Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

ined77
7. črc 2012

@beruska24.9. ...no jasně ☹ .nezbývá než počkat až maličká přesedlá na jeden spánek denně a doufat, že starší spinkat nepřestane 😉 😎 😔 .

beruska24.9.
7. črc 2012

@ined77 - nebo doufat, že si starší ´´rychle´´ zvykne ve školce a bude spát tam 😉

tital
autor
10. črc 2012

DUDLIK - ACH JO ☹
Holky co myslite, je vhodne odstranit dudlik cca dva mesice pred porodem sourozence ? My opet resime ucpany nosik (bertik nema rymu, nic, ale v noci najednou nemuze dychat, budi se a place, nekolikrat za noc, ted dokonce i pres den, pri polednim spani) takze jsme dnes opet byli na ORL. Vysledek skoro nula. Dalsi kapky, polovat postylku, vetrat, zvlhcovat vzduch i sliznici... ale mimo jine doporucila MUDr. na chvili vynechat bazeny a odstranit dudlik. Ze uz je Bertik veliky. Jenze me to pripada zrovna lamani pres koleno, ted ho nasilne odebrat ☹, za 2 mesice tu bude mladsi segra, ktera ho pravdepodobne mit bude. Jako kdyby ted toho nebylo malo - uceni na nocnik (ktery dost odmita), prejezdy tam a zpet k babickam (kdy jsme spali vzdycky spolu), tatu nevidel tyden, takze vsechno musi delat mama a jeste mu vzit dudlika-jeho lasku. Ma ho jen na spani.
Uz si nevim rady, ale po tech nocich nevyspani me prepada zoufalost a uvazuju, ze to vyresim vsechno nejak definitivne.

germik
10. črc 2012

@tital ahoj, čítala som len tvoj príspevok, na ostatné nejak nie je vobec čas :D VOBEC sa odstraneniu dudlíka neboj, u obidvoch detoch som sa toho trošku bála, ale fakt nebolo čoho :D Len jasné, že to neprebehlo bez plaču, u nás to boli 2 dni plaču vždy pred spaním a potom si na dudlík už ani nespomenuli. A to bol syn strašný závislák, mal niečo vyše roka a začali mu íst od dudlíka zubky dopredu tak som povedala dost, schovala dudlík a potom sme ho akože spolu hladali a nenašli :D Asi 3 týždne po odstránení niekde našiel dudlík, dal si ho do pusy a už ani nevedel čo s ním, robil si z toho strandu, nevedel vobec ako to má cmulat a sám ho odhodil...fakt sa toho neboj, za 2 mesiace budeš mat uplne iné starosti, vyrieš si to teraz, pokým máš čas :D
U dcéry nočník tiež moc nefungoval, syn ho ma teda ovela radšej, ale jednoducho som deckám nedala plienku /cca v 18 mesiacoch/ a do 2 týždnov už sa sami pýtali na nočník lebo im pocikané oblečenie strašne vadilo. A tiež by som šla do toho teraz pred narodením, a hlavne ked je vonku tak teplučko a nemože ti prechladnut. Neboj, vydržíš to, bude horšie 😀

imzadi
10. črc 2012

@tital resim to same, nocnik i dudel...ale my ted stehovali kubu do pokoje a velke postele, tak to nechci hrotit...kazdopafne nocnik zatim nulovy uspech, necham to na srpen...a dudlik uvidim...ale ja si myslim ze kdyz ho maji na noc, tak to je ok...no neporadila jsrm...sama se v tom placam😀

ameliejulliette
10. črc 2012

@tital @imzadi Tak dudlík se nás naštěstí netýká, ale nočník jsem po přečtení několika "návodů" zavrhla, připadá mi lepší, když odplenkujeme, až se s miminkem zaběhneme, než aby se Ben vrátil do plínek, myslím, že to by nesl hůř... Často hlásí, že čůrá nebo že je počůraný, ale často mu je mokrá plína vyloženě kdesi 😅 a odmítá se jít přebalit 😀 Občas si řekne, že chce na nočník, sedne, nevyčůrá se do něj, ale jinak neřešíme... A stěhování do pokojíčku nás čeká v nejbližších dnech, tak to už by asi bylo moc, i na mě to bude moc, nemít ho vedle sebe 😅

