Délka mateřske dovolené. Kdo si dává kolik let?

keckemet
27. srp 2009

Vsechny zdravim, urcite se to tady jiz probiralo, ale stejne....zajimalo by mne, kdo si jak dava delku Materske dovolene?2, 3, nebo 4 roky???A potom do prace, ci dalsi deti?Vubec nevim jak si to mam zorganizovat......Chtela bych byt doma s ditkem co nejdele, tedy 4 roky, ale ten mesicni prijem 3800, to je teda almuzna, co?Dekuji Katka

niki2
30. srp 2009

Ja myslim, ze velika vyhoda tech 4 let je, ze muzes byt doma 4 roky, ale nemusis. Jedna se o to, zda ustojite tech 3800,- prispevek.
Jinak jako u nas je materska a rodicovska fakt neuveritelna, zvlast potom, co dovolili si i neomezene vydelat. Ja si neumim predstavit, ze bych odesla od rocniho ditete. Takhle pokud budu doma fakt 4 roky, tak temer 4 lete dite je uz partak + starsi k tomu a pokud budou i nejake penize, muzeme si to skvele uzivat.
Zamestnavatel ti musi drzet misto, ale muze te preradit na jinou praci, pripadne ti den po nastupu z rodicovske muze dat vypoved ☹
Ja to mela zatim tak, ze v cca roce ditete jsem sla na 2 mesice na brigadu na podzim a 2 mesice na jare, jinak jsem byla doma. Samozrejme ne jako tehotna a ne jako kojici (i kdyz u druheho se mi podarilo udrzet kojeni do 1,5 roku i pri praci). Tento podzim je prvni, kdy na brigadu nepujdu, kvuli krizi - nevezmou me. Na "brigadu" chodim do sve puvodni prace a je to hrozne fajn, mnohem vic si ty deti potom uzivam.

bera28
30. srp 2009

Tak já si dala rodičovskou na 3 roky, ale už plánuji, že minimálně na 2 dny v týdnu bych šla tak od začátku příštího roku do práce. Potřebuji si od prcků odpočinout nebo se z nich zblázním🙂 Chůvu pro ně mám tak jako tak.Jsou s ní od 4 měsíců a je to úplně v pohodě.

andy80
30. srp 2009

keckemet: já budu doma taky 4 roky, jak jsem psala, děti jsou malé jen jednou, rychle to uteče a já si je chci užít, jednou bych litovala, že jsem šla brzo do práce, jako lituju teď, že jsem šla na částečný úvazek do práce při Jiříkovi, když mu byl rok. Byla jsem s ním sice hodně času, ale přesto mi hodně věcí uteklo a ty už nevrátím. Teď si dětí užívám na maximum a ještě dlouho užívat budu. A zaměstnavatel mi už místo nedrží, dala jsem výpověď, když jsme se stěhovali. A kdybych práci měla, tak bych požádala o prodloužení rodičovské v práci na 4 roky. Buď by o mě zaměstnavatel stál a vyhověl mi nebo by o mě nestál a tak by si po rodičovské našla jiné místo. Navíc, bych se fakt bála, že ve 3 letech mi dítě nevezmou do školky a já budu rok úplně bez prostředků. Nikdo vám pak nic nedá, když jste se rozhodli na 3 roky (kamarádka to zažila). Takže 4 roky sice almužna, ale jistota.

shaula
31. srp 2009

Andy - píšeš "já budu rok úplně bez prostředků" - podle mě je jedno, jestli bereš 3 roky více nebo 4 roky méně, finančně to vychází nastejno - tak by sis holt na ten poslední rok vytvořila rezervu, jen pro strýčka Příhodu 😉 A když se při 4leté variantě nakonec rozhodneš jít do práce dřív, tak ti to už nikdo nedoplatí, ne?

Niki - "Zamestnavatel ti musi drzet misto, ale muze te preradit na jinou praci, pripadne ti den po nastupu z rodicovske muze dat vypoved" - kterým § zákoníku práce se to řídí? To jsem totiž ještě neslyšela. Nicméně je úplně jedno, jestli mi ho po třetím roce nedrží nebo mi dá po nástupu výpověď - výsledek je stejný, matka bez práce.

