Třetí dítě v dnešní době, dá se to zvládnout?

sklenicka24
28. čer 2012

V poslední době mi přijde, že se spousta maminek rozhodlo pro třetí dítko. Na dnešní poměry mi to přijde trochu jako bláznovství, co si o tom myslíte vy? Díky za vaše odpovědi. 🙂

rozarka65
29. čer 2012

@sklenicka24 no jo, práce...na to jsem taky zvědavá...už bych měla začít hledat,taky v okolí toho moc není...a když nic nenajdu,tak se budu muset vrátit do práce,kde jsem zaměstnaná...

lu777
29. čer 2012

@rozarka65 no my jsme mezi lidmi denně, bydlíme v Praze a pořád jsme na hřišti, na návštěvě,mimoto má bráchu, chodíme pro něj do školky a tam taky vždycky zkejsneme na zahrádce s dětma 😉
ale prostě ona už potřebuje ten kolektiv, to je evidentní....

jé nevíte jaká to byla paráda, minulý týden jsem se osprchovala snad poprvé od B. narození a ona byla v klidu vedle s tátou a hráli si.... žádná hysterie 😵 😵
teď když jdu na záchod tak už mi jen vypíná světlo nebo trochu bouchá do dveří a ptá se kdy už přijdu... takže pohoda 😎 😀
jako ji mít 3x tak to by opravdu bylo bláznovství 😅 opravdu záleží jaké je to dítě, je obrovský rozdíl mít dítě klidné které si sedne a prohlíží třeba v roce, je samostatné v herničce, na hřišti apod. a baví ho koukat jak mamka vaří chvilku a nebo mít dítě které od roka leze po okně (to ještě ani nechodila), utíká rychleji než 4.5 letý bratr a samozřejmě vyleze výš než on 😝 😀 jako do života to bude mít super, ale pro matku je to záhul...

moje mamka měla 4 děti... a poslední brácha byl hodně akční a vůbec neposlouchal.... ona děti miluje ale říkala že kdyby se narodil jako první tak je dost možný, že by měla jen jeho 😉
fakt to není jen o tom POČTU dětí ....

rozarka65
29. čer 2012

@sklenicka24 chápu,že to nechceš nechat na manželovi...pořád lituji,že jsme se přestěhovali na vesnici...chtěla jsem bydlet,tak bydlím...nebo kdybychom třeba rok,dva ještě vydrželi v podnájmu,ceny šly dolů...no co už..

rozarka65
29. čer 2012

@lu777 😀 To máš pravdu...každé dítko je jiné...😀
No Aninka si rychle zvykla v MC,kde jsem vedla kroužek...chodily jsme tam už ráno,abych si mohla připravit věci a celé dopoledne jsem o ní nevěděla... 😀 🙂

lu777
29. čer 2012

@rozarka65 do toho člověk nevleze... mě zas mrzí že jsme si nekoupili něco v horším stavu ale s pidi zahrádkou třeba... ale kdoví kdybysme koupili tak možná bych brečela že chci zpátky do centra města 😀
ono všecko má dvě stránky, my třeba nemáme žádné hlídání, takže pokud někam chceme jít tak si to taky musíme zaplatit (což když není příjem je teď skoro vyloučené) ale zase máme klid a nikdo nám do ničeho nemluví....

lu777
29. čer 2012

@rozarka65 no já právě zvažovala práci z domu, ale s Belluškou se nedá nic udělat... teď jí bude 2 a 1/4 a pořád by to bylo tak max. 1 hodinu denně... jako že bych ji někam vzala a tam mohla něco dělat, to je u nás sci-fi....
ona pořád něco vyžaduje.... a není lehké ji rozptýlit... že by šla s někým cizím, tak to nehrozí....
očekávám že tu předškolku obrečí ale u staršího vidím jak velké zlepšení na všech frontách to přineslo, takže jdeme do toho 😎

rozarka65
29. čer 2012

@lu777 😀 No já bych i vydržela,kdybychom neměli dva pejsky...bydleli jsme v garsonce,což bylo nemyslitelné... 😒 Zahrádka by se mi taky líbila...teď zrovna zjišťujeme,jestli si nemůžeme pronajmou za symbolickou cenu malý oplocený pozemek....
Lituji toho protože tu není ta práce,takže chybí ta jistota...navíc taťka říkal,že kdybychom se neodstěhovali,tak by nebyl problém občasné hlídání apod.

