V těhotenství jsem protivná na druhé dítko

simbro
17. říj 2008

ahoj maminky, nevím jak začít, ale jsem na začátku těhu, posl,mens. 3/9 na usg jdu až 21.10. takže se vše dozvím, od začátku je mi tak nějak blbě od žaludku, musím být přejedená aby mi nebylo zle, jsem děsně unavená a sama sobě protivná, do toho všeho mám doma 3.5 letého kloučka, který nechodí do školky a neumím to nějak skloubit, po obědě ho odbydu televizí a natahnu se na gauč a jsem na něj protivná, když mu třeba něco dýl trvá nebo tak, pak mě to samozřejmě mrzí. máte to taky některá takhle, nebo jsem nemožná matka jen já?????

snezenka123
17. črc 2009

Kristi moc děkuji že nám drříš palečky,malá stále bojuje s teplotama,je mi jí ta moc líto,jak jen leží,kníká,pláče,tulí se...no kdyby to byla ta 6 nemoc,aspoň by se zbavila tech horeček,skoro nechce jíst,pije taky docela málo,ta jsem zase rozjela kojení(kojila jsme už jen 2x denně-ráno a večer+občas v noci)a ted jí dám přes den tak 2x-3x,aby měla co nejvíce tekutin,navíc má průjem,či co to je,ale asi je to reakce na ty ATB.

Jinak naše druhé dítko zdědí po Stázince taky hluboký kočárek,máme červenočerný,kupovali jsme ho stím,že je to barva i pro kluka(kdyby druhé bylo kluk)

Holky a můžu se vás zeptat,přáli jste si jaké pohlaví u druhého miminka? Vím,že nejdůležitější aby bylo mimi zdravé,ale i tak 😉 No ty Kristi budeš mít páreček,viď?
My co jsme tak o tom přemýšleli by jsme zase chtěli asi holčičku,nejen kvůli věcičkám,které by podědila po ségřě,ale i tak,že už holčičku mám a vím jak o ní pečovat,ale zase na druhou stranu by mě zajímalo jak by vypadal kluk,jakou by měl povahu apod. Manžel by taky radši holku,ale za kluka by byla šťastný,páč by měl pokračovatele rodu 😀
Když jsem byla těhu s malou,tak mi podle všech tabulek a různých výpočtů všude vycházela holka,a vyšlo to. ´
Teď když si zkouším ty testy tak mi taky vychází holka,ale podle stáří krve mi vychází kluk,tak se necháme do 20tt překvapit 😉
Holky dobrou noc. 🙂

krista
18. črc 2009

Garfield jak mluvíš o té paní co s tebou byla na pokoji a chlapeček měl taky žloutenku, tak jsem nedávno potkala pani co se mnou ležela na pokoji (tu první - tu dobrou 😀, tu druhou potkávám často protože bydlí kousek ode mně... je to zvláštní protože jsme obě rodily tedy v jiném městě 🙂). No a viděla jsem toho jejího kloučka co je jen o pár hodin starší než naše Kristý, to bylo tak zvláštní!!!! 🙂 Taky měl žloutenku a pani taky slunila, ale jim to nepomohlo 😒 jemu to naopak ještě vystoupalo, ale on mě fakt takovou silnější, ale pani ukecala primáře (byl to její soused 😝) že ho doma vystaví za okno každý den, že jim to tam svítí, no tak ji nakonec pustili 🙂

Snezenko a do kdy máš v plánu kojit vlastně? Já chtěla malou pořád odstavovat jak jsem se dozvěděla o těhu, ale ona nechtěla nikdy flašku ani UM, byla jsem z toho nešťastná, nakonec jsem si řekla, že na to kašlu i kdybych měla obě děti kojit tandemově, malýho samozřejmě přednostně 😉 no a pak se mi ve 12tt (v roce) odstavila sama když si vzala tu lahvičku a chutí vypila svou první UM, my jsme s manželem měli radost jako malý děti... u ní se člověk fakt raduje z každý "stupidity" pro jiný taková běžná věc - pro nás zázrak!!

