Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

beruska24.9.
5. kvě 2012

@ined77
@lojzina
@reruna
dnes křest ohněm 😀 byli jsme celý den pryč, starší to zvládla v jedněch kalhotkách a kalhotech 😵 2x čůrala u kadeřnice na velký záchod, jednou u mého táty na nočník a jednou se u táty i vykakala. a to jsem měla sebou nabalenou tašku věcí na převlečení 😀 takže asi zjišťuje, že bez plínky je to fakt lepší.

carmonka
5. kvě 2012

@veronnica Ahoj, tak naše dámička má dneska tři týdny. A musím říct, že si vůbec neumím představit, že by to byl větší raubíř než starší syn. Naštěstí spinká docela dobře a pláč si vybírá večer. Sice nevýhodně, když starší usíná, ale říkám si, že může být hůř. Ale už jsem taky měla asi 2 dni, kdy jsem večer myslela, že staršího budu muset přizabít. Takže, my to máme zatím obráceně, u staršího jsem brečela pořád, s holčičkou je to zatím docela dobrý. A když se rozčiluju, tak kvůli staršímu. Celkově si myslím, že se zajíždíme (zaklepávám...) s občasnými psychovečery, kdy jsem zralá na Bohnice. Každopádně držím palce, ať to první období nějak všichni co nejlíp přežijete. Jediná jistota je, že nám stejně nic jiného, než to nějak přežít nezbývá 🙂

carmonka
5. kvě 2012

Jo a k tématu řešení sporů a "dávání na zadek" - já jsem vždycky byla proti tomu, ale musím se přiznat, že jsem toho našeho chlapíka musela párkrát vyplatit. A myslím taky, že to bylo úplně k ničemu. Když jsem ho třeba lehce plácla přes ručičku, když ji strkal někam kam neměl, tak mu to bylo úplně jedno. No a po porodu mi začal utíkat. Teda utíkal i před tím, ale teď uteče třeba přes celý les až k silnici, což je třeba 500m a já ho vůbec nemám šanci vidět kde je, natož chytit. Když to udělal po několikátý a já za ním se slzami (a kočárem) běžela a viděla ho v duchu už pod náklaďákem, tak jsem mu prostě dala asi 5 přes zadek a to jsem teda dost přitlačila. Ještě teď se za to stydím, bylo to spíš vybití vlastního stresu, než výchovný čin. Plakal a vyprávěl o tom taťkovi. Další den mi zase utekl a když jsem ho doběhla, tak se jakoby skrčil a vypadal, jako bych ho řezala pořád a on čekal další nálož. Tak jsem si říkala, že to snad zafungovalo. No, a asi za dva dni začal zdrhat zase. Myslím, že přitlačit už víc nemůžu a celkově se mi to příčí, tak mám pocit, že je to v našem případě na nic. Takže zkouším ho prudit a vodit ho za ruku, potom co zdrhne. On se vždycky vzteká a lehá si na zem, protože za ruku chodit nechce a nikdy nechtěl. A normálně může na chodníku "na volno". Tak si říkám, že ho budu s tou rukou prudit tak dlouho, dokud mu nedojde, že se mu vyplatí neutíkat. A je to takový přirozený následek, což pár na zadek rozhodně není. Problém je ovšem to, že to vyžaduje čas, trpělivost atd. A když vám v kočárku křičí hlady miminko a vás čeká večení maraton ukládání, do toho někdo třeba telefonuje a něco "důležitého" chce, tak je to fakt na palici. Kdyby tak člověk měl na to, dělat vřždycky věci tak, jak si je předsevzal... 😒

beruska24.9.
5. kvě 2012

@veronnica - u nás 6tinedělí očistec a to jsem na ně byla sama. až si starší na miminko zvykne, tak bude líp. hodně sil a pevné nervy, abys to vše zvládla!!

beruska24.9.
5. kvě 2012

@baarca - to by mě také celkem zajímalo, u nás také chvíli klid a vzápětí útok starší na mladší.
ségra má rozdíl mezi kluky necelé 3 roky a staršímu už zabavila pilku z dětského nářadí, protože s ní chtěl uříznout hlavu mladšímu bráškovi a kladívko, protože s ním vzal tatínka po hlavě (přišel tajně zezadu).

baarca
5. kvě 2012

@carmonka Tak to je jakobys psala o situaci u nás loňské léto... Mates neustále zdrhal, i třeba z hřiště, když jsem kojila (a nějaká maminka nezavřela nahoře na vrátkách závoru 😠 ). Taky to byl jediný okamžik, kdy mu dávám přes zadek. Netuším, zda to bylo k něčemu, protože Mates ani nebrečel, nic... přišlo mi, že mu je to úplně fuk. Teď už se naštěstí zklidnil, už vyloženě nezdrhá, teď spíš hrozí, když se rozdivočí s kamarády a předhání se na odrážedle...

