Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

xuxie
17. zář 2012

@ameliejulliette Neboj, 6nedělí uteče raz-dva a bude líp 🙂 Já obdivuji každou vícenásobnou maminku a jímá mě hrůza, když si představuji sama sebe :-/ Sice to spaní je už úplně nanic, ale lepší to asi brzy nebude a i když Martin je náročné dítko, tak už jenom se nějak domluvíme spíš, než s tím malým novoškem...energie mi teda chybí už teď, tak nevím, co potom :-/

Nálepky, potvory drží nebo berou i kousky barvy - já už na to kašlu, ať si to muž nějak vyhádá sám, koneckonců velkej pan manažer, co furt vysedává a vyjednává s klienty - tož ať pořeší i tu naši bláznivou Ruslandu, jednu i druhou.

Malý šel dnes do jeslí, modlím se, aby něco nechytl - byla tam zas ta holčička s těmi zelenými nudlemi a kašlem zdatného souchotináře. Pokud bude horečka, babi nám ho v pátek nevezme a já nechci myslet na byt plný krabic, krámů, stěhováků a k tomu naše vzteklé batole s nudlema 😀

Běžím pro něj.
držte se a opatrujte.
papa

misa_1
17. zář 2012

Sama vozim mimino vedle sebe a Adama vzadu vpravo, abych v pripade pitreby dosahla na oba 😅
U manzela jsou vetsinou Ada vlevo, lip na nej dosahnu a mimino za mnou, zatim je prevazne bezudrzbove

eveluska
17. zář 2012

@tital moc gratuluju! 🙂

tital
autor
17. zář 2012

Holky nevim, jestli Vam nevezmu iluze 🙄

Deti jsou porad dle mych predstav, jedno modre a druhe ruzove. Ale jak jsem na hormonalnim kolotoci a pod tlakem svych bolistek ☹. Dnes prvni pul den sami, druha pulka stravena buzenim Barunky, a ukladanim Bertika, ktery to proste nedal ! a pak cesta na pediatrii. Masakr. Bertik ma rymu, otec ma rymicku, a ja tady valcim s nalitymi prsy a nervozitou. Mam pocit, ze Bertik nedela co chci, neposloucha - samozrejme, ze on se chova asi stale stejne, ale kdyz vidim jak je veliky a mohl (bohuzel jen mohl) by byt samostatnejsi, rychlejsi. Je mi z toho na nic, odpoledne jsem to obulela. Zitra to musi byt lepsi, on se se mnou vubec nechce bavit, kdyz prijede tatinek tak jen za nim, vsude za rucicku, a me na vsechno odpovida nechce, nechci, neni, do toho ty jeho sopliky, uf.

A k otazce rizeni v aute, ja dam obe deti dozadu, dopredu nechci, neprijde mi to bezpecne, bojim se tam supnout vajicko
🙄 Asi dam Bertika za ridice, a Baru za spolujezdce, pripada mi to logisticky prijatelnejsi, uvidime jaka bude praxe.

ameliejulliette
17. zář 2012

@tital Ono si to sedne! Na nervozitu i pláš máš plné právo a Bertík ví, že ho máš moc ráda, i když třeba zrovna nejsi nejtrpělivější 😉 (Si říkám já 😅 a říkám mu to taky... ) Ben mi přijde taky veliký. Ale samostatný momentálně až moc, ale opačným směrem, než bych potřebovala 😉 Rýmička u muže je teda opruz, asi mu nezbývá moc energie na podporu? Zvládnete to, s modrým i růžovým děťátkem! 😉

ameliejulliette
17. zář 2012

@xuxie To je děs, moje noční můra, až začneme Bena dávat do jeslí 😝 Na něj se ty bacily lepí... Takže o víkendu velký přesun? Hlavně se u toho moc neznič! Drž se své role, jak jsi nám ji tu popsala 😉 A pokud jde o energii apod. s břichem versus s novorozencem, musím říct, že oproti těm posledním týdnům se cítím skvěle, pořád ještě si užívám ty obnovené rozsahy pohybů 😀

xuxie
17. zář 2012

Je to houpačka, viď? 😔
Dneska jsem zrovna koukala na jednu maminku v kauflandu v garážích a chytla mě normálně úzkost. Dotlačila k autu košík s vajíčkem a vztekající se holčičkou (cca 2 roky). Děti řvaly obě. Ona zcela mechanicky vracela kojenci dudlík, který byl vzápětí vyplivován a přidržovala holčičku snažící se vystoupit z košíku. Beze slova vyndala holčičku, narvala ji do sedačky, z druhé strany upoutala vajíčko, zavřela dveře (čím výrazně ztlumila jekot těch dvou ratolestí) a pak si normálně sedla na obrubník vedle auta a zavřela oči. Seděla tam tak minutu, poté se zvedla a pak teprve nastoupila a odjela...

