Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

tital
autor
11. srp 2012

@xuxie
@handm
A spi vase deti v noci nonstop ? Nase ne ☹ Jsem z toho uz zoufala. Vcera jsem napsala obr prispevek, ale pak to zhucelo, nemela jsem silu psat to znovu.
Ale od te doby co jsem se vratila z nemocnice u nas zase zacaly nocni sceny. Bertik se budi, vola me, hystericky rici a nebo chce k nam do loznice nebo u nej spaval manzel na zemi. Podle me vsechno je to kratkodobe reseni. Uz takhle valcime od unora. Skoro si myslim, ze me to dostalo do nemocnice, uz jsem byla uplne vynervovana, kdyz jsem mela jit spat - kdy me zase ten nas "terorista" vzbudi. Posledni noc jsem u nej, respektive v predsini prostala hodinu a pul - a to mi zacaly najizdet ty kontrakce.
Takze vcera po osklive debate s muzskym, jsem dosla k zaveru, ze zacneme tvrde preucovat a chodim uklidnovat, ale v podstate nechavam kricet, aby vedel, ze hned nepribehnu. Chodim po urcitych limitech, dam pusinku, uklidnim, pohladim, reknu, ze spinkam vedle a jdu zase pryc. Mame za sebou prvni noc a denni ukladani. Jsem presvedcena, ze je to jen Bertikuv zlozvyk, takhle volat maminku, a nekolikrat za noc. Mam overeno, ze nocni muru, hlad, zizen ani potrebu vymeny plenky, nema 😒 I tak je to dost narocne na psychiku....

xuxie
11. srp 2012

@handm Pět ráno, to muselo být strašné - kor po tom spaní nespaní ☹ Mě je dnes taky děsně blbě a noc byla horší než obvykle. Jsem chvilku seděla v obýváku e přemýšlela, jestli muže nevzbudit - křeče jak měsíčky, přesně jak píšeš - asi poslíčci :-/
Muž ho taky ráno vzal, nebyla jsem schopná ničeho - vařila jsem na židli a pak, jak tam odpoledne vykřikoval, tak já stejně na půl hodiny zalomila, ani nevím jak.
Jinak erupce asi taky, ale hlavně jedna pětka, mrcha, už má špičku venku - tak jsem namazala gelík a budu doufat v rychlý průřez i té druhé 🙂

Normálně jsem se odvážila odvážit a furt 61 - ale jenom díky té gastritídě, jak jsme ji všichni měli minulý týden. Tož jsem hned vrhla do trouby štrůdl, ať nepohubneme 😀

handm
11. srp 2012

@tital No, to věřim, že je to na palici. A má velkou postel, nebo ještě malou postýlku? Náš malej teda spí asi od 1,5 r (možná dřív, už ani nevím) ve velké posteli (90*200) protože malou už odmítal, nechtěl do ní ani vlézt. Ale celonoční spaní si zavedl už v ní, navíc od 7. měsíce spí ve svém pokoji, protože jsme se už navzájem rušili...
ale ted tak poslední dva měsíce, možná o chlup déle, se v noci začal budit. zapláče, hledá mě nebo manžela, tak tam dojdeme, uklidníme, lehnem případně na chvilku k němu a pak se zas odplížíme do postele. Ale svádím to na ty pětky - našla jsem jednu konečně prořízlou, ale ještě chybí 3.. na to, jak měl všechny zoubky hrozně brzy, se pětky pěkně couraj..☹

xuxie
11. srp 2012

@tital No to ti určitě nepomáhá, jak Bertík nespinká. Znám ten strach jít si lehnout, stálo mě to téměř rok nespaní a to jsem ještě k tomu nebyla těhotná ☹
Myslím, že máš pravdu, že asi už půjde o nějaký zvyk a že si tak ověřuje, jestli je maminka nablízku a připravena :-/

Martin toto dělal v průběhu denního spánku někdy v dubnu, cca dva měsíce. Chodila jsem, ale ne hned. Pomáhalo čtení, někdy jsem mu knížku nechala a pak jsem pro ni tiše došla. V noci se budí jenom když je nemocný, nebo ho něco bolí. Paradoxně lépe tady funguje tatínek, jsou hotovi raz-dva a spí se. Když tam jdu já, tak se jakoby probudí víc a nechá se tišit déle.

