Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

svatule
2. říj 2012

ještě mám holky dotaz, pomalu se chystám na příkrmy, ještě nedávám, ale uvidíme, co doporučí dr a i tak chci začít v tom půlroce. Eli jsem takřka výhradně vařila, jenže začínali jsme v květnu a celé léto byla pěkná zelenina, ať už v obchodě, nebo ze zahrádky... s Vašíkem začnu cca listopad a to se obávám, jak kvalitní zelenina bude. Nemáte zkušenost, jak to řešit, vyloženě skleničky mu nechci dávat pravidelně, ale zase jakou zeleninu kupovat?
Vnitřně nějak počítám s tím, že bude jedlík 🙂 tak jsem zvědavá

helulela
2. říj 2012

Já si taky neumím představit, až budu chodit na plný úvazek do práce. RD mám sice na tři roky, ale stejně. Z práce jsem se vracela mezi pátou a půl šestou, to už teď s dětma máme jako večer, za chvíli jdou spát, to si je vůbec neužiju. Můj ideál by byl chodit do práce tak 3 dny v týdnu.
@svatule nějakou zeleninu jsem kupovala i mraženou. Zdůvodnila jsem si to tak, že ji mrazí po sklizni v sezoně, mražení je dobrý způsob uchovávání... jestli to takhle není, vyveďte mě prosím někdo z omylu. Kupovala jsem radši "lepší značky" a aby nebyly rozmrzlé a znova zmrzlé.

tital
autor
2. říj 2012

@svatule Holky okolo me si hodne chvali znacku FINDUS - mrazena zelenina.
@helulela Potvrzuji, kolikrat i ta zmrazena vypada lepsi nez unavena oschla zalezitosti na pultech.

handm
2. říj 2012

@helulela, @svatule, @martina.pida holky, tuhle jsem to taky řešila, jak to asi bude vypadat, až budu chodit do práce. Ta moje je trošku divoká v čase - klidně ráno na 11, ale třeba do 8, každý den vlastně jinak. Rodičák plánuju zas dvouletý, jako u prvního, tak pak malou asi budu muset dát do soukromé školky, jesle tu nemáme stejně.. Ale ideál je asi poloviční úvazek, nebo plnej, ale aspon dva, tři dny homeoffice, což by snad mělo u mě jít...😝 Tedy bude záležet na šéfovi, že...

ameliejulliette
2. říj 2012

Já se ani neodvažuju o návratu do práce přemýšlet ☹ V minulé práci jsem podala výpověď a den na to zjistila, že jsem těhotná (bývalo by to šlo stáhnout, ale vzhledem ke 2 potratům jsem si řekla, že to tak má asi být, že potřebuju víc klidu), no a tak jsem nezaměstnaná. Abychom neměli finanční schodek, dala jsem si rodičák stejný, nejvyšší, ale jak nemám mateřskou, tak to vyjde jen na rok a půl 😝 Ale no tak uvidíme, třeba se do té doby budeme topit ve zlatě a bude to v poho... 😀

xuxie
2. říj 2012

Jé, práce...to je hudba budoucnosti. U nás bohužel zcela jednostranná, dokud je muž zdravý a nevyrazí ho, tak jeho práce je pro nás majoritním zdrojem příjmu a tudíž podle starého patriarchálního vzoru, já budu muset držet ten rodinný krb připravený na návrat lovce a sedět s dětmi doma, když budou nemocné a dělat taxi na kroužky a do školy a tak nějak vše, co se se slušnou prací téměř vylučuje ☹ Kromě toho, zpátky nemohu, tam co jsem byla nezkousli moje těhotenství vůbec, takže nevím...budu muset něco dělat kvůli své psychické kondici, ale nejspíš se bude jednat o nějakou "povznášející" činnost za pár korun s přátelskou pracovní dobou - bojím se, že skončím ve škole na 1-4 a budu brzy nesnesitelná jako moje máti ☹

Jinak, zázrak - dítě nebylo venku (celé dopoledne jsme čekali až nám přivezou lednici) a usnulo po půl hodině. Konečně jedno hezké odpoledne před námi - když se vyspí, tak je skvělý 🙂

