Třetí dítě v dnešní době, dá se to zvládnout?

sklenicka24
28. čer 2012

V poslední době mi přijde, že se spousta maminek rozhodlo pro třetí dítko. Na dnešní poměry mi to přijde trochu jako bláznovství, co si o tom myslíte vy? Díky za vaše odpovědi. 🙂

ffiinnkkaa
19. říj 2014

@dezyre Přesně tak..jestli se rozhodnu pro jedno dítě nebo tři je jen moje a manželova věc. A na otázku položenou v názvu tematu si musí odpovědět hlavně každý sám...většinou to tady bude tak, že kdo má jedno dítě bude si obhajovat své důvody a kdo jich má více zase své.....Nikdo, ale dle mého nemá právo vyvracet někomu jeho rozhodnutí mít jedináčka nebo naopak mít dětí více 😉

lmat
19. říj 2014

@frapik já mám termín 5.března 🙂

barbarkaaa
11. lis 2014

@legifer nahodou na mě vyskočila tato diskuze a dočítám jen kousek, s tímto se scela ztotožňuju. taky to mám tak. Sice třetí bylo plánováno rychle a z praktických důvodů, vyžádaných životní situací a já jsem ráda. Tři byl můj sen , ač jsem ho před současným partnerem nikdy nevyslovila. Z důvodů finančních a toho jak zvládá své jedno. Mě se plní sen a stojí to za to. Já jako jedináček trpěla .

denousek
15. črc 2015

@terkajesterka čtu tvoji odpověď na první strance z 2 2012 a božííí máš třetí :D

terkajesterka
31. pro 2015

@denousek no jo 😀 my nejsme úplně vzor plánovaného rodičovství. Musím říct, že třetí dítě nám trochu převrátilo život vzhůru nohama, ale bez M. si to už nedokážu představit.
A pokud se vrátím k tématu, tak se to určitě dá zvládnout, není moc rozdíl živit 2 něbo 3 děti, oblečení nekupuju nové, na spoustě věcí se dá ušetřit. Spíš člověk naráží později na záležitosti např. auto, kam se vejdou 3 děti, v bytě je méně místa a každý potřebuje nějaký koutek a kousek soukromí, kroužky pro 3 děti se také trochu prodraží. Ale je to tak, jak to je, máme 3 děti, tak zaplatíme, co můžeme a zbytečné věci si prostě nekupujeme.

marketa11112
31. pro 2015

my zatím mame jednoho prcka. ja se po predcasnem porodu opravdu bojim, ale i presto další dite chci... a kdyby nam byla prinesena třeba dvojčátka ci 2 rarášci po sobe, nijak zvlast s e branit nebudu. 🙂). pokud jde o financni zajisteni, manzel ma prumerny plat, ja mateřskou, doděláváme domek, mame 7 pejsku, ptacka, zelvu, rybicky a uživit je není problém. občas si něco malo privydelam a stejne tak rychle utratim za latky na siti a pod. kravinky ...🙂)... na nove auto postupne našetříme, domek postupne doděláme... k zivotu nam nic moc nechybi........navíc to beru tak, ze jak deti povyrostou, budu chodit do práce opet i ja a nosit domu také vydelek......deti jsou dar.... po první zkusenosti a silenem strachu o syna, to uz vim......

hrozenka
4. črc 2016

Mám kamošku,co čeká 3 a prohlásila:nějak bylo,nějak bude🙂 Velká rodina je pro ní hodně.Má muj obdiv.A čekají opět holčičku.

luca16
3. lis 2016

Přemýšlím o třetím dítěti. Vždycky jsem chtěla mít velkou rodinu a stále mě to drží (teda zatím😀). Mám doma dvě dcery 1rok 9měsíců a 3 týdny. Je to docela náročné, ale věřím, že až bude ta mladší starší, že si vyhrají a to bude to větší pohoda. Potřebovala bych poradit od zkušenějších...třetí dítě po 2 nebo po 3 letech? Po dvou letech se vrátím tam, kde sem přibližně teď, neskutečná fuška, abych všechny tři zvládla (podotýkám, jsem bez funkčních babiček a manžel pořád pracuje - i když se snaží mi pomáhat, když to zrovna jde...) Po třech letech by už holky byly starší, soběstačnější, ale zase se bojím, že si to manžel nebo já rozmyslíme a do "plen" už se vracet chtít nebudem, že už budem mít takovou tu jistotu, že to nejhorší už máme za sebou. Prosím o jakýkoliv názor nebo zkušenost. Díky. 😉

pincola
2. led 2017

@luca16 ahoj, opožděně, ale přece napíšu. Já mám děti dvě,po 3 letech a super! Třetí je také můj sen a pokud by se miměl splnit, tak bych zas chtěla kolem těch třech let rozdíl. Vážně to je moc fajn. Pokud se bojíš, že si to rozmyslíte, co začít zvolna tak, aby měli něco přes dva roky? Dva. apůl? Ono to možná beztak nepůjde hned. Ale chtěl bych moc, ale já se u sebe bojím, ž eporodím po třetí. a budu chtít čtvrté😀