U nás to bylo z pohlavím takhle: Když jsem byla prvně těhotná strašně jsme chtěli holčičku, všichni říkali že vypadám na kluka, ale my jsme prostě tvrdili že to bude holka, že ji oba chceme a že jsme tomu věřili vždycky 😀 no holčičku máme, ta byla fakt vysněná! 🙂 U druhýho jsem já chtěla kluka a manžel holku, tvrdí že holčičky jsou roztomilejší a věcičky jsou taky velká výhoda, ale já jsem si chtěla zkusit ten páreček, prostě brášku! 🙂 Ale nebylo to tak, že bychom to pohlaví chtěli strašně moc, vesměs nám to bylo jedno, obojí má svý výhody i nevýhody, ono je to opravdu jedno, po těch problémech co jsme měli (já neštovice a zakázaná injekce na začátku těhu...) takže pořád doufám, že i po porodu mě utvrdí v tom že malej je zcela v pořádku, řeknu vám na rovinu že na postižený dítě bych neměla, když by se narodilo tak samozřejmě ano... ale kdyby nám řekli v tom 20tt že malej bude vinou neštovic postižený, tak jsme byli rozhodnutí to těhotenství ukončit.

garfieldmail1
18. črc 2009

krista : tak nad tím kolikrát taky přemýšlím, jak bych se zachovala, kdyby z testů vyšlo a potom tedy i z plodové vody, že mimi má vážné postižení, jak bych se zachovala. Ale taky se na to teda necítím, bylo by to na úkor všech, hlavně i Lukáška. Doufám, že to nebudu muset řešit! 🤐

Jinak my jsme oba trošku víc chtěli u prvního těhu holku, ale já jsem zase cítila, že to "nevyjde", že to bude kluk a taky jo 😅 Když mi to dr. řekla v tom 12tt, nebyla jsem ale vůbec zklamaná, naopak, začla jsem se v tu chvíli prostě těšit na chlapečka a když se narodil, tak prostě byl můj a absolutně mi bylo fuk, že jsem původně chtěla holčičku. 😉

Teď bych zase chtěla více holčičku, trošku si myslím, že by to teď mohlo vyjít, ale zase s nějakou velkou jistotou na své pocity nedávám. Když bude kluk, tak to bude kluk a vím, že z něj až se narodí budu stejně nadšená jako z Lukáška. Stejně bude povahově úplně jiný 🙂 Holčičku bych si přála hlavně z toho důvodu, že bych s ní ráda jednou, až bude dospívat, probírala takové ty dívčí věci a tak 🙂 Určitě ale nebudu asi z těch, kdo by ji oblékal do samých růžových věcí, to mne třeba nebere 😝 , ale asi bych si užívala třeba výběr panenek, tak jako si užívá tatínek Lukáškova autíčka 😀 Jo a holčička bude mít kočárek modrý 🙂 , tenkrát ho vybíral tatínek 🙂

Snezenka : tak to je super, že teď můžeš ještě kojit. Já jsem kojila jen do 11.měsíce, ale někdy v 9.měsíci byl Luky asi týden nemocný, nic nejedl, tak jsem ho po tu dobu normálně kojila plně a aspoň nebyl tak slabý a neubýval na váze. Jak se uzdravil, tak zase jedl jako předtím a kojení jsem zase výrazně ubrala 😉 I psychicky to Stázince jistě hodně pomůže. Už je na tom trochu lépe?

krista
18. črc 2009

Garfield nech bejt 😀 Já jsem vždycky říkala, že ty růžový věci mě vůbec neberou, že to teda ne 😅 ale jak jsem nakupovala a malou oblíkala, tak jsem zjistila, že ta růžová jí prostě hrozně sekne, takže růžových věcí máme hodně 😀 ale nebráníme se i jiným barvám, taky hodně nakupuju teď v neutrálním ať se může kdyžtak dědit a ona má modrý oči, takže třeba modrá jí taky sluší 😵

A jinak to tvoje těhotenství teď probíhá jinak nebo stejně? 🙂 Jak by si to popsala? 🙂 Třeba podle toho poznáš co čekáš, i když mě hodně lidí (když jsem tvrdila, že mám úplně jiný těhotenství že to na 100% musí být kluk) říkalo, že to měli taky tak, říkala mi to bratrancova žena a má doma dvě holky a říkala mi to teta a má dva kluky 😀

kacka79
18. črc 2009

Ahojky, tak si užívám dva "svobodné dny", Fíla odjel k babičce a já ani nevim co mám vlastně dělat... je to hrozný jak jsme na těch dětech závislý...