Vzhledem k totálním nestihnutí jakýchkoliv příprav zásob jídla se uchýlím k mražené zelenině - je to, jak tady píšete, podle mě taky to nejlepší, co se dá v zimě sehnat - tu mrtvou mrkev, co se tam v lednu válí, to je škoda kupovat :-/ v zimě leda brambory, cibuli a křen 🙂

handm
2. říj 2012

@xuxie ty si fakt spisovatelka😉🙂
Každopádně u nás je jasný nosič peněz taky manžel a já jen ty drobnější😉🙂 Ale práce mě bavila, musím pro své duševní zdraví mezi lid, tak určitě chtít budu zas něco dělat, ale jak jsi psala, vedle taxikáře, zdravotní sestry atd to vyžaduje nějakou časově nenáročnou a nejlépe bohatě honorovanou😉😀

helulela
2. říj 2012

@handm a když děláš doma, jakou máš pracovní morálku? Jde ti to jako v práci? Já si třeba sebe na home office dovedu představit jen těžko.
@xuxie s lednicí jsi mi připomněla, že mám dneska šťastný den. Dostavil se opravář a po téměř třech týdnech nám konečně spravil pračku 😵 Já už se na praní tááák těším, moje nejoblíbenější domácí práce 😵 Akorát jsem musela zatajit Víťovi, že opravář přijde po obědě, protože bych ho jinak nedostala do postele, celou dobu by ho sledoval. Až se vzbudí, bude asi zklamaný, že to propásnul.

ameliejulliette
2. říj 2012

Ben to tady asi večer přečetl o tom nočníkování 😀 Dneska mi donese každou plínu, co počůrá, a dokonce i jednu s bobkem 😀 Tak zatím aspoň tak 😀 Nemusím ho hlídat 😀

Jak se vám daří uhájit části bytu před záplavou hraček? Doteď to šlo, ale jak nemám na Bena tolik času, už krámuje do kuchyně a koupelny 😖 S takovou se tady brzo přizabiju 😝

handm
2. říj 2012

@helulela asi si to neumím představit v momentě, kdy by byly děti doma 😲 Ale když sjem mívala home office ještě jako bezdětná, tak to bylo ok. přišlo mi, že toho i víc udělám, že mě neruší kolegové příchody a odchody s nejrůznějšími dotazy, nejsem na pevné lince, tudíž snadno dosažitelná pro kdekoho a hlavně mi vyhovovalo, že můžu třeba dopo dělat něco pro domácnost, pak si k tomu sednout a dělat do večera a třeba zas večer ještě pokračovat podle toho, co potřebuju, co jsem stihla atd...

xuxie
2. říj 2012

@helulela to věřím - bez pračky je to tragické - a se dvěma kluky, uff ☹ A to ti tak hezky spinká, že prospí i opraváře? To moc závidím - Martin má bohužel spaní toulavé kočky, jak se něco šustne, už je na nohou a nepovedlo se mi to nijakým způsobem ovlivnit. až bude miminko, tak se asi spát nebude vůbec ☹

xuxie
2. říj 2012

@ameliejulliette Beník je kluk šikovnej - pošlu k vám Martina na trénink 😀

My máme hračky taky všude, ještě i na WC...a ti hajzlíci z Dupla, to když na to člověk šlápne, tak je to o život, kor když držíš miminko nebo hrnec s něčím horkým ☹ Taky si asi budeme muset s princem promluvit, ale jeho teritorium je celý byt a bojím se, že se ho těžko vzdá...a taky bohužel u tatínka vidí, že všechno nechá tam, kde mu to zrovna upadne a že uklízí jen máma 🙄

helulela
2. říj 2012

@handm to zní dobře, já bych si bývala asi musela zařídit kancelář ve sklepě, aby mě tam nic nerozptylovalo 😝 A s dětmi doma, to je jasný 😉
@xuxie Víťa jak usne, je vyhráno a spí. S Adou je to horší.

helulela
2. říj 2012

@ameliejulliette u nás byly dřív hračky jen v pokojíčku a v obýváku, teď přibyla i kuchyň. Nejlepší je, když mi zatarasí chodbičku z předsíně do kuchyně tatrovkou, nákupním vozíkem, kolečkem... A nad duplo není 😀 @xuxie

xuxie
2. říj 2012

@helulela ale zlaté Duplo, jak mě poučila má spolužačka z gymnázia na našem posledním srazu. Jelikož jsem už holka zralá, tak mé vrstevnice mají doma už puberťáky. Ta spolužačka konkrétně dvě holky - 17 a 15. Tak jsem si stěžovala, že se přerážím o hračky a ona mi říká, že ať jsem v klidu, že jak ona se minule vrátila z práce dřív a v chodbě zakopla o dvoje klučičí boty dvanáctky, tak to teprve prý byl adrenalin 😀