Tak jsem si řekla, hm a iluze byly v pr...i 😉

Hezky se vyspěte, jak jen to půjde a ať je zítra líp.
papa

imzadi
17. zář 2012

@xuxie no pani...takhke si predstavuju sebe...jrn ja budu nejdriv rvat a az pak si sednu na obrubnik😀
@tital to bude lepsi...vsak jste doma chvilku a hormony urcite delaj svoje...drz se!!!

misa_1
17. zář 2012

@tital neboj, to se urovna. oni ti nasi starsi jsou precijen porad malinky a my toho po nich chceme hrozne moc, teda tim se aspon uklidnuju, kdyz tady kvetu nad tim, co vsechno neumi sam udelat nebo mu to trva tejden a ja napr. stojim v chodbe se rvoucim miminem v kocarku
Hlavne v ramci moznosti odpocivej, at na ne mas energii!
Drzte se!

xuxie
17. zář 2012

@ameliejulliette Držím sw role, já na nic jiného ani nemám. Teď se mi ještě vrátila těhotenská rýma, takže se asi d porodu už pořádně nenadechnu ☹
Mno nic, těším se alespoň na ten obnovený rozsah pohybu, To máš pravdu, to pamatuji, jaká to byla fakt úleva 🙂

Dětský kolektiv je morda, obzvláště (a to zase budu znít jak potížistka) naše cizokrajné spolumaminky píchnou ty děti do jeslí/školky dokud jsou schopny chodit a nemají přes 38 ☹ Normálně je člověku líto, když tam přijde a vidí ročního prcka, jak sedí na bobku, zelené nudle u nosu, dýchá pusou, oči červený a sotva žije...a prý alergie :-/ Párkrát jsem to už i vzdala a otočila to i s Martinem zpátky, ale je to blbý, platí to člověk bez ohledu na to, či tam je nebo ne a taky mám všechny doktory, úřady a všechno naplánované do těch 5ti hodin a to s malým ani nedám.

Jinak, docela se to zlepšilo od doby, co bere Imunoglukan, tak doufám, že nás ochrání i nadále 😉

xuxie
17. zář 2012

@imzadi taky tak 😀

misa_1
17. zář 2012

@xuxie jo na to uz jsem taky prisla, ze kdyz se za nima zabouchnou dvere od auta, tak je najednou docela ticho 😀

tital
autor
17. zář 2012

Holky fakt to neni jednoduchy. Co mi prijde nejhorsi, ze clovek nema cas ani se nad tim jakoby zamyslet. Co by mohlo byt lip, co mohl udelat jinak. Splasene beham po byte... ze bych si dala alespon jednu sprchu, to nehrozi, prsa mam narvany k prasknuti (alespon o jidlo pro Baru je postarano, ale pamatuji si s Bertikem, jak jsem mazala, odsavala a vetrala bradavky, ted jsem rada, kdyz prso rychle vytahnu a na dvakrat az trikrat se Baru naji...).
Zitra zkusim dat cas Bertikovi, manzel je dopol doma, tak si vyrazime ven a nakoupit, musi Barusku zvladnout sam 😉

Holky, jeste prosim, co mi vrta hlavou, jak rikate u svych deti prirozeni ? U kluku mi pripadne nejvic odpovidajici a my to i pouzivame - PINDIK. Ale u devcatek ? Slova jako buchticka, kolacek se mi nelibi, je to synonymum pro neco jineho... jaky je jiny nevulgarni pojmenovani ?

