Délka mateřske dovolené. Kdo si dává kolik let?

keckemet
27. srp 2009

Vsechny zdravim, urcite se to tady jiz probiralo, ale stejne....zajimalo by mne, kdo si jak dava delku Materske dovolene?2, 3, nebo 4 roky???A potom do prace, ci dalsi deti?Vubec nevim jak si to mam zorganizovat......Chtela bych byt doma s ditkem co nejdele, tedy 4 roky, ale ten mesicni prijem 3800, to je teda almuzna, co?Dekuji Katka

niki2
27. srp 2009

Pokud chces byt doma 4 roky, tak pobiras do 21 mesicu ditete 7600, to uz je lepsi ne? Nejpozdeji v te dobe muzes pozadat o triletou variantu a budou ti dal do 3 let veku platit 7600. Pokud nepozadas, daji ti automaticky tu snizenou a na 4 roky. V te dobe uz treba budes vedet, zda chces dalsi dite.

soanpe
27. srp 2009

já teda nevím, ale v tomhle státě si každý myslí,peníze dostane jen za to,že je doma s dětma. ve světě to tak nefunguje.
vždyt 3.800,-mít nemusíš ani při 4leté rodičovské. můžeš si přividělávat doma.třeba jako telefonistka-průzkum trhu, nabídka služeb... a výdělek je neomezený.
kamarádka začala ve 3letech dávat holku do školky na 12hodin týdně , aby si od sebe oddechly,holka se začlenila do kolektivu atd.
a kámoška chodí v tu dobu uklízet do domácností a měsíčně si přijde na minimálně na 6000,- jedná se o běžný úklid a žehlení. samozřejmě je jasný, že taky záleží na koho padneš.jestli na bordeláře lakomý, tak máš smůlu.nadřeš se hodně za málo peněz

andyalukasek2008
28. srp 2009

Katko,
já bych zůstala doma klidně i 4 roky, ale zaměstnavatel Ti už pak nemusí držet místo a to může být také problém, který je třeba zvážit. RD mám na 3 roky, pak do práce a až půjde Luky do školy, druhé dítko... Ještš nvím, zda když bude mít 5 let nebo fakt až v první třídě, uvidíme 🙂...

shaula
28. srp 2009

Tak já to měla krásně naplánovaný - MD 3 roky, pak další dítě zase na 3 roky. Vzhledem k tomu, že se nám povedly dvě najednou, tak už další nebude, takže po první MD pošupajdím zpátky do práce 😝

evinkaa
29. srp 2009

No já jsem si dala mateřskou na 3 roky. Další dítě, jestli se zadaří, bych chtěla mít, než ty 3 roky skončí. Nechci mít děti daleko od sebe, vidím to u sebe a mých bráchů, neměli jsme si skoro co říct. Jsme od sebe o 6 a o 11 let. Natálku chci začít dávat do školky hned, jak to půjde. Ikdyž budu doma, aby to nebyl mamánek a aby věděla, jak se chovat v kolektivu a k ostatním dětem. 🙂

telullah
29. srp 2009

Tak já si vzala mateřskou na dva roky, teď se pomalinku budeme pokoušet o druhé mimčo a pak si jí vezmu na 3 roky a pak šup šup do práce

mikijana
29. srp 2009

telullah: tak já to mám naprosto stejně naplánované - tak hlavně aby to vyšlo 😉

andy80
29. srp 2009

Tak já mám mateřskou na 4 roky. V dnešní době nikde není jistota, že mi malou vezmou do školky a potom budu rok doma úplně zadarmo. Takhle mám aspoň nějakou jistotu. A je fakt, že ve světě mají mateřskou dva roky a pak smolík, ale zase tam fungují jesle. Tady je zrušili a smolík pacholík. Ale já si děti pořádně užiju. Malý jsou jen jednou a do práce se ještě nachodím.

