Třetí dítě v dnešní době, dá se to zvládnout?

sklenicka24
28. čer 2012

V poslední době mi přijde, že se spousta maminek rozhodlo pro třetí dítko. Na dnešní poměry mi to přijde trochu jako bláznovství, co si o tom myslíte vy? Díky za vaše odpovědi. 🙂

terrorkax
18. kvě 2017

@jelena56 ahoj, mame taky domek 3+1 a treti dite na ceste. Budeme muset pristavit nebo postavit novy dum. Deti mame po tech letech, nejstarsi pujde do skoly, prostredni od zari na dva dny do skolky a ja si budu uzivat miminka 🙂 vzdycky jsem chtela tri deti, ale jak se mladsi dcera zacala vztekat, nejak me to preslo, osud to vyresil za nas a mame z jednoho nechranene sexu stesticko v brise 😀 ted jsme oba stastni, nemuseli jsme resit snazeni jako u holek a nemenili bychom.

pincola
18. kvě 2017

@jelena56 u nos jeto podobné. Máme dvě a manžel třetí už moc nechce. Není zásadně proti, ale je takový, že spíš už asi ne. Já ho alešíleně chci. Co mám kamarádky, které už jsou starší a kdysi chtěli třetí, tak litují, že ho nemají. Zrovna nedávno jsme to řešily a kamarádka ani nebyla rozhodnutá, ž eho fakt chce. nakonec se rozhodla že ne a lituje. A druhá zas, že dřív neměli peníze, jako uživili by to ano, ale nechtěli omezovat děti, aby třeba měli méně než spolužáci. A manžel za pár let povýšil, dostal pěkný plat, šly do velkého bytu, ale mimi už nešlo.

luca16
18. kvě 2017

@jelena56 Jako kdybych to psala já. Mám sice menší děti (2 roky a mladší je 7 měsíců) a byt 3+1, ale máme to jak přes kopírák. Všechny argumenty sedí. Rodina si klepe na čelo, že o tom vůbec mluví, nedej bože uvažuju, manžel už se taky těší až budem moct někam vyrazit na výlet a cestovat jako dřív, bojí se že 3 do budoucna neuživíme (resp. nebudem si moci vyskakovat), ale kdyby se stalo, tak si myslím, že by byl rád. V minulosti chtěl 3 děti a nebránil se jim. Taky jsem bezradná. Nevím, jestli na něj tlačit nebo o tom mluvit...nebo prostě čekat jestli stím přijde sám a pokud ne, tak to nechat být a zůstat jen u dvou bez řečí... Je to těžké. Pak už to nejde vzít zpět, ale zase do budoucna litovat?☹

martanka84
18. kvě 2017

My máme tři děti, jsou zatím menší, ale myslím si, že se dají uživit. První jsme měli dvojčata, tak manžel už jiný dítě ani nechtěl, že prý dvě stačí. Byly z ivf, protože nám se po čtyři roky nedařilo. Na vyšetření po dvojčatech mi doktor řekl, že by byl skoro zázrak, kdybysme měli ještě jedno mimčo. Tak jsme se nějak nechránili a když bylo dvojčatům tři a půl roku, tak jsem zjistila, že jsem těhotná. 🙂 Nechápu to, ale malou jsme si nechali a jsme za to oba moc rádi. Zatím máme 2+1, ale za nějakou dobu budeme řešit barák. Když se chce, tak všechno jde. 🙂

katerinap1978
18. kvě 2017

@jelena56 Jsi na tom úplně stejně, jako jsem byla já před čtyřmi lety, kdy se mnou také takto cvičila touha po třeťátku. Horko těžko jsem si ho vybojovala u muže, rodiny i přírody (pokud tě to zajímá, článek mám v blogu). Dnes jsou tomu našemu třetímu zázraku dva ročky a já, muž ba ani rodina nelitujeme - naopak. Dnes jsme právě dodělali třetí dětský pokoj, pracuji celou rodičovskou dovolenou (z domova - podnikám). A dovolené, výlety? No, problem, koupili jsme kvalitní cyklo-kočárek Chariot a sportujeme víc než dříve 🙂

rebe
18. kvě 2017

Proč by to "na dnešní poměry" mělo být bláznovství? Vždycky lidé měli tři děti a klidně i více, ale nikdy se lidé neměli tak dobře, jako se máme my. Jistě, uvědomuji si, že hodně lidí žije s hodně omezeným rozpočtem. Ale dřív lidé pracovali od rána do noci a jedli jenom chleba a brambory, které zapíjeli vodou. Takhle chudý dneska snad nikdo není. Naopak máme pračky, myčky, vany, sprchovací záchody, rodičovské, příspěvky na bydlení, skoro každá rodina má auto a televizi. V které době bychom si ty děti mohli dovolit spíš než nyní?