lamarika
2. led 2017

@luca16 mám 3 děti, manžel pořád v práci (někdo nás živit musí 😂) a vše stojí na mně. Teď už jsem v práci a máma naštěstí v důchodě, ale i tak mi hlídá max 1-2x týdně na 2 hod, víc to není možné.
Mezi prvním a druhým je 1,5 roku rozdíl a mezi druhým a třetím necelé 2 roky. Nejhůř se mi "zaběhával" systém s druhým dítětem. S tím třetím už to nebylo tak těžké. Přece jenom už víš co a jak a ty první dvě už se spolu zabaví a ty máš kupodivu i čas na to třetí.
Takže za mě odstup 2 roky 😉
Po třetím mě ještě napadla myšlenka na čtvrté, ale jak si sama psala. Člověk se zbaví plen a už se mu nechce k tomu vracet. Práce mě baví a ty tři bohatě stačí. Zvlášť teď kdy už řeším školu, školku, kroužky, práci a musím to nějak dát dohromady

odula
2. led 2017

@luca16 zdar,koukám taky pozdě ale přece. Máme tri děcka, 7, 6 a tři měsíce. Odstup me mrzí, ale co už. Mela jsem hrůzu z toho se zase vrátit "do plen" jak píšeš, přeci jen s takhle většími dětmi uz je relativně klídek. Ale nakonec je to úplně v pohodě a třetí dítě si nádherně užíváme. Mit tretatko bylo nejlepší rozhodnutí co jsme mohli udělat (podotýkám že jsme též bez "funkcnich" babiček a manžel ma hodně náročnou práci). Kdybych se rozhodovala znova, asi bych chtela decko tak o dva roky dřív (5,4 roky u starších - uz jsou samostatnejsi, ale mezera ještě není tak velká).

bonulinka
2. led 2017

@luca16 Uvažovala jsem stejně. Manžel ale třetí dítě nechtěl. Časem jsme si pořídili psa a já se těšila na období, kdy budou dcery samostatné a budu mít čas i pro sebe ( prarodiče nám nehlídali a manžel byl stále v práci ). Osud tomu chtěl a v mých 40. letech se nám narodilo třetí dítě. Když jsem nad tím nedávno přemýšlela, tak to je takto u nás ideální. Nemám takovou honičku, jako kdybych musela ještě vozit starší děti do a ze školy, na kroužky..., zvládají to bez mé pomoci. Mám čas si malého užít.

pincola
3. led 2017

@lamarika
@odula
@bonulinka ty jo holky, zatím všechny píšete, jak to bylo super rozhodnutí. Já si taky myslím, že to musí jít. Já mám dvě, třetí bych moc ráda, ale později. pro mne byl největší nápor to první! Sice jsem na nějměla čas, to všechno, ale ten šok z té bezdětnosti byl velký ale i tak sjem byla moc šťastná, druhé zvládám nějak lépe. Mám je oba doma, ale žádné drama. A taky bez babiček. Jen mi prosím řekněte, jestli u toho třetího fakt přijde takový stav že už jste kompletní, že už další mít nemusíte a nebudete truchlit po těhotenském bříšku a miminkách. Všichnumi říkali, že to přijde po druhém dítěti a u mne to nepřišlo, já bych ještě těhotenství a další dítě chtěla.

lenka3p
3. led 2017

@pincola U me to po tretim prislo. Do te doby jsem si to porad tajne prala a po tretim uz mam pocit "naplnenosti" 🙂 Ale verim, ze u nekoho ani treti neni konecna 🙂
@luca16 Ja mam rozestupy 26 a 20 mesicu a je to sice mazec, ale vic by mi prislo presne to "uz se nechci vracet k plinam a prorvanym nocim", takhle to na sebe navazovalo a ja si nestihla zvyknout na pohodu, zato si deti ted spolu hodne hraji (nejmladsi 10 mesicu, s tim se tu holky honi po kolenou). Urcite je uleva odvelet starsi do skolky a mit cas jen na mimino, ale stejne to chce organizaci a odvadeni a privadeni, takze ono moct byt se dvema doma, kdyz treti vezme do skolky tatinek, je vlastne bozi 😀

pincola
3. led 2017

fakt už si to tajně nepřeješ? nejdou ti v hlavě jména? Nekoukáš po těhotných? Já furt koukám, přitom mám doma mimi a skoro čtyřleté. Doufám, že mě to taky přejde, protže tři to je u nás strop. I tak budu muset chlapa hodně ukecávat.