Soanpe - "RD si volíš v21m" - já si volila hned při podání žádosti, chtěli to po mě... No ale počítám, že do těch 21 měsíců se to dá ještě změnit, kdybych se rozhodla jinak.

soanpe
31. srp 2009

shaula, já vím,ale já si to už zvolila, protože mi ty 4 roky přijdou nevýhodné. a i kdybych nenašla práci, tak je lepší mít 3 roky 7800,- a pak v krajním případě podporu v nezaměstnanosti cca 3000-4000,- (neznám přesnou částku 😅 ) jinak tím ,že MP podniká, tak jako člen rodiny mu můžu pomáhat ve firmě .
jenže ne všichni to mají takhle ideální.

niki2
31. srp 2009

Shaulo, nechce se mi to hledat, ale treba na teto strance http://www.hledampraci.cz/pracovni-pravo/ochran... to pisou taky.
V teto souvislosti se objevuji pragrafy 157 odst. 1 ZP (materska dovolena) - v pripade, ze po MD nastoupite do prace, jsme povinni Vas zaraddit na puvodni praci a pracoviste. Neni-li to mozne proto, ze tato prace odpadla nebo pracoviste bylo zruseno, musime Vas aradit na jinou praci odpovidajici Vasi pracovni smlouve (par 147 ZP).
Po ukonceni MD muzete poozadat dle par 158 ZP o rodicovskou dovolenou.
Tak zkus procist tyto paragrafy, zda to tam pisou, ale jinak vim, ze to je bohuzel dost casta praxe.

A pokud mam zvolenou 4 letou variantu a rozhodnu se ve 3 letech ditete jit do prace, tak pobiram zaroven plat a rodicovsky prispevek. Uplne stejne, jako kdyz pujdu do prace v 1 roce, musi byt zajistena celodenni pece o dite jinou osobou (tata, babicka, chuva....)

niki2
31. srp 2009

Jo a pokud sis uz delku volila, tak zmenit se to neda.

karotky
31. srp 2009

Tak já si zvolila MD na 3 roky z toho důvodu,abych se měla kam vrátit do práce.Kdybych si zvolila tu na 4 roky,tak mi(možná)místo už držet nikdo nebude a při výši 3800kč/měsíčně bysme se museli hodně uskromnit nebo bych si musela sehnat nějakou brigádu a to už bych rvnou mohla hodit do práce. 😅
MD mi končí za 8 měsíců.Dítě už mám přihlášené do školky a od října si na ní začne postupně zvykat,aby to pa pro něj nebyl šok jako,kdyby tam musel začít chodit z ničeho nic na celé dny. 😉
Jsem moc vděčná,že je tento stát k maminkám na MD tak štědrý,že si ty maminky můžou to mateřství opravdu užít bez toho,aby rodina finančně strádala. 😎

shaula
31. srp 2009

Niki, díky za odkaz, až budu mít čas, pročtu to podrobněji. Přímo ten článek, na který odkazuješ, ovšem řeší něco jiného.
Pokud já vím, tak zaměstnavatel je podle zákoníku práce povinen poskytnout RD v délce 3 roky (§ 196 Rodičovská dovolená
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.) Takže po 4 letech se s tebou už nikdo bavit nemusí.
Je sice fakt, že zaměstnavatel by možná byl ochoten mě přijmout zpět i po 4 letech, ale tady už nemám jistotu (i když jak dokazuje tebou odkazovaný článek, ani po těch 3 letech ta jistota není 😝 ).

blandik
31. srp 2009

já zvolila RD do dvou let věku dítěte, s tím, že chceme do té doby mít další dítko (jen aby se to povedlo). Zaměstnavateli jsem nahlásila tři roky, takže jestli se dítko nepodaří, tak budu poslední rok sedět doma naprosto bez peněz a žít z úspor ☹ . Jen si nejsem jistá, z jakého průměru se mi pak bude počítat nová MD a jestli si budu moci vybrat variantu RD (pokud by další dítko přislo až v průběhu třetího roku. Nemáte s tím někdo náhodou zkušenost?

lucie.krajcarova
10. zář 2009

ano bavíte se o rodičáku a ne mateřské, už jsem se lekla 🙂 Mateřská se myslím moc nedá měnit. RD si beru na dva roky, do té doby bychom chtěli druhé mimi, no a taky se mi líbí, že došáhnu na vyšší peníze. ale v každém případě si malinko přivydělávám, takže to není tak strašné=.

