Rozdíl mezi prvním a druhým těhotenstvím a porody

katalines
18. říj 2007

Jsem podruhé těhu, zatím jsem na začátku ... ale zjímalo by mě, jaké rozdíly mohou být, ať se to týká celého těhu nebo porodu. Někdo říká,že porod druhého mimi je rychlé, ale jiní zase,že je o mnoho horší...
Tak by mě zajímalo na co všechno se mám připravit a co všechno můžu čekat,ale samozřejmě je každý individuální...

katalines
autor
18. říj 2007

Ještě jsem zapoměla napsat jednu otázku, jak ste to zvládaly po porodu s dtětem a s miminkem?

helcast
19. říj 2007

Ahoj. Já jsem druhé těhu i porod byl stejný,jiné bylo to,že při kojení v porodnici, mě více bolelo v podbříšku.Bylo to tím,že se děloha,hůře stahuje.

andrea73
20. říj 2007

Já rodila po 12,5 letech a řeknu Ti, že nic horšího jsem nezažila. Ale to u Tebe nehrozí. Akorát jsem to druhé těhu všeobecně hůř snášela, taky jsem dost zvracela a tak celkově to nebylo nejrůžovější. Ale přesně jak říkáš, každé těhu je jiné, některá jej snáší hůř, některá lépe. Tak přeji pevné nervy a zdravého mimouše 😉

liaa
22. říj 2007

Ahoj.-)
1-ní porod.
Na půl neplánované otěhotnění.
Nevolnosti pravidelně od 17 h do večera.Po čas prvních tří měsíců.
Všechny testy v pohodě.
Tvrdnutí bříška-od 7-mého měsíce třeba při vytírání.
Na podpadkách a v šatečkách jsem mohla chodit po městě až do konce těhu.
Porod začal náhlým rupnutím plodové vody v 2 30 brzo ráno.
Bolestivé kontrakce teprve po 7-mé h.ráno.
Porození miminka kolem 12h na oběd.-)dost v hodně velkých bolestech.
Poloha-v leže se zapáskovanýma nohama do V.S monitorem,kapačkou a oxytocinem.
Emoce po porodu-naprosto flegmatická,vyřízená.
Zatahování dělohy-absolutně nebolestivé.
Kojení-problematické,od 6-ti týdnů dcerka na umělé výživě.

2-hý porod.
Plánované otěhotnění.
Nevolnosti-od 17h do večera.Po čas celých 8-mi měsíců.
Výsledky testů katastrofální-amniocentéza.Ta již v pořádku.
Tvrdnutí bříška-asi od 7-mého měsíce ale nic dramatického.
Vitalita-byla jsem unavenější a citlivější než při prvním těhotenství.
Porod-začal postupujícíma kontrakcema a vyprazdňováním kolem 17h odpoledne.
Šla jsem do kina na pohádku.
Od 20 h to sílí-ale šla jsem si lehnout.
Kolem 23 30 odjezd do porodnice.
V o2 30 naprosto pohodový porod do vody,s normálníma bolestma.
Emoce-nádherný pocit který se nedá popsat.
Zatahování dělohy-velice bolestivé.
Kojení-perfektní a to hned půl hodiny po porodu.Kojila jsem téměř 3 roky.

3-tí těhotenství(to,co prožívám teď)
Naprosto neplánované a kvůli lékům i zakázané otěhotnění.
Nevolnosti-ráno-nic dramatického.Od 16 týdne to ustoupilo.Vrátilo se mezi 27-29 týdnem-večerní zvracení.
Všechny testy naprosto v pořádku.
Tvrdnutí bříška-od 20-tého týdně.Často celodenní a hodně bolestivé.Bolesti mne budí i v noci.Kvůli tomu hospitalizace.Nyní ve 29 týdnu téměř stále polehávám,nesmím moc chodit,beru léky a používám těhotenský pás.
Vitalita-na bodě mrazu.Mám za sebou několik ATB přeléčení kvůli zánětem moč.měchýře,jindy kvůli průduškám.Beru léky na štítnou žlázu a spousta dalších problémů.Ale miminko se statečně drží.
A to ostatní mne teprve čeká.-)

