Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

tital
autor
18. zář 2012

Hlaseni od nas z domova :
Docist Vas skutecne nestihnu. Jsem rada, ze to jen proletim, kdyz mam jedno dite na ruce usinajici a druhe na noze rvouci 😉
Nekdo jste to tu psal, opravdu asi neni problem obstarat dve deti, to se vicemene poladit da. Ale co silene chybi takovy ten backup - domacnost - pradlo, zehleni, uklid, a co nejvic - tepla a rozumna strava pro vsechny cleny domacnosti !!!

Vcera jsem jasne spani s detma nedala, infarktovy stav - kdyz nervalo jedno, rvalo druhe, proste to neslo uklidnit. Dnes uz to bylo o fous lepsi, manzel podrzel Baru, aby "nehlucela", a ja uspala Bertika, pak Barusku, pak jsem vdechal co zbylo po detech k obedu (asi budu brzo hubena) a sla taky - takze dnes uspech, skoro hodka v poledne.
Odpol prvni vychazka s kocarkem. To docela slo, uspat mimi a Bertika dotlacit na pisek - je hrozne nespokojeny, unudlany a hlavne unudeny, od soboty nebyl venku. Jooo, a taky zacina delat ruzne naschvaly, ale to asi popisu az jindy.

Ted uz opet sotva stojim, zadove svaly vypovedely sluzbu, spis bych rekla uplne nekam odesly. A Baru blinka, takze se asi brzy vzbudi hladova... tak jdu na kutky.

Vsem moc diky za inspiraci k pipkam. Nejvice se mi libi ta pimpulka, nebo jak to bylo 🙂
Dobrou

Jooo, Xuxie, setri se ! Ja doufam, ze se jeste uvidime, nez se rozdvojis. Drzim palce na vikend. Kdyby jsi nevedela kam uklidit Matu, supni ho k nam, v tom revu se to tu ztrati 😀

imzadi
18. zář 2012

@tital jsi statecna jak to zvladas🙂 ikdyz ja blahova si myslela, ze pres to poledne to pak bude easy...usne jedno, usno druhe a bude klid na uklid atd...drz se!

jinak hodlam si tez neco navarit do mrazaku, ikdyz poradne nevim co...a vyrazne tlacim na muze, ze ikdyz nemame moc penez, ze ta susicka by se hodila 😀

zlilly
19. zář 2012

jídla do mrazaku doporučuju! problém je, že já už sem si svůj mrazák vyjedla☹ mohl abych zaukolovat nejakou babičku at uvaři 😉

tital
autor
19. zář 2012

@imzadi Hm, to ja jsem frajerka par dni pred porodem odmrazila lednici a udelala totalni debordelizaci, takze tam mame akorat zamrazey jahody, kosticky nakrajenych housek, a zeleninu v pytlikach, ani snad maso tam neni... ☹
Vcera dovezla jidlo kamaradka (statecna a chytra to zena !) a zitra dojede mamka, tak snad neco uklohni, jsme totiz vetisnou na houskach, toustech a ja jogurtech. Naprosto skolacka chyba u druheho ditete, co ? 😀

imzadi
19. zář 2012

@tital pri tretim to napravis 😀 odmrazit bych mohla taky...ja zas badam nad tim co vlastne navarit...asi rajskou, svivkovou a na paprice a nejake poblivky....ale ze se mi chce, to fakt neeeee

misa_1
19. zář 2012

@xmarg04 ahojky, unudlanci jsou na to vyrazne lepe, za to ja dneska citim knedlik v krku:( takze mezi deti a tehule radsi neee:(

misa_1
19. zář 2012

@imzadi
@tital
Ja varila polivky, rajskou a dusenou mrkev, bohuzel zasoby zacinaji i tady dochazet:(

xuxie
19. zář 2012

@tital Broučku, to bych ti neudělala, hezky ho vrazím k babičce, ať si užije. Bude mít časovou premiéru, 2 noci tam ještě nebyl, stále je tam max na jedno spaní (noční) a pak si ho ráno beru a je jak z divých vajec - tak uvidíme 🙂

Čtu to, jak to máte a nechci nějak mazat med, ono je to strašný, ale i ty i ameliejuliette mě vesměs uklidňujete - kdyby jste psaly jen samé krásné zážitky, tak bych tomu asi nevěřila - takhle je to reál a velmi hezky zvládáte, tak bedlivě sleduji a čekám na další zprávy z "bojiště"
Držte se 🙂

xuxie
19. zář 2012

Holky, mrazákový plán mám také - pokud stihnu, tak příští týden již zahajuji naplnění "nového" mrazáku - stávající jsem vyprázdnila.
Osvědčilo se mi (u Martina) mrazit jenom maso se šťávou, případně v omáčce z rozvařených rajčat a lehce povařenou zeleninu nakrájenou na kostičky v porcích, tu jsem potom míchala s tím masem dle potřeby a dovařovala jen přílohy. Docela to šlo, tak věřím, že to dám i teď.

