Budu mít nárok na mateřskou? Měsíc jsem byla na dohodě

indien
16. dub 2014

Mám dotaz...V únoru 2012 jsem nastoupila do práce a byla v ní do 5.12.2013. Hned další den jsem nastoupila do nové práce, ale prozatím na dohodu o pracovní činnosti, která trvala 1 měsíc. Od 1,1,2014 jsem nastopila do práce, ve které pracuji doposud. Termín porodu mám v prosinci. Mám nárok na mateřskou i když jeden měsíc jsem byla na dohodě? ( z níž se zaplatilo sociální i zdravotní pojištění) Omlouvám se, ale nejsem si jistá. Děkuji za informace.

xpila
16. dub 2014

@indien Jasně, že budeš.

indien
autor
16. dub 2014

a bude se to počít z hrubé mzdy od posledního zaměstnavatele? Já mám stálou mzdu + premie...a teď uvažuji jestli z hrubé mzdy, kt. mám uvedenou ve smlouvě, anebo hrubou mzdu, kde mám sečteny náhrady, prémie...takže je větší..Omlouvám se, ale nikdy mne to nijak nezajímalo 🙂 🙂 🙂 🙂 😀 😀 😀

heliik
16. dub 2014

@indien : Určitě od toho co máte ve smlouvě.

indien
autor
17. dub 2014

@heliik aha škoda...základ mám malý, ale prémie a výhody mě mzdu o dost zvednou...škoda...tak nic no..škoda...ale říkala jsem si, že by mě jinak vycházela až moc pěkná mateřská...a náhodou kdybych dostala výpověď? Mám na dobu určitou do 1,1,2015...ale pokud náhodou? Měla bych i tak nárok na mateřskou?

heliik
17. dub 2014

@indien : No to přesně nevím jak je to s výpovědi, ale teď děláte dyl jak 3 měsíce, což by mělo znamenat, ze vás teď kuli těhotenství vyhodit nemůžou.. Jinak snad byste spadala do ochranné lhůty, ale to byste musela na neschopenku. Ale na tohle jsou tu chytřejší ženy.. Nejsem si ted jista zda s tou ochranou lhůtou Radim dobře..

allisv
17. dub 2014

MD se ,tuším ,počítá z průměru hrubé mzdy za posl.12 měsíců. .

blahova_andrea
17. dub 2014

@indien o to, co máš ve smlouvě nejde. do papírů ti zaměstnavatel bude vyplňovat to, co ti skutečně za tu danou dobu vyplatili a z toho se to počítá. takže i včetně prémií a všeho. mě to taky dostalo trošku výš než jsem čekala a to je vždy milé překvapení 😉 mám pocit, že do ochranné lhůty se žena vejde ve chvíli, kdy je propuštěná po prvním trimestru, ale stejně jako heliik nechci kecat, jsou tu povolanější 😉

ninive211
17. dub 2014

@indien
@heliik Nene, mateřská se počítá z průměru příjmů (skutečně zúčtovaných) za posledních 12 měsíců, jak správně píše @allisv. Odvozuje se to od výše odvedeného nemocenského pojištění (je součástí sociálního) - takže logicky, pokud i z prémie je odváděno sociální pojištění (není přiznávána "na černo", na ruku), tak se samozřejmě počítá do rozhodného příjmů pro výpočet PPM ("mateřské")

indien
autor
17. dub 2014

Takže průměr z mezd za 12 měsíců...Takže se tam bude počítat ještě mzda z předcházejícího zaměstnavatele a nového? Prosím a mateřskou platí zaměstnavatel, že? Takže mu mám dodat výplatnice nebo jak to probíhá? Já se omlouvám za nevzdělanost...Bohužel 😀 😀

indien
autor
17. dub 2014

Kvůli výpovědi se ptám, protože u nás to funguje, že když se chce někdo někoho zbavit tak mu výpověď hned dá....proto se bojím...První trimestr mi končí v červnu...pak bych musela na pracák a nevím jak je to s tou ochrannou lhůtou a zda bych dostala mateřskou

vilibalda
17. dub 2014

@indien Pro výpočet mateřské se bere plat, co jsi oficiálně vydělala za posledních 12 měsíců. Ale vzhledem k tomu, že jsi měnila zaměstnání, mám pocit, že se bude brát jen Tvoje poslední zaměstnání. Jistá si tím ůplně ale nejsem. Kdybys dostala výpověď, což u těhotné není jednoduché, začne běžet ochranná lhůta a během ní musíš nastoupit na mateřskou, abys mateřskou dostala. Je to 180 dní nebo kratší doba, pokud zaměstnání trvalo kratší dobu. Pokud bys pracovala jen do konce dubna, ochranná lhůta by byla jen 120 dnů a to bys mateřskou neměla.

heliik
17. dub 2014

Aha tak to se omluvuju 🙂

ninive211
17. dub 2014

@indien Bere se plat u posledního zaměstnavatele a PPM vyplácí sociálka. Zaměstnavatel tam dodá podklady o tvé mzdě (ty má k dispozici, ty sama nedokládáš nic, jen musíš zaměstnavateli předat ten podepsaný papír od doktora s nástupem na mateřskou a s žádostí o stanovení PPM)

indien
autor
17. dub 2014

@vilibalda Děkuji..chápu to tak, že pokud by mě chtěli vyhodit...tak musím pracovat do června nebo do července..?