jeudi
29. srp 2009

ja u flilipa mela narok si vybrat tak jsem zvolila 3 roky a brala ty tri roky 7600kc a ted uz prej nemam narok si volit jak dlouho budu doma proste 4 roky a hotovo ..ze dva roky budu brat tech sedm tisic a od 21mesicu ditete uz jen 3800kc ja vim ze si muzu prividelat ,ale proc nemuzu si zvolit u druheho jak dlouho budu doma?a navic kam ho dam ve dvou letech?jedine pak nakou domaci praci

soanpe
29. srp 2009

andy
jinde mají ve světě mají mín než 2 roky 😉

misicka85
29. srp 2009

Já si dala rodičák na 3 roky, v lednu se chceme začít snažit o druhé mimi, jednak proto že nechci velký věkový rozdím mezi dětma a pak Adélka se nám taky povedla až po 2,5 letech snažení,tak snad to stihnem 😝

Na dva roky mi to příjde málo, nikde není zaručené že se mimčo povede a co pak, a na 4 zas za ty prachy... Přivydělávat si je pěkná věc, ale v dnešní době práce na doma moc není a chodit pracovat někam - kdo mi bude hlídat dítě? Do školky ho dát nemůžeš, babičky všechny pracují a někomu za hlídání platit, to bych musela mít nějakou jo super placenou práci 😖 Takže mi ty 3 roky příjdou ideální...

telullah
29. srp 2009

mikijana- taky si říkám 🙂

lamarika
29. srp 2009

Tak já mám MD na 3 roky. Před měsícem jsem si začala přividělávat prácí doma. Tu dělám po večerech, takže na tom malej není bitej a alespoň si přividělám. Jinak mi taky plánujem další mimi než mi zkončí MD, tak snad 😉

janneke
29. srp 2009

Pro zajimavost srovnani s ostatnimi zememi (prijem behem MATERSKE procentuelne z platu):

USA - 12 tydnu - 0%
UK - 39 tydnu - 90% prvnich 6 tydnu, potom mene
Nemecko - 14 tydnu - 100%, potom 12/14 tydnu 67%, ne vice nez 1.800 euro mesicne
Holandsko - 16 tydnu - 100%
Francie - 16-26 tydnu - 100%
Rakousko - 16 tydnu - 100%
Svedsko - 16 mesicu - 80% prvnich 390 dni
Dansko - 52 tydnu (18 tydnu matka, 2 tydny otec, zbytek dle vlastniho rozvazeni)

RODICOVSKA dovolena je ve vetsine evropskych zemi NEPLACENA.

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Parental_leave#Europe

mikijana
29. srp 2009

No já si dala na 2 roky kvůli penízkům a taky, že chceme mít děti po sobě, aby rozuměly. Já mám 2 bratry s velkým věkovým rozdílem a nikdy jsme si extra nerozuměli - přetrvává to doteď. Tak snad to vyjde a kdyby náhodou ne tak babičky jsou k dispozici. Jinak práci na doma bych brala taky, ale ještě jsem na žádnou seriózní nenarazila, existuje nějaká?

sayast
29. srp 2009

ja mam 3-letou variantu a druhe dite bych chtela tak za 6 let 🙂

je hezke ze tu mame na vyber tak dlouho rodicovskou a placenou, davate tu za priklad jine staty, ale pokud se nepletu, tak tam vetsinou zena zustava nadale doma, zadarmo a vse uzivi manzel. takze jsou tam i jine platy. je mozne ze se pletu,ale tak jsem to postrehla ja 🙂

misicka85
29. srp 2009

no a nebo si najmou au-pair a jdou do práce.... 😒 Jako já si to neumím představit odejít třeba od 4-měsíčního mimča a svěřit ho nějaké 18-ti leté holčině... ☹

sayast
29. srp 2009

misicka, ja taky ne ☹

soanpe
29. srp 2009

saysat
ono to až tak zase pravda není, že živí manžel
možná ve velkých městech, ale třeba i ve státech se prostě žana musí smířit s tím, že dá dítě hlídat ajde makat.nebo maká po večerech .
a co matky samoživitelky? ty těžko zajistí manžel. tady v tomto státě každej hledá jak,kde a co dostat zadarmo a pak to tady taky tak vypadá.
prostě pokud nebudeme hákovat, tak nebudeme mít prachy. co je na tom k nepochopení???

