Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

zlilly
18. srp 2012

@tital my asi z Brna nepřijedem🙂 tak si to holky uzijte!

beruska24.9.
18. srp 2012

@misa_1 jestli řešíš režim (jen jsem proběhla očima), tak tě ´´uklidním´´. starší režim měla. tedy den dle situace, tam jsem na hodiny moc nekoukala, večer byl každý den stejný (koupání, mléko, spát v přibližně stejnou dobu).
mladší od malička naprosto odmítala veškeré mé snahy o nastavení režimu. občas usnula před ukládáním starší, jsem se těšila, jak bude volný večer, uložila jsem starší, malá se vzbudila a řádila tu. nebylo vyjímkou, když usínala kolem 23h. od 8m. spí se starší sestřičkou v pokojíčku. starší se na společné spaní těšila, ale zase to narušilo její uspávání. kolem 2. roku se naučila, že přečtem pohádku, popřejeme dobrou noc a odcházíme. teď jsem tam zase musela zůstávat. mladší bude rok a uspávání ji většinou trvá déle než starší (tedy pokud vyjímečně nespí jednou denně). takže ten večer máme mezi 19,30-20h. koupání, mladší dám u postýlky mléko, položím a oznámím, že jdu obstarat starší. někdy řve, někdy dělá lumpárny. starší vyčistím zoubky (mladší zkouším mučit kartáčkem jen ráno, rostou stoličky, takže většinou stejně nedovolí), dáme plínku, zaleze do postele a čteme pohádku. pak se zhasne a zkouším odejít. někdy se to povede a jen chodím zpět za mladší (nenechávám řvát, jdu když ´´nadává´´), někdy tam u ní musím zůstat a uspávat. takže to je většinou tak do 21h. a to už starší většinou dávno spí.
omlouvám se za dlouhý příspěvek.

xuxie
18. srp 2012

@zlilly tak příště zas něco v Brně 😉

tital
autor
18. srp 2012

@misa_1 V zari jen u nas pod barakem 😀 , zatim nemam zadnou predstavu, jak se vypravit s dvema raraskama z domu, to bude teprve veselo.

tital
autor
18. srp 2012

@xuxie Zatim jsem jen my dve. Kde jsou ostatni ? 🙂

xuxie
18. srp 2012

@tital třeba dorazí (počkej po víkendu, jak se holky podívají na net), my tam budeme určitě (tedy pokud náhodou neudeří nějaká viróza a pokud přežijeme zítřek a pondělí s těmi slibovanými 36ti stupni) 😉
A budeme se moc těšit 🙂

beruska24.9.
18. srp 2012

dnes....mladší měla na hlavě sestřinu pružnou čelenku nasazenou jako indián (nasadila ji starší sestřička, nenosí ji, jen s ní dělají blbosti), vozila po bytě golfky pro panenku. starší před ní chodila pozpátku, ruce zdvyžené jako by se vzdávala a příšerně vřeštěla. když se ´´přeřítily´´ kolem mě, vypadlo ze mě: ´´co zase děláte?´´ pak mi docvaklo, že asi hrají nějakou, pro mě neznámou, hru. řekla jsem: ´´aha, hrajete hru, tak pokračujte.´´ a dál jsem se věnovala prádlu. u každého prahu chytla mladší záchvat vzteku, že nemůže přejet. pomohla jsem ji přendat přední kolečka golfek (zbytek zvládla) a přitom vysvětlila starší dcerce, proč se její sestřička vzteká. starší zničehonic převzala mou roli ´´přendavače´´ v případě potřeby a dál hrály tu svou hru. 😀 😵 😀

xuxie
18. srp 2012

@beruska24.9. Jé, to vypadá super...snad se něčeho podobného jednou taky dožiju 🙂

beruska24.9.
19. srp 2012

@xuxie - určitě, třeba také hned v tom prvním roce (mladší je necelý rok).

tital
autor
19. srp 2012

@xuxie Tez doufam, ze se doziju 😉 Vcera jsem dala generalni uklid.... jako na vanoce 🙂, mela jsem tu kamaradku na pomoc, ale i tak to byl fuska. A dnes me nejak divne tuhne brisko, snad bude vse ok.