Takže každé těhu je opravdu jiné!.-)Lia

andrea73
22. říj 2007

Jé Lio, skvěle napsané, k tomu není co dodat. Snad jen hodně štěstí, zdravé mimi a co nejlepší porod bez komlikací 😉

liaa
23. říj 2007

Díky Andy!.-)Lia

sius
23. říj 2007

No mam husi kuzi z toho co ted ctu🙂
Presne o tomhle ted porad premyslim. Jsem podruhe tehotna. Takze moje poznatky:

1 tehotenstvi taky napul planovane
nevolnost prvni 3 mesice
neustale ve stresu, vsechno jsem si desne brala
vypadala jsem moc dobre, porod celkem v pohode, 6-ti nedeli silenost
pribrala jsem 10 kg, brzy jsem je shodila, kojila jsem 16 mesicu

2 tehotenstvi (po 5,5 letech) planovane
zatim je mi porad blbe, i jsem uz zvracela,
zacinam tloustnou (3 roky sportuju cca 10 hod.tydne, coz jsem ted prerusila, a porad musim jist jinak je mi zle, takze mam docela strach kolik priberu)
snazim se hodne se hybat...ten sport mi hodne schazi
jsem neskutecne unavena
je mi vsechno jedno...nic me nerozhazi
prsa mam uz ted jak tesne pred kojenim
ceka mi amniocenteza (kvuli veku) ...ty se tedy bojim

liaa
23. říj 2007

Sius,jestli tě to utěší,tak u druhého těhu mi vyběhlo hned ze začátku jak bříško,tak kila.Asi to je dané i tím,že už máme ta bříška natrénovaná.-)Pak se to zpomalilo i váha i růst bříška a prvomaminky mne v dalších měsících ,,dohonili".

sius
23. říj 2007

Liaa: no to jsi mi uklidnila🙂 Rada bych to jeste v praci tajila, ale mam pocit ze neco tusi. Vi jak sportuju a uz je jim divny ze tolik jim a to bricho🙂
No tebe kazdopadne obdivuju. Jit do toho jeste potreti🙂) Hele a budete pokracovat nebo uz bude miminko posledni?

dulucia
23. říj 2007

Ahoj holky,taky přispěju.
1. těhotenství-před skoro 5ti lety, kluk:
chtěné, vytoužené, po hormon. léčbě - 3. měsíc se povedlo
od 8tt- nevolnosti - ranní, polední, večerní, klidně i v půl 11 v noci ( od té doby vím, co to je zvracet maliny i nosem), trvalo do 26. tt, kdy jsem skončila ve špitále, jelikož už jsem neudržela ani čaj, ale po4 dnech dobré, a od té doby bez nevolnosti
váhový přírůstek celkem 16kg, porodem šlo dolů 6kg, teprve po 4 letech jsem se dostala +- na původ. váhu ( +-2 kg)
do toho 26.tt jsem měla pouze +4,5kg, pak mě v tom špitále nadopovali kapačkama a váha jela nahoru
neznala jsem pálení žáhy, nemohla ale ani nakupovat maso a přestala jíst uzeniny (smrdělo mi to )
porod začal kontrakcemi kolem 4 hod. ráno, v půl 11 dopol. mi píchali vodu, malý se narodil za 10 min 3, to tlačení na sále bylo už strašně rychlé, na 4 zatl. byl venku, krásný zdravý kluk
kojení kromě 2 dnů s kloboučkem - popraskané bradavky- 9 a půl měs., pak se odstavil malý sám

teď : 2 těhotenství, čekáme porod každým dnem, takže začínám být lehce nervózní, kdy už to bude
průběh. nevolnosti též od 8tt, ale jen necelé 2 měsíce zvracení - nepravidelně, někdy třeba jen 1-2x týdně
nejdřív mi natekly bolestivě prsa, bříško snad až od 5 měsíce větší, do té doby jsem vypadala jen jako dobře napapaná, nicméně ačkoliv mám teď bříško menší než u 1 těhot., tak stejně mám +15kg
tím, že mám už malého, tak mám pocit, že to nějak extrémně nemám čas prožívat v tom smyslu, že bych se tolik zabývala smaa sebou a taky si nemůžu dovolit být tak spavá ) i když někdy bych spalal, až bych brečela), ale mám pocit, že teď jsem aktivnější, protože prostě musím
je fakt, že min. těhot. jsem byyla až na 1 nachlazení v pohodě, teď 2 x penicilin, jsem náchylnější na rýmy a kašle
Každé těhot. je fakt úplně jiné, i pohyby mám pocit, že jsou jiné, malý se mlel v bříše a točil dokola, teď je to spíš protahování , požďuchávání a tlačení kolenama
Porod, ten napíšu kdyžtak, až se vrátím z porodnice, tajně ale doufám, že to bude kratší a zvládnem to v pohodě