Teď spí celou noc, ale je ho slyšet, že se vrtí, případně si něco brumlá - ale nepláče. Jenomže u něj se pořád ještě strašně věcí mění a třeba dnes mě s tím, jak odpoledne nespal totálně překvapil, takže ťukám na dřevo a doufám, že podobná překvapení nechystá.

my jsme domluveni s mužem, že víceméně přebírá juniora a já zůstávám v posteli a po příchodu malé tiší on mladého a já mám na starost mimino - tak se to snad nějak zvládne.

handm
11. srp 2012

@xuxie No asi poslíčci - jenže já nevím, jak to vypadá 😲 U malýho jsem nic neměla 😝 Ale v té noci jsou to šoky... navíc když to jakoby neodcházelo a nepřicházelo, tak jsem přemýšlela i o zaražených prdech 😀😀😀😀
No já si myslím, že jsem to podpořila úklidovou akcí večer, bo jsme čekali ty návštěvy a ještě zítra jedna 😝 Jestli tedy neporodím, že 😀😀😀
Ty pětky jsou fakt na zabití..☹ chjo, at už jsou venku u všech!!!
JInak 61 je fakt "ostuda" 😀😀😀 Taky bych brala nějakou gastritidu 😝😀😀 Štrudl jsem tam vrhla včera, navíc babi dneska dovezla roládu a ještě nějaký řezy... u nás opravdu nepohubneme 😀😀

xuxie
11. srp 2012

@handm Správný přístup, jíst se musím a jak jsem psala, jak před a po plánované sekci v Motole člověk nejí 3 dny, tak musím nabrat rezervy 😉
Jinak, zaražený prdy mě taky napadly, ale nebylo to ono 😀 Já v pátek lítala fakt hodně, malý byl v jesličkách po dvou týdnech, tak jsem za těch 5 hodin potřebovala stihnout spoustu věcí a nebylo to ono.
My měli takový hezký plán, jak dáme dnes Marťase k babi, jak půjdeme do kina a na večeři...a prd. V té náladě bych ho nedala ani nepříteli (ani tchyni 😀 😀 ) a to jsem zvědavá, co bude v noci - doufám, že to zaspí 😔 A s jinými zuby fakt takové trable nebyly - jenom ty pětky nešťastné...doufám, že do porodu už vyleze i ta poslední...

handm
11. srp 2012

@xuxie A ty už víš, že s dvojkou taky půjdeš na CS? ASi nehodlají riskovat jizvu, vid?
Máš dobrý ty jesličky. Já chci zkusit soukromou školku od ledna potom, když mi ho vezmou. Berou normálně od 3 let, ale záleží na šikovnosti, dohodě, kapacitě atd..
Ty jo -kino a večeře - co to je?! 😀😀😀😀 😲 Já od malého ještě nebyla na víc, než pár hodin.. mám z toho pobytu v porodce i proto docela vítr, i dkyž vím, že bude u mojí mamky a s manželem uplně v pohodě. Ale já z toho budu nejspíš víc hotová, než on. I když mi tuhle říkal manžel, že si nakonec ráda půjdu do porodnice odpočinout 😉

xuxie
11. srp 2012

Prďola měl premiéru a úspěšnou reprízu nocování u babičky před měsícem a 2mi týdny. Moc se mi ulevilo, že to klaplo. Samosebou největší vítr jsem měla já, všichni ostatní v klídku 😉
Určitě to zvládnou a manža má pravdu 😉