misicka85
29. srp 2009

mi to příjde takový divný a svým způsobem i docela smutný že ti rodiče a hlavně teda matka je pak ochuzena o všechny ty krásné zářitky s miminkem, první pokusy o lezení, první krůčky, slovíčka... Když malá poprvé řekla poprvé MAMA tak jsem myslela že se zblázním radostí, rozhodně by se mi teda nelíbilo kdyby první slůvko mojí maličké bylo jméno cizí holky 😠 Asi jsem citlivka ale tohle bych teda nesnesla. Jsme ráda že je u nás mateřská i rodičovská takhle a můžu si malou pořádně užít. 😉

sayast
29. srp 2009

soan, ja jsem napsala vetsinou 😉

kdybych ted mela byt matka samozivitelka, tak taky jdu do prace, to je jasny. z neceho bych ji zivit musela.

ja si nestezuju jak to je, me to vyhovuje.

berenika39
29. srp 2009

janekke, super, to je dobrý tohle vědět.

mám podaný 2 roky, pracuju vlastně bez přerušení pořád, jenom jsem si to ted nějak líp zorganizovala 😀 , takže mám na prcka čas 6 a 1/2 dne v týdnu, což jde 😉 😉 . ten třetí rok nevím, bud to nějak překlepeme z úspor, nebo zkusíme nějakou školičku na jeden den v týdnu nebo hlídání, nevím, prostě budu muset trochu víc pracovat 😀 . s běžnou školkou od tří let počítám, většině dětí to je ku prospěchu, ale to je ještě daleko....i když školky jsou pěkně našlapaný....

mirri
29. srp 2009

tak ja pridam italii-3 mesice 100%,pak dalsich 6 mesicu mene.ja mam 30 %.a muzu rict,ze kolem sebe neznam nikoho,kdo by zustal doma dele.bohuzel ty platy nejsou v obdobi krize nejvyssi a z manzelovy vyplaty bychom nevyzili.takze maly musi do jesli.... ☹

soanpe
29. srp 2009

saysat jasně 😉

berenika, zrovna dnes jsem přemýšlela,co bych rozjela za kšeft, protože tak jak jsem dělala do doby, než jsem otěhotněla, tak to nepadá v potaz. makala jsem fakt denně,pátek nebo svátek.někdy 12h v terénu.jindy třeba 2-3h od pc., jindy jsem musela zaskočit za personál a ten cvrkot mi nějak začíná chybět 😅 nebo je to potřeba odreagovat se a pak se vrátit k mojí prdolce. MP si práci rozvrhne dle potřeby,takže malá by byla stále s jedním z nás.

sayast
29. srp 2009

ja ani nevim jak to budu delat po tech 3 letech kdybych se mela vratit na sve puvodni misto. kolikrat 6 dvanactek tydne, denni, nocni, vikendy... nejak si to s malym ditetem neumim predstavit 😅
moje mamka mlada, zamestnana, manzovo mamka v duchodu, ale sama se jiz vyjadrila ze si malou rada pochova,ale tim to hasne 😅.

misicka85
29. srp 2009

Soan - co jsi dělala před MD?? Pokud to není tajné 😉

Taky jsem uvažovala nad nějakou menší brigádkou, přeci jen penízky jsou třeba, teď děláme komplet nový obývák, bude třeba koupit novou autosedajdu, golfky, prostě penízky jen pofrčí. A taky na chvilku zajít mezi lidi. MM si taky může práci naplánovat podle svých potřeb takže v tom problém není 🙂