helulela
2. říj 2012

@xuxie 😀 😀

svatule
2. říj 2012

@helulela
@tital
@handm
@ameliejulliette
@xuxie
tak zkusím i tu mraženou zeleninu, s Eli jsem ji nekupovala, jedna z výhod prosincového mimča, příkrmy začnou ke konci jara a až do října se dá dobře nakoupit, pak už má skoro rok a začíná pomalu jíst podobně jako my... Vašík to bude mít trochu jinak, ale doufám, že i tak mu bude chutnat 🙂
Nastává u nás asi další etapa, malý už méně spí, ustálil se na dvou spaních, dopoledne, tak od 9-11 a pak kolem 13-15 hodiny, jinak už je většinou vzhůru, chce bavit, ještě, že kolem něj skáče i Eli 😉
Nevím, zda to tak už bude, ale vypadá to, že Eli po obědě už definitivně spát nebude, ale tím, že je dřív tma, tak už zase usíná okolo těch půl7 no a Vašíka se snažím trochu přizpůsobit, pokud to jde, ale vypadá to, že ano, uvidíme. Vždy, když začnu nad něčím jásat, jak to jde, něco se zase zkazí... 🙂
Jinak já se do práce i těším, baví mě to, jen mi to nějak včera přišlo, jak to budu vše stíhat...ty brigády jsou super, nezapomenu nic, praxe je, peníze taky a ještě "odpočinek" od dětí, ale naplno, to fakt bude mazec, nejhorší je, že to strašně letí, je to už rok, co jsem byla na screeningu v 1.trimestru...
Co se hraček týče, obývák je zabraný celý 🙂 My už Eli učili, aby si hrála v pokojíku, jenže dojeli jsme s Vašíkem a to nešlo, budila by ho, tak holt zase zpět, ale co, domácnost se snažím udržovat, pak stejně budeme muset udělat nové podlahy a vyměnit nábytek... 🙂

imzadi
2. říj 2012

I u nas jsou hracky vsude 😝 kdyz ted jdu v noci na zachod, desi me hraci pejsek co zarve do ticha mam te raaaad i love you 😀 ale vecer se snazim vse nejak porovnat....jinak ja pracuju celou dobu co jsem doma, ale tak hodinku denne a zatim se to da. Uvidim co s druhosem, na rijen mam pauzu ale od listopadu zase makat😀

xuxie
2. říj 2012

@imzadi to jsi fakt hvězda - a závidím, docela ta práce člověka povzbudí, viď 🙂

imzadi
2. říj 2012

@xuxie nekdy povzbudi, nekdy deprimuje 😀 chlap nadava ze za to beru malo ale co...udrzuju kontakt s lidma a vubec nematerskejma vecma, coz je goood😀

handm
2. říj 2012

@imzadi tak to je super, já dělala přes zimu taky něco sem tam nárazově do práce, ale s jarem mě to přestalo bavit, jak se prodloužil den, radši jsem byla na zahradě, než u počítače😉🙂 A hodinka denně je pro mě už nějak moc "pravidelný" 😀😀😀 to obdivuju, že ses donutila😉🙂

tital
autor
3. říj 2012

Holky, koncim s Vami !
Jdu do skupiny "Hubneme po porodu" 😉

Je normalni, po kazdem jidle snist takovou hromadu bilych zabijaku ala cukr cukr a zase cukr a bila mouka....???

helulela
3. říj 2012

@tital normální to asi není, ale po Adíkovi jsem jela ve sladkém taky ve velkém 😉

imzadi
3. říj 2012

@tital ja jedu ve sladkem celozivotne, klidddd 😉 😀 a jak se mate???

xuxie
3. říj 2012

@tital 😀 Vydrž, já se za dva týdny přidám!

V neděli nastupuji do nemocnice, v pondělí rodíme a bude-li všechno ok, tak možná nás na víkend už pustí. U Linduš očekáváme stejné míry jako u Martínka (něco kolem tří kil a 50ti cm). Ale hlavičku má velkou po tatínkovi, takže paní doktor na UZ říkala, že mám docela štěstí, že mám indikovanou CS, že ten porod by byl těžký - prý jsem útlá 😀