Jo, sekce bude, u mě musí - měla jsem zlomenou pánev a žádnému porodníkovi se do normálního porodu se mnou nechce 🙂

xuxie
11. srp 2012

@handm jo, ty jesle, taky soukromé (drahé jak blázen, ale líbí se mi, mají zvířátka, pěstují si zeleninku a vaří bio, tak alespoň mladý bude vědět, jak vypadá koza 😀 ) Je to Bambino, v Dejvicích.

handm
11. srp 2012

@xuxie Ježiš, zlomenou pánev 😲 Tak to chápu! To hlavně já bych ani nechtěla zkoušet, být tebou!
Ono všechny ty jesle, školky soukromé jsou dardy, ale když tam maj "takový program", tak je to prima! My jsme za Prahou, ale ceny podobné, ale naštěstí jsou tu soukr. školky dvě, další dvě přípandě poblíž a zvířátka tu máme i živá po okolí😉😀😀😀

xuxie
11. srp 2012

Já se do toho taky nehrnula, člověka napadnou všelijaké divoké představy, tak radši srabácky na sekci a nediskutovala jsem 😉

Jo, program tam mají dobrý, holky jsou taky moc fajn, jenom kdyby téměř pokaždé nepřinesl domů nějakou nemoc, to je na tom jediné, co mi vadí...ale prý to ty malé děti tak mají, prý se to zlepší 🙂

handm
11. srp 2012

@xuxie no jasny, to ani není srabácky, já bych nediskutovala ani náhodou.. 😲 😕
A s těmi nemocmi, to se taky moc těším..jsem zvědavá, jak to bude jednou tahat ze školky mladej a prcek bude furt nemocny taky...😝 Malyho jsem očkovat proti všem těm kokům atd nenechávala, neviděla jsem důvod, ale ted to asi budu zvažovat, i když se mi do toho nechce..😝

handm
11. srp 2012

a zas máš dobrý, že víš, kdy to bude.. to závidím😉🙂 i když je pravda, že švagrovou ted nechávají až do 39TT (termín jí dali 17 a vypočítanej má 21)

tital
autor
11. srp 2012

@handm Ma uz od listopadu svuj pokojicek - to mu byl rok a kousicek, od brezna ma velkou postylku - respektive detskou 165 cm, ale bez zbrblinek. Zoubky to u nas nejsou. Je to takove vyderacske mamankovani. Co jsem byla v nemocnici, spani se uklidnilo a spal manzelovi cele noci v kuse nonstop 😖

xuxie
11. srp 2012

@handm taky se mi do toho očkování moc nechce - věřím na to jenom částečně a Martin má na očkování šílené reakce, tak bych ho "neblbla" ještě víc 😉

První jsem šla na 39+2 a tipuji, že to bude podobné i teď, očekávám něco kolem 12. až 15. října - jak bude kapacita (termín podle PM je 17. a podle posledního UZ v 20tt to dali na 20.10., takže tak nějak mezi) - to ty už budeš ostřílená dvojmatka 😀

tital
autor
11. srp 2012

@xuxie Jo, takovy plan mame taky. Ted doufam, ze nebudu rodit drive jak za dva tri tydny a ze mame jeste moznost "nastolit" nova pravidla. Po porodu, pocitame, kdyz se spani zhorsi a bude to zarlivosti nebo jakoukoliv negativni reakci na miminko, bude spat manzel u Bertika. Nechceme aby se trapil, ale ted jsem vazne presvedcena, ze je to zlozvyk, ze mamka vzdycky dobehla, v noci chovala, konejsila a nevyspal se v podstate nikdo ani ja ani Bertik.

handm
11. srp 2012

@tital jo, tak to nejspíš ano. Má v podstatě vše, co by měl, mohl potřebovat. Tak at chodí manžel - klasicky, jak se učí spát - 3,5,7,10 minut, pohladit, říct pořád to stejné, a odejít. Naučí se to, ale chce to vůli, no.. a manžel musí vypomoct, aby si uvědomil, že maminka není fakt na zavolání...At se vyspíte, než se vám dvojka narodí. JInak to bude fakt o ústa....a budete mrtví všichni...