ninive211
17. dub 2014

@indien Omlouvám se, že odpovídám, za vilibaldu, které je směřován dotaz - těch 180 dní je ochranná lhůta, do které musíš nastoupit na mateřskou, tedy těch 6-8 týdnů před porodem. Tobě to cca zatím vychází někdy na 9.listopadu nástup na MD (ještě se to může změnit).

indien
autor
17. dub 2014

@ninive211 Děkuji a ta ochranná lhůta pokud mě vyhodili v srpnu tak by vyšla, že?

vilibalda
17. dub 2014

@indien nevím přesně, jak je to s výpovědí, ale těhotnou nejde vyhodit... Snad jen kdyby zaměstnavatel zkrachoval nebo rušil část firmy (ale pokud by tvrdil, že ruší, nemohl by za Tebe nikoho vzít). Hlavně nepodepisuj dohodu 😉 pokud Tě vyhodí na konci května, ochranná lhůta je zhruba do konce října. Na mateřskou se nastupuje 6-8 týdnů před porodem, tak nevím, kdy přesně Ti to vyjde (nechce se mi to teď počítat 😉). Pokud tě vyhodí na konci června nebo později tak mateřskou mít budeš. Jen podotknu, že nemusíš pracovat, můžeš být klidně od zítřka na neschopence. Důležité je mít pracovní poměr do června (půlky června). Ale nenechej se vyhodit jen tak!

ninive211
17. dub 2014

@indien Tak pokud jsi těhotná a už ti mezitím uplnula zkušební doba (jakože jestl jsi v práci od 1.1.2014, tak zkušebka ti už uplynula, nemýlím-li se), tak tě ani vyhodit nemůžou. Leda by ti skončila doba určitá (kterou bys už měla mít podepsanou teď). Jinak samozřejmě to se týká zákazu výpovědi, v případě, že by tě zaměstnavatel "donutl" podepsat dohodu o ukončení PP ("dobrovolnou" dohodu obou stran), tak to samozřejmě může....pokud by nastala tato možnost, že by se tě chtěli zbavit takto, tak na to nepřistupuj v žádném případě a nic takového nepodepisuj! A jdi raději na neschopenku 😉
A jinak k dotazu ano, samozřejmě by vyšla.

indien
autor
17. dub 2014

Zkušebka mi skončila, ale naše firma, která vlastní síť obchodů a některý ji neprosperuje prostě zavře tak proto mám strach.. 😢 a teď to není nijak růžové

mondulka21
17. dub 2014

já mám podobný problém, ale mě smlouva bohužel teď končí posledního dubna, šéf se stále k ničemu nemá, kdo ví jestli mi ji prodlouží, hraje si na mrtvého brouka.... termín porodu mám podle kalkulačky 14. 12 takže na mateřskou mohu nastoupit nejdřív 20.10 což je 173dnů, takže bych se vlezla do tý ochranný lhůty, ale mám to dost těsné tak nevím nevím jestli se vlezu, pokud plod bude mladší....☹ jinak mateřská se počítá z průměru za posledních 12 měsíců

mondulka21
17. dub 2014

@indien ale bere se to jen u jednoho zaměstnavatele.... takže pokud jsi u něj od ledna tak se to bude prát jen plat co máš od ledna.... Pokud by tě vyhodil k poslednímu květnu tak by tvá ochranná doba byla zřejmě jen 151 dnů a na mateřskou bys musela nastoupit nejdýl 29. 10. Snad počítám správně... Pokud mě smlouvu neprodlouží, jdu každopádně na neschopenku a pak se uvidí....

xpila
17. dub 2014

@indien Výpověď dostat nemůžeš, když jsi těhotná. Pouze v případě hrubého porušení pracovní kázně nebo rušení celého zaměstnavatele.

indien
autor
17. dub 2014

@xpila ale zaměstnavatel to ještě neví, že jsem v tom...

kacased
17. dub 2014

Ahoj. Muzu se prosim zeptat? Mam pracovni smlouvu od 1.11.2013. Do konce dubna a zatim to vypada na prodlouzeni. TP mam 30.7.2014. Mam narok? Ja se v tom opravdu nevyznam.

nolies
17. dub 2014

@kacased Ahojky, pokud budeš mít prodlouženou smlouvu, tak nárok máš. V opačném případě záleží, jestli si za poslední dva roky 270 dní nemocensky pojištěná a vejdeš se do ochranné lhůty - ta je 180 dní do nástupu na MD nebo je tak dlouhá jako poslední zaměstnění (tzn. když zaměstnání trvalo míň než 180 dní. Před tímhle zaměstnáním, jsi byla jinde nebo na ÚP?

kacased
17. dub 2014

@nolies na Up

nolies
17. dub 2014

@kacased V tom případě, pokud by ti neprodloužili smlouvu na MD nárok nemáš ☹ Jedině v případě, že bys ještě před ÚP byla v nějakém zaměstnání. Počítá se nemocenské pojištění dva roky zpětně od nástupu nad MD.

kacased
17. dub 2014

@nolies sla jsem rovnou po rodicaku. V praci me zpet nevzali. Kdyby mi to prodlouzila kdy nejdrive muzu nastoupit na md?

nolies
17. dub 2014

@kacased 8 týdnů před TP 🙂 Nebo ti dr. může napsat neschopenku a pak hned navázat na MD. Tak držím pěsti, aby ti ji prodloužili. 🙂

kacased
17. dub 2014

@nolies moc dekuju