Jak dlouho musím mít odpracováno kvůli MD a pak RD?

lenkak151
29. říj 2015

Ahoj holky, prosím o radu. Jak dlouho musím mít odpracováno abych měla nárok na mateřskou nebo pak rodičovskou? Vůbec nevím :( Pracovala jsem 4,5 roku v jedné firmě, teď mi měli dát už smlouvu na dobu neurčitou, ale před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná a musela jít na rizikové těhotenství. Smlouva mi tedy teď končí. Byla jste některá v podobné situaci?
Moc děkuji za odpovědi 🙂

mysonek
29. říj 2015

Na rodičovský příspěvek má nárok každý. A s tou mateřskou záleží zda se vejdeš do ochranné doby. Ale myslím že pokud jsi ještě stále zaměstnaná a už jsi ve 14 týdnu že to vyjde. Zkus zjistit jak dlouhá je ta ochranná lhůta. Jinak odpracováno určitě máš.

marfushenka
29. říj 2015

Ta ochrana lhůta je pokud vim 180 dni. Ja to budu také resit. Smlouvu mam do konce roku a jsem ted ve 12. Tydnu, zaměstnavatel mi ji neprodlouzi. Melo by mi ale vyjít ze budu mit nárok na ppm.

monini28
29. říj 2015

@marfushenka to jo, to by mělo vycházet 😉
@lenkak151 u tebe hodně záleží do kdy přesně máš tu smlouvu, abys to neměla "o prsa" (těch 180 dní), jestli teda správně počítám...

lenkak151
autor
29. říj 2015

Děkuji moc holky, já mám tu smlouvu do 5.11. Těch 180dní se počítá do nástupu na mateřskou?

monini28
29. říj 2015

@lenkak151 Ano, mělo by se počítat do nástupu na mateřskou, takže ideálně využít už těch 8 týdnů před (nejen 6), pro sichr 😉 Každopádně radím zajít hned potom na sociálku, oni tě stejně převezmou jakožto nemocnou (abys nemusela na pracák), tak ti rovnou řeknou (budou chtít znát termín porodu a rovnou ti to vypočtou) 🙂