnu v zahranici a docela tam cestovali, to bylo k nezaplaceni. Vyborny. Jen me mrzi, ze jsme si zvyk nezachovali i do starsiho veku a ted se priznam, ze se mi moc tahat - ja nabalena, on nabaleny - nechce. Takze bude zase pro mimi.

andelka
8. únor 2012

@tital já jsem prcka taky v zimě moc nenosila, ale jinak jo. Přestala jsem na začátku II. trimestru, kdy už mi ten pás začal vadit na bříško. A těším se na léto, podzim, že budu nosit mimi. 🙂

zlilly
8. únor 2012

ja sem presedlala na satek a zacala sem vazat na zada, kdyz mi zacalo rust bricho. takze sem nosila jeste minuly tyden. klidne bych nosila dal, ale v techhle mrazech je to blby. na zadech se obtizne kontroluje, jestli ma cepici, rukavice a tak. těším se, až se oteplí. kočár mě vadí.

beruska24.9.
8. únor 2012

tak jsem po dlouhé době opět nahlédla a zjišťuji, že jste řešili plínky
u nás dvě plínkařky. loni v létě jsem zkusila starší sebrat plínku......říkala jsem si, dokud jsem ještě těho. nic ji to neříkalo, tak jsem to nechala být. pak jsem to zkoušela mezi svátky - bojkot nočníku, záchodu, všeho!!! nechala jsem to být.
jo, abych nezapomněla, v prosinci jsme zrušili dudlík a noční mlíčko 😵
teď od začátku února (2r.+4m.) nějaký ten den bez plínky, takže všechno v tepláčkách, pak zase nechtěla, tak den s plínkou..... včera formou nenásilné domluvy ´´mohla bys zkusit se vyčůrat, když se povede, nalepíme obrázek, když nepovede, nevadí´´ čůrala do nočníčku (občas jsem připomněla), jedna nehoda byla. na procházce i odpoledním spaní plínka suchá. dnes od rána dobrovolně nočníčkuje, zatím jen bobek do tepláčků. tak třeba už nakročila k odplínkování se 😉
poslední dny mám pocit, že už se s ní dá OBČAS i domluvit 😀

tital
autor
8. únor 2012

@beruska24.9. Tolik mesicu jeste ? to nevydrzim 🙂) Doufam,ze na jare se do toho pustime, i kdyz Bertik ted nechce na nocnicku ani sedet, natoz aby se vycural.... rika ne ne a stoupa si, podle me ho studi 😀

irenka
8. únor 2012

U nás Maty na nočník odmítá. CHodíme tedy na záchod a jsou u toho scény.
Ted to nemá cenu řešit, vše se stejně změní příchodem druhého dítka domů.
Tak má cenu se nervovat?
To samé s dudlíkem, máme ho jen na spaní. Ale nějak si na to zvykl a když ho vidí tak se po něm sápe a řve DUDU..... tak to nás taky čeká. 🙂
No je stále prostě co řešit 🙂

terezzz_zl
8. únor 2012

@andelka: mamka před porodem taky hodně chodila a to jsem jí byla fakt vděčná, protože už jsem měla dost. I teď mi hodně pomáhá a jsem moc ráda, že tu možnost mám, jinak by to byly nervy. Ten můj starší je schopný za dobu kojení napáchat hrozné příšernosti 🙂) Takže přeji bezproblémový porod a hodné, krásné a hlavně zdravé miminko! 🙂 Jinak ještě k těm dětem: snažím se staršího zapojovat do péče, takže pojď se podívat jak brácha pije, asistuje při přebalování, podává krém na prdelku, cvičí mu s nožkama kvůli prdíkům, houpe ho když je v sedačce, zatím super 🙂) jsem nadšená a doufám, že mu to vydrží.

