Jak dlouho plánujete být na mateřské?

gita06
12. únor 2007

Ráda bych se zeptala všech maminek,jak dlouho plánují být doma s mimčem?Mateřská je 4 roky,tak jestli dříve do práce? 🙂

1980mat
12. únor 2007

gito06: Já osobně si teď nedovedu představit, že budu několik let s dětmi doma a nedudu dělat nic jiného než pečovat o ně a o domácnost. Jsem docela společenský člověk a potřebuji mít kolem sebe pořád nějaké lidi. Navíc jako právnička se asi po několika letech doma totálně zahrabu ve své profesi. Docela často o tomto problému přemýšlím a rozebírám to se svým přítelem. Přítel je taky právník, takže má také určité profesní ambice a na rovinu mi řekl, že on na rodičovskou dovolenou nepůjde. Takže jsme se dohodli, že na 100% půjdu já a jelikož chceme mít více dětí, chceme je mít brzy po sobě, jednak proto, aby si spolu hráli, jednak, abych nebyla doma zase tak dlouho. Mám děti strašně ráda a těším se na ně a chci si je užívat plnými doušky, ale už teď vím, že mi budou chybět kolegové, kamarádi, rodina, která bydlí daleko ode mně, protože s dětmi budu muset s většinou z nich značně omezit kontakty. Já osobně zastávám názor, že pokud už se žena rozhodne pro to mít děti, měla by se jim věnovat naplno a to do tří let jejich věku, pokud nemá nějaké závažné překážky, pro které by se o ně tak dlouhou nemohla starat.

jiji
12. únor 2007

Já určitě plánuju být doma s dětmi do tří let, dýl ani být nemůžu, pokud chci, aby mi zaměstnavatel držel místo. Ale myslím, že ty 3 roky je akorát. Pak by si to dítě mělo pomalu zvykat na kolektiv stejně starých dětí, aby s tím později nemělo problémy. Tim chci říct, že i když budu mít třeba za dva roky další dítě, ráda bych, aby to první začalo ve třech letech chodit do školky ...

msunny
12. únor 2007

No tak já plánuju,že sice budu na mateřské asi do těch tří let,ale při tom si chci udělat státnice z Aj,kurz účetnictví a kurz francouzštiny. A pak bych ráda na pedák. Mezi tím si asi budu hledat nějakou brigádku,aby jsme nějak vyšli 😒

dashak
12. únor 2007

Ahojky, no já jsem koncem ledna začla chodit na 1 den od 10-16 do práce, jenom tak, abych nevyšla ze cviku a taky z povědomí našeho vedení, protože by na mě mohli taky zapomenout 🙂 Moje místo zrušili, sice ne oficiálně, zatím na ostatních pobočkách funguje, ale u nás v Ostravě se teď bez mojí pozice nějak obcházejí. Tak chodím pomáhat na personální oddělení. Musím říct, že si tam víceméně spíš odpočinu od toho každodenního stereotypu, protože práce tam moc nezastanu 😀 , a ještě mi to zaplatí 😉
Ráda bych taky zůstala doma do tří let určitě a pokud mi to zaměstnavatel schválí tak do 4 let. S tím, že teda budu chodit jednou týdně + občas vyfásnu i nějakou práci domů na počítači. Pak bych šla třeba rok pracovat a pak máme v plánu do toho praštit znovu 😅

gedren
12. únor 2007

ja pocitam, ze budu s holcickou ty tri roky doma, ale u toho budu pracovat. Byt s detatkem je krasny a nechci o to prijit, precejenom na praci mam celej zivot a ona uz nikdy nebude tak mala a nebude me tak moc potrebovat, takze kdyby prace znamenala strcit ji na 8 hodin nekomu a jit pryc, tak to (pokud by nebyla existencni nouze) neudelam, ale jelikoz muzu pracovat doma a trochu se taky prostridat s tatinkem (dat ji tatinkovi nepovazuju za odlozeni, ale za rozvijeni rodinnych vztahu), myslim, ze to pujde, zatim vubec neplanuju nastoupit na rodicovskou ;), proste v dubnu zacnu pracovat z domu, i ted obcas neco udelam, ale jen malicko, co hori.