rozarka65
29. čer 2012

@lu777 Myslím,že ji to určitě prospěje, uvidíš... 😉 🙂
Já zrovna nedávno přemýšlela,že je škoda,že jsem se ve škole víc neučila...účto nebo daně se dají dělat z domova,což by bylo ideální,když jsou malé děti a je to za dobrý peníz....

veselatka
29. čer 2012

@weri1 veru já to mám nastavený taky tak, chci,aby moje děti studovali -mám teda ty tři, manžel průměrný plat,máme hypotéku, žádné finanční injekce od prarodičů, ale holt musím pracovat i já , od 6.měsíců syna pracuju na dva dny, dobře vím co obnáší kroužky, školy, atd, ono je to hodně i na načasování -po prvním dítěti jsem šla do práce, takže jiný myšlenky, finance samozřejmě lepší, pak druhá mateřská, po ní zase práce,delší odstup a teď máme třetí, takže já to nevidím tak, že kde na to ty matky berou nervy, všechno to u nás bylo a je plynulý a pohodový, tím, že máme mezi dětmi rozestupy mám fakt i povědomí o částkách,které se platí, starší už půjde za rok na vejšku a doteď je na internátu, holky mají samozřejmě kroužky,obě sportují,nemají předražené mobily a věci, ale tak průměr,rozhodně tričko za 1000,- teda nevlastní ani jedna ,
pokud chceš zůstat u jednoho, tak je to jen a jen tvoje věc, ale máš ještě prcka, nemusíš mít nutně dvě děti za sebou,za pár let to můžeš vidět stejně anebo úplně jinak 😕

pepibubu
29. čer 2012

@sklenicka24 Nutí tě někdo mít třetí? Každý ať má tolik dětí, kolik zvládne zaopatřit a vychovat, a jestli to bude jedno nebo deset, je jen na té rodině.....

My třetí ještě chceme, rozhodně ne kvůli módní vlně, jestli to tak je tak je to pěkně přiblblá móda.... Chápu módu puntíkatejch triček, ale když z módy vyjde, tak ho s klidem vyhodím, ale co s dítětem? To když začnou být v módě zase jen dvě, tak hodím jedno lvům?

Peace for everyone 🙂

saminomimino
29. čer 2012

Tak myslím že snad každý jedná dle svých možností a 3 my dnes nepříjdou až tak hrozné,stále lepší jak jedináček.
My o třetím dítku uvažovali za pár let,kdyby nebylo asi by nešlo o finance,bydlení máme zajištěné a příjem solidní,tak aby jsme dítka zaopatřili,osud nás trošku zaskočil a nadělil nám třetí dítko trochu dřív,já vše beru tak že se to neděje náhodou,že to tak má být a přijali jsme ho s otevřenou náručí,určitě bychom zvažovali jinak nebýt tak zajištění,ale i tak by rozhodnutí dát ho pryč asi nepadlo v úvahu,vždy to nějak jde,kolem sebe vídám rodinky s párečkem nebo dvěma dětmi,5 členných rodin neznám mnoho ,vlastně jen dvě,ať si každý jedná po svém,nicméně mi ale příjde sobecké mít dětí 5 a více a jedno na úkor druhého,starší vychovávají mladší a rodiče dřou aby je uživili,jistě jsou i finančně dobře zajištěné vícečlené rodiny ale takové neznám,takže za mně ano proč ne 3 5 10 dětí když vím že na to mám,že budou mít slušný život a jen chtít nestačíí.