@beruska24.9. Nářadí máme naštěstí plyšové z Ikey 😅

Ono asi není na to násilí recept, spíš mě zajímalo, zda vaše děti reagují na to, že je člověk po útoku jakoby ignoruje, zda jim to alespoň časem dojde, že se to nevyplatí.

beruska24.9.
5. kvě 2012

@baarca - u nás, když starší ublíží maličké, já ji utěšuji a přitom vysvětluji starší, že miminko pláče, že ji to bolí, aby ji dala pusinku a udělala malá, tak kouká smutně, pohladí nebo dá pusinku, chvilku klid a za chvíli ji zase něco provede.

salsiccia
5. kvě 2012

@beruska24.9. uříznout hlavu 😕 to jsou nápady...

erinbrock
5. kvě 2012

@veronnica drz se holka 😉 ono opravdu bude lip...ja to resila tak ze "pokud to slo" tak jsem se o miminko vubec nestarala a porad se venovala starsimu...proste miminko lezelo a broukalo nebo spalo a ja si porad vsimala vic starsiho...vyprdni se na vsechno kolem, poradek a uklid hod za hlavu, chod ven na cerstvy vzduch tam se nejvic se starsi uzijete a mimi bude v kocarku spokojene...i ten spanek se casem srovna...jj ted se to radi...taky jsem to obecela 😉 😉

beruska24.9.
5. kvě 2012

@salsiccia - to byl černý humor, né myšleno vážně!!!!!!!!!!!

baarca
7. kvě 2012

Pro odlehčení atmosféry:

https://www.youtube.com/watch?v=AuWr39JhCyw

Docela mě to pobavilo 😀

evlyn
7. kvě 2012

@baarca diky moc - skvele jsme se u toho oba i s muzem pobavili...

xuxie
8. kvě 2012

@baarca
moc milé - a přesné 😉

beruska24.9.
9. kvě 2012

tak teď mi volala ředitelka mš, že mám přijet podepsat rozhodnutí, že dcerka byla přijata do školky. tak tam sjedeme zítra busem. jen mám nějaké smíšené pocity 😕 🙂 dcerka je na veřejnosti taková ´´zaražená´´, dlouho ji trvá, než se okouká, teď se to zhoršilo, navíc se začala stydět. jak se okouká (např. na hřišti, když tam náhodou přijdou nějaké děti), tak řádí neskutečně. jinak doma ´´zlobí´´ jak 10 čertů 😀 tak snad to v září zvládneme, ještě to je ´´dlouhá´´ doba.

ined77
9. kvě 2012

@beruska24.9. ...gratuluju a jasně že to zvládnete 😉 🙂 .však ona se vám ve školce otrká neboj 😀 .

xuxie
9. kvě 2012

@beruska24.9.
to je moc fajn, máš šikovnou holčičku, určitě to zvládne.
Nám loupežníka vypískali i výhledově, jen jsme se byli ukázat (v srpnu mu budou dva), jestli by náhodou, od září nemohl alespoň přijít jednou za týden třeba na dopo, okouknout terén v rámci zkušebního provozu. Paní nám diplomaticky řekla, že "má ještě rezervy" 🙂)))))

beruska24.9.
9. kvě 2012

@xuxie - dcerce budou koncem září 3r., rodičák mám na mladší, takže může nastoupit hned od začátku. ve třídě 28 dětí, některé mají odklad a dětí bylo kolem 35. přednost mají děti s celodenní docházkou, což bych chtěla zavést co nejdříve, protože je to do vedlejší vesnice (malého městečka) a spojení busem je hrozné 😠 ale když mám tu možnost a jsem doma s mladší, tak ji chci nechat nějaký čas na ´´rozjezd´´, takže spát ji tam chci nechávat, až si trochu zvykne. snad se ji bude ve školce líbit a najedeme na celodenní režim co nejdříve. mladší tuto možnost mít nebude (budu muset do práce), ale tu snad ´´zaškolí´´ starší ségra 😀

xuxie
9. kvě 2012

@beruska24.9. Věřím, že se jí bude líbit - a chápu, že jsi z toho nesvá. Kamarádi mají taky dvě štístka, cca 19 měsíců od sebe. Už chodí do školky oba, na "plný úvazek" a říkala jejich mamča, že ta mladší si na školku zvykla strašně rychle právě kvůli tomu, že už tam měla brášku, takže ségra zaškolí 😉
Začnete tedy od září?