Jinak já bych si přála druhé holčičku, moc bych chtěla mít páreček... no ale samozřejmě klučíka u popelnice nenecháme 😀 Zase by měl Fíla parťáka.. No jasně, že je nejdůležitější, aby bylo mimi v pořádku, ale ve skrytu duše si tu holčinku přeju... byla by to moje princezna 😵

garfieldmail1
18. črc 2009

krista : no jasně, když bude holčička, tak určitě dostanem spoustu růžových věcí jako dárek a třeba zjistím, že jí to tak nejvíc sluší 😀 A Lukymu taky ohromně sluší červená trička, těm dětem vůbec sluší všechno. Kdybych tak pěkně uměla oblíkat taky sebe jako jeho 😅

Zatím je to těhu akorát jiné v tom, že jsem teď z počátku hodně trpěla nechutenstvím a ještě teď to není úplně "normální" ty moje chutě. A taky mi některé věci smrdí, takhle citlivý nos jsem dřív neměla 🙂 Jinak minulé těhu proběhlo celé v pohodě, tak tohle snad taky....

kacka : přítel se taky chystá asi za 14 dní s jeho rodiči a s Lukáškem na víkend na chatu. Taky nevím, jak ten den strávím. Hlavně: v sobotu odjedou, v neděli odpoledne přijedou, co si na tu chvilku asi tak mám naplánovat 🙂 Budu se snažit aspoň dopředu uklidit, abych to volno strávila nějak líp 😎 Ale je to fakt zvláštní být najednou bez toho mrňouse. Před 14 dny jsme byli na svatbě a já jsem si u oběda dělala legraci, jestli teda někdo nechce nakrájet maso, nebo aspoň naklonit talíř, až bude mít polívku na dně 😀 😀 😀

garfieldmail1
18. črc 2009

Jo a ještě jsem zapomněla, že při kdejaké ptákovině (třeba v televizi) mám v tomhle těhu slzy v očí. To nechcu vidět, co ty hormony budou dělat, až se mimi narodí, ale to je i tím Lukáškem. Kolem něj mne neustále něco dojímá 🙂

kacka79
18. črc 2009

Garfield já se taky dojímám, jsem jako plačka... mám pořád slzy v očích. Už skoro nekoukám na TV, to bych furt řvala jako želva.

Já jsem se vždycky těšila, až budu někdy sama jak si to užiju, a pak když jsem doma tak je to najednou divný a byt je děsně prázdnej... divný - ani už si to neumím užít 🙂

caira
18. črc 2009

ahoj holky, muzu se zeptat? jak to delate se zvedanim deti? vy, ktere teda mate jeste deticky, co se obcas musi zvedat, nosit atd... vubec nevim jestli si na neco davat extra pozor nebo co a jak???

petamarketka
18. črc 2009

Caira, já jsem otěhotněla téměř ve stejnou dobu jako ty - Markétce bylo 16 měsíců... Pořád jsem ji nosila do schodů, ze schodů, vyndavala z postýlky, do postýlky, z jídelní židličky... Občas pochovala, když bylo zle... Prostě jsem se chovala úplně normálně - jen venku bych ji asi nenesla 20 minut domů z procházky... Kočár jsem tahala do tramvaje kolikrát sama, do schodů v domě také... Co jiného mi taky zbývalo...
A vidíš, jak to dopadlo 😵 😵

Mně mudr. řekla, že tato zátěž nevadí, tělo je na ni zvyklé, svaly jsou na to vycvičené, a neberou to, jako nějaký záhul... Problém by byl, (dle mé mudry) kdybys neměla Phoebe, otěhotněla a najednou z ničeho nic začala tahat 10kg věci atd... Pro tělo nová zátěž...

Tak přeju hodně štěstí!!!!!!!!!

caira
18. črc 2009

peti moc dekuju, jsi hodna, ze ses ozvala, ja prave nevedela, presne to co popisujes delam, to tahani do schodu, z postylky do postylky, chovat, poponest atd, nastesti venku bez kocaru zatim neda mala ani ranu, maximalne chvili za ruku, takze nejvic, je to tahani doma...

jak to budes delat, budete mit sourozenecky kocar nebo uz ti Marketka bez problemu vsude dojde?