saminomimino
29. čer 2012

a je fakt že tazatelka svoji otázku položila tak že by se ladaskoho mohlo dotknout,pokud mají finanční strop na dvě dítka tak ano asi by bylo bláznovstí dělat si další,ale jinak,každý snad ví co si může dovolit ,co chce a za čím jde,ale tazatelčin dotaz na mně působí tak že by třetí dítě hrozně chtěla,ale nemá pocit že je to správné,a chce v tom názoru podpořit,sčímž nemůžu sloužit,protože představa 3 dítek je pro mně úžasná 😀

leiladelly
29. čer 2012

Je to každého individuální rozhodnutí , záleží na postojích rodičů, partnerů a také finančním zajištění. Pokud někdo má rodinu a děti na prvním místě, nebere péči o ně jako omezení ve svém osobním životě, ale jako radost a životní náplň, a pokud to finance dovolí tak, aby člověk mohl celé rodině dopřát normální život, ne rozmařilý, ale normální, myslím, že větší rodina je velká radost. Také starost, ale to jde ruku v ruce a starost je tisíckrát vykompenzovaná tou radostí, kterou děti přinášejí.
Otázka byla podána trošku kontroverzně, bláznovství to není, na druhé straně ne každý se na tři děti cítí a to je také v pořádku. Každý máme svou volbu, na kterou máme právo.
Jinak , jako velké omezení to nevnímám, celou dobu při dětech částečně pracuji, babičky na hlídání nemáme, střídali jsme se s mužem. Cestujeme, podnikáme leccos, adekvátně tomu, co věk dětí dovolí.
Jestli to je náročné, to tedy ano, jediné štěstí, že naše děti spí, už nejsem tak mladá, aby mě nespaní nevyčerpávalo. Ale i tak bych neměnila ani za nic......Ty naše poklady.

gilotek
29. čer 2012

@leiladelly

.......Pokud někdo má rodinu a děti na prvním místě, nebere péči o ně jako omezení ve svém osobním životě, ale jako radost a životní náplň, a pokud to finance dovolí tak, aby člověk mohl celé rodině dopřát normální život, ne rozmařilý, ale normální, myslím, že větší rodina je velká radost. Také starost, ale to jde ruku v ruce a starost je tisíckrát vykompenzovaná tou radostí, kterou děti přinášejí. .......

Krásně napsáno, a já to takto i cítím........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

leiladelly
29. čer 2012

@gilotek Děkuji Ti 🙂 Já to tak vnímám, ušla jsem dlouhou a dost složitou cestu, než jsem rodinu měla a je to pro mne to nejdůležitější. Na druhé straně si potřebuji udržet i profesi, být i sama za sebe, abych byla spokojená maminka, musím být spokojená sama se sebou. Vše je provázané a je dobré, když jsou jednotlivé složky aspoň trošku v rovnováze 🙂
Na druhé straně ale také vidím, že jsou lidé, pro které děti nejsou na prvním místě, chtějí se věnovat práci, sobě, prostě něčemu jinému. A je to také v pořádku třeba děti nemít v tom ohledu, že každý máme svobodu volby konat tak, jak cítíme. Byť společnost a okolí očekává něco jiného.
Jako problematické vidím pouze to, když někdo jde v něčem proti svému vnitřnímu přesvědčení. Pak zadělá na trauma jak sobě, tak třeba dítěti, které měl jen z toho důvodu, že to je obvyklé, že se to čeká, že to tak má být.

weri1
29. čer 2012

@veselatka víš co se mi nelíbí....lepší víc dětí než jedináček....a kolik rodin může mít jen jedno třeba ze zdravotních důvodů a proto je pak jedináček na tom hůř ???

weri1
29. čer 2012

jinak já chtěla vždy děti dvě, ale.....

weri1
29. čer 2012

@katka37 jéžiš to nééééé, já jsem šťastná za syna a je středobodem mého života.....špatně si to pochopila a nechce se mi to vysvětlovat....