Blandik, nová MD se počítá zase podle odpracovaných dní a výplat, takže bez výplaty či bez daň. přiznání půjdeš asi automaticky na 3. U mně to bude tak, že po 2 letech otěhotním a automaticky mě dají na 3 roky, když mezitím nebudu pracovat.

lenulissek
23. únor 2013

Ahoj chci se zeptat sinovy jsou ted 3 roky mam materskou do 4 roku,a chci se zeptat jestli po tech 4 rokach se berou nejake penize a kolik dik cau Lenka

tynka1995
16. únor 2015

Ahoj holky a jak je to s materskou kdyz jsem jeste zadnou praci nemela a nemam zadnou skolu dodelanou z ucnaku, a nejsem ani na pracaku...?? Mam narok? A dostanu neco za porod, porodny? Dekuji

andelka
16. únor 2015

@tynka1995 dostaneš rovnou od porodu rodičovský příspěvek. Výšku si budeš moc zvolit jen pokud otec dítěte pracuje. A na porodné musíš splňovat nějaké limity,to ti řeknou na socialce.

lucitip
8. bře 2015

Dobry den mam dotaz maly se narodil 29.5.2014 na konci mes cervna mi prisel rodicak minuli mesic unor mu bylo devet mes.mela bych mit uz ted v breznu rodicak 7.3 snizeni ☹ 3800 nebo jeste dorazi 7600 cetla jsem ze je to zpetne 😀 diky

madre1
8. bře 2015

@lenulissek ,..................když dosáhne Tvé dítě 4.roků věku,tak se buď vrátíš do práce,kde by Ti mohli držet místo nebo se zaregistruješ na ÚP a začneš si hledat práci.Nevím,jaké peníze máš na mysli?
@lucitip ,..........................výše příspěvku záleží na tom,jakou délku čerpaní sis vybrala a od když Ti ten rodičák vyplácí. 😉

lucitip
8. bře 2015

@madre1 nemohla jsem si vybrat mam to urcene do 9mes.7600 a pak tech 3800 minuli mes mu bylo tech devet

madre1
8. bře 2015

@lucitip ,..................v tom případě by si měla za únor dostat 7600kč 😉

lucitip
8. bře 2015

@madre1 super dekuji 😀 snad to tak bude

diamanta
8. bře 2015

Já to dala na 4, do práce když nějakou najdu, můžu nastoupit přeci i dřív a o rodičák nepřijdu. Šetřila jsem si na mateřskou už dopředu, je to moje poslední, a jsem hrozně šťastná, že můžu být u svých dětí. Jsem sice v takový tý MD izolaci, ne že je to pořád super, ale to je prkotina. Jednoho dne se vrátím do procesu a už svoje děti neuvidím celý den, už nebudu mít "miminko", už nebudu moct ovlivnit, co jedí. S penězma to nějak koulím, nechala jsem si rozpočítat tu celkovou sumu na 4 roky a vyšlo to na pět, ne na tři osm... Zrovna včera jsem žasla, jak jsem levně uvařila. Pod deset korun porce. Když chci koupit bundu, nejdřív prodám jinou. Když chci koupit kočárek, prodám něco. Snažim se každý měsíc utratit jen to co mám a nesahat do té našetřené rezervy, ale je fakt, že se nebojím, protože právě rezervu mám. Ale chápu, že s hypotékou či samoživitelce toto vykládat nebudu, my jsme s manželem dva a hypo nemáme, spíš nám to tu tak trochu padá na hlavu 😀

madre1
9. bře 2015

Pro mě byl a je i ideální,být na MD do 3.narozenin dítěte-zvlášť,když Vám do té doby drží v zaměstnání místo a dítě může od 3.let(někdy i dříve-záleží na měsíci narození)nastoupit do MŠ.Déle bych na MD být nechtěla,protože mám pocit,že je to moje maximum,do kdy můžu svému dítěti dát to,co potřebuje.Pak už jsem byla vždy ráda,že půl dne za mě vyplní MŠ/ZŠ,já se mezi tím odreaguji v práci a o to více se pak na své děti těším a ony na mne 😉

andelka
9. bře 2015

Já od 2 let a 8měsíců mladšího chodím pracovat na DPP jednou dvakrát týdně (na celý den), je to super. Bohužel v průběhu roku mi březnového tady nevezmou, takže jdeme na zápis až teď a půjde do MŠ v září.