evlyn
17. zář 2012

@tital to s tim casem a splasenym behanim se utrepe - Barusce je teprve par dni, uvidis ze za par dni nebo tydnu uz budes zdatna matka logistka 🙂 Taky jsem panikarila, ale kdyz se ted srovnam pri vypravovani rodiny se svym muzem, tak jsem asi tak o 400% vykonejsi 🙂 Zvladam jak obe deti, tak i muze a psa - ven je vystrkuju v presne opacnem poradi. Jen poznatek z poslednich dnu - starsimu obouvam boty az jako uplne posledni cinnost, jinak mi zdrha napred a tkanicky se pri poskakovani na jedne noze za kocarem blbe zavazuji (i kdyz tenhle problem by asi vyresily nazouvaky).
Jinak mladsi vozim za sebou (mam zpetne zrcatko na zadni sedacce, takze na ni vidim kdyz vydava podezrele zvuky, jestli se nedusi a tak), starsiho za spolujezdcem - obcas podavam piti nebo svacinu. Pokud chce neco mimino, zastavuju na krajnici - za spolujezdcem stejne nejsem schopna do vajicka dosahnout a nahodit treba dudlik.
A co se tyka pojmenovani tak u Kubika pindik, u Anicky zatim "frnda" nebo "frndulína" ( 🙂 coz teda neni moc nevulgarni) a casem (az bude mala vic vnimat) asi prcka 🙂

xuxie
17. zář 2012

@tital To víš, že manžel malou zvládne, jen hezky běž s Bertíkem, udělá vám to dobře, když bude mít maminku jen pro sebe 🙂

Moje na genitálie dost zaměřené dítě (pamatuješ u fontánek 🙂 ) projevilo "zájem" o rozdíly ne těle svém, tatínkovo a maminčino již dávno. Svým vytrvale opakovaným ukazováním prstem, doprovázeným hlasitým Tam, tam, taaaam se dožadoval vysvětlení, proč to táta má trošku jiné a máma úplně jiné. Tak, od jisté doby Martin má pindíka, táta pinďase (nesnáší to 😀) a máma pipušku...taková jsme my veselá rodina 😀

misa_1
17. zář 2012

@tital my rikame pindik x pipinka

xuxie
17. zář 2012

@misa_1 pipinka byla u nás taky - než jsem došla na to, že babička tak nazývá kuřátka a malé ptactvo - to nám dítě dost mátlo 😀

helulela
18. zář 2012

@ameliejulliette četla jsem včera tvoje reporty, jsi opravdu superžena, jen tak dál, hlavně ať ti vydrží síly a elán 🙂
@tital to se zajede, opravdu. Já někdy splašeně lítám doteď. Než uděláme ranní kolečko, jsou kolikrát dvě hodiny pryč, ani nevím jak. Nedávej si do začátku žádné velké cíle, už jen to, že zvládáš, je super 🙂
K ježdění v autě - my nechali Víťu za spolujezdcem a Adu jsme dali za řidiče. Teď jsou obráceně, protože Víťa se přestěhoval do nové sedačky a Ada má tu po něm.
A jdu obohatit slovník - u nás doma, když jsme byli malí, se říkalo ferda a lulinka (od lulat - čůrat). U kluků jsme taky začli používat pindík, ale už jsme u ferdy. Holčičku nemusíme řešit a kluci po tom zatím nepátrají. Víťa akorát rozlišuje, že kluci mají ferdu a holky ne 🙂
@xuxie zážitek z nákupu je fakt ze života, akorát se moc často nevidí, že se někdo takhle ovládne a vzhledem k dětem to zvládne s klidem 😔 Já si o sobě vždycky myslela, že jsem brečící typ a až s dětma (vlastně už s jedním) jsem zjistila, jak jsem vznětlivá. Brečela jsem málokrát, za to vytočená jsem byla mockrát. Nikdo mě nedokáže rozčílit tak jako Víťa. Učit se to zvládat je veliká škola, moc mi to prospělo.

tital
autor
18. zář 2012

@evlyn Diky za vycerpavajici odpoved. S polohami v aute to jeste uvidim, co pises, ma hlavu a patu, svacinka a piti starsiho zabavi, mladsi zatim spinka.

tital
autor
18. zář 2012

@xuxie Pipuska je docela hezke. Hlavne to nic nepripomina - zadne zviratko nebo dokonce jidlo.