xuxie
19. srp 2012

@tital mámo, zlobíš 😉 Dej si magnezium, pošli tatínka s Bertíkem na hřiště a nohy nahoru - jinak v úterý místo kafe v Galerii budeš mít čaj v Motole 😒
Držte se

xuxie
19. srp 2012
helulela
19. srp 2012

Ahoj holky, hlásím se po týdenní dovolené v Jeseníkách. Tak úplně dovolená to nebyla, znáte to, že... 😉 ale až na pár krizovek to celkem šlo. Víťa se tam projevil jako pěkná lenora, na výletech skoro nechtěl chodit. Vyšli jsme před chalupu a už se dožadoval, ať ho táta vezme na koně. Přitom v jiných situacích lítá jako šus. Vůbec má teď zas nové "nápady", např. nechce chodit dolů ze schodů, že se prý bojí. Posledních 14 dní jsem ho musela doma ze schodů nosit, teď už jde aspoň za ruku, nahoru chodí bez problémů 😕
Dneska jsem manžela s klukama vyexpedovala k babičce, že budu debordelizovat byt. Zasekla jsem se hned v dětském pokoji, začala jsem se probírat krabicema s uskladněnými stoletými věcmi a to byl konec. Nejradši bych to sebrala a komplet všechno vyhodila. Občas mě popadne taková "vyhazovací"... Tak jsem se z toho musela uklidnit u MK 😉 Tímhle stylem toho fakt poklidím hodně... kdyžtak mě tu za chvíli někdo popíchněte, jaktože tu pořád sedím 😉 Zkusím něco dočíst, doufám, že jste všechny v pořádku a celé, nebo mi uteklo nějaké nové miminko?

tital
autor
19. srp 2012

@xuxie 😀 nahodou, na Kladne mi ten jejich nemocnicni instantni caj chutnal (normalne nesladim, ale protoze tam se to jidlo jist nedalo, byla jsem ziva hlavne ze sladkeho caje 🙂)

tital
autor
19. srp 2012

@helulela Mam take takove manie. Ted nova uklizeci se projevu klasickymi zahnizdovacimi syndromy pred prichodem druheho miminka. A musim se pochlubit, mam hotovo !!!
Jako na vanoce, vytrideny vsechny skrine, umyty lustry, dvere, kytky vysprchovany. Pro Barusku vyskladany vecicky v komode (tady si zasluhy nepricitam, ruzovoucke veci vyprala a vsechny vyzehlila ma zlata tchyne), skoro zbaleno do porodnice. Dokonce jsem poslepovala a opravila i nektere Bertikovo hracky - tatka na to stale nemel cas, tak se ze me stala mamka opravar. Uz jen par drobnosti v pristim tydnu a muzu jet rodit 😉

helulela
19. srp 2012

@tital dííííííky! Po tvém příspěvku jsem se zastyděla, vystřelila od PC, kde už jsem zase seděla, a vyrazila něco dělat. Už se to pohlo, jdu pokračovat 😉

tital
autor
19. srp 2012

@helulela 🙂)) To taky znam. Nesnasim, kdyz mi nekdo napise, ze prave dokoncil debordelizacni generalni uklid, ze vytrel prach ve vsech polickach... to pak mam chut jit a snad presadit i kytky 😀

Muzu Te jeste inspirovat... pristi tyden nam prijdou vycistit sedacku (je v katastrofalnim stavu - Bertik tam rozlil kde co, a chodi si tam doslova "utirat" pusinku), tak co ty na to ? 😉

xuxie
19. srp 2012

@tital
@helulela
Ženy, nezlobte mě s těmi aktivitami! 🙂
Já právě odvezla naše na nádraží - no slzavé údolí, jsme se neviděli od Vánoc a do ledna se určo neuvidíme, tak mamču to nějak vzalo hodně...
Ale byt po té návštěvě v katastrofálním, naprosto hrozném stavu, já jsem orvaná jak borůvčí, břicho tvrdne a tuhne, že se bojím hnout a předpověď počasí mě zabila...tak si zítra radši alespoň zabalím tašku a připravím pár věcí, aby to nemusel shánět muž, kdyby něco. Ale uklízet radši nebudu, ještě bych nerada rodila 😉 Radši ten bordel snesu a řeknu muži, ať malého foukne k babičce až budu v porodnici a ať si klidně pozve úklidovou službu - může mi to dát k narozeninám 😀