caverina
29. čer 2012

ahoj,já jsem to pochopila tak že je to bláznovství spíš z finančního hlediska 😉 já jsem o druhém neuvažovala ani když jsem byla těhotná s prvním.Myslím si že když někdo nemá doopravdu dobré příjmy tak mít dvě a více dětí je doopravdy velká starost.Byla jsem svědkem toho jak maminka odmítla svým dětem koupit každému balíček bonbonů,ale ne proto aby nejedli sladké ale proto že by jim nemohla koupit na snídani koblihy,bylo mi s toho fakt smutno ☹ své dítě nerozmazluju a rozhodně nemá všechno na co si ukáže,ale chci aby vedlo normální život.dnešní doba je fakt zlá.nikdy nevíš kdy přijdeš o práci...ale pak nechápu proč si spoustu rodin s dětmi stěžuje že je všechno drahé a podobně.věděli přece do čeho jdou a přesto do toho šli...a proto já do toho nepůjdu a radši budu mít jedináčka 😉

zana0077
29. čer 2012

neviem, ci sa mozem pridat, ale my sme sa o tretie babatenko snazili dost dlho. az ked sme to vzdali, predsa aj dva su dobre, prisla tretia, bambulka, a po nej stvrta bambulka a tak sme velka rodinka, stastna som, ze to mam kraaaasne podelene. dvaja velki chalani, dve malinke babenky. az sa mi tu rovnovahu ziada narusit.....:o)
ale ak by som mala kazdy den riesit, co do ust, asi by som takto nerozmyslala, dufam, ze ani nebudem.
Z deturiek sa neskutocne tesim, hlavne z babeniek, a akosi som aj omladla, nehovorim o kondicke....:oD
A to som zabudla .....manzel zacal v nemecku podnikat, domov sa dostane raz za 4 tyzdne max. tak na tyzden. A maminu v dome taktiez nemam....:o) Tiez mi nie je vzdy vsetko jedno, ale treba sa pozitivne nakopnut a ide to...:oD

timbouctou
29. čer 2012

Lassie se vrací... Já jsem ze 4 dětí a rodiny, kde teda děti na prvním místě rozhodně nebyly a můj chlap to měl podobně. Původně jsme dokonce chtěli dítě jen jedno, ale tak nějak se mi pak začalo stýskat po tom miminku, první klučík byl takové hodné, klidné a mazlivé díťátko... Tak jsem si vydupala mladšího a to jsem do něčeho šlápla. Je to čert zlobivý a svéhlavý, vzteklý, kolikrát si s ním nevím rady. Můžu říct, že kdyby se on narodil jako první tak je jedináček určitě. Kdybysme na tom finančně byli líp, tak bych snad, po takových 5 letech, mohla uvažovat o dalším mimču. Ale je to fakt špatné a čím dál horší. Když jsme pořizovali toho malýho, měli jsme strop nastavený na dvě děti, ale tď zjišťuju, že po všem tom zdražení máme finanční strop tak na jedno a druhé je luxus. Ale milujem je oba stejně, jen jsme letos bez dovolené a nejspíš i další roky, protože to lepší nebude. Chtěla jsem si najít nějakou brigádu o víkendech, ale bohužel, vzala jsem si kdysi špatného chlapa a díky jeho dluhům si nemůžu dovolit práci na smlouvu, páč bych vydělávala na exekutora a na to se můžu víteco.

timbouctou
29. čer 2012

@gilotek víš, kolik dnes stojí studium na vysoké škole? A navíc bydlení pro studenta, protože málokdo se dostane na školu ve městě, kde bydlí. Moje sestra studuje v Brně, jídlo je tam dvakrát dražší než v Praze, vydělává si ne zrovna málo, protože překládá z japonštiny, a přesto má docela honičky. Ale co lidi, kteří neumí žádný exotický jazyk? Těžko si vydělají z brigády v tescu tolik, aby si zaplatili školu.

