Dvouletá RD a termín druhého těhotenství. Co když to nestihnu?

karlicka111
16. zář 2008

Holky prosím vás...chápu to správně, že když na dvouleté RD nestihnu otěhotnět podruhé tak, aby mi to navazovalo, budu pár měsíců nezaměstnaná, tak pak nebudu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství?? 😠

chester
29. dub 2009

Takze v kazdem pripade spadam do pomaleho cerpani, praci tezko najdu a hlidani taky, anebo si muze vzit materskou na sebe manzel a pak si muzeme vybirat, ze 😉 S druhym mimi bych chtela zustat doma apson ty 3 roky, no uvidime, jak nam to priroda zaridi 😵

mikca
29. dub 2009

chester ani s manzou to uz od noveho roku nejde...od r.2009 musi ten kdo zada o PPM tak na ni musi i nastoupit, takze to technicky dost nejdeaby na ni nastoupil chlap..takze v tvem pripade je to asi beznadejene a bude to ta pomalel forma cerpani

chester
29. dub 2009

Aha, no porad se to meni, kdo se v tom ma vyznat 😠 V kazdem pripade moc dekuji za rady 😵 😵 😵

lenkaaa
18. kvě 2009

ahoj holky, prosim vas o radu - kdyz do dvou let nebude dalsi mimi na ceste a ja nebudu moct nastopit do prace jelikoz u nas nejsou jesle.... tak jak se to resi? muze me zamestnavatel propustit? nebo muzu pozadat abych byla doma s prvnim ditkem o rok dyl a bez penez? to si pak budu muset sama platit pojisteni a nemocenskou??? diky moc

mpad
18. kvě 2009

Ahoj, tak jsem také něco přečetla a nějak jsem se do toho všeho zamotala jsem z toho jelen 😖
tak napíšu mou situaci a poprosím o radu 🙂 Mám zaměstnavatele a jsem na mateřské dovolené na 3roky (synovi je již rok) co je pro mě nejvýhodnější, otěhotnět a pokračovat v mateřské s druhým dítětem? (musela bych s druhým na riziko, to vím už ted) nebo je lepší nastoupit a až pak jít znova na mateřskou? Samozřejmě o všem rozhodne příroda a náš pocit, jestli už chceme nebo ne 😀 ale zajímá mě to, je to vše tak komplikované............a kdybych musela nastoupit, abych si mohla vybrat délku, tak na jak dlouho? těch 270dnů nebo jak ? 😒 kdybych otěhotněla dřív, než bych nastoupila do práce a šla na tu neschopenku, tak pak budu na mateřské automaticky na 4roky??????????? to bychom nezvládli finančně 😖 (hypotéka,.....)

hlavně at nám příroda to další miminko dopřeje a vše ostatní je samozřejmě šumafuk 🙂
děkuji za radu

mikca
19. kvě 2009

lenka zametsnavatel timusi drzet misto tri roky to je dane a nezalzi na tm ze ty pobiras rodicak dva roky..tedy pokud jste se nejak pisemne nedohodli jinak...lze pak ho pozadat o neplacene volno ten treti rok, ale je pak na nem jestli ti vyhovi

mpad pokud se ti povede otehotnet jeste na rodicaku s prvnim ditetem, tak nebudes nastupovat ne riziko budes nadale pobirat rodicak az do doby 6 tydnu pred porodem, kdy nastoupis na materskou ..to za predpokladu, ze ten nastup 6 tydnu stihnes do trech let veku ditete...pokud ne, budes treba v patem mesici , kdyz budou malemu tri..a mela by jsi nastoupit do prace, tak nestoupis na nemocenskou riziko..a pak z neschopenky nastoupis na PPM..tak asi tak..nemusis vůbec nasupovat do prace..pokud budes min. tehu... 🙂