lenka3p
3. led 2017

@pincola Kdyby byly vhodne podminky, byla bych za c. 4 rada. Jenomze nejsou, jak financne, vekove, silami 🙂 Ale neni to potlacovana touha, jen ze by to sice bylo hezky, mit jeste partaka ke klukovi, ale uz bych to zvladala obtizne ze vsech hledisek a vim to, takze vlastne jsem spokojena 🙂

bonulinka
4. led 2017

@pincola Po 2 dětech jsem měla pocit nenaplnění, ale možná i proto, že mi chyběl do plného počtu kluk. Místo dítěte jsme si tedy pořídili toho psa, ale stejně, když se někomu narodil kluk, tak mi bylo líto, že už u nás nebude. Nakonec tedy je 🙂. Ještě, když byl malinký, tak jsem si říkala, že by bylo fajn, aby měl k sobě věkově parťáka. Ale teď, jak ho je už plný byt a večer jsem ráda, že si konečně za celý den sednu, si to neříkám a biologické hodiny u mne už skutečně dotikaly 😀. 3 děti jsou u nás konečný počet i z důvodu finančního zabezpečení.

odula
4. led 2017

@pincola
Vnímám to podobně jako @lenka3p . Ja teda nemela pocit nenaplnění ani po prvním 😀, jen mi přišlo divný ze uz bych se mela cíleně rozhodnout nemít děti. A to mi přijde divný, nebo resp. mi to přijde líto i teď. Ale pocit nenaplneni? To fakt ne 😉 kdyby byl věk a síly a finance, tak do 4. ještě určitě cíleně jdem. Ale nejsou (hlavně me štve ten vek) , takze si jen necháváme prostor na "selhání lidského faktoru" 😉 a když se naaahodou ctvrtatko povede, tak budem rádi 🙂

veruska007
4. led 2017

Já mám 3 děti po 2 letech a neměnila bych. První rok byl vždycky záhul (kromě dětí jsem měla brigády, babičky nehlídaly, tak to bylo občas náročné sesynchronizovat), ale potom už super. Děti mají podobný režim, podobné hračky, podobné zájmy, oblečení dědí po sobě a jen ho přehazuju ze skříně do skříně.
Po druhém dítěti jsem cítila, že ještě jedno dítě chci. Po třetím přišel "stop stav."

odula
4. led 2017

@lenka3p ty jo, to je super takový rozestupy. Říkám si jak jsem byla mladá a blbá když jsem furt tak dlouho chtěla čekat 😀 takhke mohly bejt malej uz čtyři a mohly bejt parťáci všichni tři... No co už... Možná ještě přece jen budem muset vyskrabat síly a finance na parťáka pro malou Muštelku... 😀

pincola
4. led 2017

@lenka3p

@bonulinka
@odula
@veruska007 holky a kdy myslíte, že je věk snažit se o poslední, aby ještě byla reálná šance, že to vyjde?Vím, že někdo může po 40roce, ale už mi to přijde riskantní, říkám si že v 37 začít se snažím a kolem 38 porodit. Záviděli jste někdy matkám, c mají méně dětí jejich klid? Já teda se dvěma nezáviděla nikdy té, která má jedno. Jen nechci přecenit své síly. když jsem byla na gyndě na kontrole po šestinedělí bylo mi uplně hrozně. najednou sjem tam byla bez bříška, jen čistě na kontrole. A završení bylo, když mi Dr.udělal UTZ a já viděla tu prázdnou dělohu. Doktor to na mě viděl a hned začal o tom, že není všem dnům konec.
Já se nějak neumím smířit s tím, že už mě to prostě nikdy nečeká. A zívidím těm, které to právě ještě čeká🙂 Po prvním jsem si říkala, že uvidím, jak po druhém a o druhém vidím, že as ano🙂

odula
4. led 2017

@pincola 37 je podle mě v pohodě. Ale samozřejmě, je to hodně individuální. Kolik ti je, jestli se můžu zeptat?? Ja jsem někdy zavidela jeptiškam jejich klid, ale to asi nesouvisí jenom s děckama 😀 matkám co maj míň děti jsem nezavidela nihdá, mít vic dětí je podle me jednodušší v tom, ze maj děcka parťáka, je to i větší sranda. A moc pěkný pozorovat ty jejich vztahy. Když se tedy zrovna nerubů, že...
S tou prázdnou delohou ti úplně rozumim, mam vždycky děsnej splin. A uz druhej den po porodu plánuju další decko 😀

veruska007
4. led 2017

@pincola Osobně si myslím (ať mě tu starší matky neukamenují), že je dobré mít dítě do 35 let. Manžel i pár kamarádů má starší rodiče a dle mého není oč stát. Sestra studovala biologii a říkala, že součet věku rodičů má být max. 70, pak prudce roste genetická zátěž.
Já závidím tak nárazově... když jedeme tramvají a děti tam tropí povyk, odcházíme z koncertu nebo ze zámku, protože děti se najednou začaly kopat... 🙂
Jinak za mne jsou tři děti lepší než dvě, lépe se zabaví, jsou taková smečka, jsou méně závislí na rodičích, když se zadaří, jsem jen poskytovatel servisu 🙂.
Podle toho jak to popisuješ, tak po dalším dítěti ještě toužíš. Já to taky tak měla po druhém dítěti. Pak přišlo třetí a fakt mám pocit "stop stav".