terezzz_zl
8. únor 2012

@irenka Klokanku a různé bazmeky, kdy je dítě zády k tobě nebrat. Ergonomické nosítka - manduca, ergo, je jich spousta jsou daleko lepší - nejen kvůli zádům. Osobně mám manducu a je super, dá se tam nosit i novorozeně a pořád ještě mě mrzí, že jsem toho staršího nezačala nosit dřív, tak se teď "vyřádím" na tom mladším 🙂

tital
autor
8. únor 2012

@irenka O dudlicku ani nemluvim. Bertik pro nej ma slovo "TITI" uz nekolik mesicu, a kdyz ho vidi, strasne ho chce, v poslednich dnech obzvlast. Pres den se snazime nedavat, pri hre uz vubec ne a venku take ne, ale na spinkani jsme dosli tak daleko, ze ma jeden v puse a druhy v rucicce. A ted se podrzte, place v noci, kdyz se mu ten z rucicky ztrati !!! Takze casto dojdu do pokojicku, Bertik si jednoho titi dumla a toho druheho do rucinky hledame. Uz jsem i uvazovala, ze je proste ztopim a nebudou, ale nemam na to odvahu/silu, vzit mu to uspokojovadlo, tu jistotku, pry se detem zhorsi spani a nektere i kvuli dudliku prestanou spat odpol, a to se fakt nenecham pripravit 🙂. Mame ted krasny rezim, ulozim, dodelam obed, pripadne rychle vytru, poklidim a hned taky utikam alespon na pulhodinku do loznice, a jak se to hodi... takze ja jsem jednoznacne pro nechat. Zkusime treba az dalsi vanoce, nebo Mikulase, kdy uz mu to budu moci vysvetlit, a uvidime, jak na tom kvuli cerstvemu mimi bude.

beruska24.9.
9. únor 2012

@tital - každé dítě je jiné, třeba to zvládnete dřív 😉
pro mě byl odstrašující případ, když sestra malého posazovala na nočník min. 5x během jedné hodiny a ten u toho řval, protože ho vytrhla od hry, nechtěl na nočník atd. takhle ho trénovala hrozně horzně dlouho, než dospěl do fáze, kdy začal na nočník chodit sám od sebe. tomu jsem se chtěla vyhnout. už takhle si to dítko zažívá dost stresů, tak proč zbytečně přidávat další?!

beruska24.9.
9. únor 2012

@andysebesta - říká se, že na noc můžeš sundat plínku v době, kdy má dítko min. měsíc suchou plínku (v noci). prostě k tomu musí dozrát 😉
i když i potom může být nějaká nehoda. no, tak prostě převlékneš postel, vždyť se dítě učí....

beruska24.9.
9. únor 2012

@irenka - nenervuj sebe ani dítko, nech ho být dítětem 😵
dudlík jsme úplně odbourali ve 2letech+3m. a to byla pořádný závislák od malička - snad se s dudlíkem i narodila 😀 začátkem prosince jsem začala stříhat savičku, za týden byla pryč, do vánoc spala s plastem v ruce, pak jsme ho společně donesli pod stromeček, že ježíšek za něj nechá dárky 😵 🤐 první týden si ještě na dydý vzpomněla, měsíc a půl nespala přes den, teď už zase přes den spát začíná (snažím se ji vždy diplomaticky přesvědčit, že má jít do postýlky) 😉

beruska24.9.
9. únor 2012

@irenka
@tital
jak jsem kdysi řešila v jiné diskuzi, buď je dudlík dobré odbourat dostatečně brzo před příchodem sourozence, nebo počkat, až se dítko ´´smíří´´ s novým sourozenečkem.
malá ho měla jen na spaní od chvíle, kdy začala lézt, tak jsem oddudlíkování nechávala až po miminku 😉

andelka
9. únor 2012

@terezzz_zl děkuji 🙂 no já doufám, že to bude dobrý, Dany hrozně rád napodobuje a pomáhá se vším co děláme, tak snad z něj bude "pomocníček".