ameliejulliette
10. črc 2012

@imzadi Dali jste mu do pokojíčku nějaké "vnadidlo"? Nějaký tip, fígl atd, prosím, máš? 😅

helulela
10. črc 2012

@tital a jak dr. zdůvodnila, že ten dudlík vadí? Jako že když dudá, hůř se mu dýchá? To by snad sám přišel na to, že bez dudlíku mu je líp... Já bych dělala to, na co se cítíte. Jestli máš pocit, že je správný čas na změnu (dudlík, nočník), udělej to, ale jinak bych radši vyčkávala na vhodnou situaci. Jedině kdyby k tomu byly opravdu zdravotní důvody, zakročila bych.
Soudím podle nás - před narozenín druhého syna jsme neoddudlíkovali ani neodplínkovali 😉 Dudlík vyhodil Víťa do koše sám, když ho měl prokousnutý, asi tři měsíce po narození Adámka. Doteď ale občas Adámkovi dudáka krade a někde se s ním zašije.... Nočník přišel ze dne na den týden po druhých narozeninách.

helulela
10. črc 2012

Teď mě napadá, že jsem tu vlastně ani nenapsala, že Víťa spí ve velké posteli! 🙂 Nastěhoval se tam sám, takže učení se opět nekonalo... 😉

tital
autor
10. črc 2012

@germik
@imzadi
@ameliejulliette
@helulela
A prave ! To se ve me vsechno tluce, Bertik uz ma skoro dva roky, v roce a kousek odstranit dudlika mi ted paradoxne prijde snazsi. Nocnik odmita - nechce si ani sednout. Venku se obcas sam vycural - behal-li nahy, tak i vylezl z bazenku, slezl ze zidle a sel na travicku. Ale jak ma plenky, tak je videt, ze se ani nazarazi 😀
Problem vidim v tom, ze porad nekde trajdame, ze to bude dost narocne. Mozna to rovnou zkusit - hodne veci na prevleceni a rovnou do slipek.
A dudlicka miluje, ma ho jen na noc, ale zboznuje ho. MUDr. to nijak zasadne neoduvodnila, takovy ty obecny kecy - uz je veliky a pozor na zuby. Ale na to ja neverim, zoubky ma prvni a v poradku a to nocni dudlani to nemuze az tak ovlivnit. A prave je zvlastni, ze i kdyz se dusi, dudlika nevynda. Povytahne ho, nadechne se pusou, pak chvilku zadrzuje dech, ale dudlika proste nepusti. Dudlik uz je dost jety, prave spoleham, ze se rozpadne.

Takze suma sumarum, my pripada, ze na jednu stranu uz bych mela veci resit, na druhou stranu, on k tomu sam dojde, az bude vhodny cas. Treba dudlika sam da miminku 🙂, puvodne jsem mela v planu nechat dudlicka do vanoc, az se zajedeme i s mimi. Pripada mi to vuci starsimu prave hodne nefer brat mu tu jeho usinaci "jistotku", tesne pred tim, nez na nasi domacnosti zautoci "vetrelec", o ktereho se Bertik neprosil, ze ? 🙂

helulela
10. črc 2012

@tital z toho, co píšeš, bych dudlíka ještě nechala, ale plínky by určitě stály za pokus, když už si to takhle uvědomuje. Vytáhni slipy a uvidíš, počasí na sušení prádla je ideální 🙂

zlilly
10. črc 2012

@tital já mám jen takovou teoretickou radu - věř dítěti, ono to nějak zvládne samo jak mu bude nejpříjemnější. Vždycky když sem něco děsně řešila a plánovala a nevěděla, tak to děcko vyřešilo celkem hravě po svým. takže to nech na něm.

