Dostanu peněžitou pomoc v mateřství i při druhém dítěti?

pafca4
30. pro 2015

Na první dítě jsem dostala peněžitou pomoc v mateřství díky tzv. ochranné lhůtě (měla jsem smlouvu na dobu určitou, když jsem otěhotněla a zaměstnavatel mi ji neprodloužil,ale protože jsem splnila podmínku odpracovaných dní a nastupovala jsme na mateřskou tuším do 270 dní, měla jsem nárok na PPM, i když jsem byla nezaměstnaná). Pokud bych měla druhé dítě např. po dvou a půl letech, tak budu mít rovnou rodičovský příspěvek (těch 220000), nebo také tu PPM? Máte někdo zkušenost?

dankak2
23. dub 2016

holky mám dotaz mám neplacené volno do 4 let prvního dítěte, ale druhé porodím až o cca 2 měsce po 4 narozeninách prvního. Po 4 narozeninách prvního musím nastoupit do práce, než půjdu 6 - 8 týdnu před porodem na mateřskou. Bohužel mi to nevychází a budu muset nasstoupit do práce na cca týden až 3 týdny dle toho jak mi to napíše Gynekoložka .To asi pak nemám nárok na mateřskou, že?
Nebo mám jít na tu chvilku na neschopenku?

magdalenan
23. dub 2016

@dankak2 O peníze bys přišla. Neschopenka je ideální. Já přestala pobírat RP ke konci února 2016 a chtěla jsem od 1.3. na HPP, ale čekám druhé dítě, takže jsem od 15.2. v PN, než budu moci nastoupit v květnu na MD.

Jinak do toho ale normálně na DPČ pracují, v době, kdy mám vycházky 🙂

dankak2
23. dub 2016

ale to asi nenastoupím na mateřskou ,ale rovnou na rodičák ne ? magdalenan @ 😉

magdalenan
23. dub 2016

@dankak2 Pokud trvá pracovní poměr, trvá i nárok na ppm, bez ohledu na to neplacené volno. Jak nemocenská, tak ppm se budou vypočítávat z toho původního vyměřovacího základu. Hlavně je potřeba pohlídat, aby na sebe vše přesně navazovalo ze dne na den 🙂

xpila
23. dub 2016

@magdalenan O jaké peníze by dle tebe přišla???

magdalenan
23. dub 2016

@xpila Pokud by nastoupila zpátky do zaměstnání jen na pár týdnů či měsíců, tak by přišla o nárok na ppm.

xpila
23. dub 2016

@magdalenan Samozřejmě, ze nepřišla. Nárok by na ni mela i tak.

magdalenan
23. dub 2016

@xpila A mohu tedy poprosit přesně o vysvětleni na základě čeho by ten nárok trval?

xpila
23. dub 2016

@magdalenan Tak treba na základě toho, ze splňuje všechny podmínky pro nárok? Tj. ke dni nástupu na mateřskou bude zamestnana a současně splní podmínku 270 dni nemocenského pojištěni.
V čem je to dle tebe jiné, kdyz by místo do práce šla na neschopenku?

magdalenan
23. dub 2016

@xpila A to opravdu platí i v případě toho neplaceneho volna?

xpila
23. dub 2016

@magdalenan Vždyť jsi to i ty sama psala 😉

magdalenan
23. dub 2016

@xpila No já nemám zkušenost s neplaceným volnem. Ale u me to bylo tak, jak jsem psala - po dobrání RP bych musela před nástupem na MD odpracovat cca tři měsíce a jak u doktora, tak naše účetní mi potvrdili, že neschopenka je běžný postup, jak to vykrýt, abych nepřišla o peníze - tedy ve smyslu abych měla stejný vyměřovací základ jako u první PPM. Proto se divím, že by v jejím případě mohla jít na ty cca tři týdny do práce mezi koncem neplaceneho volna a nástupem na MD a mít nárok na stejnou ppm jako předtím.

Čert aby se v tom vyznal, fakt 🙂

xpila
23. dub 2016

@magdalenan Jenže ty zaměňuješ dvě věci - nárok na PPM a vyměřovací základ. A to neplacené volno nemá na vyměřovací základ vliv.
Jinak neschopenka fakt neni běžný postup, účetní ti to nejspíš říkala proto, aby t zaměstnavatel nemusel platit. Protoze neschopenka je pro práce neschopné, ne pro výkryti něčeho.t

magdalenan
23. dub 2016

@xpila Tak pro mě blbečka 😀 ještě detailněji prosím - jak to teda bude mít danka v praxi? Čtvrtýma narozeninama jí skončí neplacené volno. Druhé dítko se má narodit cca dva měsíce na to, a prý to nevychází pro nástup na MD o cca tři týdny. Takže na tu dobu jako půjde fakt pracovat? Po čtyřech letech na tři týdny bude zaměstnaná a pak hned nastoupí na MD a bude brát stejnou ppm jako u první MD? Jsem s tím byla rychle hotová a teď se teda divím 🙂

magdalenan
23. dub 2016

@magdalenan Úplně přesně tedy píše týden až tři týdny, podle nástupu na MD..

xpila
23. dub 2016

@magdalenan Tak pokud jí to zdravotní stav umožní, tak by měla jít do práce, ano.
A PPM být stejná nemusí - budou se jím tam započítávat i ty 3 odpracované týdny. To je to, s čím si to pleteš. Protože pokud by na druhou PPM stihla nastoupit do těch 4. narozenin prvního dítěte, tak má zaručeno, že bude PPM minimálně stejně tak vysoká, jako první.

dankak2
25. dub 2016

no ,ale to už bohužel nestihnu, tak pokud nastoupím po těch 4 letech na neschopenku, budu mt nárok na mateřskou, nebo ne ,děkuji @xpila a s čeho se to tedy bude počítat, děkuji.
Děkuji taky za super otázky od @ magdalenan 😀

xpila
25. dub 2016

@dankak2 Budeš na ni mít nárok za obou situací - tedy i když půjdeš na neschopenku, i když půjdeš do práce. Když půjdeš na neschopenku, bude stejná jako prvního, protože se nezmění vyměřovací základ. Když půjdeš do práce, bude se do výpočtu zahrnovat i ten příjem, co budeš mít teď. Takže PPM může být stejná, vyšší nebo nižší.

dankak2
26. dub 2016

děkuji moc za odpověĎ @xpila