Jak je to s mateřskou a rodičovskou? Kdy beru co?

janneys
18. dub 2014

Ahoj holky, tak v praci s kolegyni jsme probiraly, jak to chodi. A nedobraly jsme se zaveru, tak se chci zeptat zkusenejsich. Obe jsme zatim bezdetne, tak nevime. Jak to chodi s materskou a rodicovskou? Kdyz chce byt zena s ditetem doma 3 roky, tak bere 6 mesicu materskou a pak 30 mesicu rodicovskou? (Nebo naopak, ty dve se mi porad pletou). Nebo je to 36 mesicu a prvnich 6 bere oboji? Prosim muze nas nekdo uvest do obrazu? Moc diky za kazdou odpoved 🙂

breberka
18. dub 2014

@janneys Prvních 6 měsíců se pobírá peněžitá pomoc v mateřství - na ní se nastupuje 6 - 8 týdnů před plánovaným termínem porodu....pak se po těch 6 měsícíh přechází na rodičovský příspěvek (220 tis celkem ať je to na 2, 3 nebo 4 roky....). Někdo ale na PPM nárok nemá.....

tady je to pěkně popsané http://socialni-davky-2014.eu/rodicovsky-prispe...

janneys
autor
18. dub 2014

@breberka to uz jsem si cetla. Ale nechapu,jestli tedy materska 6 mesicu a rodicovska 30, nebo jestli kdyz chce byt zena s ditetem doma 3 roky, tak musi brat rodicovskou na 36 mesicu a prvnich 6 (za predpokladu,ze ma narok) bere oboji?

breberka
18. dub 2014

@janneys obojí zároveň se nikdy nepobírá, nejdřív PPM a pak teprve RP......a je to 6 měsíců + zbytek měsíců do 2, 3 nebo 4 let dítěte....

breberka
18. dub 2014

@janneys já jsem třeba teď přecházela z RP na PPM s dalšim dítětem, i když jsem neměla RP dočerpaný, tak mam prostě smůlu. Kdybych pobírala obojí najednou, tak bych to musela vracet - je to snad i trestný nebo co mi to říkala na sociálce...

janneys
autor
18. dub 2014

@breberka super, takže 3 roky = 6m mateřská + 30m rodičovská. Už to chápu. A jak to chodí, když jde žena na rizikové těhotenství? Kam se to započítává a kdo to platí? Příp. kolik dostává? A jak a kde se potom nahlašuje, na jak dlouho bude žena s dítětem doma? Vím, že milion stupidních otázek, jedna horší než druhá, ale kdo se nezeptá, se nic nedozví.

elllenka
18. dub 2014

@janneys : rizikové těhotenství, no pokud je zaměstnaná tak má neschopenku až do mateřské po mateřské pak následuje rodičovská dovolená.

janneys
autor
18. dub 2014

@elllenka a v případě smlouvy na dobu určitou, nemůžou potom při skončení smlouvy neprodloužit prac. poměr? Tím pádem přestat platit na nemocenské (na rizikovém)? U nás v práci třeba vůbec nedávají smlouvu na dobu neurčitou, tak tady teď obě s kolegyní polemizujeme, jak to chodí 🙂

elllenka
18. dub 2014

smlouvu na dobu neurčitou nemusí prodloužit, ale je tam nějaká ochranná lhůta, ale to by spíš chtělo účetní ( to já nejsem) ale řekla bych, že když jsi na neschopence tak to platí i když skončí pracovní smlouva. Zaměstnavatel platí neschopenku jen chvilku pak to platí sociálka. Ale nevím jak to pak je s nástupem na mateřskou. doporučuji zavolat přímo na sociálku a zeptat se tam. Jediné co vím, tak při smlouvě na dobu určitou pak je problém u druhého dítěte- nemusíš mít pak nárok na mateřskou :(