Stejne jako 1980mat si neumim predstavit byt moc dlouho doma, ale zaroven o to nechci deti pripravit, proto chci taky paralelizovat a mit dalsi jedno az dve co nejdriv 🙂 Kdyz budou dve malicky deticky, tak uz toho moc do prace asi neudelam, ale zase to beztak utece, ani nebudu vedet jak 🙂

markibie
12. únor 2007

ja budu s malym urcite do tri let a pak se uvidi bud pujdu do prace a maly do skolky a nebo budu uvazovat o druhem

dashak
12. únor 2007

Já jsem taky měla před těhu představu, že budu mít dětičky nějak krátce po sobě. Ale s Ivankou coby nedonošeným miminkem je strašně moc práce a u druhého je taky vysoké riziko, že budu třeba muset opět rodit dříve, takže to bych fakt nezvládla. Taky si to chci maximálně vychutnat, takže kdyby měla malá 2 roky a já se musela starat o miminko, už bych neměla tolik času s ní na hraní a ty chvilky jak začne pořádně rozumbradit a vymýšlet lumpárničky 😀, obzvlášť pokud by mě zase čekalo úžasné vojtovo cvičení a běhání po doktorech a rehabkách 😠

haluskacz
12. únor 2007

pracovat se da i behem materske (pravda, kazda prace takhle delat nejde). Uz jsem doma 4 roky a budu minimalne dalsi 4 s dalsim ditetem 😀. btw chci zkusit ucit deti doma, takze jestli nam to pujde, tak mozna vydrzim i dyl, ale "o zitrku predem nikdo nic nevi", jak pravi klasik 😀

alenahabibi
12. únor 2007

No já bych chtěla při mateřské studovat, být jenom s dětmi je fakt o nervy, ale studium mi vychází až po splnění určitých podmínek, jazyková zkouška atd... v září 2008 a to už budou mladší 2 roky.

karotky
12. únor 2007

Pokud se budu chtít vrátit do práce(abych měla kam),zůstanu na mateřské 3 roky.A když se rozhodneme pro dalšího potomka,prodloužím si jí o další 3 roky. 😉

andik
12. únor 2007

já bych byla ráda celé ty 3 roky doma.Myslím si,že mimčo potřebuje maminku a neumím si představit dítě dát do jeslí nebo babičce a jít do práce.Tak jak tady už psala gedren,tyhle roky nám nikdo nevrátí a nenahradí.Děti strašně rychle rostou 🙂

Moje kamarádka má 3 měsíční mimčo a už plánuje,že ho dá do jeslí a půjde do práce.Není to z finančních důvodů,prostě jen nechce být doma a chce mezi lidi.Pokud by šla na pár hodin,tak je to ještě ok,ale ona chce jít na celý den,tak s tím nějak nesouhlasím.Když jsem ji řekla svůj názor,tak mi argumentovala,že i ji dala její máma v 1 roce do jeslí a taky žije. 😖 Tak tohle nějak nechápu,snažím se být tolerantní vůči druhým názorům,ale pak tedy nevím,proč si mimčo pořizovala. 😒

Mě by bylo líto stracených dní s mimčem a taky bych v 1 roce asi nikomu své dítě nesvěřila.

lucisa
12. únor 2007

andik, souhlas

já jsem doma už 4 roky, a letos na podzim bych měla jít do práce. ale já mám zse problém ve školce. jak mi bylo sděleno, asi nebudu mít moc úspěch, protože dávají přednost již dětem 3letým (my máme 3 až v listopadu) a maminkám v práci. navíc bych ji musela min. celé září a říjen dávat jen na 5 dní (až do 3 let) v měsíci a v práci mi už bylo naznačeno, že to nepřichází v úvahu, takže nástup na plný úvazek v listopadu. a tady je zase problém ten, že celý úvazek by mi neumožnil buď odvést nebo vyzvednout dcerky do/ze školky, protože tam prostě tak dlouhá provozní doba není (vesnická školka) a nikoho jiného nemám. zkusím se domluvit na půl úvazek nebo na prodloužení mateřské do 4 let. ale je to soukromá firma a moc se na to netváří.....
uvidím, jak to dopadne....

andik
12. únor 2007

lucisa s tím hlídáním je to težšší vid?Snad se to nějak vyřeší k Tvé spokojenosti.