ameliejulliette
10. črc 2012

@helulela Jako s tím počasím jsem si to taky říkala 😀 Ale asi už prostě stejně nestíháme do porodu... já jsem už úplně marná velryba 😝 😅

imzadi
10. črc 2012

@ameliejulliette radu nemam, byl u vyberu palandy i jejiho skladani, ma tam svoji perinku a usinacka a je to v pokojicku, kde si pred tim hral...usinani je vcelku v pohode, tak do 15 min, ale jsme zatim u neho...v noci si pro nas min jednou dojde, jdu s nin zpet a uspim ho...rano pak dojde a je v pohode, zadny rev jako tomu bylo dosud v male postylce...a jinak jsme pripraveni, ze po prichodu emy s nim bude dpat manzel...aby nemel pocit vykoreneni...ohledne tech plinek, souhlasim s tebou, ale preci jen bychom usetrili ... cas a hlavne prachy...ale kuba zatim nereaguje vubec...nerekne, neukaze, byt v pokadenem by dokazal hodiny 😝

@tital ja ten dudlik necham...asi mozna do tech vanoc jakoze ho dame jeziskovi, ale to uz musi tomu rozumet, to zatim nehrozi...pres den ho nemame, tak to neresim...nocnik zkusim zas v srpnu...to uz mu bude 18m, tak by to mohlo byt lepsi...

tital
autor
10. črc 2012

@zlilly
Myslim si neco podobneho. Dnes jsme koupili nocnik pro kluky - prvni uspechy se dostavuji, alespon chvilku na nem zustane sedet 🙂 Zitra zkusime slipkovy den doma a na hristi, budeme v dosahu sprchy a pracky 🙂
K odebrani dudlika zatim nemam to spravne presvedceni, hrozne se bojim usinani a hlavne poledniho - o to se nechci pripravit, kdyz to vyjde, spava mi az dve hodiny, kdy mam cas pofackovat domacnost a flakat se na netu 🙂) A hlavne zacinam byt taky velryba, takze jsem rada, za chvilku klidu. Do porodu dva mesice a ja uz se zadychavam i pri reci 😉

@helulela Dudlicka nechame. Ani muzsky neni presvedceni, ze bychom to ted meli lamat pres koleno, takze by nasi nejistotu Bertik vytusil.

Pro dalsi dny zkusim inzenzivne poresit ten nosik - mame nove kapky a nejaka doporuceni, a mozna ty plenky. To zatim bude stacit. Diky za vase komentare, jen jsem se utvrdila v tom co jsem myslela bude nejlepsi.

imzadi
10. črc 2012

@tital jakej hrnec jste poridili?😀

tital
autor
10. črc 2012

@imzadi Prosim Te docela obyc od Chicco, ale ma takovou zvysenou predni cast, kvuli pindiku. A rekla bych, ze se na nem Bertikovi mnohem lepsi sedi nez na tom co mame doma - ten je nejak mensi a ta cast mezi nozickama je dost nizka, takze kdyz uz se jednou letel vycurat sam, pindik byl smerem nahoru ☹
Jsi kousek od Prahy, prave tento nocnik radila pani prodavacka nekomu v Babygoos v Repich - tam jsem to kdysi slysela, ted si vzpomela a dojela pro nej. Cena 165 Kc.
http://babygoods.cz/search/3125_Nocnik-Chicco-b...

imzadi
10. črc 2012

@tital diky za tip, uz jsem na nej slysela chvalu z vicero stran...jeste kdyby tak dokazal kubu zadrzet na delsi dobu nez 2 vteriny...😀

romcovaklarka
11. črc 2012

Ahoj holky, můžu se přidat? Jsem sice na samém začátku, ale jestli vše bude v pořádku, měly by dětičky mít od sebe 21 měsíců. Tak se těším, že tu nasbírám spoustu užitečných tipů 🙂

