Dvouletá RD a termín druhého těhotenství. Co když to nestihnu?

karlicka111
16. zář 2008

Holky prosím vás...chápu to správně, že když na dvouleté RD nestihnu otěhotnět podruhé tak, aby mi to navazovalo, budu pár měsíců nezaměstnaná, tak pak nebudu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství?? 😠

vojtisek2007
20. čer 2010

@jaru30 bohužel, když po skočení mateřské nezačneš znovu platit, nemocenské ti zanikne, tudíž bys další mateřskou nedostala...

elllenka
20. čer 2010

@vojtisek2007 : Když je někdo OSVČ a je na rodičovské dovolené tak za něj stát neplatí sociální a zdravotní? Takovou výhodu mají jen zaměstnanci?

vojtisek2007
20. čer 2010

zdravotní ano, sociální jen důchodovou složku, nemocenská je nepovinná - takže tu si po skončení mateřské osvč musí začít zase platit, stačí v min.výši těch 56,-kč. Když je zaměstnankyně na RD a bude nemocná, tak neschopenku jí nikdo neproplatí, když bude nemocná osvč, která si platí, tak dostane proplaceno, pokud si nemoc.pojištění platí. Samozřejmě si platit nemusí, není to povinné.

vojtisek2007
20. čer 2010

tím jsem chtěla říct, že jak je nemoc.pojištění nepovinné, tak za zaměstnankyně ho po dobu RD nikdo neplatí a osvč se může rozhodnout sama

elllenka
20. čer 2010

@vojtisek2007 : děkuji za vysvětlení.

jaru30
20. čer 2010

@vojtisek2007 a to nemocenské se musí platit zase nějakých těch 180 dnů? nebo 270??? Teď nevim, už v tom mám docela bordel 😅 díky za info!

vojtisek2007
20. čer 2010

@jaru30 myslíš ty dny kvůli nárok na další mateřskou (neschopenku) ??? To se nemusí, protože když plynule naváže s placením po skončení mateřské, tak mateřská je vlastně vyloučená doba a jinak platila...takže znovu nemusí být účastna těch 270 a 180, ale pokud třeba na měsíc,dva přeruší tak ano.

jaru30
20. čer 2010

děkuju za informaci, krajanko 🙂 Děláš někde na sociálce, viď? 😉 že máš takovej přehled 🙂

I když já tady něco řešim, a bůh ví, jak to všechno bude od novýho roku ☹

j.a.n.i
20. čer 2010

@elllenka jo, tak loňskou jo, tu vyčerpej, ale čerpala bych jen loňskou, ani kousek navíc. Budeš si muset nechat ukončit neschopenku tak aby ti to přesně vyšlo na starou dovolenou a z ní pak nastoupit na mateřskou. Po mateřské nejdříve požádáš o čerpání dovolené za rok 2010 i 2011, v práci jsou povinni ti vyhovět a v návaznosti na ní teprve požádáš o rodičovskou dovolenou. Ale hned po ukončení MD požádáš o rodičovský příspěvek, takže vlastně víc jak 2 měsíce budeš pobírat zároveň RP a penízky za dovču...
Co bude po RD bych zatím neřešila 🙂 kdo ví...

elllenka
21. čer 2010

@j.a.n.i : Děkuji, to je úplně jasné shrnutí 🙂
Ještě mám dotaz, vyplatí se vybrat si dovolenou? Aby pak nebyla nižší než neschopenka nebo nižšší než rodičovský příspěvek :(

j.a.n.i
21. čer 2010

@elllenka nižší než neschopenka myslím nebude, to bys musela mít před nástupem na neschopenku mít extrémně vysoké prémie... jinak to bude cca jako tvůj základní plat, stejně jako dovolená po MD... a tam je hlavně jedno jestli bude vyšší nebo nižší než RP, protože ti bude chodit obojí... a hlavně, pokud tu dovolenou za rok 2011 nevybereš hned, tak se ti bude krátit a to je škoda

elllenka
21. čer 2010

@j.a.n.i : Myslela jsem, že po mateřské si vyberu dovolenou a teprve potom požádám o rodičovskou. Nebo jsem to teď blbě pochopila :(
Už se těším, až ukončím neschopenku, aspoň budu moct jít ven 🙂 sice příjdu teď o léto, ale co se dá dělat 🙂

j.a.n.i
21. čer 2010

@elllenka to jsi pochopila částečné správně 🙂 o rodičovskou DOVOLENOU v práci budeš žádat až po vybrání dovolené, ale o rodičovský PŘÍSPĚVEK na úřadě hned... to se vzájemně nevylučuje, takže po dobu co budeš v práci čerpat dovolenou ti bude chodit obojí.
Nojo, třeba ukecáš i nějaké vycházky 🙂 za zkoušku nic nedáš.