78marcela
18. kvě 2017

@rebe to je pravda, mame se dobře a spousta lidi si to ani neuvedomuje. Na druhou stranu predtim byla chuda naprosta vetsina lidi, tak si ani nebylo co zavidet jako dneska. Dnesni doba je presprilis zamerena materialne, majetek = znamka uspechu, a treba uz i ty deti ve skole rozdily mezi sebou vnimaji a umi to dat pekne sežrat..
Toho se bojim ja, co bude. Ale taky jsem si zvolila tu cestu radeji dalsi dite i kdyz s vedomim toho, ze bude celozivotne napjaty a omezeny rozpocet. Ale verim, ze to.nejak pujde zvladnout.

isabelafuentes
18. kvě 2017

Těžko někomu radit, spíš přidám vlastní zkušenost. Jsem ze třech dětí, nejmladší - brácha - se narodil 8 let po mně a 12 let po ségře, a naši si ho také museli obhajovat před celým širokým okolím, rodina z toho byla na větvi a obě babičky chrlily, jak to bude těžké, že se zbláznili, že je mámě už 35 (v té době) a tělo bude mít zhuntované a kdoví, co ještě. Ale jsem ráda, že se nenechali odradit, brácha je skvělej, všichni ho milujem a my se ségrou si ho hýčkáme jako "malýho brášku", i když už je mu dnes přes dvacet. Leckdy to měl těžší, než my dvě, tím, že my už byly velký slečny, když on šel teprve do školy, nevyhnul se srovnání s námi, i když je úplně z jiného "těsta", ale dnes je to rovnej, sebevědomej, samostatnej kluk, a my mu všichni fandíme, aby taky našel to svý místo v životě.

Tím chci jen říct, že mít třetí dítě (ve fungující rodině) je VŽDYCKY dobrá volba a nikdy nebudete litovat 🙂 Jsem šťastná, že jsme tři, a až tady rodiče jednou nebudou, vždycky mám ještě další dva lidi z nejbližšího příbuzenstva, za kterýma mohu jít, když budu potřebovat.. Kolikrát člověk vidí, že jsou 2 sourozenci a rozhádají se, pak je každý jako by byl sám, ale když je sourozenců víc a jeden z nich "nefunguje", pořád jsou tu ti další... 🙂

Materiálně se to vždycky zvládne, kde se nají 2, nají se i 3 😉
Je fakt, že když má dítě divokou pubertu a vám je už 50, tak je to asi větší mazec, než u toho prvního, ale to je prostě loterie - některé dítě je v pubertě zlatý, jiný řádí, některé se učí do školy samo, jiného musíte nutit a strkat... To si předem nenaplánujete. Ale o tom prostě život je 🙂

madrilena
18. kvě 2017

@rebe Ano, dříve lidi měli hodně dětí. Jenže většinu existence lidstva lidé lovili nebo měli svoje hospodářství a děti odmalinka pomáhaly se sourozenci a s hospodářstvím. Myslím tím to, že děti tak činily samostatně bez dohledu a bez nějaké větší kontroly. Také rodiče nevodili děti do školky, na kroužky. V současné době, když onemocní jedno dítě, pak druhé a pak třetí, tak se v podstatě žije z velmi mála. Navíc logistika je docela náročná. Pro maminky pracující na plný úvazek je náročné i jedno dítě. A kolik maminek má sílu si zkrácený úvazek prosadit? Asi moc ne. Navíc spousta rodin si zkrácený úvazek ani nemůže dovolit. Na mateřské se zdá všechno sluníčkové, návrat do práce je pak jiné kafe. A to, i když se partner na plno zapojuje. Nebo je pak možnost zůstat v domácnosti, ale nemyslím si, že by to bylo dobré. Partner může onemocnět, odejít, stát se může cokoli a ženská, která má v CV dlouhá léta "v domácnosti" pro zaměstnavatele moc atraktivní asi nebude.