Tak držte palce - já musím urychlit přípravy (alespoň uklidit ty věci pro malou)

eveluska
3. říj 2012

@tital @helulela Tak jsem co se tyce spani dospela ke stejnymu nazoru .... Byla jsem ted dva dny u rodicu a neplanovane probehla akce Vilik - protoze po prvni prorvany noci s kojenim po 1-2h, scenach u kojeni, rvani a rvani a rvani nasi zkonstatovali, ze mu absolutne nic neni a uz me ma solidne obtocenou kolem prstu a ze si vymysli... v 5 rano si ho vzali a konejsili, hodinu jim rval a pak usnul.... Dalsi den pak dvakrat sam usnul uz treba jen po 10min breku, ale jen breceni, ne takovej hysterak, jako kdyz se ho snazim konejsit.... Nechali jsme mu otevreno, svitit a mluvili jsme, tak snad se chudacek necitil opustene, ale fakt uz nevim co s nim, protoze kdyz se ho snazim uspat, tak on vydrzi i 3h hystericky rvat, prohyba se apod. a takhle sam za chvili prejde jen na takovy fnukani a do 5-10min si bud v klidu hraje nebo spi 😅 Dalsi vecer uz usnul sam, pres den si od mamy vzal i prikrm a vecer trochu kase, takze to plivani vseho hraje jenom na me 😒 .... No a spal s nasima jako budulinek, nekdy ve 3 rano zas brecel, ale hlad nemel, plinu suchou... takze zas pak usnul a spal az do 6! no nevidano neslychano 😅

eveluska
3. říj 2012

@xuxie s tou praci to u nas vypada asi jako u vas - moc si neumim predstavit, jaka "dobra" prace pujde skloubit s malyma detma, nemocema, taxikarenim a spol. a abych je v 7 rano nedala "nekam" a vyzvedavala je v 5-6 vecer... nemluve o tom, jak by to asi u nas vypadalo, protoze domacnost tahnu ja, takze bysme asi shnili v pradle a nadobi a spine 😝

misa_1
3. říj 2012

Ahoj holky,
tak jsem zase na skok u pocitace, ale uz se blyska na lepsi casy 🙂

@tital Ja si myslim, ze to normalni je, hodne cukru jde do mlika, ja to mam ted taky a mela jsem to i s Adamem. Neboj oni to vysajou, tim se aspon uklidnuju ja 😀

@ameliejulliette u nas jsou hracky taky vsude, neresim, nemam na to kapacitu. jen me vzdy naprdne, kdyz si tu duplo kosticku vrazim vecer v posteli do zad ☹

@svatule ja tentokrat taky pujdu do mrazene + sklenicky, uz jsem si neco zmrazila i sama (cuketu, dyni) a ostatni uvidim, myslim, ze nas otesanek brzo dostane gulas se sesti 😀

misa_1
3. říj 2012

Jinak holky u nas hrozny spani co se tyce starsiho. Porad se v noci budi, prijde treba 3x. SIce se necha odvest zpatky do pokojicku a vetsinou i usne, ale ve spojeni s dalsim vstavanim na kojeni mimina me to fakt vycerpava. Samozrejme vstavaji na stridacku. Taky se zase zacal v noci pocuravat, driv mel treba 3x - 4x v tydnu suchou plinku, ted pocura klidne 2 ☹ A to se mezitim jeste prijde vycurat, ale vetsinou uz ji mam mokrou, takze jeste navic jako bonus prebaluju. A to prosim zacal delat cca ve 2,5 mesicich mimina. Co s tim? Na to spani jsem zkousela nechat svitit lampicku, prestoze vim ze se to nema, ale vysledek uplne stejnej. Napadlo me koupit nejaky svetylko, ktery bude mit u postylky a kdyz se vzbudi, tak si ho zapne.?.?.? Nemate nekdo podobnou zkusenost?

,

misa_1
3. říj 2012

K te praci, ja delala s jednim 2-4 hodky denne a hrozne mi to vyhovovalo. Delala jsem komplet z domova, jen obcas na nejake vetsi porady nebo kdyz jsem potrebovala mluvit s vice lidma naraz, tak jsem jela do prace. Mela jsem pocit, ze uplne nedegeneruju. Home office super - uplny klid na praci, obzvlast ted, kdyz nam ve firme vytvorili jeden obrovnsky sileny open space. Ted nevim, otazka, jestli vubec nejaka prace bude, tamto byl projekt, ktery jsem dodelala pred porodem. A druha vec je, jestli se mi chce a jestli jsem toho schopna. Ale jestli Ada nastoupi od listopadu do te skolky, tak si rikam, ze bych neco zvladnout mohla, ale urcite v mensim rozsahu. Uvidime...