Jdu pověsit nějaké fotky z naší (teda Martínkovy) oslavy - první část (další bude ještě za dva týdny, má to Loupežník na dva krát). Dort se povedl, sice nevypadá tak krásně jako kupovaný, ale byla jsem pyšná, protože jsem všechno udělala sama (třeba ten marcipán byla fakt výzva) a byl fakt dobrý...aaachjo, no co už, krásná, šikovná a ještě tak skromná 😀 😀 😉

tital
autor
19. srp 2012

@xuxie Krasna, sikovna a skromna maminko, pozor ! Z vlastni zkusenosti... 32. tyden je skutecne moc brzy pro miminko, to by nebylo dobre. Jestli Ti hodne tuhne bricho, tak se setri, rikali mi doktori ze 34 je uz lepsi, a nejlepsi ukonceny 36... pokud pred terminem.

xuxie
20. srp 2012

@tital přesně, takže držíme 🙂

PS: Ale zítra se tam dovalíme určitě 😉

carmonka
20. srp 2012

Ahoj, tak my jsme si nakonec dohodli na úterý odjezd z Prahy, takže bohužel nedorazíme. Tak vám přejem, ať není takový vedro. Jinak bych vás těhule asi viděla spíš uvnitř v tom Sloníkově. Venku je to k nevydržení - my byli včera jen doma a na zahrádce, kam celý rok slunce nezasvítí, ale teď jsme rádi 🙂
Jo a tital, ad schůzky v září - já jsem si, když malá měla tři týdny, střihla cestu vlakem s oběma ke kamarádce. Už jsem si připadala moc zavřená doma a tak jsem se chtěla zavřít aspoň s někým dalším. Tak se inspiruj a neboj se toho 🙂
Neboj, dělám si legraci, já jen, aby ses nebála, že nebudeš moct nic dělat kromě přebalování atd. 😅

carmonka
20. srp 2012

Jo a začíná nám výživnější období. Málá už musí být na zemi (dcneska se proprvé překulila na bříško 🙂 ) a malej jí pořád leze pod hrazdičku, nosí jí autíčka, skáče jí u hlavy atd. Každou chvíli jí bouchne, jak si vesele křičí, tak jí leká... Pořád mu to vysvětluju, občas zvednu hlas, občas plácnu přes ruku, když to jinak nejde ... ale stejně to k ničemu není. Jak jste to řešili vy - máte nějaký fígl?
A pak ad režim - mě mladší tak nějak pluje a zapadá do režimu staršího. Občas přes den usne - ale ani nestíhám sledovat, jestli je to nějak v pravidelných časech. A večer tady leží, když pláče, tak jí kojím a při některém z těch kojení usne a pak jí přenáším do postýlky. Trochu se bojím, kam to povede - malej spí v ložnici a při usínání jeho potřebuju, aby malá byla zticha a tak jí to prso dám. Takže teď už večer skoro jinak neusíná. Ale nemám nějak prostorové a časové možnosti dělat to jinak. Docela by mě zajímalo, jak to dělá irenka - vy bydlíte taky v malém bytě, ne?

xuxie
20. srp 2012

@carmonka škoda ☹
Tak možná pak to září - tital pomůžeme kočárkovat 🙂
Ale chápu, pokud bych mohla, taky bych odsud utekla.
Jinak, mladý usíná také v téměř naprostém tichu a když se nevyspí, tak konečná, takže to s režimem mladší bude velmi podobné jak u vás.

xuxie
20. srp 2012

@tital navrhuji na zítra ten Sloníkov, co myslíš? - klimoška je sice hnus,ale bojím se, že venku to bude fakt hrozné ☹

beruska24.9.
20. srp 2012

@carmonka mám holky, tak to je možná trošku jiné, i když také kolikrát na mladší šlápla (teď spíš strčí jak letí kolem). zákazy a odhánění nepomohlo, spíš to zhoršilo. takže jsem většinou byla poblíž, vysvětlovala, že musí koukat kolem sebe, že má dávat pozor, aby na sestřičku nešlápla, vysvětlovala jsem, které hračky může půjčit a na které je ještě miminko malé apod. prostě je mít co nejvíc pod dozorem, i když to také nešlo pořád.
asi jsem moc neporadila, viď?