Jinak, náš nakonec chodí na jeden den týdně do jesliček (placených samozřejmě 😒 ), ale musím ho zvykat, protože bohužel, reálně vzato, s pomocí rodiny počítat nemohu (jak to znáš dobře sama a mnohé další maminky také) a nedokážu si představit, kam bych dala starší, pokud bych chtěla s mladším na plavání. A chtěla bych - se starším jsem jezdila od 8mi týdnů a bylo to moc fajn.
Ale velké plány a stejně je mi jasné, že celou zimu zas prostůněme, jako loni 😅

beruska24.9.
10. kvě 2012

@xuxie - ano, hned od začátku září, takže v necelých 3 letech.
dnes jsme to byli podepsat, pak jsme se šli s ředitelkou podívat na děti do třídy, dětičky zrovna svačily, ta naše cácora stála mězi dveřmi, celá zaražená. no, nakonec jsme se šli podívat, kde mají děti kartáčky na zoubky a oblečení v šatně, jaké tam mají obrázky jako značky..... s paní učitelkou nechtěla jít, takže jsem vytáhla mrňavou z kočárku a museli jsme jít všichni 😕 😀 nakonec šla ještě na záchůdek - úspěšně 😵
jen mi učitelka opět říkala, že je lepší dát dítko hned na celý den a ne postupně, jak jsem si představovala (jsem si říkala, první měsíc rozjezdový 😉 ), že si pak děti hůř zvykají. a že se domluvíme v září, že mě chápe, že jsem z toho celkem rozhozená 🙂 nojo, od malička je pořád se mnou, hlídání není, takže to nakonec možná ponesu hůř já 😝 😀

beruska24.9.
10. kvě 2012

@xuxie - ještě k tomu ´´ségra zaškolí´´ jsem to myslela tak, že ji dá ´´kapky´´ doma 😀 protože tady ve školičce mají rozdělené děti podle věku, takže stejně by nebyly holky spolu ve třídě. pochybuji, že by to za ty dva roky změnili.

xuxie
10. kvě 2012

@beruska24.9. Musela být roztomilá, ještě jak se vypravila na ten záchod 🙂
to víš, že budeš špatná, nebudeš přemýšlet celý den nad ničím kloudným a furt řešit, co tam malá dělá...ale ona to bude snášet určitě lépe, než mamča.
tam, co nám chodí ty děti od kamarádů, tak mají prckové téměř společný program, pouze na spaní dávají ty menší zvlášť a pak ti nejstarší, co jsou předškolní, tak ti mají třídu taky zvlášť. Takže tam vlastně byla ségra s bráškou první rok spolu, tak tam to školení probíhalo naplno 🙂

helulela
10. kvě 2012

Ahoj holky, početla jsem si, jak se vám daří 🙂
@beruska24.9. to bude určitě dobré, my do školky až příští rok
@veronnica vydrž, bude líp!!! U nás teda první týdny byly lážo, miminko jen spalo a jedlo. Krizovky přišly později. Žádná z nás to doma s dětmi nezvládá na sto procent, to ani nejde. Vy máte prostě těžký začátek, ale není to napořád, vyhrabete se z toho. Snaž se s tím nějak poprat, využij všeho, co by ti nějak ulehčilo život. A co manžel, už je aspoň fit?