elllenka
21. čer 2010

@j.a.n.i : Aha tak to bude super 🙂 2měsíce nebudu vědět co s penězi 😀 😀 😀
Myslela, jsem, že se o rodičovský příspevěk žádá, až po vybrání dovolené, aby nešly dvě platby. Děkuji moc za radu, moc mi to pomohlo 🙂 Už vím co a jak 🙂

peroli
8. črc 2010

@vojtisek2007
teprve až teď 😅 jsem si přečetla tvou odpověď a strašně moc moc moc děkuju... 😵 😵 😵 zaměstnavatele mám takže pokuď porodím například před tím Fifífškovým 3.rokem tak můžu jít znovu na 3-letou, že jo? jestli to dobře chápu..
vážně ti strašně moooooooc děkuju... 😵 😵 co by byl kůň bez tebe 😉 🙂 🙂 seš zlatá 😵 😵

vojtisek2007
8. črc 2010

@peroli ano,jestli máš stále zaměstnavatele, budeš znovu čerpat před porodem mateřskou, tudíž máš možnost 3leté volby při rodičáku. 🙂

jitulisek
12. črc 2010

nevím, jestli se to někde v diskuzi neobjevilo,ale nechce se mi to celé pročítat. Chtěla bych se zeptat, zda některá z vás neví, jak by to bylo, když bych po dvouleté mateřské neotěhotněla a pracovní poměr jsem měla uzavřený na dobu určitou,takže teď nárok mám,ale potom už mít nebudu. Jde mi o to, že holky, které jsou na dobu neurčitou si mohou u zaměstnavatele prodloužit na tři a jsou doma zadarmo,ale zdravotní a sociální se jim platí, ale já už zaměstnaná nebudu, takže nevim, koho pak žádat a jestli by to vůbec šlo. Chtěli bychom tři děti, a tak se mi nechce brát mateřskou na tři a být tak o rok déle doma. 🙂

vojtisek2007
12. črc 2010

@jitulisek když při dalším těhu nebudeš mít zaměstnavatele nebudeš mít znovu nárok na mateřskou a rovnou ode dne porodu budeš mít rodičák v té 4leté verzi, jinak po těch dvou letech dítěte, když se nebudeš mít kam vrátit do práce, tak bu´d na úřad práce nebo si na zdrav.poj.nahlásíš že pečuješ o dítě do 4let věku a pojištění za tebe taky hradí stát.

vojtisek2007
12. črc 2010

@jitulisek když při dalším těhu nebudeš mít zaměstnavatele nebudeš mít znovu nárok na mateřskou a rovnou ode dne porodu budeš mít rodičák v té 4leté verzi, jinak po těch dvou letech dítěte, když se nebudeš mít kam vrátit do práce, tak bu´d na úřad práce nebo si na zdrav.poj.nahlásíš že pečuješ o dítě do 4let věku a pojištění za tebe taky hradí stát a ty budeš doma bez příjmu než nastoupíš na další rodičák.

j.a.n.i
14. črc 2010

@jitulisek Vojtíšek ti již odpověděla, jen upřesním že už teď nárok na mateřskou nemáš, resp nárok na mateřskou ti končí 180 dní po ukončení smlouvy. Protože technicky teď nejsi na rodičovské dovolené, ale jsi pouze příjemce rodičovského příspěvku.

sheherazada
30. črc 2010

Holky chci se zeptat, mám 3 letou mateřskou, což znamená, že v březnu 2011 bych měla nastoupit do práce. Před těhotenstvím sem byla normálně zaměstnaná. Plánujeme druhý mimčo, ale vyjde to třeba tak, že se narodí třeba v srpnu 2011. Když v březnu 2011 budu už těhotná, nastoupila bych na rizikový těhotenstvý a tím je to vyřešený, abych na druhý mimčo pobírala stejnou mateřskou jako na první? Chápu to dobře? Sem docela smolař, tak bych zas nerada přišla o nějaký peníze.díky moc

j.a.n.i
30. črc 2010

@sheherazada Pokud máš smlouvu na dobu neurčitou, tak v globále jo. Ale neznamená to, že bys měla stejnou mateřskou jako předtím, ale že se ti bude počítat ze stejného platu - tudíž může být větší nebo menší, podle toho jaký bude platit aktuální výpočet. Jo a kdybys nastoupila zpět do práce, tak do 4 let věku dítka si můžeš jen polepšit, tj. pokud bys měla aktuální plat vyšší, tak se ti to bude počítat z něj, pokud menší, tak z toho před první mateřskou. Je to právě taková ochrana pro smolaře 🙂

sheherazada
30. črc 2010

jani díky, to je dobrý ten závěr pro smolaře, ted už mi jen chybí, aby udělali víc školek, protože mi v březnu žádná státní školka dítě nevezme, takže je to stejně pasé🙂)) Díky za potvrzení toho, co sem si myslela🙂)) Dělat by se mi asi nevyplatilo, prootže před tím se mi do plaru započítávaly i odměny roční a ty ani nevím, jestli bych hned dostala, ale asi těžko🙂

lidus2
20. srp 2010

@sheherazada ahoj tak jsem asi stejnej smolař jako ty 😀 😀 jsem s Matýskem na RD na 2roky a 16.4.2011 mu budou 2roky,takže pak tradá do práce.Teď momentálně se snažíme o mimi,ale zatím se nedaří ☹
taky jsem si myslela,že pokud bych otěhotněla a "rodila" bych až po dubnu,tak bych šla na rizikové těhu,tudíž na neschopenku(byla jsem na riz.těhu i s Matýskem) a brala bych PPM jako před Matýskem.Bohužel j.a.n.i mě nějak vyvedla z omylu 🙂 😠 😀 nemile 😀
a kdoví jak to bude po dubnu 2011 😒 😒 😒 http://ekonomika.idnes.cz/na-davkach-chce-minis...