mpad
19. kvě 2009

mikca moc děkuji, takže když stihnu otěhotnět do doby, než budou malému 3, tak do práce nemusím, to je bezva, ale jaký mi vznikne nárok? budu si moci pak vybrat jeslti budu doma 2, 3 nebo 4roky? nebo mi dají automaticky 4............?a kdybych neotěhotněla a nastoupila do původní práce a otěhotněla v průběhu pracovního procesu, tak pak je důležité kolik dní budu chodit do práce nebo je to jedno?
moc děkuji, já se v tom systému totiž dost ztácím 😅

mikca
19. kvě 2009

ne do prace nemusis pokud budes tehu narok ti vznika jelikoz jsi stale zamestnanec a jasne budes si moci pak vybrat variantu delky rodicaku, jen ty dva roky jsou ovlivneny vypoctem prave materske , ale to asi vis..a kdyby jsi nasoupila do prace jen na nejakou dobu, tak ti taky narok vznikne...i kdyz jsi treba na neschopence tak se ti ucast na pojisteni pocita..takze neboj narok ti vznikne v kazdem pripade a tim padem budes moci ucinit i volbu rodicaku...proste důlzity je ten zametsnavatel 🙂

mpad
19. kvě 2009

tak to jsem ráda, zaměstnavatele mám, bála jsem se, že když budu navazovat s mateřskou na druhé dítě, tak si pak nebudu moci vybrat délku a budeme mi přidělena automaticky a že budu muset na chvíli do práce .........paráda, tak si mě uklidnila, takže vše ponechám přirodě a bude to nejlepší 🙂
díky moc

lenca74
19. kvě 2009

Ahoj, mám také dotaz.
V září 2009 mi končí MD - dítě bude mít 3 roky. Zaměstnavatele mám. Chceme ale druhé dítě, ale zatím se nedaří a tudíž to vypadá, že budu do práce muset v září nastoupit a těhotná nebudu. Když nastoupím k NOVÉMU zaměstnavateli - musím zde odpracovat 270 dnů, abych měla znovu nárok na PPM?

mikca
19. kvě 2009

lenca ne nemusis..tady jde spis o to, ze novy zamestnavatel bude vyzadovat zkusebni dobu od 1 do 3 meisců a v te dobe by nebylo rozumne otehotnet jelikoz by te mohl i v tehu vyhodit, takze pokud nastoupis preckas zkusebku netehu a pak otehu(nebo to nejak zatajis), tak pak muzes nastoupit na nemocenkou z te te uz pak vyhodit nemuze a mas 270 dni jen to vrzne a narok ti vznikne..je to za kalendarni dny ne za odpracovane

lenca74
19. kvě 2009

Děkuji za odpověď. Pak se mi výše PPM počítá jen z těch pár měsíců, kdy budu pracovat, takže bude asi minimální. Je asi jedno, jestli nastoupím k novému nebo starému zaměstnavateli,že? Vždy se to bude počítat z doby, kterou odpracuji po návratu z rodičovské dovolené, že?

kukuca
14. led 2010

Prosím vás měl někdo z vás takovýhle případ:Zatím beru mateřskou kterou mi o dubna vyplácí práce.Tam mám ale smlouvu na dobu určitou která vyprší v září 2010,ale už jak jsem ocházela,měli zástup.Mám nárok na dvouletý rodič.přísp.,asi toho i využiju,ale kdybych otěhotněla ještě než to vyprší,ty dva roky, musím mít na druhý jen 4letou variantu?Kyž to bude takhle navazovat a před mateřskou jsem 5let nepřetržitě pracovala?
A kdybych ještě těhotná nebyla,a jelikož tu nejsou jesle,šla na pracák,z čeho mi budou vyplácet peníze z pracáku?(než např. otěhotním,ale to jim říkat nebudu 😀 )Z mateřské nebo z bývalé práce?
Přemýlím nad tím,jstli je tím pádem lepší dvou,nebo tříletá..