Koukala jsem na jména Tvých holčiček,jsou naprosto úžasná 🙂 nejdřív jsem si myslela,že máš děti 4 😀 ale pak jsem si všimla,že jsou to jen 4 jména ale 2 děti 🙂 Krása!

lucisa
12. únor 2007

😀 😀
no to nejsi první a určo ani poslední.

manžel v práci ze začátku dostával 4 kolekce na vánoce a když vysvětloval, že má jen dvě dcery, ne 4, tak na něj hleděly jako na cvoka.

loni se už polepšili, poslali nám kolekce jen 3!!! ale jak na tohle číslo přišli, fakt netuším, snad se letos už trefí..... 😀

a co se týče hlídání, už jsem si i zjišťovala, kolik stojí taková slečna na hlídání a myslím, že bych do práce chodila jen proto, aby na to vydělala, to raději zůstanu se svými dětmi doma (manžel má dobrou práci a zatím by mě uživil) a nebo si založím hlídací agenturu sama - děti miluju, jen to papírování by mě asi dostalo 😝

andik
12. únor 2007

lucisa tak to je fakt sranda 😀 kde jsi se inspirovala těmi jmény?

No já sice nevím,kolik stojí hlídání,ale jsem skeptická a své dítě bych fakt nesvěřila asi kromě mojí maminky nikomu 🙂 Moje kamarádka má 8 měsíční mimčo,žije s přítelem v Irsku,chodí do práce a má chůvu.Mají tam mateřskou pouze pár týdnů,takže musí do práce kvůli financím.To ještě chápu. 🙂

lucisa
12. únor 2007

no, tak já bych se asi taky nehrnula do nějaké agentury, to spíš kámošky mi referujou o nějakých paních, které třeba využívají na pár hodin týdně, tak já bych asi dala na reference okolí. jinak ty ceny se pohybujou tak kolem 100-150 kč na hodinu, záleží, jak moc je ta osoba kvalifikovaná (třeba zdravotní sestra), jestli ti i uvaří nebo se s dětmi něco učí atd.

no jména - už jsem to myslím někde nadhodila. vždycky se mi líbila dominika nebo dominik, ale kámoška porodila o 3 roky dřív, a přesto, že vždy říkala, že bude mít nikolku, tak mi jméno vyfoukla, tak mě to dožralo, že jsem si hledala náhradu.
takže už někdy po dvacítce jsem slyšela noemi, hrozně se mi to líbilo, mamka si z toho klepala na hlavu a doufala, že mě to přejde, než se mi někdy v budoucnu mimčo narodí.
můj tehdejší přítel to zavrhoval, ale já se s ním potom stejně rozešla, seznámila se s manželem a jemu se taky líbilo.
v té době se už asi rok mohla dávat dvě jména a nám se líbila i nela. a protože jsme netušili, jestli ještě budeme mít další holku, tak jsme je pro jistotu daly obě.
u druhé dcerky jsme pak byli na nervy, protože se nám žádné kombinace nelíbily tak, jako u první dcery. já chtěla annu (je to i má babi), manžovi se nelíbila a chtěl natálku. já ji moc nechtěla, tehdy ji dával každý.
nakonec jsme ta jména pofrancouzštili, protože v tomhle tvaru se nám jméno líbilo. a spokojenost byla na obou stranách.