Snad jsem taky přispěla něčím zajímavým, každopádně přeju všem mamkám, ať mají jakékoliv příznaky v těhotenství, tak ať hlavně jsou v pohodě ony i miminka.

liaa
23. říj 2007

Dulucia-také to máš věru pestré!.-)Tak ať je vše OK a porod jede jako po másle!.-))

dulucia
23. říj 2007

liaa- díky, snad to dobře dopadne, pak se ozvu.držte se všechny.pa

r123
23. říj 2007

takk já rozdíly mám taky velké.první těhu dvou a půl letý klučina- nečekané ale chtěné naprosto bez jakýhkoliv problémů.jen malý zánět na začátku těhu a ke konci bolesti zad.teď jsem v pátem měsíci a stále je mi zle už to není tak hrozné jak na začátku,ale ok to není.bolí mě hrozně záda už teď a chytají mě křeče a mám pořád stuhlé a bolestivé lýtka!jsem příšerně unavená a mám nízký tlak takže se semnou pořád vše točí!často mě nečekaně přepadají mdloby a v noci nemůžu z nepochopitelných důvodů spát.takže se cítím pod psa a doufám,že se to brzy zlepší!!no a samozřejmně čůrání!!

liaa
23. říj 2007

Sius-dej pokoj 😲 .-))Doufám,že poslední!Opravdu do teď nechápem,jak jsem do jiného stavu přišla.Antikonc.jsem teda neměla-žádnou nesnesu a při té léčbě kombinovanými dlouhodobými ATb by prý stejně neměla takový učinek.Ale chránil se manžel,o žádné nehodě nevíme...Jediné,co všude píšu je,že jsem pokřikovala na jaře na letícího čápa ať nám přinese miminko!Dělala jsem si samozř.legraci ale začínám si ve svých 35 říkat,že to třeba fakt funguje.-))Po porodu budu muset tohle nějak vyřešit.Bylo by vhodné udělat sterilizaci,protože budu ráda,když tohle všechno nějak přežiju.Jenže to by znamenalo další větší zásah do těla-a opravdu nevím,zda budu něco tak zásadního a pro mne náročného schopna absolvovat.No musíme to nějak vymyslet.Rozhodně začnu i tím,že už nikdy na čápa ani nehlesnu...Ba..Myslím,že když ještě někdy uvidím čápa tak budu křičet a utíkat se někam schovat!.-))

liaa
23. říj 2007

r 123-nápodobně.I když omdlévání nemám.Za to mám mimo 100 jiných problémů chronický zánět moč.měchýře a v kombinaci s těhotenstvím je to opravdu někdy šílené!Ted mám celkem období klidu-alespoň na ten močák.Beru pravidelně brusinky..-)Tak ať ti je brzo lépe!

r123
23. říj 2007

liaa díky moc taky se uzdrav!!!!! 😉

katalines
autor
23. říj 2007

Děkuju Vám za příspěvky. No já první těhu prožívala nádherně, ani jsem pořádně nevěděla,že těhu jsem, a porod byl taky dobrý.
Ale teď, ikdyž jsem na začátku, tak je mi pořád jen zle a to nejen ráno , ale celý den i večer. Pořád doufám,že to přejde...

sius
23. říj 2007

Liaa: no to je super ze ten cap funkuje. Porad nevim jak malymu vysvetlit jak se u me v brisku to miminko octlo🙂))A jak se pak dostane ven...
Ale vazne....je to dar🙂 Kolegyne co vedle me sedi o jedno dite prisla, ted se snazi znovu a nevim...porad nic nehlasi ☹

lu777
23. říj 2007

Liaa, ahoj, tak tak to tady čtu a koukám, že jsem se neměla trápit IVF, že stačilo zavolat na čápa 😀 !

