Co místo punčocháčů?

kacuda
2. srp 2022

Zdravím vás, chtěla jsem se zeptat, jak řešíte oblečení do školy místo punčocháčů? U holek by stačily legíny nebo ne? A co u kluků? Děkuji za rady. Katka

jana7ka
4. srp 2022

@j.a.n.i Asi jsi otužilec.🙂

jana7ka
4. srp 2022

@smajlinka Oteplováky asi neztratí, ale nejspíš je hodí mokrý na dno skříňky, pokud je nebude brát domů.

jana7ka
4. srp 2022

Oteplováky přes džíny mi přijdou jako nejhorší varianta, to je strašně nepohodlný. Jedině ve velkých mrazech ráno, ale ne do družiny.
Slabě zateplený kalhoty jsou super na podzim a jaro, ale v zimě hodně teplé kalhoty jsou na sezení ve třídě horší než punčocháče, která se dají sundat pokud bude teplo.
A chodit jen v džínách, tak to si nedovedu moc představit, pokud to není do školy pár minut a pokud chodí děti do družiny.
Nejlepší mi přijdou právě ty punčocháče/legíny/spodky to vyjde nastejno, záleží jak co komu vyhovuje.

jana7ka
4. srp 2022

@krisstina93 Tak pokud to máte kousek a do drůžiny nechodí tok to je jasný, ale náš prvňák do drůžiny chodí ale kombinézu měl jen pokud hudně mrzlo. Čtvrťák zas čeká na kroužky nebo jezdí sám domů tak punčocháče nosí taky.

tahejhula
4. srp 2022

Problém punčocháčů je ten, že jakmile navlhnou ťapky, musí se vyměnit celé, varianta spodky/legíny + fusekle, měníš jen fusekle.

j.a.n.i
4. srp 2022

@tahejhula A navlhlé legíny/spodky 😉

tahejhula
4. srp 2022

@j.a.n.i kupodivu našim dětem vydržely legíny/spodky vždy suché, celkem obvykle ovšem měly mokrá chodidla. Taková ta zkušenost...

j.a.n.i
4. srp 2022

@tahejhula Nevím, naši mají asi dobré boty, protože když měly mokré ponožky, tak tím, že nabraly horem... no a to pak odnesou i konce spodek. Ale jinak mám taky raději kombinaci termoprádla + ponožky, už protože materiál ponožek je lepší jiný.

tahejhula
4. srp 2022

@j.a.n.i jinak tady v zimě klidně po ránu bývá třeba -18°C, tak já bych docela řekla, že to pro mladší děti na nějakou spodní vrstvu je...
Pocení je taky věc zákeřná.

jana7ka
4. srp 2022

@tahejhula
@j.a.n.i
O víkendu se kluci dokáži zmáchat komplet i 3x za den. Peru vždy plnou pračku punčocháčů, ale zas nemusím párovat ponožky.🙂🙂
Termoprádlo právě nesnesou tak nosí bavlněný punčocháče nebo takový punčochový legíny. Na normálních legínách jim zas vadí ten podélný šev.
Kolem -20°C ráno míváme taky a to je fakt kosa i pro starší děti. Starší syn půjde do pátý a punčocháče bude v mrazech taky nosit.

tahejhula
4. srp 2022

@jana7ka punčocháče jsem nedávala ani do školky. Samozřejmě každý dle sebe, pro mne je to nepraktický kus oděvu.

antoinet
4. srp 2022

Jsem učitelka, bydlíme na Vysočině, tedy v zimě sníh a mráz, děti tu pěkně šlapou do školy, žádné vození se auty, a ve třídě vytopeno, přes 20 stupňů.
Takže je nutnost být na cestu a pobyt venku oblečený jinak než na pobyt ve třídě. Dítě s punčocháči pod kalhotami ve třídě je zvěrstvo, buď z dítěte leje nebo se pak klepe venku zimou, protože je to pak šok.
Buď si dítě spodní vrstvu v šatně sundá, času na to je dost. Nebo má navíc horní vrstvu (to je častější model, prostě na pohodlné oblečení do třídy, nemyslím rifle, si navleče oteplovačky a může se klidně ráno brodit neodklizeným sněhem).
Nějak nechápu, proč rodiče hledají univerzální řešení. Když jsme doma nebo jdeme ven, tak se taky převlékáme.