@xuxie já právě na to očko taky moc nejsem...☹ Mladej sice až takový hrůzný reakce neměl, jen po poslední hexe, ale jinak i tak z toho nejsem odvázaná, že by měla dvojka mít něco navíc.. No ještě se poradím s DR a švagrovkou, co a jak..
A jinak hezký je 10/10 anebo pak jako já😉 22/10 😉

tital
autor
11. srp 2012

@handm Zatim chodim ja. Dohodli jsem se, ze do zitrejsi noci. Pak se domluvime dal, ale obavam se, prave, aby muz nebyl milosrdnejsi, aby Bertik citil stejne odhodlani. Na dnesek v noci jen jedna scena a dnesni vecerni ukladani, respektive plac byl zhruba o pulku kratsi nez vcera. Coz potvrzuje mou teorii. A presne, nemohu preci kojit jedno dite a zaroven chodit tisit druhe, to zavani sebevrazdou 😝

K ockovani: My ted mame za sebou priorix, tak jsem zvedava, jestli bude reakce, rikala MUDr. 7-10 dni, to vychazi na dalsi vikend...

Holky, jdu na kute, prave nevim, co me v noci zase ceka, brou.

xuxie
11. srp 2012

@tital moc držím palce, ať vám Bertík spolupracuje...hlavně ty se šetři, co můžeš 😉

handm
11. srp 2012

@tital Taky držím palce a hlavně vydržet!!! Ad priorix - my nakonec bez reakce, uplně jsem koukala - druhou dávku má dostat až půjdeme ukázat se s miminkem k dr.. to jsem na to zvědavá, mimi a k tomu případná reakce na očko aj á v šestinedělí, to bdue lahůdka 😝
dobrou!!

já jdu taky!

xuxie
11. srp 2012

@handm muž spekuloval, že 12.10.2012...páč nýbrž je to pátek a on může pak nezřízeně slavit 😀

@tital
krásnou dobrou noc dámy, jdu taky složit pupek do peřin.

carmonka
11. srp 2012

Ahoj holky, tak se hlásíme po týdnu v Jeseníkách. Bylo fajn nevařit, ale odpočinutá se dvěma dětma moc nejsem. 😠
Náš mladej se tam začal šíleně vztekat, bopuchá hlavou o zem už fest a děsně řve. Měl i půlhodinovej záchvat vzteku, kdy o sobě vůbec nevěděl a nakonec jsem musela aplikovat pevný obětí a úolně nakonec ho zalehnout na posteli. Fakt to nešlo. Ale poak byl zbytek dovolené klidnější. Asi se musel nějak vybít... 😒 Jo a došly mi probiotické kapičky a malá se ze spavé princezny, která kolikrát vydržela i celou noc, změnila v netvora, který mě budil po půlhodinkách. No, dovolená za všechny prachy 😎
Jo, Tital, držím moc palce ať to ještě chvíli vydržíš a Barča vykoukne nejdřív koncem srpna. Jo a spaní jsme taky řešili a já se na to pár týdnů před porodem vyprdla, protože jsem ho nechtěla ještě víc rozrušovat. Pak jsem si po porodu nadávala, ale asi do dvou měsíců se to samo upravilo. Ale my už měli problémy jen s usínáním. Teďka už se budí málo, jen vykřikuje ze spaní, ale to není třeba řešit.
Jinak, abych vás potěšila, tak moje váhové přírůstky u malé - první trimestr nic a oba další pokaždé 12 kg! Byla jsem strašná slonice a na váhu si pořád nemám odvahu stoupnout. Myslím, že popřád mám polovinu z toho všeho.
Červen jsem strávila na vámi opěvované stravě v Motole a měla jsem kojící dietu, takže to samé. Nejdřív jsem to nesnesla, ale od druhé půlky mi už chutnaly obědy. Jen jsem nesnášela ty hnusný chlebový večeře. To byla fakt taková vězeňská strava. těšila jsem se, že aspoň zhubnu, ale nekonalo se. Obalovala jsem si nervy v kantýně 😀
Tož tak, mějte se krásně a těhule, vy se všechny držte a zapřahejte tatínky, co to dá. Budu na vás myslet!