Jak bylo dnes hnusně a já mám rýmu, tak jsem zahájila pasivní uštvání dítěte, tzn. já si dřepla na židli na balkóně, mladého natáhla do gumáků a tepláků a nechala ho dělat mokrý provoz - měl tam plastové hračky v bazénku (jak do toho napršelo), humus, ale šťastný. Zalíval ty naše dvě ubohé kytky, co už umřely někdy v těch vedrech v srpnu, skákal v gumákách v bazénku s dešťovkou, házel míčem...a zaplaťpánbů usnul 🙂 Tak jdu také, než nám tu zas někdo začne třískat, včera začali ve dvě...
Přikládám dokumentační snímek chudáka dítěte hrajícího si v dešťové vodě, zatímco jeho líná matka dřepí na bobku 🙂

tital
autor
19. zář 2012

@xuxie Nadhera. jdeme neco podobneho provozovat ted. mimi nechame doma muzskemu a jdeme vyvetrat Bertika - na postu, pro pecivo a na spravcovskou firmu. 🙂)

xuxie
19. zář 2012

@tital výborný plán 😉

xmarg04
19. zář 2012

@misa_1 Jasne, chapu, tak at je ti brzo lip...😉

xmarg04
19. zář 2012

@xuxie Nahodou je to super, dite se vyvecilo a ty jsi usetrila sily, idealni situace... Voda je proste vdecna... 😀

Jinak ja mam v mrazaku klasiky - vyvary, svickova, masa ve stave, plnene papriky, ovocne knedle...😉 Sama zdrava strava, ale to uz bych asi chtela moc.

@tital Jeste jednou gratuluju k miminku, je to vazne krasavice. A jak psala @xuxie , obdivuju vas vsechny strasne moc, jak to se dvema zvladate. U nas pokud vsechno dopadne podle planu budeme na zacatku chvili u nasich, takze rozjezd asi pujde, ale pak jsem na to zvedava... 😎

tital
autor
19. zář 2012

@xmarg04 Mno, zatim jsem spokojena, ze jsme tu sami, ze mi nikdo nebori moje "predstavy". Mam vzdy pocit, ze Bertik po navratu od Babicek nebo ted po hlidani, jak jsem byla v porodnici, je trochu utrzeny. Rada si to zajedu sama, i kdyz nepopiram, ze je to sichta. Dnes jsem azcala jeste vyrizovat administrativu - rodny list pro Barcu, Motol, detska, kycle, screenin sluchu, no je toho pozehnane.

misa_1
19. zář 2012

@xuxie jeee, to priste udelam taky, jen se bojim, aby to toho naseho nespavce dostatecne utahalo.

Jinak ja jsem dnes KO, neco na me leze, v noci se oba rozhodli vstavat nekolukrat na stridacku, takze spanekcca po hodine. Navic mi asi chcipnul pocitac, nastesti mam mobil, no proste den blbec. Ted jsme prislu z vychazky a ja asi padnu unavou. Jo a chlap samozrejme vecer pracovni vecere. Asi je dam spat v 6 😀

ameliejulliette
19. zář 2012

@misa_1 Jasně, udělej tmu a dej je spát už teď 😀
@xuxie Super, já už mám na poště pro Bena holínky, takže až se tam dopravím, můžu ho taky nechávat mokře řádit 😀
@tital Ať si záda brzo zvyknou na jiný způsob zátěže! A myslím, že pro začátek to stačí, obstarat ty děti 😀 Zbytek se doladí 😉

Já se tady asi zblázním, dneska jak nám prší, jsme celý den doma, a to nestačí, Eliho od rána bolí břicho nebo co já vím, co se nám to tady zas děje, páč jenom řval a řval a spát ani za nic, o jídlo se hlásí snad každou hodinu... Už jsem to psychicky nevydržela a vyprděla ho rourkou, blaženě usnul skoro na tři hodiny. Já mám zatím pocit, že i to vaření půjde, a špíny zatím máme jen po kotníky 😀 No uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál, zatím je to fakt každý den nová bitva 😀

xuxie
19. zář 2012

Dámy, já jsem dneska nějak v háji, otékají mi asi všechny sliznice, no a nejvíc nos - už téměř týden nemůžu pořádně dýchat a strašně mě to vyčerpává.
Balkonová seanse pomohla, malý spal - až do doby, kdy ho probudil neurvale zvonící debil zespoda - nějaký z těch dělňasů, co tady furt něco někomu kutají - nemohl se dozvonit na souseda, co si je objednal, tak vyzváněl na všechny zvonky, protože NUTNĚ potřeboval dovnitř. Věřím, že si umíte představit, jak jsem ho se svým východoslovenským temperamentem seřvala. Ulevilo se mi, ale co naplat, malý byl probuzený špatně (i když spinkal téměř dvě hodiny) a v kombinaci s mým ucpaným nosem to bylo opravdu náročné odpoledne. I teď spinká tak neklidně, furt sebou hází v postýlce - snad bude zítra líp 🙂
Muž je na volejbale, dorazí tak nejdříve v půl jedenácté, tak já asi půjdu skouknout, co TV, jestli nedávají něco dostatečně bezduchého, abych nemyslela už na nic...