madrilena
18. kvě 2017

@78marcela Je otázka, kdo se měl líp. Jestli rodina, která sice byla neustále na místě, ale nemusela se bát, že ztratí zaměstnání, nestihne dojít pro dítě do školky nebo rodina, která sice může jednou za rok letět možná k moři, ale celý rok se honí jak blázen, nervuje se, jestli stihne školku, školu, nemoci dětí, práci atd. Možná je lepší žít na statku a starat se o zvířata než si vozit zadek v autě a bydlet ve vile. Nějaké super výhody v dnešním světě nevidím.

78marcela
18. kvě 2017

@madrilena asi zalezi jakou dobu myslis. Ja mela na mysli treba dobu prvni republiky, kdy bylo spoustu chudych lidi, kteri vazne nic nemeli, starosti o praci a ztratu zamestnani vetsi nez dneska..

rebe
18. kvě 2017

@78marcela S tím materiálnem máš pravdu, ale to by spousta lidí nemohla mít ani jedno dítě, kdyby se tomuhle diktátu chtěla poddat. Anebo si pořídila jedno dítě, aby mu mohla dát "vše potřebné" a dítě potom bude ve škole šikanováno, protože má brýle nebo neumí běhat. Některé věci nevyřešíš. Pokud jde o moje první dítě, to nejvíc nejpotřebnější, co jsme mu zatím dokázali dát, je sourozenec. A po další sestřičce touží tak moc, že jí to dítě vynahradí vše materiální, na co třeba nezbydou peníze. A budoucnosti se nebojím, když jsem byla malá, kupovali nám za odměnu rodiče rohlík, protože normálně si ho nemohli dovolit. A když jsem byla na střední, mohli si už dovolit platit mi soukromou školu. Nikdy nevíš, co bude, třeba se do tebe příští týden zamiluje nějaký milionář 🙂
@madrilena Většinu historie měli lidé svoje hospodářství? Promiň, chápu, že ne každý o historii něco ví, ale tohle prostě není pravda. Naprostá většina lidí odjakživa byli bezzemci, kdo měl vlastní půdu a hospodářství, ten byl vždycky pán. Lidé se vždycky báli, jestli bude na chleba. Byly hladomory, děti umíraly na podvýživu nebo nedostatek zdravotnické péče. Ano, o práci se nebáli, na cizím museli dřít i zadarmo. V dnešní době se sama rozhoduješ, jestli budeš dětem dělat taxikářku nebo se necháš zaměstnat, nikdo tě k tomu nenutí. Nikdo ti nebrání žít na statku a starat se o zvířata...

78marcela
18. kvě 2017

@rebe taky jsem to brala tak, ze sourozenec je vic nez hmotne statky..a doufam, ze za to budou pozdeji rady.

veruska007
18. kvě 2017

I po čase říkám, ze tři děti se zvládnout dají, a to nemáme hlídací babičky. Nejstarší syn má týdně 4 kroužky, dvě mladší každé 2. Oba s manželem máme plný úvazek, ještě brigády navíc, hypo na byt. Chce to dobrou logistiku, vstavame okolo 5 h, usiname po jedenácté. Ale vnímám to v pohodě.

madrilena
18. kvě 2017

@rebe Doporučuji Ti naučit se číst. Psala jsem, že většinu existence lidstva lidé LOVILI anebo měli své hospodářství. A své poznámky o neznalosti historie si můžeš nechat. V dnešní době si člověk "může" vybrat. Většina lidí, aby měla statek se zvířaty musí jít do banky a vzít si půjčku. Takže jsou otroci. Otroci té podle Tebe skvělé moderní doby. Každá doba má svá specifika a rozhodně bych neřekla, že některá doba byla nebo je lepší než jiná. Ano, v současnosti možná lidé neumírají na banální infekce, ale umírají ve velkém na civilizační choroby. Neřekla bych, že se snižuje úmrtnost. Je to pořád stejné, jen se umírá na něco jiného. Chce to trochu selského rozumu :-/ a přemýšlet a umět číst.