xuxie
18. zář 2012

@helulela Přesně tak, jsem ji obdivovala, že tam na ně neřvala - ale vypadala hodně unaveně, asi fakt už nemohla ☹
Jsem si vzpomněla, jak Martin řval celé dny a jak jsem se musela z času na čas zavřít na balkon - taky jsem seděla na zemi, oči zavřené a na 5 minut musela vypnout, jinak by mi hráblo - jsem fakt zvědavá na náš páreček, jak to půjde.
Taky jsem si myslela jak jsem klidná, všichni co mě znají, tak tvrdí, že mě neslyšeli křičet (tedy kromě muže a bráchy, ale jeden si to už pár krát zasloužil a druhý to schytával, když s námi mlátila puberta). Ale teda ten náš prďolín mě taky dokáže dostat do otáček, že se sama divím. Zejména "miluji", když z nějakého důvodu odpoledne nespí (ve školce nebo se prostě rozhodne, že ne) a pak mě terorizuje jak se vším hází, vzteká se, brečí u každé blbůstky, nic se s ním nedá a to jenom proto, že je unavenej - to je fakt beznaděj ☹

xuxie
18. zář 2012

@tital Taky jsme to tak nějak shrnuli, že to nic jiného neznamená, tak jsme to zavedli - a až tomu přijde na jméno sám, tak to už nebude moje starost 😀
Švagrová říká Fifík a Fifina, ale to jsou v Čechách nějaké pohádkové postavičky, ne? Na Slovensku to není nic, tak tam v pohodě.

handm
18. zář 2012

Hoj holky!
@tital nepropadej panice, ono se to utřepe, fakt!! Já si taky myslela, že to bude děs běs, ale není to tak hrozné... Hlavně jak jsem psala, fkat lepší, když jsem tu s nimi sama, než když mi tu někdo "pomáhá". Navíc teď maj jako vás rýmu oba, malá chrčí, dneska jsem s ní byla radši i u dr, mladej nudle jak opratě, ale odsát se nenechá, no krása.. ale furt jí chce dělat malá a dávat pusinku a vysvětli mu, dkyž se na jednu stranu snažíš, aby ji měl rád, aby na ni najednou nesahal, že to nesmí 😲😝
jo a rozšíření slovníku - Mareček má pimpul(k)u, a Stellinka zatím pipinku anebo prcinku 😀😀😀
@xuxie teda pani byla kabrňák!!! Ale jinak ji chápu 🙂 Tuhle mi říkala mamka - hele, vypadáš nějak unaveně - říkám, fakt? Jestli to nebude tím, že vstávám ve čtyři 😝 A můj táta na to - aspon víte, že máte děti 😀😀😀

helulela
18. zář 2012

@xuxie věřím tomu, že jsi je viděla zrovna ve špatné fázi. Určitě mají taky chvíle, kdy jsou všichni v pohodě a s dětma je legrace. Přála bych ti, aby byla Linda pohodové miminko, to je něco neskutečnýho. Vítek byl a je náročný, buď strašně sladký nebo naopak na zabití, Ada nám to všechno kompenzuje. Úplně vidím, jak lidi, kteří mají malého pohodáře doma jako prvního, nemůžou v životě pochopit, jaké to je mít ukřičené dítě. Znát jen Adu, byla bych taky přesvědčená, že ti ostatní dělají někde chybu.

zlilly
18. zář 2012

A proto s dětma nechodím nakupovat 😠 Ony sou dny, kdy je to únavný a ani se nemusí dít nic vyjímečnýho. a zvlášť nějakej přesun. nervy jestli máš obě děti, jestli mají obě pití, oblečení, hračku, dost plínek a ještě do toho nákup!?!?!? ani omylem.
já razím teorii, že není těžky starat se o děti, těžký je dělat k tomu i něco jinýho. čili ostatní dělám až jestli se to povede a zbyde čas. Děcka sou sladký a zvlášť malej je pohodář, velkej je taky skvělej, jenže je divokej a nebezpečnej sám sobě i když je miloučkej tak je to sem tam zběsilý. hlavně proto, že se chystáš na 100 věcí a děti vymyslí ještě nějakou úplně jinou. čili se šetřím a všechno co se dá odložit sem odložila a starám se jen o děti a sem tam uvařím. jenže zrovna dneska skončil oběd totálnim fiaskem.