smajlinka
4. srp 2022

@antoinet No, tak snaží se to těm dětem co nejvíc ulehčit. Jak znám svýho syna, i kdyby měl času hodinu, bude se místo převlíkání bavit s dětma nebo si hrát. Takže radši dám tenký šustáky na kalhoty, který potom v šatně rychle slíkne.
A jaké jsou podle tebe pohodlné kalhoty, když ne např. pružné rifle? Tepláky do školy mi přijdou už nevhodné.

antoinet
4. srp 2022

@smajlinka já dávám kalhoty, co mají na obou konci řasení do gumy. Děti mám na prvním stupni a z práce vím, jak se rády válejí a hrají si, nesedí o přestávce v lavici. Tak ať jim je v tom dobře celý den.
Já to usnadňování moc nechápu, děti dnes nic nemusí a pak si prvňák neumí ani zapnout knoflík či zavázat tkaničky. Převléct se při příchodu z mrazu do tepla mi přijde jako důležitý životní návyk a těch 5 minut za komfort po dobu hodin za to stojí. Ale dát vrstvu přes je OK.
Já jen nechápu, že někdo navleče dítě do toho mrazu a pak ho v tom nechá sedět ve třídě.

tahejhula
4. srp 2022

@antoinet tohle chtěla dcera sama od sebe, inu, já jsem pro získávání zkušeností, udělala to jednou. 😄

jana7ka
4. srp 2022

@tahejhula Mě přijdou praktický stejně, Přeci jen už jsou větší a v šatně navyšlapou všechny loužičky jak ve školce. Oboje má své výhody.

j.a.n.i
4. srp 2022

@jana7ka no, základní nevyhoda je v tom, ze když je vevnitř vedro, tak musi nosit navic k puncochacum i ponozky...

jana7ka
4. srp 2022

@j.a.n.ijak sundat ponožky? To jako někde ve škole chodí bez ponožek?😏

j.a.n.i
4. srp 2022

@jana7ka no, prave ze nechodí, takze logicky, když si chce sundat puncochace, tak si musi navlict ponozky, takze je musi mi s sebou...

jana7ka
4. srp 2022

@j.a.n.i Aha, no to jo.

2hanah
4. srp 2022

@j.a.n.i dcera má 12 let a oblíká se sama, takže názor, jak je dítě chudák, jak ho tady ta pitomá matka oblíká je naprosto mimo, za druhé jsem zmínila spoustu variant na dotaz tazatelky, jak lze řešit oblečení v zimě bez punčocháčů, tak nechápu, proč mi tady tak uštěpačně odepisujete, a za poslední z mého příspěvku neplyne, že vnucuji vám jako dospělému člověku podvlíkačky, když letíte na úřad nebo něco krátce vyřídit, to asi máte pocit, že jste jediná na planetě, když si domýšlíte, že píšu vám a navíc něco, co jsem vůbec nenapsala, ale pokud vy v zimě chodíte s dětma na procházky nebo bruslit v letních šatech, pak chápu vaše rozpoložení nad mým příspěvkem, holt někdo se o děti stará jak umí a někdo neřeší, jestli zmrznou🖕

j.a.n.i
5. srp 2022

@2hanah Dotaz znel na oblečení do skoly... Nikoliv brusleni na rybniku.

jana7ka
5. srp 2022

@j.a.n.i
@2hanah
Holky berte to tak, že každý má jiné podmínky a jinak vnímá zimu. Je rozdíl mít školu kousek od baráku někde v Polabí a stát na zastávce za vsí na Vysočině. Jasně, že za 5-10 minut na zastávce nikdo nezmrzne , ale když fouká, tak jsem zmrzlá jak psí ...
Jinak nemám problém se obléct a strávit celý den na horách, ale mezi lidi je to jiné.🙂