madrilena
18. kvě 2017

@78marcela Já si také myslím, že je sourozenec nad hmotné statky. Proto mám dvě děti. Tři si už nedovedu představit. Zvládnout se to asi dá, ale na druhou stranu si také ráda občas "odpočinu". Což si myslím, že je se třemi dětmi vyloučené. Pokud člověk nemá hlídací babičky nebo někoho na hlídání.🙂

normalnimatka
18. kvě 2017

docela sranda diskuze...z kolika původně dvoučetnejch matek se staly tříčetný🙂) :D

pro mě je rodina alfa omega života a vždycky jsem říkala, že bych docela ráda i 3, kdyby to byly na to fondy finanční, energický, prostorový, zdravotní.... no a nevim. i když jsme hodně šetřivý, myslim si, že u dvou skončíme. (máme jedno). protože dokud je dítě malý, opravdu nic moc nepotřebuje, dědí se to atd...ale živit 3 děti na vš, to už taková sranda není. a beru to tak, že nás s mužem taky rodiče podpořili finančně, abychom mohli studovat a ráda bych to samý dopřála i svejm dětem. určitě je dobrý i děti výst k odpovědnosti atd. tím, že musej při vš brigádničit, ale mně to prostě nepřijde úplně fajn pořídit si tři děti a pak jim právě kvůli tomu třeba nemoct zaplatit nájem/koleje.
i když! začali sme brzo a děti chci ať už 2 nebo 3 s takovým akorát odstupem 3 roky, tudíž na vš budeme živit vždycky jen 2 děcka:D
asi bych se bála, že se prostě uživíme, ale dá to tak tak, protože vydělávat asi nikdy nebudeme nic extra, vzhledem k tomu, co máme vystudovaný a kde jsme započali pracovní kariéru.

no a v neposlední řadě.... když vidim, jak mě vysává už jen jedno dítě, který se jen prostě narodilo krapet náročnější na čas a nervy, než kdejaký jiný děti, tak myslim, že budu ráda, že se přemluvim do druhýho, jakože jedno dítě určitě nechcem:D ale až přijde období vzdoru, asi mě veškerý choutky na 3 děti definitivně přejdou:DDD

marcinek
18. kvě 2017

@madrilena nejlepe na hlidani manžela pokud to jde aspoň vecer si občas muzu jit zacvicit. Mame 3 deti - treti jako prekvapeni a deti ji miluji. Nebo dobrou kamarádku, co chvili pohlida...

madrilena
18. kvě 2017

@normalnimatka Myslím, že to vidíš naprosto realisticky. Já mám dvě děti, které nás oba vyšťavujou a třetí si fakt představit nedovedu. No, ono je prostě něco jiného mimino, které spí a mimino, které řve za každých okolností.

rebe
18. kvě 2017

@madrilena "většinu existence lidstva lidé LOVILI" To už ale regulérně trolíš, ne? Ani v pravěku se lidé neživili především lovem, po většinu historie si pak lidé o možnosti lovit mohli nechat zdát. A neřekla bys, že se snižuje úmrtnost. Aha... Oháníš se selským rozumem a schopností číst, ale máš naprosto zásadní mezery ve vzdělání. Hele, tohle je vážně zbytečná diskuse. Podle mého názoru se lidé nikdy v historii neměli lépe, nikdy neměli jednodušší život a nikdy nebylo snazší mít a uživit víc dětí. Pokud ty se máš zle a máš pocit, že děti neuživíš, je mi to líto, ale já se do takového vidění světa zatáhnout nenechám. Já se mám skvěle .-)

madrilena
18. kvě 2017

@marcinek My jsme doma zapojení oba, řekla bych docela rovnoměrně a i tak nějaká energie na cokoli chybí.

normalnimatka
18. kvě 2017

@madrilena ale taky si říkáme, že to druhý prostě NEMŮŽE bejt v určitejch ohledech tak hrozný:D to prostě zákonitě nesmí nastat:D bude krásně spát, jíst, samo se zabaví a bude veselý a ukočírovatelný:D!