j.a.n.i
20. srp 2010

@lidus2 Jo? čím? Jestli máš ty 2 roky nahlášené i v zaměstnání, tak by to šlo... nebo si byla OSVČ a teď máš pozastavený ŽL... přiznám se že už se tu trochu ztrácím 😕

Jinak mě se ten návrh v globále líbí, jen by mě k němu zajímali podrobnosti, pokud se k nim někdo dostanete, sem s nimi 😀

lidus2
20. srp 2010

@j.a.n.i jani taky se v tom ztrácím 🙂 jj jsem na RD na 2roky a jsem zaměstnaná na dobu neurčitou 😀
v roce 2009 asi v únoru jsem si sem dávala dotaz co a jak...teď bych se chtěla zeptat,ale nevím jak tam mám napsat,že ještě nejsem těhu a chtěla bych být a jak by to bylo...až budu mít trošičku času,tak tady projedu příspěvky,třeba někdo řeší podobnou situaci 😀
http://www.penize.cz/62595-rodicovska-dovolena

a pokud někdo poradí dřív,předem děkujeme 😀 😀

lidus2
20. srp 2010

Neschopenka při rodičovské dovolené

Dobrý den, nyní jsem na rodičovské dovolené s téměř dvou a půl letým synem. Rodičovský příspěvek již nepobírám (měla jsem zvolenou variantu na 2 roky). Do zaměstnání chci nastoupit nejdříve po dovršení 3 let dítěte. Chtěla jsem se proto zeptat, jestli mohu, v případě dalšího těhotenství, nastoupit na nemocenskou ještě před plánovaným nástupem do zaměstnání? A pobírat tudíž nemocenský příspěvek prvních 14 dní od zaměstnavatele a poté od OSSZ, jelikož jsem teď momentálně bez jakéhokoliv příjmu. Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji krásný den. Adéla

Dotaz poslal/a: ema028
29.07.2010 02:12
Bohužel pokud jste na rodičovské dovolené, nemáte na nemocenskou nárok. Ta má totiž nahrazovat příjem ze zaměstnání, který nyní nemáte. Pokud byste plánovala otěhotnět, doporučuji se dohodnout se zaměstnavatelem na "předčasném" návratu zpět do zaměstnání (ovšem zaměstnavatel musí souhlasit, pokud měníte již jednou zvolenou délku rodičovské dovolené) a od tohoto data návratu pak rovnou si nechte vystavit nemocenský lístek.

Ludmila Řezníčková, 01.08.2010 12:51

tak bych řela,že to je trošku nám podobné 🙂 takže jestli jsem to dobře pochopila,tak pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit,tak nás třeba na jeden,dva dny po konci RD zaměstná a pak normálně nastoupíme na neschopenku z důvodu riz.těhu 😀 😀

j.a.n.i
20. srp 2010

@lidus2 No, pokud si i v práci žádala písemně na 2 roky, tj. 17.4.2011 se máš vrátit do práce, tak můžeš jít na neschopenku rovnou, to pak nemusíš nic odpracovat, protože už teď máš na sociálce nahlášený konec RD už v tom dubnu a není co řešit.
To co navrhuje Řezníčková v odpovědi už zavání podvodem a ČSSZ to nemá ráda (může pak posílat často kontroly), takže na to zaměstnavatelé neradi přistupují... Takže pokud si žádala na 3 roky nebo bez uvedení data, tak se dá domluvit na nástupu od toho 17.4., ale zas je dobré odpracovat třeba alespoň 14 dní, aby se to nedalo vyhodnotit jako úmyslné zneužití systému...

lidus2
20. srp 2010

@j.a.n.i tak teď vůbec nevím,jestli jsem někde něco psala,že jdu na 2roky,ale všichni o tom ví..tak nevím.A RD na 2roky jsme hlásila na socce kvůli příspěvkům RD...
no uvidíme...taky nevím jak bych to udělala pokud bych teď otěhu a narodilo se to později než v dubnu,to je v době,kdy bych měla jít zpátky do práce...víš nevím co bych dělala ten měsíc(např.) než bych nastoupila na MD...s tak velkým bříškem už bych do práce nemohla.

lidus2
20. srp 2010

a myslíš,že bych si mohla ještě zažádat o písemné potvrzení,že chci nastoupit toho 17.4.??já myslela,že to je automaticky,když jsem si RD hlásila na 2roky...