2. těhotenství. Mám nárok na mateřskou?

cernucha
8. pro 2011

cernucha Dobry den.,rada bych se zeptala na par otazek. Po vysoke skole jsem nastupovala do zamestnani jiz tehotna a protoze to byla prace formou postgradualniho studia,bylo to pouze na dobu urcitou a z smesne penize. Ve tretim mesici jsem nastupovala na nemocenskou kvuli rizikovosti pracoviste a pracovni pomer mi skoncil 30.9.2008. Diky nizkemu platu jsem uz tehdy musela na socialce zadat o navyseni materske na minimalni castku - 7600. Rodicovskou jsem pote zvolila triletou a ta skoncila letos v kvetnu. Mam nyni vubec narok na materskou??? Na socialce mi rekli,ze SNAD ano,ze mam prinest posledni zapoctovy list a uvidi se. Termin na nastup materske mam na tento patek - 9.12.2011. A jakou budu moci cerpat rodicovskou? Budu muset mit automaticky nejmene vyhodnou ctyrletou,nebo uzmi bude platit nastaveni jake chci,maximalne vsak do vyse 220 000? Dekuji moc za odpoved. Martina

j.a.n.i
8. pro 2011

@cernucha Tak to nevím, kdo na té sociálce seděl... nárok na mateřskou mít nebudeš, takže budeš až od porodu brát rodičák. Tudíž pojedeš podle nového systému, neb porodíš až v lednu. A ohledně možnosti volby, záleží jestli má partner nárok na PPM, pokud ano, tak můžeš volit, pokud ne, ak budeš mít automaticky 4 letou.

cernucha
autor
8. pro 2011

@j.a.n.i Ahoj, dekuju moc za odpoved. Co je narok na PPM? Co by se stalo, pokud bych porodila jeste v prosinci?

j.a.n.i
8. pro 2011

@cernucha Nárok na mateřskou, tj. mít "odpracovaných 270 dní za poslední 2 roky a k datu narození dítka být zaměstnaný. Pokud bys porodila ještě letos, tak podmínky jsou stejné, vyřízení složitější, ale je to finančně lepší.

cernucha
autor
8. pro 2011

@j.a.n.i Tak to manzel samozrejme ma, nastesti. Prijde mi to desne nefer. Vyplati se vubec v teto zemi studovat a pak mit deti?
Neda se to jeste nejak obejit??? Manzel je OSVC,, ma svoji firmu, nejak me zpetne zamestnat? Jenze na to je asi pozde, tak dlouho dozadu se zdravotni apod. zaplatit neda, ze?

j.a.n.i
8. pro 2011

@cernucha Počkej, jestli je OSVČ, platí si nemocenské? Proto bylo to odpracovaných v uvozovkách. A zpětně tě zaměstnat nemůže a pokud je jako fyzická osoba, tak tě nesmí zaměstnat vůbec.

cernucha
autor
8. pro 2011

@j.a.n.i Samozrejme si plati zdravotni pojisteni. Je pravnik, ma svoji firmu, zamestnal me uz kdyz jsem cekala prvni dite, nebyl to problem.

j.a.n.i
8. pro 2011

@cernucha Ale já jsem se neptala na zdravotní, ale na nemocenské, to je rozdíl. Tak pokud je jako právnická osoba, tak je to v pohodě, jinak totiž manžel nesmí zaměstnávat manželku a obráceně.

cernucha
autor
31. pro 2011

@j.a.n.i Ahoj,tak jak jsem it psala,samozrejme jsem stihla porodit v prosinci,vcera. Mam tedy vubec narok na Neco jineho nez na automatickou 4letou materskou,tedy to nejmene vyhodne,co me mohlo potkat? Dekuju za odpoved.

j.a.n.i
1. led 2012

@cernucha No, pokud má manžel ten nárok na PPM, tak můžeš volit jak dlouhý rodičák chceš mít.

cernucha
autor
1. led 2012

@j.a.n.i nemocenskou si neplati jak ses ptala,tak to asi narok nema,ze?

j.a.n.i
1. led 2012

@cernucha Ne tak to nemá, tak to holt budeš mít ten 4 letý rodičák.