j.a.n.i
14. led 2010

kukuca - je to jedno, protože po ukončení práce máš jen 180 ochrannou lhůtu pro nárok na další PPM a to bys už tou dobou musela být těhotná... takže pokud nenastoupíš do jiné práce, tak nárok na PPM nemáš ☹

kukuca
14. led 2010

aha,díky.A jetě tak vědět z čeho by mi počítali peníze na pracáku..

j.a.n.i
14. led 2010

☹ taky špatně, z průměrné mzdy ve státě, i když pokud bys v době nástupu na UP měla v posledních 3 letech odpracováno 12 měsíců (opravdu odpracováno, ne náhradní doby) tak možná z platu za těch 12 měsíců

kukuca
15. led 2010

To je divný, volala jsem na ÚP u nás tady a paní říkala že by se to počítalo z mateřské... 😅

j.a.n.i
15. led 2010

No, nevím, mě zas přijde divné, že by se to počítalo z mateřské...

V případě, že uchazeč o zaměstnání splnil podmínku doby předchozího zaměstnání započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání, nebo bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo u něho nelze stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ, stanoví se výše podpory v nezaměstnanosti po dobu prvních 2 měsíců ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství

janacernakova
2. únor 2010

Ahoj všem, ještě pořád mi to neni úplně jasné... prosím poraďte

Ted jsem s prvni dcerou na MD. Pobiram PPM, rozhoduji se o dvoulete, nebo trilete variante. Mam prac. uvazek na neurcito. Muzu si vybrat dvoulety RP (resp. do dvou let ditete) a zaroven nahlasit zamestavateli rodicovskou dovolenou do tri let ditete?
Jestli otehotnim tesne pred jejimi 2. narozeninami, budu muset na par mesicu do prace (nez pujdu na dalsi MD)? nebo budu na rodicovske dovolene (bez prijmu samozrejme)? - budu mit pak narok na PPM a vyber RP i s 2. ditetem? 😕
Děkuji

janinkaves
14. únor 2010

Ahojte holky, prosím o radu, přečetla jsem si vás všechny a potřebuju jen potvrdit že jsem to pochopila správně 😀 !
Takže můj případ: jsem na tříleté rodičovské se synek ta mi končí 17.7. a po tu dobu jsem žádný výdělek neměla a delší čas se snažíme o další mimčo ale nedaří se, od dubna máme povoleno další snažení a vím že bych mohla být do prázdnin těhu, tím pádem ale končí matěřská v tom červenci ale těhu budu v začátku (pokud budu 😅) takže bych měla nastoupit do práce, zaměstnaná jsem a nadále mám místo jisté. Do teď jsem si myslela že pokud vše dobře dopadne tak na druhé dítko nebudu mít nárok na mateřskou a půjdu po porodu hned na rodičák na 4roky, což je z našeho hlediska finančně docela neúnosné, ale teď zjišťuji že nárok na vše mám. Takže toho 18.7 pokud bych byla těhu bych zrovna nastoupila na rizikové těhu s neschopenkou (dělám na rizikovém pracovišti takže to mám jisté) místo do práce a pak těch šest týdnů před porodem bych přešla na mateřskou a pak si vybrala ty tři roky rodičák a to vše proto že pracuju u zaměstnavatele kde jsem dělala i před první mateřskou tudíš mám odpracováno těch 270dní a tím že dál budu zaměstnaná u něj ale na pracovní neschopnosti tak vlastně všechno splňuju a nárok mám je to tak ? Nebo by bylo lepší kdybych par měsíců pracovala a pak teprve přešla na neschopenku ?
Já vím takové plánování je na nic, jen doufám že už nás smůla opustila a narodí se nám zdravé děťátko 😀 ale zase bych nechtěla zbytečně přijít o peníze !
Moc děkuju za odpovědi

vojtisek2007
15. únor 2010

janinka - pochopila jsi to správně, jestli máš pořád zaměstnavatele, máš nárok znovu na mateřskou, a potom i na výběr délky rodi.příspvěvku - když budeš v červevnci až ti skoční rodičák na Filipa těhotná, můžeš jít rovnou na neschopenku, nemusíš chodit do práce, a až do mateřské budeš na neschopence.... 🙂

danca27
15. únor 2010

ahoj holky pls o pomoc..

