Dohoda o pracovní činnosti, jak se počítá do důchodu?

draga
29. led 2011

Potřebuji poradit, po mateřské jsem zkončila v práci, poté byla 8měsíců na podpoře a nastoupila jsem do práce na dohodu o pracovní činnosti. Takže zaměstnavatel za mě platí zdravotní a sociální pojištění, jak to je ale se započítáváním do důchodu (ne že bych se ho dožila 🙂) ale zajímá mě, jestli se počítají jen odpracované dny (když dělám třeba jen 5 hodin) , nebo nějaký průměr...díky moc za rady 😉

bozenka4
29. led 2011

Ahoj já když jsem měla smlouvu na dohodu tak mi to nepočítali ani abych dostávala nějaká peníze na pracáku.Takže si myslím, že se ti to nepočítá, ale vlastní zkušenost s tím nemám, takže jsem ti moc nporadila. 🙂

veronikavlaskova
29. led 2011

Dohoda o pracovní činnosti se tam určitě počítá, protože je z ní (na rozdíl od dohodě o provedení práce) odváděno pojistné. Tak neboj, jako odpracované se ti to počítá, i když pracuješ na zkrácený úvazek. Prostě máš (pravděpodobně) jen méně peněz = menší důchod.

draga
autor
29. led 2011

@veronikavlaskova aha a nevíš jak jako časově? když nedělám každý den? abych nešla do důchodu v 80 🙂 musíme odpracovat určitý počet let 🙂)

j.a.n.i
29. led 2011

@draga To je úplně jedno, bere se to podle trvání smlouvy a ta ti trvá všechny kalendářní dny, i když fyzicky pracuješ jen některé pracovní 😉

draga
autor
30. led 2011

@j.a.n.i aha takže , když mám smlouvu na dobu neurčitou a pracuju od října tak od toho října do té doby co budu pracovat je to stejný, jako kdybych pracovala normálně na trvalý prac. poměr 🙂 díky 🙂

j.a.n.i
30. led 2011

@draga Jojo, přesně tak 🙂

draga
autor
30. led 2011

@j.a.n.i prosím tě a nevíš jak to je s daňovým přiznáním? budemi ho vyplňovat zaměstnavatel, ale zajímá mě, loni jsme dostala v práci odstupné, takže dodám papír o výši příjmu, pak asi i z pracáku si vyžádámnějaký příjem co jsme dostávala 5 měsíců...ale co mě zajímá...zaměstnavatel platí sociální a zdravotní ale přijde mi nějak míň, než bych platila, kdybych byla samolátce....budu doplácet zdravotní a sociální? nevíš? jsem v tomhle oboru úplný neználek 🙂 a moc děkuju za odpovědi 😉

j.a.n.i
31. led 2011

@draga Sociální se nedoplácí a zdravotní ano, pokud máš příjem pod 8000,. hrubého měsíčně, ale řeší to zaměstnavatel, tobě to může strhnout z platu, ale ty se o to starat nemusíš. Jinak podpora je do DP nezahrnuje, to je nezdanitelný příjem, takže dodáš jen papír o příjmech z minulého zaměstnání.

draga
autor
1. únor 2011

@j.a.n.i děkuji moc za vyčerpávající info 🙂