shaula
30. srp 2009

A tak to já o žádnou práci ani nestojím. Před těhu jsme si proto vytvořili finanční rezervu (snad bude stačit 😀 ). Svou jedinou mateřskou si chci užít beze zbytku do posledního dne, prostě úplně si odpočinout od práce, však se ještě do smrti narobím dost, no ne? 😉 Než já totiž půjdu do důchodu, tak už žádný nebude ☹ Chci si užít děti, jejich pokroky, jak se každý den učí něco nového... Dokud to jde, až budu zase chodit do práce, tak budu mít času podstatně méně - už teď se toho děsím 😖

keckemet
autor
30. srp 2009

Taky je mi lito vzdat se tech 4 let jen tak...konec koncu kdy muze byt zena beztrestne 4 roky doma???? Ja nevim treba budu za rok mluvit jinak a uz mne to bude hrozne stvat, ale zatim si neumim predstavit, ze dam moje miminko na 3/4 dne k nekomu cizimu, nekam pryc, do neznameho prostredi.....Tohle tema jsem zalozila z duvodu osobniho pruzkumu o delce RD v Cr.....Kolik matek vyuziva tech plnych 4 let....Nez jsem otehotnela pracovala jsem na Operacnim sale jako instrumentarka a ten denodenni stres a nervy mi absolutne nechybi a zrovna ted mam pocit, ze mi jeste dlouho chybet nebudou,,,,,, ☹ Miminko jsem moc chtela, i prave proto, ze uz jsem citila, ze se u mne blizi syndrom vyhoreni.....Tak si rikam, ze kdyz nas zadna hypoteka atp. netlaci tak proc nebyt doma 4 roky, ne? Bohuzel vetsina matek z meho okoli si dava RD na 2, max3 roky.....Tak mozna proto se citim tak trochu provinile......???

shaula
30. srp 2009

No já jsem si zvolila MD "jen" na 3 roky, protože u 4leté varianty Vám zaměstnavatel nemusí podržet místo. A v dnešní době je jistota, že se mám kam vrátit, k nezaplacení. Před MD jsem pracovala jako vedoucí pošty, takže těch stresů nepočítaně - řešit každodenní problémy, stížnosti, protivné lidi, absence zaměstnanců... No já MD beru opravdu jako dovolenou 😀 I když je péče o dítě (děti) náročná, je to úúúúúúúplně o něčem jiném než v práci 😉
Keckemet - proč provinile? Ostatní maminky taky měly možnost zvolit si 4 roky, je to jen a jen jejich rozhodnutí, že si berou MD 2 nebo 3 roky... A to, že si to někdo nemůže dovolit např. z finančních důvodů, není tvoje chyba, tak proč by ses měla cítit provinile? 😉

soanpe
30. srp 2009

záleží taky na dítěti.volbu délky RD si volíš v21m, tak už vidíš, jestli je dítě spíš bázlivé a potřebuje víc pozornosti nebo jestli už potřebuje společnost ostatních dětí.

Sofí je třeba hrozně ráda na hřišti ve společnosti starších dětí.A je fakt, že jí to trošku motivuje a pak se snaží napodobovat činnosti těch větších dětí. takže já zatím vidím pozitiva v tom,že část dne není matka středem zájmu dítěte. ale je to fakt o jedincích

já tím, že jsem dělala na ŽL a rok před těhu jsem byla zaměstnaná, tak jsem si dala 3roky, protože stejně asi budu pokračovat v živnosti, ale s menším nasazením 😀 takže si práci přizpůsobím

prostě ted máme kde bydlet atd. takže se nemusím hnát za mega výdělky, ale jen tak aby nás to uživilo a nepřemýšlela,jestli můžu holce koupit nový boty nebo bundu.

kdybych byla 4r doma, tak stejně bych šla někam na 1/2 úvazek .Mám výhodu v tom, že tchýně je v důchodu,takže bude moci hlídat-ted ještě malou nikomu nedávám na hlídání, protože není potřeba a když něco dělám ,tak si malá hraje vedle mě- další případ, kdy mám obrovské štěstí 😵 - a není problém uvařit, vyžehlit atd.

jsem to napsala nějak krkolomně 😅 😕 tak snad to pochopíte 😉