beruska24.9.
11. črc 2012

@romcovaklarka - spíš abychom tě tu nevyděsily 😀 vítej!!! 😉

romcovaklarka
11. črc 2012

@beruska24.9. Budu se snažit se nedat 😀 Momentálně stejně spíš budu sbírat zkušenosti, protože zatím samozřejmě nemůžu vědět, jak na tom Sam bude za 7 měsíců, jak bude samoobslužný, jak bude chodit... V tuhle chvíli třeba jeho uspání trvá asi tak hodinu mé přítomnosti, takže doufám, že to za tu dobu trochu zredukuju, jinak nevím 😅

beruska24.9.
11. črc 2012

koukám, že opět nový vzhled stránek, další zvykání si.........no, při tom blázinci, kdy jsem sem jen v rychlosti vlítla, cvakla pár písmenek a šla odtud, to bude asi na dlouho 😎 navíc špatně vidím (přeci se nepotáhnu s 2 dětmi na oční 😕 tak to zatím nechávám) a jak jsem teď koukla do oblíbených témat, tak mi všechny ty řádky jaksi splynuly 😖 😠

beruska24.9.
11. črc 2012

@romcovaklarka - snažím se od začátku prázdnin opět nastolit nějaký režim, protože starší po prázdninách nastupuje do školky. ale jako doteď, mladší jakýkoliv režim stále ignoruje. včera šly obě do postele ve 20h. (jinak teď nechávám starší vzhůru o půl h. déle než jde spát mladší), starší za chvíli spala a mladší se mi podařilo uspat až ve 21,15 a pak jsem šla dělat potřebné kolem domácnosti.
zatím byl u mladší ´´problém´´ jen se spaním (přesně uspáváním v určitou hodinou), teď po vzoru starší sestřičky začala vymýšlet s jídlem (jsem si říkala, jak krásně jí) a dnes zarputile odmítá pití (jak vodu, tak nutrilon). no, na co nepřijde sama, to ji starší naučí 😠 😀

romcovaklarka
11. črc 2012

@beruska24.9. No nazdar 😀 A jak máš staré holčičky? A mají pokoj dohromady? My právě počítáme pro každé dítko s vlastním pokojem, sice jsem si myslela, že bude mimi napřed u nás v ložnici, ale teď nevím, pač jestli by se Sam ještě v noci budil, tak by miminko budila chůvička... No je to složitý, co 😅

A odkdy asi taky dítko do velké postele, by mě zajímalo?

tital
autor
11. črc 2012

Holky, rano v sest jsem vam sem v zoufalstvi vytukala co na nas Bertik predchozi noc pripravil ☹ Ale upgrade stranek to nejak nezvladl.

Hruza, nespali jsem od ctvrt na jednu do pul ctvrte. Nevim co se deje, zuby, strach z miminka, strach z pokojicku... Uz jsem toho mela dost, tak jsem zkusila, ze kdyz chce Bert spat s nami v loznici, tak bez dudlika (jako ze kdyz dudlicek, tak jen ve vlastni postylce). Samozrejme nemohl usnout pak ani u me a kricel ze spani, ze chce dudu. Fakt des.
No a vysledek je, ze ted po koupani ho vubec do pokojicku nemuzu dostat - rika nechci haji, chci haci. A rekl, ze dudlicek je ble a sel ho vyhodit do kose!!! Tak nevim, je to nova finta 21 mesicniho ditete, jako ze se vzda dudu, aby byl se mnou ? 😒 Fakt netusim.

Za svetla mi to vsechno prijde posetile a vim, ze to polevi. Ale takhle ve tri hodiny rano je to fakt narocny.

helulela
11. črc 2012

@romcovaklarka ahoj, jsem ráda, že se zase vidíme, i když v jiné diskuzi, a gratuluju k těhotenství 🙂
S tím spaním ve velké posteli jsem četla v jedné chytré knize, že nejlíp počkat do tří let, když už má dítě rozum a nechá si vysvětlit, že má v té velké posteli zůstat a nesnažit se z ní utéct. Teda krom situací, kdy je mu malá malá 😉 a nebo z ní dokáže vylézt. My jsme na stěhování nespěchali, po narození Adámka spal Víťa dál v malé postýlce ve svém pokojíčku. Do velké se přestěhoval sám asi ve dvou letech a dvou měsících.