Nam mala chodi sama zatim jen po byte, naucila se chodit teprve cca pred mesicem takze nevim jak dobra bude v chuzi nez bude druhe, jestli je potreba sourozenecky nebo staci jen takove to stupatko za kocarek?

a co mala, ja to treba delas ted, kdyz chce pochovat nebo tak neco???

krista
19. črc 2009

Ahojky 🙂

Kacko tak ty máš doma relax? 🙂 Taky by se mi občas hodil, já to pořád vidím tak,že si pojedu odpočinout do porodnice 😀

Garfield tak hlavně s hormonama jsem na tom stejně, ještě že manžel většinou neni doma když tady bulim u TV nebo spí 😅

Caira ještě jednou gratuluju 🙂 Já už jsem to někde psala, tyhle dotazy dostávám často, jelikož malé bylo 10měs. když jsem otěhotněla. Neomezila jsem ji žádným způsobem (kromě skákání mi po břiše) takže jak píše petamarketka taky jsem vyndavala z postýlky, do postýlky, z vany do vany, z židličky do židličky, z kočárku do kočárku ... a pokračuju v tom doteď, jinak ale hodně malou už vedu k samostatnosti, takže se s ní netahám kvůli každé prkotině a začla spát ve velké posteli, tak tam se taky vesměs obslouží sama 🙂

Jinak u vás UK vám strašně závidím levné sourozenecké kočárky Jané Powertwin a Twin Two přes ebay... kdybych tam bydlela a měla lepší přístup do domu (ne přes výtah, kam se takový kočár nevejde 😖) tak jdu do něj, strašně se nám s manželem líbí 🙂

caira
19. črc 2009

Kristul, jeste jednou diky za gratulku,

ja si ted porad rikam jestli kocar bude jeste potreba, tady se nejvic vidi jezdit Phil&Teds sourozenecky ale nejsem si jista, jestli ho jeste budeme potrebovat nebo ne, vubec nevim kolik toho dvoulety prcek zvladne uslapat, nebo co treba kdyz clovek nekam vyrazi na vylet nebo tak tak jestli si nepotrebuje jeste v kocarku obcas hodit slofika?

ja kdybysme uz meli do kocaru jit tak asi pujdu do P&T ty janecka me prijdou,ze to starsi dite sedi fakt strasne rovne a nema tam vubec zadny prostor pro treba odpocivani..ale to muze byt jen tim co jsem zatim videla...

krista
19. črc 2009

U nás je to spíš z naší pohodlnosti co se kočárku týče, malá už chodí, ale taky začla celkem nedávno a já vím, že když budu chvátat někam k Dr., tak malá se mi bude toulat všude možně a stupátko za kočárek by to nevyřešilo, z toho by mi utíkala 😖 Navíc mi v kočárku už ani nespí, takže to máme spíš na popovezení (máme přídavné sedátko Buggypod), určitě ji chci co nejvíc k tý chůzi motivovat aby tam neseděla pořád jako pecka! 🙂

Phil & Teds se mi taky moc líbí, hlavně Vibe, ten je nádhernej, ale taky cena 😅 původně jsme ho chtěli, že do něj vrazíme celý porodný a připlatíme, ale pak jsme si to rozmysleli, na tu chvilku se nám nechtělo tolik investovat 🙂

Uvidíš jak se malá ještě rozchodí, třeba ti taky do tý doby přestane v kočárku spát a nebude tam vůbec chtít být, u nás se to teda pořád mění 😝

smardik
19. črc 2009

ahoj můžu se přidat? čekáme druhé dítko, Tomášek bude mít příští týden 9 měsícůů

krista
19. črc 2009

Ahojky smardik, určitě se můžeš přidat 🙂 a jak to jde, všechno OK v těhu? 🙂

smardik
19. črc 2009

kristi ahoj, no už byli líp. Byli dvojčata ale jedno odumřelo a trápí mě hematom - je dost velký a je u něj dost velké riziko potratu takže mám léky na udržení, srážlivost krve a nařízený klidový režim - moc to s malým nejde, ale ted je manža doma tak se fakt snažím ležet a on se stará - zrovna ted vytírá. No a hezky mě ted trápí nevolnosti, u malého jsem nevěděla co to je zato ted si užívám

krista
19. črc 2009

Smardik tak to mě mrzí, že máš takové problémy ☹ miminko bude ale určitě držák!!! To jsi měla ten syndrom mizejícího dvojčete? To mi říkali kdysi u Kristý, že to tak vypadá, ale rychle jsem na to zapomněla, protože radost že budeme mít aspoň jedno byla větší 🙂