marcinek
18. kvě 2017

@madrilena jo jako hodne zavisi jaky ty deti jsou, my je mame klidnejsi, i když vzteknout se obcas umi pekne taky. Ale třeba mit triletyho aktivniho chlapecka od kamarádky, tak snad ani nejdu do druhyho nebo po hooodne velkym rozestupu. Me většinou staci i třeba ta hodinka od nich pryc a odpocinu si a muzu zas fungovat

zaludova
18. kvě 2017

Tri deti urcite nejsou blaznovstvi, ale pouze za predpokladu, ze ma clovek nadstandartni prijmy. Zivit male mimino nic nestoji, ale predstavte si, kolik stoji dite na VS...pokud bude studovat narocnou vs, tak s brigadou tak maximalne na prilepseni pro sebe. To se nebavim o tom, ze muzou jit na soukromou ss/vs (oba jsme byli s partnerem na soukr skolach a urcite to byla dobra investice od rodicu) dalsi vec je, ze kdyz chci detem doprat hory, chci cestovat, nechat je delat sport takovy, jaky je bude bavit....to vsechno stoji spoustu penez a radsi dopreju 1 nebo 2 detem nez 3 nebo 4, kterym nebudu moct dat to, co chci...

madrilena
18. kvě 2017

@rebe Ne, mám se skvěle a na rozdíl od Tebe se uživím sama.
@rebe A nejdřív srovnej sama sebe, nechápu proč jdi vždycky útočná. Možná nenaplněný osobní život a naprosté odevzdání se dětem? No, někde se to projevit musí!!!

madrilena
18. kvě 2017

@marcinek Naše děti jsou právě hodně aktivní a ještě se navzájem pěkně hecují. Je to určitě fajn, ale já jsem třeba pravý opak, takže já než se otočím, oni 5x oběhnou byt.

madrilena
18. kvě 2017

@normalnimatka 🙂 Jedno dítě vyžaduje hodně pozornosti, protože si nemá s kým hrát a dvě děti si vyhrajou a zase vymýšlí lumpárny. Já sourozence nemám a jedináčka bych nechtěla. Často je to hodně náročný, ale zase vím, že mají jeden druhého.

normalnimatka
18. kvě 2017

@madrilena jj na to taky spolíhám.. že až bude druhý, tak to druhý se tak nějak sveze s hraním toho prvního, kolikrát si ty děti ani nemusej moc samy hrát a vystačej si se sledováním a asistováním tomu staršímu:D ale jelikož první dítě má extra talent na vymejšlení lumpáren, i když je sám, tak to pak bude o to víc stát za to:D

zuzineckah
19. kvě 2017

U nás byl iniciátorem třetího dítěte manžel. Peníze jsme řešit naštěstí nemuseli, ale že by se s příchodem 3. dítěte náklady nenavýšily nemůžu říct. Spíš ano, a ne v nějaké zanedbatelné částce👍🏼 Ale tohle se odvíjí určitě od standardu, na který je rodina zvyklá. Předpokládám ale, že u tazatelky to není rozhodující faktor.
Pokud bych byla na vážkách, přemýšlela bych spíš o tom, jak moc by případné třetí dítko omezilo aktivity a komfort sourozenců. Přeci jen, i když by to člověk bral, že dítě se má přizpůsobit rodině a ne rodina podřídit dítěti, tak miminko prostě vyžaduje své a určitá omezení to nese.
U nás to "odnáší" nejstarší dcera (o 11 let starší od prostředního, je z prvního vztahu), ačkoliv se ji to samozřejmě snažíme kompenzovat (podporujeme ji v jejich zájmech, jedeme na koncert, do kina, na víkend do Londýna, po kterém touží a pod.), tak prostě ve většině případů se náš rodinný život odehrává kolem mladších sourozenců (4 roky a 10m). Ona si tedy nikdy nestěžovala, je z ní báječná ségra, často i velká pomocnice, ale už jen to, že já jsem "uvázaná" min. kvůli batoleti, se někdy s některými jejími plány kříží no...
Takže já bych určitě zkusila přemýšlet tímhle směrem. Zdravé dítko je bezpochyby dar a spousta radosti, ale bezesporu vás na nějakou dobu v některých věcech omezí. A rozhodující úplně nejvíc by byl postoj manžela. Mám za to, že na takové rozhodnutí je "chtíč" ženy prostě málo.

odula
19. kvě 2017

@zuzineckah to jo no. plány to kříži. Nemůžeš se jen tak sebrat a letět do Londýna třeba na tejden. Pešek. 😀 pardon, ale pobavilo mě to. Jo, jde fakt o "standardy", u někoho tedy spíš o "nadstandardy". 😀