Druhé miminko po 3letém rodičáku, mám nárok na mateřskou?

miri77
7. říj 2013

Ahoj holky momentálně jsem na tříleté rodičovské,dceři budou v květnu 2014 3 roky,a ted jsem otěhotněla podruhé,miminko by se mělo narodit začátkem června,tudíž po skončení rodičovské.Nevím jestli mám nárok na druhou mateřskou a pak rodičák ve stejné výši a možností výběru délky jako u prvního mimi.V práci jsem stále jako zaměstnanec beze změny,ale nevím kdy jim oznámit změnu a taky mám obavy abych už o své místo případně nepřišla ☹ Děkuju všem za odpovědi

ratatooy
7. říj 2013

takže mam stejny připad,když jsi pořád zamestnaná máš narok na mateřskou stejne jako jsi mela tu první a nasledne na rodičák,ted je to myslim 7200,.na 3 roky na 4roky je to pak myslim cca 6300,.mužeš si volit délku a menit podle potřeby,jakou budeš mít prodlevu mezi skončením RD a nastoupením na mateřskou?ja jsem mela 5dní a to nemelo cenu si brát neschopenku tak mi dr posunul termín takže přecházím rovnou z rd na md,jinak o misto přijit nemužeš,ani kdyby jsi nastoupila na neschopenku a oznámit to mužeš až s předáním neschopenky nebo papiru o mateřské

miri77
autor
7. říj 2013

ten rozdíl mezi koncem rodičáku a porodem dělá právě 30dní zhruba 😉 takže to jde nebo ne??

ratatooy
7. říj 2013

@miri77 jj jde mužeš nastoupit na neschopenku a tam je ochraná lhůta 170dní aby jsi dostala mateřskou

miri77
autor
7. říj 2013

ted me napadá- nepřekrývá se to vlastně?když 6.5.je konec rodičáku a porod by byl 4.6.tak už mám nárok na mateřskou-ta je 6-8týdnu před porodem ne? 😉

vilibalda
7. říj 2013

@miri77 Pokud máš termín porodu v červnu, tak budeš 6-8 týdnů před tím nastupovat na mateřskou (pro Tebe lépe až těch 6 týdnů), takže vlastně nic neřešíš 😉 V dubnu prostě nastoupíš na další mateřskou. Do práce bych to dala vědět po 1. trimestru, nebo aspoň v půlce těhotenství, ať se podle toho můžou zařídit 😉

miri77
autor
7. říj 2013

vilibalda děkuju moc!

betysek
7. říj 2013

Já myslím, že není potřeba jít na neschopenku. Na mateřskou se nastupuje 6-8 týdnů před porodem. Tak že když píšeš, že ti končí rodičák 30 dní před termínem druhého porodu, tak ještě před koncem rodičáku (6 t před termínem), nastoupíš na mateřskou a mateřskou budeš mít ve stejné výši jako u prvního a délku rodičovské si pak taky můžeš vybrat. Pokud máš smlouvu na dobu neurčitou, tak by ti zaměstnavatel neměl dělat problémy...O práci by jsi přijít neměla, ale víš, jak to chodí, když tě nebudou chtít vzít zpět, tak si vždycky něco vymyslí....Kdy to oznámíš v práci je na tobě, nejpozději se to dozví těch 6 týdnů před termínem, až nastoupíš na mateřskou, ale asi by to měl zaměstnavatel vědět dříve, aby s tebou nepočítal, že se vrátíš zpět. Já jsem to např. řekla co nejdříve, aby s tím počítali....Ale to záleží na tobě, na vztazích se zaměstnavatelem a pod...
@miri77

petrajurinova
7. říj 2013

@miri77 nemáš co řešit. Na mateřskou nastoupíš před koncem rodičovské, takže podmínky pro mateřskou dovolenou máš stejné jako u první MD. Zaměstnavateli bys to měla oznámit co nejdříve, aby nepočítal s tvým návratem a mohl se personálně zařídit podle toho na jakou dobu ho požádáš o rodičovskou dovolenou - je lepší dát mu to písemně, ale stačí i nahlásit osobně.

miri77
autor
7. říj 2013

děkuju moc všem,musím se přiznat že v první chvíli sem to mimi vubec nechtěla,přišlo to opravdu nečekaně a já s tím vubec nepočítala,je mi 36,bydlíme v podnájmu,v malým bytě,chtěli jsme do hypotéky už konečně,a ted tohle...ale nějak se s tím smiřuju že plány budou asi jiný,bojím se že po potratu bych se mohla zbláznit ☹

miri77
autor
7. říj 2013

snad mě za to neukamenujete 😔