xuxie
10. kvě 2012

Jen pro pobavení, z jiného soudku vám popíšu jak dnes dopoledne naivní těhumatka vyrazila s batoletem vyřizovat pas. Příběh to kouzelný 🙂
Obeznámena s katastrofální situací na pražských úřadech jsem se rozhodla využít svého slovenského občanství a služeb slovenské ambasády v Praze a nechat malému udělat pas tam - říkala jsem si, jak to bude v pohodě, vždyť kolik tak asi slovenských dětiček žijících v Praze bude potřebovat pas, že?
Ukázalo se, že spooousta a na rozdíl od českých úřadoven, naše ambasáda své pracovníky nezatížila prodlouženými stránkovými hodinami, tudíž vyřizuje se po-pá 8:30-12:00, u jednoho okénka, s jednou paní fotografkou v čekacích prostorách 4x5m.
Přijeli jsme v 8, a byli jsme šestí. Řekla jsem si, je to ok, to dáme. Pak začali ale přicházet maminky s barevnými lístečky ze dnů předchozích, když je prostě už nestihli zpracovat, tak jim dali jakoby přednostní pořadí na další den. Když v půl desáté dorazila již několikátá paní s tímto papírkem (a třemi ratolestmi), začala jsem zvažovat kapitulaci. Potom, co se z fotící kabinky 20 minut ozýval zoufalý dvouřev (před námi byla chudák paní se dvěmi prcky, kteří to už nezvládli a bráška vzteky pokousal starší ségru), tak začal zvažovat kapitulaci i můj syn.
Dítě vzteklé jak čert (pokud jsem nechtěla, aby skončil pod koly aut před ambasádou, případně v okrasném jezírku u vchodu, tak musel čučet v golfkách na zadku), já na pokraji mdlob (vedro a stání nám s břichem holt nedělá dobře) a téměř počůraná (WC k dispozici prostě není). Tak jsme nakonec vítězně na podruhé mrkli do foťáčku na kačenku a dovolená i cesta za babi na Slovensko budou už snad ok a nevyhostí nás, ale dorazila jsem ve dvanáct - mrtvá.
Uff, jsem se jenom chtěla postěžovat - omlouvám se za elaborát 🙂
Pokoušely jste se také o něco podobného?
Jak vlastně zvládáte cestování s víc dětičkami, zkoušeli jste už něco delšího?
Budu vděčná za tipy, protože máme babičku až v Košicích a létat tam prostě nemůžeme, vzhledem k monopolu ČSA vyjde zpáteční letenka pro jednoho přes šest tisíc, takže buďto celý den v autě nebo celý den ve vlaku :(

helulela
10. kvě 2012

@xuxie opravdu kouzelný příběh 😀 a dokonce s happyendem, to jsem po vylíčení situace ani nečekala 😉
My s dlouhým cestováním zkušenosti nemáme. Až teď jsme se odhodlali vyrazit s oběma dětma na čtyři dny na hory. Cesta cca 2 hodiny, jeli jsme schválně po obědě, obě děti většinu prospali, takže v pohodě. Zato ta obří výbava s sebou 😉

xuxie
10. kvě 2012

@helulela No, to věřím, my jezdíme zatím s jedním a mám pocit, že vezu půl baráku - a na hory, všechny ty teplé věci, výbavička, sáňky a lyže....ou jé, na to se těším 😀 Ale tuto zimu ještě určitě ne, to spíš na přesrok - pokud vše klapne a vyklube se nám dvojka v říjnu, tak to budeme mít jiné starosti (jak to sama znáš) 😉

V happyend uvěřím, až ten loupežníkův vzácný doklad spatřím vlastními zraky - za 5 týdnů, snad 🙂

helulela
10. kvě 2012

@xuxie byli jsme sice na horách, ale teď o víkendu, ne v zimě... to by bylo úplně tóčo 😉

xuxie
10. kvě 2012

@helulela 🙂

beruska24.9.
12. kvě 2012

tak jsme si udělali procházku v dešti 🙂 mladší spokojeně spinkala v kočárku, starší chodila v pláštěnce, sbírala šneky 😝 😵 v kožených botkách procházela středem kaluží 😝 moje slova ´´kaluže obcházíme´´ šly mimo ni 😕 a já se vrátila domů jak vodník ☹ bundu i rifle totál promočené. asi si budu muset také pořídit pláštěnku 😀
drbny budou mít zase chvíli o čem mluvit - jsme u nás na vesnici za exoty 😀 protože chodíme ven za každého počasí.....

reruna
12. kvě 2012

@beruska24.9. deštník a kočárek a případně za ruku ještě starší dítě fakt není moc praktické, pláštěnka není špatný nápad a malé pořiď do deště holínky - a sobě možná taky, jsou dneska krásné barevné, ať si neničí kožené botky a tobě nervy..."kaluže obcházíme" u nás taky nefunguje

reruna
12. kvě 2012

@xuxie no teda anabáze kvůli fotce na pas, máš můj obdiv, tohle bych zabalila po půl hodině čekání, nesnáším to.....ufffff a ještě s dítětem a těhu! Cestu neporadím, my jeli jen na dovolenou autem, cesta, kterou bysme normálně zvládli za 2,5 hodiny jsme 6 hodin - pořád zastávky 😅 vlakem by to nemuselo být špatné - když budete mít místenky, dá se tam projít po chodbičce, je tam WC, může se tam i prospat....akorát ta hygiena by mě děsila...