Holky HELP MEEEEE jak brzo se musi dát vedet zamestnavateli, ze mi konci materská a ŽE DO PRÁCE UŽ NENASTOUPIM A JAK SE TO SEPÍŠE NEBO TAK NĚCO????...A jak se to pocitá, tedy respektive, kterým dnem mi zacala a kterým konČi a jak to udelat tak, abych nepřišla o zbytek proplaceni dovolene musi ji zamestnavatel proplatit nebo nemusi??

Moc vám diky

vojtisek2007
15. únor 2010

danca - ale tobě mateřská už zkončila když měl malý kolem půl roku.....

editah222
15. únor 2010

Danča ty jsi předpokladam už na rodičáku, že?
Většinou se žádá o praplacení dovolené mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou, protože je to nejvyhodnější, ale to už jsi prošvihla. Takže můžeš požádat po konci rodičovské dovolené (záleži na jak dlouho jsi si vybrala 2-3 nebo 4 roky). Rodičovská dovolená ti skončí v den kdy dítě dosáhne věku na který jsi si určila rodičovskou, právě ty 2 nebo 3 nebo 4 roky.
Pokud se už do práce vrátit nechceš tak musiš dát normální výpověď. Respektive se s ním dohodnou na ukončení pracovního poměru dohodou.

danca27
15. únor 2010

adit diky moc a prosimte takze malymu budou dva roky ted 17.4. takze bych k 1 mela dát vypoved ale kdyby mi mel proplatit dovolenou tak na tom nesejde ze mi ji proplati i kdyz uz skoncim pracovni pomer nebo jo?...a taky on mi část proplatil mezitim obdobim a rekl mi ze zbytek dostanu az nastoupim do práce.....no takze se muze taky stát ze mi ji neproplati vid?...

janinkaves
15. únor 2010

Děkuju moc Vojti, docela mi odlehlo že aspoň jeden problém mám vyřešený 😀 ! Teď jen aby se zadařilo 😅 ! Mějte se pa

ajina29
22. únor 2010

Prosím prosím o radu.Rodičák mi bude končit 24.5.10,kdy synovi budou 3 roky.Teď jsem těhotná termín porodu mám stanovený 24.8.10.V tom květnu bych tedy měla nastoupit do práce,ale protože firma kde jsem pracovala 6 let nemá moc práce a dává výpovědi,tak mi hrozí,že ji dostanu.To bych se potom musela nahlásit na pracáku a brala bych po dobu mateřský a rodičovský 3500,což je pro nás s hypotékou neúnosný.Pomohlo by,že bych šla na neschopenku?To by mě vyhodit možná nemohli.Nevím co s tím. ☹

vojtisek2007
23. únor 2010

aji - ano od 25.5.2010 si nech vystavit neschopenku a domaroď do mateřské - po dobu neschopnosti a mateřské ti výpověď dát nemůžou, jen kdyby zanikla celá firma....

j.a.n.i
23. únor 2010

aji - ono ani kdybys nastoupila zpět do práce, tak ti jako těhotné nemohou tu výpověď dát, respektive mohou jen za těch samých podmínek jako na mateřské... nehledě na to, i kdybys náhodou výpověď dostala (třeba by firma zanikla), tak nárok na mateřskou máš, je tam ochranná lhůta 180 dní... ale zase je fakt, že na měsíc, nebo jak ti to vychází asi nemá smysl nastupovat do práce

ajina29
23. únor 2010

Moc děkuju za odpovědi,jsem hned klidnější.
Akorát bych ještě potřebovala vědět,jestli už teď mám v práci nahlásit,že jsem těhotná.Přijde mi divný nechávat to až na poslední chvíli.Když jsem byla těhotný poprvé,tak jsem to hlásila po 3 měsících těhu.