teda kromě mé mamky a babičky. tchýně to celkem v klidu přijala, i když dodnes anince jméno plete a neví, jak se přesně píše.
moje mamka sotva vydýchala noemi a všude říkala, že má vnučku nelinku 😀 , a já čekala druhé. už tehdy mi říkala, jestli zase vymýšlíme nějakého franze josefa nebo něco podobně šíleného.
já v klidu ne, bude to andulka natálka. mamča se uklidnila, pak přišla do porodnice, koukla na cedulku v postýlce a málem to s ní švihlo, neuměla to ani přečíst. prý, co jste tomu děcku udělali, jak se zase ta chuděra jmenuje?

ani na matrice nic nenamítali... jen mamča dodnes kroutí hlavou, al espíš z principu.

pro kluka máme vymyšleno Tobiáš Artur (Tobias Artur) a pro holčičku Mia Sophia (příp. Sophia Patricia), pokud ještě bude třetí 😀

ale to už našim nebudu předem říkat, stejně budu poslouchat řeči, proč nedám nějaké normální jméno, tak proč to říkat ještě před porodem? ne? bráchovi se navíc narodili Vojta s Matějem, tak si konečně oddechla, že se nemusí stydět, když se jí ptají na jména vnoučat 😀 😀 😝

haluskacz
12. únor 2007

luciso,
1) ad jmena: to je vazne sranda, ja mam problem u tchyne jen s obycejnou Kackou..., kdybychom prisli s necim takovym, tak s nama asi nemluvi a my nemame kde bydlet...
2) ad pani na hlidani: mne hlida (no uz bych asi mela psat v minulem case, protoze od Vanoc tu nebyla) znama za 100 na hodinu, chodila dvakrat tydne na 3 hodiny - rozhodne lepsi nez soukr. anglicka skolka, o ktere jsem uvazovala predtim.
Ale ona byla uzasna - porad s holkama neco vyrabela (ted nevim, kam to davat), hrozne moc se jim venovala... takze to rozhodne nebyly vyhozeny penize, a jestli zase bude chodit, tak ji rada zase zaplatim.

lucisa
12. únor 2007

jejda, a co ji vadí na kačence? vždyť je to úplně bežné jméno, žádná divočina.... 😅

paní na hlídání musí být super, ale pokud budu počítat, že by mi hlídala fakt jen na ten poloviční úvazek (který mi možná v práci ani nedají ☹ ), tak 5x týdně 4 hod. za 100, tj. 2000 kč týdně krát cca 4 týdny v měsíci a jsem na 8 tis., to je celý rodičák + ještě něco z mé výplaty. 😒
ani nepočítám, kdybych ji potřebovala na celý den.....

no, jak říkám, uvidím, jak se bude tvářit zaměstnavatel....

nevíte, holky, někde jsem četla, že je snad ze zákona povinnost, aby zaměstnavatel umožnil poloviční úvazek, pokud to provoz firmy dovolí? já nedělala u linky, byla jsem před nástupem na MD sekretářkou, takže mě čeká nějaká administrativa, což by se dalo zvládnout i za půl dne.
existuje nějaký takový zákon nebo předpis, kterým se musí zaměstnavatel řídit?

haluskacz
12. únor 2007

luciso,
ona je divna... ja to taky nechapu 😒
k pracovnim podminkam:
§ 156
Úprava pracovní doby

(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám žen pečujících o děti.
(2) Požádá-li žena pečující o dítě mladší než 15 let nebo těhotná žena o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět její žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody (§ 86); přitom zaměstnavatel postupuje v součinnosti s příslušným odborovým orgánem.
(3) Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotné ženy a ženy, které pečují o dítě mladší než jeden rok, prací přesčas.

lucisa
12. únor 2007

haluško, moc děkuji.
jestli jsem to správně pochopila, tak mě se týká (1) a (2), takže by to neměl být ze strany zaměstnavatele problém. pokud ovšem nebude chybět ta vůle, že? provozní důvody §86 se asi týká nějaké práce v dílně, v pekárně apod., kdy ženská nemůže odejít z rozjeté linky, je to tak?

nemusíš samo odpovídat hned, taky už půjdu chrnět. ale díky moc.....

