Bez nároku na PPM, musím si platit pojištění do porodu?

janulkahr
26. srp 2014

Holky, prosím, od 1.9. nastupuju na mateřskou dovolenou, na peněžitou pomoc v mateřství ale nárok nemám, budeme pobírat rovnou až rodičovský příspěvek po narození mimča, přes manžela. Já mám teď jen brigádu, zdravotní pojištění si platím sama .... zajímá mě tedy, jestli si je musím platit až do porodu, nebo nee ... kde to hlásit atd? Díky za rady!

bajana
26. srp 2014

@janulkahr mozes sa do porodu normalne zahlasit na UP, oni by za teba mali platit poistenie...ak pred porodom nepracujes a nemas narok na matersku, tak na MD ani "nenastupujes"...ja to mam rovnako, po skonceni OSVC som sa zaevidovala na UP a ked sa mala narodi, zaziadam o rodicak a poziadam o vyradenie z evidancie UP...zatial za mna vsetko plati stat, takze ziadna MD sa u mna nekona...hoci papier od dr. som dostala....

janulkahr
autor
26. srp 2014

takže je varianta buď UP nebo nemocenská (bez nároku na dávky)?

bajana
26. srp 2014

@janulkahr nemocenska asi nie, to si nemyslim - kto by ti ju platil?....varianta je podla mna UP alebo samoplatca...

janulkahr
autor
26. srp 2014

No, já vím, že by mi ji nikdo neplatil, jen by to "stonání" bylo vykrytí doby před rodičákem

bajana
26. srp 2014

@janulkahr len nejako to "stonani" treba zadefinovat - nie je to MD, lebo nemas PPM, nie je to PN....takze ostava ozaj len samoplatca alebo UP

janulkahr
autor
26. srp 2014

Díky za info!! 🙂

bajana
26. srp 2014

@janulkahr nie je zac, snad som ti nepodala zle informacie...skus pre istotu skocit na socialku

janulkahr
autor
26. srp 2014

Tam jsem si právě byla pro papír ohledně zamítnutí PPM, ale že by mě někdo informoval o zdr.pojištění, to nee ... dneska jsem byla pro info na UP, tam teda paní byla doost arogantní, v podstatě mi jen oznámila, co už vím - že rodičák po narození dítěte, ale o zdr.pojištění taky ani slovo ...

bajana
26. srp 2014

@janulkahr tak zdr. pojisteni asi najlepsie v zdr. poistovni...ja som mala neuveritelne stastie na uradnicky, uz mam doma vsetky mozne formulare, uz sa len dockat malej a zacat to vsetko vybavovat 🙂