@tital blbá situace ☹ Mně kolikrát přijde, že děti samy nevědí, co chtějí. A hledat pravé řešení v noci je ještě milionkrát náročnější... Zkoušela jsi to s ním probrat přes den, jak a kde by chtěl v noci spinkat? I když to v jeho věku asi není ještě moc reálný, aspoň teda s Víťou by nebylo.

imzadi
11. črc 2012

@tital u nas uz druha noc, kdy sr kuba vzbudil ve 3 a usnul po velkem vypeti az v pul paty...neprijde mi ze ho neco boli, najezeny, napity...dneska uz jsem se fakt nastvala, praskla dverma a odesla to rozdychat...zasahoval manzel 😝 asi erupce na slunci...
@romcovaklarka my prestehovali do velke postele v pokojicku minuly tyden, tedy v 17m a chuvu nemam, nechavame otevrene dvere, aby si pro nas mohl dojit kdyz je problem...mimco bude v loznici

tital
autor
11. črc 2012

@helulela Mam pocit, ze mi Bertik neco sdeluje, ale ze tomu nerozumim 🙂 V poledne se zmohl na slaby protest, ale byl tak unaveny, ze kratce zaplakal a s dudu usnul. Pres den jsem se snazila o normalni rezim - ja to totiz tak mam, ze z te unavy a noci jsem pak protivna i na nej, i kdyz vim, ze nesmim, tak se mi s nim rano horko tezko hraje, kdyz celou noc "bojujeme". Ale pak to slo, mazlili jsme se, hrali, byli venku za detma...

Mnoo ale ted jsem v soku. Odnesla jsem ho do pokojicku, zazpivala a ulozila. Chytala ho uplne panika, plakal, tak jsem mu slibila ze pockam dokud neusne. A zustala ve dverich - to mam pro snazsi unik, a Bertik usnul bez dudliku !
Napadlo me, jestli cela ta nase anabaze ORL neni psychicka, ze proste kdyz se rozrusi tak zacne plakat a nemuze dychat nosem. A nebo ze prave ma sliznice jeste trochu nemocny, dnes mel po tech kapkach trochu sopliky, a ze ho zachvati panika, kdyz se mu nosik ucpe a tak si mysli, ze to umi jen mamka vyresit. Ze kdyz je se mnou, tak se uklidni a hned normalne dycha nosem... No je to fakt slozite. Jdu asi rovnou do postele, nevim, co zase prijde v noci.

tital
autor
11. črc 2012

@imzadi @imzadi Mam to stejne 🙄 , prvni utesuju, chlacholim, pak se ptam, pak mi povoli nervy a pak uz jen chci jecet. Vcera uz jsem taky rikala, ze dostane na prdku, i kdyz to u nas nepraktikujeme. A pak je mi to lito, ze jsem na nej byla ostrejsi, nez treba situace vyzadovala...
Vzdycky nejvic bojuji, jestli se neco deje- zdravotniho nebo psychickeho nebo jestli je to jen pokus toho ditete dostat nekam rodice.
U Bertika se mi to nestava, i kdyz problemy se spanim resime tak kazde 2-3 mesice. Kdyz kazde obdobi ma neco - prdy, zuby, nocni mury, mnoho vjemu, mozna moje tehotenstvi... hlavinky maly detsky popleteny 😔

imzadi
11. črc 2012

@tital presne...ja vetsinou drzim, drzim...ale ve me se to kupi...hlavne ta unava, pak jsem neprijemna, pak to obrecim a pul dne mam depku a jsem nepouzitelna...pritom logicky vim, ze na nejake naschvaly je jeste malinkej a jen neumi popsat svuj problem...ale v tu chvili bych nejradsi sedla do auta a prchla...no ale jinak uvidis co bude dal, kdybs se takto oddudlikoval, bylo by o starost min...taky jsi mnohem vic podrazdena v tehu?ja silene! A na to ze jsem dnes od 3 vzhuru jsem podezrele ziva 😀