karotky
13. únor 2007

Taky bych nemohla dát dítě v půlroce do jeslí.Bylo by mi líto,že přijdu o jeho první krůčky,slova.........Chodit do práce by se mi nevyplatilo(pokud bych platila 6000kč měsíčně za jesle),tak zůstaneme doma.Manžel by byl taky proti,abych chodila po porodu do práce.Co jsem doma na kontrolce,tak si libuje,jak má každý den uvařeno,........... 🙂

gita06
autor
13. únor 2007

já chci být doma 4 roky a pak se uvidí,zda druhé nebo práce.Nevím,zda je lepší mít hned 2 po sobě,nebo aspon rok pauza,oddech a pak jít na další?Vím od holek,že měly pak doma deprese,že byly dlouho doma,tak nevím.

lucisa
13. únor 2007

Pokud není maminka už z dřívějška labilní a méně společenská, tak si myslím, že ztráta kontaktu s okolím a z toho plynoucí deprese nehrozí.
Nějaká činnost s dítětem se dá vždycky najít. Já s dcerkama chodila (a chodím) na plavání, cvičení, za kamarádkami, do parku, do kroužků v domě dětí.

Já osobně bych taky nejraději zůstala doma až do 4 let, ale nevím, jestli mi budou v práci držet místo 😒

baca
13. únor 2007

Luciso -Mia Sophia - nááádherné!
Já si nedovedu představit, že bych byla doma tak dlouho. chci si děti pořídit po sobě a pak později ještě jedno.

lucisa
13. únor 2007

baca, díky, sophinka se mi líbí už hrozně dlouho a pak mě tady některé maminy v debatách o jménech navedly na Miu a mě se to v tom spojení strašně líbí, tak uvidíme, jestli se nám to ještě splní.... 😉

já to taky tak chtěla, že bych šla za rok do práce, a když by měly holky tak kolem 10, tak bych šla ještě do jednoho, ale mám strach, že už budu mít přece jen dost roků (i když na jiných debatách jsou i takové maminky) a třeba už to nepůjde, tak na to vlítnu o nějaký ten pátek dříve...

haluskacz
13. únor 2007

luciso,
v tom § 86 se to resi obecne, obavam se, ze to nikde stanovene neni, takze to zalezi na domluve se zamestnavatelem, ale to asi ohledne prace v kancelari fakt nehrozi... 😀

sarik33
13. únor 2007

Mateřskou dovolenou bych si se svým synkem chtěla užít až do konce,i přes výhodné nabídky,které mi byly v poslední době učiněny.
Akorát mi to vyjde..zkončí mi mateřská a dostuduji.Pak se uvidí co dál,neboť doposud jsem podnikala ve zdravotnictví v zahraničí, můj muž pracuje jako programátor tady v Ústí.Budu se ale nejspíš snažit zkloubit práci a rodinu tak,abych se nevracela domů pozdě a neodcházela příliš brzy 🙂
Vychází mi pouze jediná možnost..pracovat doma,(to pro začátek ) pak se uvidí.Hlídání od babiček neočekáváme..jsou již dosti letité. 🙂

jjitulina
15. únor 2007

já chci být s mimískem doma nejméně do třech let.Moc jsem se na něj těšila a chci si ho užít.Navíc jako zdravotní sestra nebudu mít mateřskou o moc mín než jsem měla plat.

paja123
15. únor 2007

ahojky ne ze bych o tom uvazovala, ale jsou u nas stale jeste jeslicky?
Jsem ted v Anglii a moje kolegyne i znama se vraci do prace po 6-12 mesicich,takze mimi musi do jeslicek. Jak to je u nas. Neumim si predstavit dat tak male mimi do jeslicek, ale drive to tak byvalo bezne.Moje sestra chodila do jeslicek a nijak ji to neuskodilo.Ale stejne, je jina doba. Nevim co si myslite vy?

paja123
15. únor 2007

ale az jednou budu tehotna, urcite vim, ze chci byt doma s miminkem, ale zaroven pracovat na cast uvazek nebo doma ci studovat.Spojit oboji, byt s miminkem ale i delat neco pro udrzeni nebo zlepseni kvalifikace