hehena
29. čer 2012

@ludva já jsem to triko Nike za litr opravdu zmínila jen proto, že to většina dnešních děti tak bere. je to pro ně, nevím proč důležitý! co vidím tady kolem sebe mě nějak netěší. ale neříkám, že kvůli tomu bych se vzdala třetího dítěte, pokud bych ho chtěla, to teda určitě ne.

ono totiž, do finančních potíží se může dostat kde kdo, v jakýkoliv životní fázi, ať je bezdětnej, nebo dvoudětnej, nebo desetidětnej 🙂) je pak opravdu jen na rodičích, jak vysvětlí to, že na něco, co děsně chtějí, prostě ty prostředky nejsou. já v tom tragédii nevidím, jen jsem chtěla napsat, že kdekterej puboš mi to může velmi často připomínat, ale to jsem odbočila, bo to už je fakt pak problém toho puboše, že jo.

pro mě je důležitý, aby dítě, pokud by chtělo, mohlo jít studovat, to co ho zajímá. dnešní systém to myslím docela dost dobře umožňuje, snad to tak bude i dál, neb platit třeba školný 3 a více dětem, by bylo asi pro většinu z nás neúnosný. ovšem opět říkám - pokud bychom tři děti chtěli, tak bysme je měli (i když zas se zdravým rozumem - jak třeba psala @pulsatilka s jedním minimálním platem a druhým invalidním důchodem, bych do toho nešla. samozřejmě když se stane, když už děti jsou, tak je neutopíme, ale holt se s tím poperem, že jo). 😉

timbouctou
29. čer 2012

@hehena no jasně, kdyby mi řekli, že čekám trojčata, tak si nenechám dělat selekci ani kvůli tomu neskočím z okna. Ale pokud do toho můžu zasáhnout včas a porodní řadu přerušit, tak to udělám. Podle mě, když bychom si v téhle situaci pořídili další dítě, tak potom at uděláme cokoli, bity na tom budou ty děti. nesnáším větu : No jo, co se dá dělat, je vás moc. To jsem jako malá fakt nenáviděla.

gilotek
29. čer 2012

@timbouctou vím 🙂
No tak nebudou mít VŠ. To umřou? 😀
Kdybych přemýšlela, jestli si můžu dítě pořídit kvůli penězům, jestli za tolik a tolik let budu pro ně mít peníze na studium, tak mi uteče plodný věk a děti nemám.
Člověk taky musí trochu žít přítomností.

timbouctou
29. čer 2012

@gilotek no, asi neseženou slušnou práci, budoiu se potloukat po podřadných zaměstnáních a budou nadávat na rodiče, že jim podělali život. Tohle bych já teda nechtěla. Vím jaké to je, když matka si radši koupila cigára a kamarády pozvala na večírek a tím utratila prníze na půlrok mého tenisu. Nenáviděla jsem ji za to, mohlo ze mě třeba něco být, byla jsem v tom fakt dobrá a milovala jsem to. Pokud to bude v mých silách, tak nedopustím, aby mé děti prožívaly podobné věci.

gilotek
29. čer 2012

@timbouctou pokud moje děti budou nadávat na to, jak jsem jim podělala život, že jim nezaplatím vysokou školu, tak jsem je špatně vychovala.

rozarka65
29. čer 2012

@gilotek taky jsem chtěla jít po prvním do práce a druhé až na tom budeme lépe...ale pak jsem si řekla,jestli na tom někdy budeme lépe...tak máme dítka dvě a jsem ráda, že je mám...🙂 Je pravda,že je to kolikrát živoření....ale třeba taťka najde lepší práci a já snad taky....
@timbouctou já studovala při práci a titul nezaručuje dobré zaměstnání....

timbouctou
29. čer 2012

@gilotek vůbec nic jsi nepochopila. Přála bych ti bydlet nějaký čas v naší rodině.

gilotek
29. čer 2012

@timbouctou co jsem nepochopila?