U nás dudlík fungoval asi měsíc, když byl syn úplně malinký a dal se jím oblbnout, než jsme dojeli někam kde se dalo nakojit. Takže aspoň tohle nemusím řešit 🙂

salikova
9. únor 2012

Ahoj,holky! Tak sem narazila na tuhle diskuzi a nedá mi to a napíšu pár postřehů... 😅 Mám od sebe děti 21 měsíců, staršího jsme připravovali na příchod bráchy, když pak přišlo mimi, přišlo spíš, že strašně dospěl - hodně mi pomáhá, o bráchu se krásně "stará" - např. když plače, hend je u něho a snaží se ho rozesmát, když plače, hned mi to hlásí, ... no, v podstatě mi hlásí všechno, co mimi dělá nebo udělalo🙂 Dudlíka sme odbourali, když bylo našemu menšímu asi čtvrt roku - naprosto nenásilně - jednou si ho nevzal na spaní a od té doby ho prostě nemá... Co se týče plínek - tak s těma máme věčný boj, ale pomalu už vyhráváme - jsou období, kdy je třeba 14 dní bez plínek i na noc a pohoda a pak jsou období, kdy máme všechno počůrané, takže pro pohodlí mu dávám plínku... 😒 V létě bylo všechno ideální.. teď jak je zima, je to přeci jen trochu horší (to věčné oblíkání miliónů vrstev! 😠 ) - manžel dlouho v práci, nemáme babičky,.. Ale dá se to.. Samozřejmě, že ten starší občas zlobí, začal se vztekat - ale s tím se počítá, to nějak tak patří k věku;) Jediné co je u nás problém - když si chovám mladšího, chce se chovat i ten starší🙂

@irenka my máme křížence kavalíra a je to naše zlato.. Ten starší h o taky neustále zlobí - no, co si s ním náš pes vytrpí!!! 😅 😀 Ale právě, že jsou i okamžiky, kdy si s ním krásně hraje, venku spolu běhají, hází mu hračky, ... A to je pak kráása a za ty nervy a věčné okřikování, ať už toho psa nechá, stojí za to;) I když musím říct, že jsme několikrát přemýšleli, že ho dáme k našim.. Ale náš malý a já k němu máme prostě citové pouto a horko těžko bysme se ho vzdávali...

irenka
9. únor 2012

Ahojky, dobré ráno.

Děkuji za postřehy s ergo nosítkem. Asi do něj půjdu, jen nevím jak se zádama, mám s nimi dost problémy a chodím na léčení. Ted jak jsem těhu tak je to síla, občas nechodím. Tak snad to nosítko by ty záda nezhoršilo.
Já bych pro úplně malé mimi nosítko nechtěla, přijde mi to šílený a dosti nebezpečný, ale každý na to má jiný názor. To až tak od 3 měsíců.
Když bych viděla, že Maty potřebuje kočárek tak je jednodužší vzít nosítko pro mimčo a Matyho do kočárku. A v nejhorším dám mimi i do toho malého sportáčku... To už se bude chystat jaro tak to snad nějak zvládneme.
Jsem dosti akční a nevydržím sedět doma na zadku.
Také bych chtěla po 6ti nedělí opět začít trénovat a budu jezdit na tréninky s dvouma prckama... to bude masakr... :D

Já DUDU asi začnu řešit až se u nás situace ustálí. Zatím ale nevím ani co bude. STále se připravuji na porod a jsem z toho už fakt na palici.
Mimču jsem dávala dnes v noci poslední šanci. Za chvíli jedu do Motola na ty testy, tak mám nerva co mi řeknou. Navíc tam budu sama, manžel doma hlídá. Tak v nejhorším budu bulet jako želva na chodbě sama no.... 😀 😀 😀 😀 Jsem ted taková citlivka....

Já bych Zuzu (kavalírka) taky nedala. Je na nás strašně závislá. A má Matyho ráda, hlídá kočárek.
Jsou dobrá dvojka, ale to okřikování je občas na nerva. 🙂 😉

Tak holky, držte mi palce. Když budu celá večer a budu doma tak vám napíšu.