odula
4. led 2017

@veruska007 by me zajimalo kdy ten stop stav budu mít já 😀 a teda letos naposledy splnujem "min nez 70" 😉

veruska007
4. led 2017

@odula No, já jsem za ten pocit fakt ráda, jinak teda nevím. Hrozně mě to zklidnilo. Sice se pořád ráda poňuchám s miminkem, ale s radostí vracím 🙂

pincola
4. led 2017

@veruska007 TZak mě kamarádky slibovaly, že tohle budu mít po druhém dítěti a já žádný stop stav nemám. Mám to jako @odula , druhý den po porodu plánuj druhé.
Je mi 35 tak bych tak za dva roky chtěla ještě zkusit🙂 A po třetím chci cítit stop stav😀 Ještě je třeba překecat manžela, takhle mu to stačí, ale když mě ne no...

odula
4. led 2017

@pincola ale tři jsou furt v poho.vem si takový auto. Pořád se vlezte do kombika. Ale čtyři... Uz musíte mit mikrobus 😀 i kdyz sedmimistny Volvo by asi stačilo 😎

odula
4. led 2017

@veruska007 čoveče .... Třetí a stop stav furt nikde... Asi Radši skoncit u třetího páč jinak bude čtvrtý a stop stav nikde... A pak... https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Klapzubova_jede...)
😲😨

lamarika
4. led 2017

@pincola po 3. dítěti už nepociťuji touhu mít další. Ani mě miminka nelákají. Těhu břicho mi vadilo už při třetím těhotenství, takže ani po tom se mi nestýská.
Jinak pro mě byl limit pro další těhotenství 30 let. Teď jsem si ho posunula, kdyby náhodou mi přece jenom ještě hráblo a chtěla bych 4. dítě, na 35 let. Ale jinak si myslím, že každá žena podle toho jak to cítí. Jestli v 30 nebo ve 40, to je jedno

jelena56
18. kvě 2017

Ahoj ženy, vracím se k původnímu dotazu - máme dvě děti a já poslední dobou dost přemýšlím o dalším prckovi. Je mi 33 let a vždycky jsem si říkala, že do 35ti let bych ještě dítko brala.
Mladší dceři je teď necelých 1,5 roku, takže pro mě i pro děti by to byl asi ideální věkový rozdíl.
Jenže bojuju trochu s tím, že manžel nechce...Resp. úplně se nebrání, ale není o tom přesvědčený.
Je připravený, že pokud by se stalo omylem, tak se bude na mimčo těšit, jak se patří. Ale nechce se mu do "cíleného oplodňování" 😀
Samozřejmě hází své argumenty, které mě taky trápí.
- s našimi dětmi už se dá ledaccos podniknout. Starší už lyžuje, a těšíme se, že mladší se to bude už také učit a pojedeme na hory
- celkově můžeme už v pohodě na více výletů a dovolených, na kolo...bojím se, že tím děti strašně omezím
- chodím nyní na částečný úvazek do práce a už se mnou počítají, že za rok nastoupím na HPP....takže z toho mám samozřejmě teď také výčitky - krom toho se těším i do práce. A peníze by byli také fajn
- Máme v našem malém domečku k dispozici 3+1 - tzn., že děti mají nyní společný pokojík. Kdyby byly v pokojíku už 3 děti...no nevím nevím...ještě možná, pokud by to byly 3 holky, ale pokud se nám narodí chlapeček, tak asi nebude chtít sdílet se sestrami jeden pokoj.
- máme sice možnost opravit podkroví a tam by mohli být ještě asi dva pokojíky, ale to nám nyní nedovoluje čas a ani peníze a já se vlastně obávám, jestli se tam někdy stane, protože manžel kdykoliv při mé zmínce o obytném podkroví obrací oči v sloup...
- rodina se děsí našeho třetího dítěte. Obzvášť pro tchýni je nesmysl přivést na tenhle svět i dvě děti, natož pak tři...já vím, že to mi sice může být jedno. Na druhou stranu je to věc, která bolí a zamrzí - že by babička byla takhle skeptická...
- samozřejmě máme obavy, jak to zvládneme 🙂 I když vím, že všechno se dá 🙂

A v podstatě obrovský a jeden jediný důvod PRO je to, že to JÁ moc chci a fakt cítím, jak mi tikají biologické hodiny 🙂