beruska24.9.
20. srp 2012

dnes jsme se byly zeptat ve školce na poslední detaily. a protože ode dneška je školka otevřená na nouzový prázdninový režim, tak jsme zahlédli i mix. dětí, které šli na zahradu na písek. dcerka strašně chtěla k nim. tak jsme paní ředitelce poděkovali, rozloučili se a šli jsme za dětma. mladší jsem vytáhla z kočárku a hned letěla mezi děti. starší se bála, v jednu chvíli se div nerozplakala, pak se mezi děti alespoň částečně zapojila, i když spíš jen koukala kolem a styděla se. bavila jsem se chvilku opodál s učitelkou. tak prý většina dětí postoupila dál, zůstali asi 3 a zbytek budou nováčci. takže prý budou mít ze začátku asi slzavé údolí. když si představím, pomalu 30 dětí ve školce, a z nich skoro všichni nováčci, tak z toho chytám kopřivku. no, snad to dcerka nějak zvládne. já začínám být už teď nepoužitelná, když pomyslím na školku, co to bude třetího?!

tital
autor
20. srp 2012

@xuxie Chci Ti psat to same. Protoze podle me to hriste nebude uplne ve stinu. Nebo me napadlo, kdyz jsme jen dve, neodlozime to o tyden ? Tezko rict, jestli je v byte lip.... Nebo nejakou koupaci variantu, i kdyt to ja asi nemuzu, nevim jiste.

xuxie
20. srp 2012

@tital klidně jak si řekneš, můžeme do Sloníkova (my tam půjdeme stejně, protože u nás je na umření), ale klidně třeba příští týden, možná budou moct i další...Každopádně, my tam zítra budeme a pokud se objevíte, budeme moc rádi 🙂
pokud ne, tak klidně příští týden, snad už bude líp.
Jinak, pokud bychom nešli poznat podle fotky, tak mám to nejblonďatější (a patrně i nejuvztekanější) dítě, co tam bude 😀

Koupat já bojím, jednak nejsem tak mobilní, abych ho sama mezi tolika lidmi uhlídala a taky mám strach, aby nechytl zas nějaký průjem nebo zvracení, on je na to expert 😉

misa_1
20. srp 2012

Ahoj holky, diky za prispevky ohledne rezimu, myslim, ze to u nas dopadne podobne, ikdyz kluci budou mit vyhledove kwzdy svuj pokoj. Jestli teda to skladiste vyklidime 😅 Zatim mam davidka v loznici a adu od 2 v pokojicku.
Jinak s tim strkanim a slapanim prip. opiranim se celou vahou o miminko taky bojuju, nechci starsiho nonstop okrikovat, coz se v podstate stejne deje, takze vysvetluju, branim vlastnim telem, a zarvu j en kdyz mi to prijde uz neunosne. Kdyby tohle delal nekdo prvnimu prckovi, tak by me asi kleplo 😖

helulela
20. srp 2012

@tital 😀 sedačka u nás dobrá. Máme super hrubě strukturované, hnědé čalounění, na kterém se totálně ztratí každý flek, s drobkama už je to horší 😉
@xuxie už se někde chlubíš fotkama, ty krásná, šikovná a skromná mamko? 😀 😀
@misa_1 u nás mladší taky zapadl do režimu staršího. Naštěstí byl bezproblémový, spal, kdy se mu chtělo, to samé s jídlem. Koupala jsem, když byl čas, takže klidně v poledne, když spal starší. Večerní rituál jsem zavedli někdy po druhém měsíci a režim časem taky vykrystalizoval. S utiskováním miminka jsme taky bojovali. Ze začátku byl Ada často v "denní" postýlce v obýváku, aby byl chráněný. Později, když už byl na zemi, byla jsem prakticky nonstop s klukama a udržovala pořádek. Teď, jak Ada vyrostl, už je to o moc lepší. Nemusím se bát, že ho Víťa rozdrtí, když se po sobě válí 😉