tital
autor
12. srp 2012

@carmonka
@xuxie
@handm
Myslim, ze muzeme mit pomalounku radost. Bertik spal nonstop do sesti do rana. Pak spustil ten svuj krik Maaaammiii, ale to uz bylo svetlo, tak se probudil. Chytra kniha rika, ze kdyz dite opakuje svuj um 10x za sebou, tak uz je vyhrano - tim mysli, kdyz umi samo usnout jak vecer, tak behem noci, bez pomoci rodicu. Ale i tak tam vidim zlepsujici se tendenci 🙂
Jen ta sesta ranni☹, uz ted mame za sebou vlastne pul dopoledne 😕

xuxie
12. srp 2012

@tital a svítá na lepší časy 🙂 dej mu oběd v půl dvanácté a šup spinkat 😉
Mám radost a věřím v další opakování a prodloužení 😎

xuxie
12. srp 2012

@carmonka Statečná maminka - by jsi zasloužila lázně po té dovolené 🙂
Kolik je staršímu? U nás se to vztekání zas stupňuje, já ho nechávám a trnu o co se přerazí, jak tam zuřivě pobíhá po bytě. Teď kdybych ho zalehla, tak ho rozmáčknu a mimno mi asi překopne páteř 😀

tital
autor
12. srp 2012

@xuxie Presne v tomto rytmu jedeme, do 12 v pelisku, a vecer kolem 20 hod.

My se nevzetkame, Bertik ma obdobi "nechci" a to bohuzel na vsechno, skoro se mi ulevi, kdyz uz na neco odpovi jo. Protoze to nechci nepouziva vzdy ve spravnem vyznamu a ma ted zrovna "negativisticke" obdobi. Ale rikam si, jestli uz je to prvni obdobi vzdoru a vlastne tim definuje svou osobnost, tak je to jeste docela fajn 😉

imzadi
12. srp 2012

@tital ne a nechci ted frci i u nas...uplne na vse, ikdyz si myslim ze u vetsiny cinnosti ani nechape o co jde a rika to ze zvyku...a zdrha, des! Jinak super ze spanek byl lepsi...ja jinak moc tem vyplakavacim metodam neverim, nechala bych muze at u nej spi...my to tak mame v planu az bude doma mimco, aby kubicek nemel pocit osameni...

xuxie
12. srp 2012

@tital tak doufám, že spinkáte, oba 🙂

my zase ne ☹ Je tam už třičtvrtě hodiny a furt vykřikuje: haji, haji, nenene...začínám mít nepříjemný pocit, že se včerejšek bude opakovat 😒

Martin odpovídá ne na všechno, jo nebo ano neřekl ještě nikdy 😉

tital
autor
12. srp 2012

@imzadi Ona to neni uplne vyplakavaci metoda. Chodim tam, uklidnuju, ale nezustavam, nechovam. To jsem driv delala a vzdycky kdyz se v noci Bertik probudil, tak me prirozene postradal. Dnes v poledne dvakrat zavolal mami a spinkal. Opravdu se to zlepsuje, nechci to zakriknout 🙂

@xuxie Jasne ze ano 😀 , hned utikam do loznice, dnes jsem dala hodinu a pul, stejne jako Bertik.

imzadi
12. srp 2012

@tital super, vidis brzo bude chrnet celou noc..to byl asi jenom stres a vyrovnani se s tim ze jsi byla pryc...

No zeny uz se nam to krati...jsem zvedava na nase prizpevky po porodu 😀