Krásnou dobrou a v rámci možností klidnou noc všem přeji 🙂

xuxie
19. zář 2012

@ameliejulliette bude líp, den blbec za tebou, tak si řekni, že na chvilku máš vybráno 🙂 Držím palce 😉
a zítra snad už ani nemá tolik pršet....

xuxie
19. zář 2012

@misa_1 Utaháš mamko, utaháš - doporučuji několik míčků a házet různě po balkóně, odrážedlo a konvičku, kterou dítě přenáší vodu z bazénku na jedné straně balkónu do kýble na straně druhé 😉
Pak už to jen vyžaduje dostatečnou audio podporu a je vyhráno 😀

tital
autor
19. zář 2012

@ameliejulliette jsi neuveritelna ! 😅 Dvouhodinnova vychazka s ergem... nakup bot... a to vsechno tyden po porodu ?
Ja mam pocit, ze delam vsechno trikrat rychleji nez jindy, takze domacnost se zacina stabilizovat, i kdyz muzskeho mame v praci, ale i tak, nektere veci nedavam.
Zitra nas ceka vylet do Revnic na kycle, tak to jsem teprve zvedava, dve deti v aute 😕

tital
autor
19. zář 2012

@xuxie Zavidim TV 😀 Ja jdu probudit dvojku, aby se poradne nacucla a dala mi prostor alespon do pulnoci.
Uzivej posledni dny sama se sebou, to nocni vstavani je opravdu narocne. Uz jsem v rezimu, ze opet usinam velmi rychle i na par minut. Nervy uz nepracuji, zapominam, ze mam deti a propadam se do komatu 😀

ameliejulliette
19. zář 2012

@xuxie Hele, sice jsem z jižního Slovenska, ale kdyby mi někdo vzbudil dítě, od zvonků by šel plačky! 😉 Tak si odpočiň a v noci načerpej aspoň trochu sil na zítřek 😉
@tital Dvě děti v autě, to bude jiná liga! Ale tak Bertík už je v autě určitě v pohodě 😉 tak to zvládnete! Já se budu muset ještě rozjezdit (přišli jsme o auto na podzim při bouračce (1.10. máme znovuzrozeniny 😉 ) a to nové je poněkud větší a ještě jsem ho neřídila, protože těhotná nejsem schopná řídit... Tak bude veselo 😀 Ty komatozní stavy taky znám, no každá minutka dobrá 😀 😉

Břicho Eliota furt bolí, radši jen doufat, že se tím řvaním a nespaním přes den unavil dost na to, aby aspoň do té půl čtvrté spal normálně... (ráno jsem ho odložila na chvíli na peřinu na druhé půlce postele a on vytuhnul, měla jsem strach ho přendávat, tak jsme potom spali napříč 😀 Mooc pohodlné pro mě 😀 😀

ameliejulliette
19. zář 2012

@tital Jinak já jsem fyzicky velmi fit, po třetím porodu si myslím, že klidně dám hned půlmaraton 😉 😀 😀 😀