Já jsem ráda, že teď nemám rizikové protože klidový režim s naší Kristý by byl naprosto vyloučený 😲

smardik
19. črc 2009

kristi jojo syndrom mizejícího dvojčeta, obrečela jsem to ale už je to dobré a moc se na mmčo těšíme 🙂 🙂. no klidový režim s malým taky nejde - někdo se o něj musí starat, ale v rámci možnosti se ležet snažím

garfieldmail1
19. črc 2009

Ahojte všechny! 🙂 Tak jsme se tady rozrostly, to je super 😉

smardik : držím moc palce, ať to mimi v bříšku zvládne, zdá se, že tvůj manžel je fajn a pomůže, když je potřeba 😵 A taky už jsi 12tt, nejkritičtější období už mimi zvládlo, tak mu teď holt musíš častým odpočinkem co nejvíc pomoct 🙂 I když u 9 měsíčního dítěte to asi není tak snadné. Ale jestli už Tomášek leze, tak už určitě nemusíš tolik nosit,ne? 😉

Co se týká toho kočárku pro 2 leté dítě.... Tak u nás je to takhle : kdysi mi kamarádka, co měla 5 a 2 letého syna řekla, jak ten 2letý hodně nachodí sám, narozdíl od 5letého, který se holt dlouho vozil v kočárku a na delší procházky si zvykal mnohem později. Tak jsem se od ní nechala poučit a jak malý uměl už docela hezky chodit, měl cca rok a půl, tak jsme s ním chodili z domu na krátké procházky bez kočárku a kolikrát jsme koukali, kolik toho ušel (samozřejmě jsme se museli snažit ho cestou něčím zaujmout a tak...). Když už nechtěl, tak jsme ho vzali na chvilku na ramena a pak zase chvilku šel. Kočárek jsme používali stále méně a méně, naposled teda loni na podzim. Letos na jaře, když jsem ho chtěla v kočárku přes poledne uspat, abych mohla udělat něco na zahradě, tak to šlo s velkým přemlouváním tak týden a pak už vůbec. Syn prostě odmítl jezdit v něčem, co je přece pro mimina 😠 Dvouleté dítě už obvykle spí jen jednou denně, takže v té době holt musíme být doma nebo někde, kde má možnost si zdřímnout. Někdy ale vydrží bez spánku i celý den. Takže to asi záleží hodně na rodičích, na co ty děti zvyknou. Jak se naučí chodit, tak chodí obvykle samy moc rády a to je třeba využít, než je to omrzí 😝 Jo a když jdeme třeba na výlet na hory, tak berem s sebou krosnu a často vidím 3 leté děti, jak pěkně samy vyšlapou kopec a zase zpátky, už jsou prostě zvyklé. Ještě jsem si vzpomněla, jak nám říkala instruktorka na cvičení, kolik toho jsou schopné děti ujít. Tak je to jednoduché : cca roční dítě kilometr, dvouleté 2 km, 3leté 3 km i více.

krista
19. črc 2009

A kolik Témášek váží? Ty ho přece jenom musíš nosit asi častěji než se nosí starší děti. Už se plazí?

smardik
19. črc 2009

garfield já měla hematom i u prvního a právě problémy mi začly u něj až ve 12 týdnu takže u mě neplatí že největší riziko je do 12týdne. Malý neleze, on je lenošek a i přetáčet se začal až skoro v 8měsících, poprvé se mu to povedlo v 7ale nedělal to, max. tak 1 do týdne a jinak raději řval až ho přetočíme, i ted si někde lehne na záda vzteká se at ho přetočím al emá smůlu takže on je lenoch a nosit se asi bude dlouho. určitě budem kupovat sourozenecký kočár, budu od sebe 15měsíců

a koukám že jste tu psali o chození, já začla chodit v 18měsících, manža ve 2letech takže nepočítám že by malý začal nějak brzo, takže u nás asi nebude platit roční dítě ccca kilometr 🙂