blahova_andrea
18. dub 2014

@janneys pokud jsi na neschopence na rizikovém v době, kdy ti vyprší pracovní smlouva, tak ji logicky neprodlouží, ale dál dostáváš nemocenskou až do nástupu na mateřskou 😉 jen se pak nemáš po rodičovské kam vrátit do práce, pokud ti nedají smlouvu novou. rizikové je jako klasická neschopenka, vyplácí ti ho myslím příslušný úřad ossz, podle sídla zaměstnavatele. stejně jako pak mateřskou. rodičovskou si půjdeš vyřídit na úřad práce, odbor ssp v místě svého trvalého bydliště. a k tomu hlášení, jak dlouho budeš doma...pokud jsi zaměstnaná, tak hlásíš zaměstnavateli rodičovskou dovolenou, nárok máš na tři roky ze zákona, ale můžeš i méně. na ssp si vybíráš počet měsíců nebo výši rodičovského příspěvku, tam je to omezeno 4 lety. dávej si pozor, aby se ti nepletly pojmy rodičovská dovolená = zaměstnavatel a délka pobírání rodičovského příspěvku = úřady 😉 jak dlouho chceš být doma hlásí na zdravotní pojišťovně, protože po tu dobu za tebe zdravotní pojištění hradí stát 😉

janneys
autor
18. dub 2014

@blahova_andrea už se začínám trošku orientovat. Zatím to má sice času dost, ale aspoň budu informovaná 🙂 Moc děkuji!

xpila
18. dub 2014

@blahova_andrea Smlouvu prodloužit samozřejmě můžou, proč by nemohli? Je to pouze na zaměstnavateli.

blahova_andrea
18. dub 2014

@xpila to můžou, ale ještě jsem neslyšela, že by to nějaký zaměstnavatel udělal 😉 prostě to nedělají. i to, že by s ní sepsali smlouvu novou po rodičovské by se rovnalo zázraku. bohužel. doba je taková ☹ ale asi záleží i na oboru a postradatelnosti dané zaměstnankyně 🙂

xpila
18. dub 2014

@blahova_andrea Já se s tím právě setkala, proto to píšu 😉

blahova_andrea
18. dub 2014

@xpila šťastná to žena, která žije v pozitivnějším světě 😉

janneys
autor
19. dub 2014

@xpila
@blahova_andrea ja si nebudu delat marne iluze. Jednou az na to dojde. Jsme ve firme 3 i s majitelem (zaroven vedouci). Navic pracovni doba ob tyden bud 8-17 nebo 9-18 - nejak si neumim predstavit, ze bych se vratila domu, naveceret vykoupat uspat, a vubec nemit cas se prckovi jinak venovat. :-/ zatim tehotna nejsem, takze spis jen tak polemizuji. Jeste to ma cas.

blahova_andrea
19. dub 2014

@janneys i když to máš čas, tak je fajn se trošku orientovat v pojmech, ať to pak vše není takový šok, že? 😉 lepší vědět, co člověk může čekat. já měla pracovní dobu lepší a stejně jsem návrat do práce neviděla moc reálně. teď se to posunulo dalším těhotenstvím, ale co bude potom...to teď nemá cenu řešit 😅

janneys
autor
19. dub 2014

@blahova_andrea jojo,presne tak. Navic kamaradka se porad snazi a ne a ne, tak jsem pak za trubku,kdyz o tom nic nevim. Ale samozrejme i pro me bude vyhoda se orientovat 🙂

enalga
19. dub 2014

Holky mám podobnej dotaz, jak to je, když pracuju 15 dní v měsíci (na směny ve špitále), abych měla nárok na PPM? Musím mít odpracováno 270 dní, ale co když půjdu na neschopenku? Mám pak nárok na PPM nebo ne????

janneys
autor
21. dub 2014

jo, to by mě zajímalo také - co když je rizikové - a žena je třeba 8 měsíců na neschopence? A ta neschopenka se počítá z hrubé mzdy na papíře, nebo reálné hrubé mzdy v posledních 12 měsících(to co je na výplatnici)?

mondulka21
21. dub 2014

@enalga neschopenka se do těch 270 dnů taky počítá (dokud jsi zaměstnanec)...

tinakari
21. dub 2014

Ahoj holky, mám na Vás podobný dotaz, pracuji na částečný úvazek, pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou. Chodím do práce 2-3x týdně na cca 4-5 hodin. Přemýšlím, že bych šla na neschopenku. Nemáte některá z vás zkušenosti nebo nevíte, jak je to s penězma, kolik bych dostala? Děkuji.