svatule
20. zář 2012

ahoj holky, většinou přispívám do vedlejší diskuze, ale i tady pročítám zkušenosti "brzkých" dvoumatek 🙂 a musím teda taky přidat své 😉
Co se týče žárlení, takového pošťuchování atd. zatím neznáme, asi je to tím, že dcera je fakt malinká, mimi, jak říká bráchovi, má ráda, ukazuje mu hračky, dělá malý, nosí pleny atd. Jsme zvědavá, zda to tak vydrží, uvidíme, zatím, klepu, je to dobré.
Samozřejmě už má i vztekací období, nejhorší to je, když jdeme z hřiště, většinou proto, že má malý hlad a já ho s ní nezvládám venku nakojit, tak to jsou pěkné scény, ale za chvíli už neví.
Co se režimu týče, teď už to jde, nejhorší to bylo ze začátku je jakžtakž sladit, spíme v pokojíku, manžel v ložnici, aby měl klid na vyspání do práce. Když bylo ze začátku nejhůř, uklidnila jsem malého v obýváku, pak šla i s ním do ložnice, aby nebudil dceru, ta spí celou noc. Teď už i malý vydrží těch asi 7 hodin spánku v kuse, potom jak kdy, někdy usne hned po nakojení(většinou to je okolo 4.hodiny ranní) někdy si chce povídat, tak to jdu zase do ložnice, necháme ho , většinou tak do hodinky znovu usne. Vstáváme okolo 8.hodiny všichni.
Od září chodím už i do práce, manžel hlídání zvládá, malý zatím taky zvládá kombinace kojení a flašky, on byl tak zvyklý od porodu, tak je v tomhle zlatý(byl na srdeční operaci a přisál se až 12.den od porodu)
No a jinak už jsem si zvykla moc neřešit "bordel" v bytě. Prostě mám chuť a náladu, udělám i něco navíc, jinak standartně, abychom to tu zvládli. Nežehlím, nemám kdy a večer se mi už fakt nechce 🙂 vaříme s manželem , nebo i jen on, nákupy dělá taky on, většinou bere s sebou i dceru. Ze začátku bylo krušné, když chodil z práce pozdě, teď už jsme se sladili a nevadí mi to, zvládám sama děti okoupat, večer nakrmit a uložit 🙂
Jediné, co je naprd, že dcera už po obědě nespí-výjimečně někdy usne-tak když fakt už nemůžu, pustím ji krtečka v TV a sedím a koukám s ní 🙂 ideály, aby nekoukala na TV jsem holt vzdala...
Ale je opravdu každý týden poznat, že to je s nima lepší a lepší a myslím, že to je fajn, mít děti blízko k sobě, myslím, že si aspoň v dětství víc vyhrají 🙂

eveluska
20. zář 2012

Taky mam pocit, ze ted ziju v uplne jiny rychlosti 🙂 Ted jsme byly na dovoleny s kamaradkama a ony maji zatim jen po jednom diteti, tak jsem se bala, jak s nima budu zvladat program ... holky ja na ne porad tak 20min. cekala 😅 Jsem zvedava, co se stane, jestli jednou budem fakt mit ty 4 deti, to uz budu hotovej tryskac 😀

helulela
20. zář 2012

Ahoj holky, v rychlosti jsem vás dočetla. Novomatky se hezky drží, to jsem ráda 🙂 Jen souhrnná poznámka ke @xuxie - tvoje příspěvky mě dostávají, moc hezky píšeš 🙂
U nás se stůně ve velkém. Začal manžel už před týdnem, ten měl příznaky snad všeho, co existuje. Pak postupně Víťa, Ada, klasika rýmička, kašlík, teplota. Já si myslela, jaká jsem supermanka, že jsem pořád fit a o všechny pečuju... a včera to skolilo i mě. V 11 hod jsem už nemohla, z posledních sil jsem dala klukům oběd, nacpala je oba ve 12 do postelí, usnuli na povel, asi věděli, že je to potřeba. A pak jsem zavolala manželovi, jestli by nás nepřijel zachránit, měl být až do druhého dne do odpoledne v práci. Dopadlo to dobře, přijel, já odpoledne zalehla. Večer odvezl Víťu k babičce, takže tu mám dnes jen Adu a už mi je o dost líp. Ada má dnes super náladu a užívá se jedináčkovství 😵

xuxie
20. zář 2012

@helulela To víš, ještě mi zbyla rezidua smyslu pro humor, zatím mám dítě jenom jedno 😉
Šetři se, supermamko a brzké uzdravení 🙂

xuxie
20. zář 2012

Loučím se, holky, ode dneška až do úterý, jsem offline.
Držte nám palce, ať to skoulíme se ctí a s co nejmenšími ztrátami. Ať nám dítě i prarodiče přežijí dva dny sami na sebe. Ať se povede vše zabalit, vybalit, neonemocnět, neporodit a přežít 🙂

Opatrujte se, moc se mi tu nerozepište, ať stihnu dočíst a těším se na vás zas po neděli 😉

imzadi
20. zář 2012

Zeny, zkusene dvojmatky, mam dotaz...prave jsme se vratili z navstevy od kamaradky, ma 20m holcicku a 8tydenni mimci...nase dve velke deti spolu radi, pisti, hulakaji....a ona je porad okrikovala at jsou potichu...docela me to rozhodilo...taky doma vyzadujete takovy klid??? Nebo se mimco ma naladit na to ze proste starsi ditko je hlucne???jeji mimi neplakalo, ale ona porad okrikovala a vyhrozovala...

svatule
20. zář 2012

@imzadi u nás to moc nejde 🙂 já malou akorát tlumím, když chce "hlučet" přímo u malého, když spí, jinak ne. Je ale fakt, že ona je spíš tišší dítě, a když se někdy stane a malého vzbudí, tak co už, jsou horší věci na světě 😉
Myslím, že vyloženě v hluku by mimčo být nemělo, ale na druhou stranu, už z bříška je na sourozence zvyklé... 🙂