Sius, jj, já za minulý rok dvakrát o miminko přišla a okolo mě bylo asi deset porodů ☹ není to lehký ani pro jednu stranu, kamarádkám se moc nechtělo mi říkat, že čekají a já se cítila blbě, protože jsem jim to přála, ale nedokázala jsem se opravdu upřímně radovat, je to těžký 😔

liaa
24. říj 2007

Lu777-tak to sis také teda užila svoje!
Pro povzbuzení všem(i sobě)ale uvedu příběh mé kamarádky,který je autentický a stal se přesně před rokem.
Katka na jaře neplánovaně a nečekaně otěhotněla.(šlo o 3-tí miminko)Jenže je taková statnější a prostě na to hned nepřišla.Je také více nemocná,má hormonální výkyvy.Takže nepravidelnost menzes je zcela normální.První 3 měsíce ji bylo ještě víc zle,než normálně.Lítala po doktorech a brala léky,které se v těhotenství absolutně nesmí.Teprve po 3 měsících,při gynek.kontrole ji bylo řečeno,že je těhu.No málem prý z toho lehátka se svalila na zem.Hrozný šok.Byla si téměř na 100% jistá,že to dítě nemůže být normální.Šla na amnio.Když viděla tu příšerně zkaženou plodovku co jí nabrali,tak se jí dělalo až špatně.Pak se začala otvírat a špinit.Jako zázrakem,výsledky z amnio ale zcela v pořádku.No stejně musela do nemocnice,kvůli krvácení,bolestem,otvírání.V nemocnici byla celé prázdniny(červenec,srpen).Pak už to odloučení od rodiny a starších dětí neunesla a odešla v září na reverz domů.Bylo to těžké,hodně ji musel pomáhat manžel a kamarádky.A v lednu 07 porodila krásnou a zdravou holčičku Natálku.Byla mi jí ukázat,pořád se směje a musím říci,že z těch dětí je Natálka nejroztomilejší,hotové sluníčko!.-)

lu777
24. říj 2007

😵 😵 😵 holt zázraky se dějí!

feferonka
24. říj 2007

Ahojte,tak já 1.těhotenství:mírné nevolnosti,špatné výsledky triple testu,amnio,otvírání od 6.měsíce,30kg nahoru...porod velmi rychlý,v pohodě,vše OK,2.těhotenství...zpočátku mírné nevolnosti,4x krvácení,3.4.měsíc tak hrozně špatně,že jsem zvládla jen ležet,ale bez zvracení,výsledky všech testů výborné,teď jsem 35.týden,11kg nahoře,zavřená,cítím se dobře,tak jen doufám v lehký porod jako poprvé,protože moje 2.těhotenství je naprosto jiné...jinak poprvé holčička,teď čekáme chlapečka

verusky
24. říj 2007

no vidim,ze se nektere mamky maji podstatne hur nez ja,cloveka to trochu uklidni,ze neni nejhur...
katalines,ja otehotnela po pul roce verusky (po prvni ms) a to jsem pritele nutila,ze musime zkouset,ze veruska uz je tak velika a co za devet mesicu...no,nezkusena mamina vi prd,co ji jeste ceka. prvni mesice bych strasne potrebovala spat a nebylo kdy,proti nevolnostem jsem musela hodne jist (taky skoro nebylo jak a kdy),nakonec jsem sla na nejaky cas bydlet s malou k rodicum,abych to zvladla.po patem,sestem mesici se to uklidnilo,ale zacalo me svedit cele telo a nemohla jsem spavat,vyresila to minuly tyden dvojita davka zeleza (v prvnim tehu jsem prozivala to same,ale mohla jsem dospavat dopoledne,coz s rocnim skvrnetem uz neslo).
byla jsem moc rada,ze to nejhorsi mam za sebou a ze jsem v tehu tak daleko,ale posledni dny mi je nanic,mam depku,bojim se porodu ☹ a to jsem myslela,ze uz mam praxi a zvladnu to levou zadni.do toho mala neumi na nocnik,ma dudlik a pres den zaspi jen v kocaru,v postylce ani rana.jinak je sikovna a rozumna a vsichni rikaji,ze sestricku zvladne,deti jinak miluje,vsechno mi podava,veci si necha vysvetlit...ale ja se proste bojim a bojim.a to jsem clovek,ktery se umi poprat se zivotem...
a porod? druhy uvidim a prvni trval desne dlouho,mala nenalehala hlavickou,nepomohlo ani pichnuti plodove vody,az po 22.hodinach mi malou porodni asistentka posunula a to uz slo rychle.ted uz me pichava v rozkroku,takze mala ma hlavu dole,tak to bude jine,verila jsem,ze podstatne lepsi,ze vim,do ceho jdu,ale asi ta depka dela sve...
at te nevolnosti brzy prejdou a uzivas si druheho miminka v brisku!