kacici
19. črc 2009

Ahoj holky,
patrim k Vam,muzu se pridat? 🙂
Ja musim rict ze Terezka zacala ted k 2.roku chodit vic a vic sama,ale obcas ma chvilky,kdy do kocarku chce a tak jezdime s golfky. Ted jsme zvazovali poridit buggypod,ale je jen do 15kg a nase Terezka uz ma pres 14kg,takze jsme to zamitli. Mame jen skate,takze uvidime jak to pujde 😅
Pak urcite napisu postrehy,jen mam problem,mala je zvykla usinat v golfkach po obede 😅 ,jinak me neusne,nastesti kdyz je unavena usne v nich i doma,sama si k nim prijde sedne a rekne haji 😀
Mela jsme v planu Terku naucit par veci nez se mimi narodi - dali jsme pryc def. dudlika,vymenili jsme postylku za velkou postel - to byly teda boje,ale ted uz super 😵 a naucit od plinek - to se nam skvele dari doma,ale venku zatim ne,nemohla byhc ji ted drzet s briskem ve vzduchu,kluci to maji jednodussi 😀

kacici
19. črc 2009

Smardik - ja mela obe tehu dost rizikove,pichala jsem si Pregnyl,brala Utrogestan a Prednison do 16.tydne
Terezku jsem normalne vsude tahala,jinak to neslo,ale v dobe kdy byla nejvetsi krize,silne nevolnosti,bolesti v podbrisku byl manza doma a venoval se ji intenzivne od rana do vecera a ja stale jen spala a odpocivala 😉 Nastesti to vyslo na vanoce a trvalo to jen 14 dni,takze mel dovolenou 🙂

kacici
19. črc 2009

Teda pridat doufam uz jen na chvilicku 😀 ,snad se mala brzo narodi,ten konec je s druhym ditkem asi nejnarocnejsi 😅
Terezka je dablik,nezustane chvilku na jednom miste,takze zavidim vsem maminkam co sedi na hristi na lavicce,to ja neznam

kacici
19. črc 2009

Terezka zacala sama chodit az ve 14 mesicich,nemyslim si ze je kam spechat,ale pokud budes mit rozdil 15 mesicu asi bude nejlepsi sourozenecky kocarek 😉

krista
19. črc 2009

Garfield já to s tím chozením vidím stejně, proto jak říkám máme jen ten Buggypod a určitě ne na to, aby tam seděla celej den jako pecka, ale jen na to když budu někam chvátat aby mi neutíkala, příp. ji budou bolet ty nožky, tak abych ji netáhla a kočár před sebou netlačila jako otrokyně 🙂 s ní je opravdu těžký jít někam ven, neustále skáče pod auta, jak jsem tady zmínila apod., takže já se bojim spíš o její zdraví 😒

Smardik klidně vás může malý překvapit, u nás to prý bylo tak, že já jsem začla v 9timěs. a jak začal manžel si tchýně nepamatuje jen tvrdí její: "roku utek" a malá začla týden před 14timěs. 🙂 aspoň se moc nenaběháš 😀

Kacici to je paráda kolik návyků jste u ní vypěstovali, taky jsme chtěli začínat s nějakým učením, ale je to všechno těžší a těžší tím že jí pořád něco trápí a tak brečí a my se snažíme najít cokoliv čím jí pomoct, dudlíka jsme teda zatím nechali, spíš na spinkání než přes den, velkou postel si vydupala sama a odnaučování od plínek to vidím na dlouhý trápení 😖

krista
19. črc 2009

Kacici a kdy je narozená Terezka? Koukám že jí je rok a 11měs. tak jestli Natálka nečeká na ségřiny narozky co? 😅

krista
19. črc 2009

Aha, koukám že to máš napsaný v albu, no to by si musela ještě nějakej pátek přenášet co 😅
Já doufám, že přenášet nebudu, malá je v 38tt+6 (dle papírů) a tak by mi to klidně vyhovovalo znova! 🙂

kacici
19. črc 2009

Krista - nam ty navyky daly desne moc zabrat,myslim si ze az se mala narodi,tak se to zase o dost zhorsi 😅 ,ale jsme rada,ze vim,ze to pak zase pujde 😉 Terezka mela taky spatne obdobi a ted je navic ve veku uzasneho vzdorovani a vztekani se 😒
Terezka je az 10.8.,takze to bych teda vazne nerada rodila 😀 Prvni termin mam uz ted 23.7. a hlavne mala neni az tak "mala",minule pondeli mela vahovy odhad v brisku uz 3600g a to measi desi nejvic ze vseho 😅