xuxie
18. zář 2012

@handm Táta je vtipný, viď? 🙂

@helulela Vím přesně, o čem mluvíš, Martin je taky extrémista, buďto fakt totálně úžasný anebo fakt totálně nesnesitelný, mezi tím nic. Říká se, že ty děti bývají šikovné, tak se možná fakt jen pere sám se sebou. Ale nějak zvlášť nadaný mi nepřijde, k mluvení je daleko, bez plenky ani ránu, samostatné oblékání ani omylem...ale zase rozeznává písmenka a čísla, jí víceméně sám a má docela slušnou jemnou motoriku, takže si vlastně nemám co stěžovat. Taky kdybych ho neměla, tak si myslím, že rodiče podobných dítek dělají něco špatně...uvidíme, co malá, možná si budu říkat, jak hodný byl Martin 😀

@zlilly Je to stres pro všechny, souhlasím. Taky je to úplně jiný den, když můžeme být jen spolu, hrajeme si, povídáme, zajdeme ven, nikam nespěcháme, to je dítě jak vyměněné. Bohužel, musí přežít i příkoří typu nákup, máma uklízí či máma vaří...případně největší trauma bude: máma se stará o mimino, to bude cirkus! 🙂

xmarg04
18. zář 2012

Ahoj holky, moc psat sice nestiham, travime hodne casu mimo domov, ale docitam a trochu na mne zacinaji padat obavy... 😀 tu pani v Kauflandu (@xuxie) vidim uplne zive, ja kdyz takhle mam krizi (coz se mi pomerne stava, nejsem uplne klidas, co si budeme nalhavat), musim se zavrit do koupelny. A tam taky jen sedim a civim, nez to prejde. Ale je pravda, ze nase herecka ke scenkam potrebuje publikum, takze kdyz se mama nekam zavre, jako bonus prestane rvat... 😀 😎

No jsem na nas zvedava, taky jsem odhodlana vsechno krome pece o deti odsunout, mrazak jsem nacpala jidlem a dej se vule bozi. Navic mam dojem, ze mi mozna trochu klesa bricho, tak snad se mlada odhodla vylezt sama do terminu, to by bylo fajn.

Nic, jdu spacifikovat mlade, neplanovane dneska usnul na hodku dopoledne a ted v loznici nejspis tanci lambadu. Uz hodinu... 🙄 🙄

Mejte se bajo...
Jo a vlastne jak sraz, ma nekdo chut nekam vyrazit? Co @misa_1, jak unudlanci?

xmarg04
18. zář 2012

Jo a jeste jsem chtela - u nas se doma rikalo pindik a prcinka, ale nam s manzelem se z toho nejak vyvinulo (v hpvoru, samozrejme 😀 ) pindulin a pindulka...😉

ameliejulliette
18. zář 2012

@helulela Dík 😉 , asi jako kterákoli jiná superžena tady 😉 Jinak já neustále žasnu, jaké to je, mít doma miminko, které neřve 24 hodin denně mínus dobu, co má ucpanou pusu prsem. S Benem neexistovalo nějaké plánování ve smyslu teď nakojím a tři hodiny bude klid ... až do půl roku teror. Eliot je zatím jiné kafe, kéž by to tak vydrželo, je to balzám na duši! 🙂
@tital My měli nachystanou "fifinku", nám se taky nelíbí kačenky a buchtičky a pipinky jsou ptáčci... Naštěstí máme druhýho pinďu (naše děti budou Čtyřlístek milovat 😀 ) a třeba nikdy nebudeme muset pipinko-fifinkové dilema řešit... Přeju spokojenost s volbou 😉
@xuxie Hm, meditace na obrubníku... zařadím do denního programu 😀 Ty se holka ještě šetři, ať máš síly na dny nadcházející... To je možná i dobře, že máš pocit, že už nic nemůžeš, aspoň se do ničeho nebudeš pouštět a nepřepískneš to 😉

Dneska se mi povedlo ranní odvážnou procházkou (na dvě hodinky, Ben pěšky, Eliot v Ergu) tak odrovnat Bena, že místo obvyklých max. 1,5 hodiny spal dvě a půl, mezitím stihnul usnout i Eli, tak jsem si dala hoďku siestu 😵 😵 😵
Dnešek prostě fajn... nevím teda, co si myslej kluci 😀 😀 😀 Zítra musíme zůstat celý den doma, resp. maximálně na terasu půjdeme, tak to jsem zvědavá, jak zvládneme, ale co, zatím testujeme různé varianty 😅

xuxie
18. zář 2012

@ameliejulliette Jé, ani nevíš, jak ti přeji, ať to Elimu vydrží a tiše doufám, že naše druhé bude přesně ten typ 😉