zanulav
28. říj 2007

Ahojky me 1 tehotenství do 5 měsíce v pohodě. ale pak jsem začala rychle přibírat takže ke konci těhu jsem nabrala 36 kg. navíc jsem měla preeklampsii takže porod byl ukončen cisařskym řezem syn měl 5100 kg. ted jsem v 15tt. a v 7tt mi zjistiliy hematom tak jsem 2 tydyny byla v nemocnici naštěstí se to vstřebalo bylo mi lehce zle spíše po rano občas jsem zvracela ale ted je zatím vše o.k. tak uvidíme jak se to bude dal vyvíjet 😅

katalines
autor
30. říj 2007

No mě je pořád zle, navíc se strašně zadýchávám a to třeba jen při mytí nádobí (né pokaždé, ale stává se mi to).
A hlavně už teď mi přijde,že mám nějaké velké břicho, je možné ,že se při druhém těhu zvětší víc? Jestli to takhle půjde dál, tak se do porodnice rovnou odkutálím...zatím jsem váhově nijak neztloustla.
Při prvním těhu jsem měla pidi bříško, a do porodnice jsem jela v klasických džínsech, jen jsem měla vrchní knoflíček rozeplí...

jardine
4. lis 2007

Holky, jsem těhotná podruhé (v 7tt) a stal se pravý opak toho, co jsem čekala. Při prvním těhu jsem byla naprosto v klidu, nic moc jsem o tom nevěděla a tak se ani nevzrušovala, celé to nějak absolvovala "vysmátá" a odměnou mi bylo krásné pohodové miminko, které vůbec nebrečelo a dnes je z něj roční usměvavá holčička. Ovšem druhé těhu snáším mnohem hůř ... tedy ne fyzicky, ale psychicky, mám mnohem větší obavy (ze zamlklého těhu, z komplikací), do toho mám strach řídit auto, celkově jsem prostě nějak víc rozhozená, i když bych to jako "zkušená matka" měla brát víc v pohodě. Přitom svými obavami ovlivňuji i toho miniaturního prcka a uvědomuji si to .... taky jste některá druhé těhu snášela hůře? A co vám pomohlo hodit se do pohody?

veronique83
5. lis 2007

Ahoj holky, taky přidám něco málo 😉 Mé první těhu naprosto pohodové, žádné nevolnosti, záchvaty žravosti, malého jsme museli na utz budit, vůbec nevím, co to je, když někomu poskakuje oblečení 😀 všechny testy v naprostém pořádku, porod se rozběhl o měsíc dřív 36+3tt, praska mi v 17h. plodová voda a ve 22:38 už byl na světě. Bolesti hrozné, ale přežila jsem, takže tak hrozné to asi nebylo 😀 Kojila jsem 8 měsíců, pak jsem odstavila abych znovu otěhotněla. Jinak malý je dodnes zlatý 😉 Zadařilo se hned první měsíc, v 7tt krvácení v 10tt zamlk. těhu. Abych to srovnala aspoň do toho 10tt, tak mi bylo pořád děsně zle, bříško mi začlo růst snad už ve 2m. a potratu jsem shodila v pase 8cm. Holt už máme ty bříška povolený a jde to rychleji vidět 😉 Jsou to 2m a snad už jsem zase těhu, tak uvidíme, ale strach mám hrozný...snažím se na to nemyslet, ale moc to nejde...snad to tentokrát dobře dopadne. Z porodu strach nemám, ba naopak se něj těším, to bylo to nekrásnější, co jsme s manželem prožili 🙂

katalines
autor
7. lis 2007

veronique83, držím palečky, ať máš tentokrát pohodové těhotenství

nonames
15. lis 2007

holky, kdy st začali cítit pohyby u druhého těhu?

liaa
16. lis 2007

Ahoj Holky!!Myslím že ve většině případů u dalších těhotenství to bříško opravdu naskočí o dost rychleji.
Nonames já s jistotou určila pohyby miminka okolo 10-tého srpna.Termín mám kolem 10.1.Ale takové ty motýlky a vlnky jsem cítila i o něco džív.Jen jsem si nebyla jistá,zda se jedná skutečně o miminko.