Jak je to s mateřskou na Slovensku? Jaké papíry vyřídit?

sisstin
18. únor 2007

Ahoj holky, jelikož se po porodu míním stěhovat na SK, můžete mi říct, jak to bude s mateřskou atd, a jaké papíry si budu muset vyřídit? 🙄

1980mat
23. únor 2007

sisstin: Zeptej se na okresní správě sociálního zabezpečení. Tam Ti dají formulář myslím E101, kterým se určuje příslušnost k právním předpisům a pak můžeš za splnění zákonem stanovených podmínek pobírat mateřskou na Slovensku. Státy EU si většinou uznávají dobu pojištění, kterou zaměstnanci získali v jiném členském státě, takže o dávky určitě nepřijdeš. Nehledě na to, že je možné, aby si podléhala českým právním předpisům a mateřská se Ti posílala na Slovensko. Taky se obrať na Slovensku na Sociálnu poisťovnu, tam Ti zase řeknou o podmínkách na Slovensku. 😉

kitka123
6. bře 2007

Jsem taky ceska maminka zijici na SK a prosim o radu ohledne zdravotniho pojisteni. Momentalne je moje dcera pojistena i v Cechach (automaticky kdyz tam mame trvaly pobyt) i na Slovensku (kvuli pediatricke atd). Musim ceske pojisteni zrusit i kdyz tam mame trvaly pobyt? Nevim, ci je mozne mit pojisteni ve dvou statech i kdyz ho nevyuzivame?

Jinak Sisstin, brala jsem materskou a ted uz rodicovsky prispevek v Cechach, ale pokud si budes menit trvaly pobyt, tak to treba vybavit na SK.

1980mat
6. bře 2007

kitka123: Myslím, že bude nejlepší, když se zeptáš ve své zdravotní pojišťovně a tam Ti určitě poradí. Tady to asi moc lidí vědět nebude. Ale možná holky, které žijí jinde v zahraničí by věděly, jak je to se zdravotním pojištěním, v případě, že žijete v jiném státě EU. 😉

kitka123
6. bře 2007

1980mat, ja se prave na pojistovne moc ptat nechci, protoze mam pocit ze to neni uplne koser a tak nechci na sebe zbytecne upozornovat. Ale asi mi nic jineho nezbyde. I tak diky za odpoved.

sisstin
autor
6. bře 2007

kitka: já budu brát mateřskou tu v čechách..bude mi tu ležet..a trošku si naspoříme vedle 😉

czechzuzana
29. črc 2008

Ahojte,
zajimalo by me, jestli kdyz pracuju a ZP odvadim na Slovensku a miminko bych porodila v CR, jestli mam pak narok na materskou a rodicovskou v CR? Nebo si tam v CR musim take platit zdravotni? A nebo je lepsi porodit tu v SR a pak pobirat slovenskou materskou a rodicovskou? Jak jste to udelaly vy, cesky zijici na Slovensku?My planujeme pristi rok mimi /doufam, ze se nam podari/ tak by me zajimalo, jake mame moznosti....Diky za kazdou radu.

mataharyy
21. srp 2008

Ahoj,
mám dotaz chtěli jsme se stěhovat na slovensko, ale zjistila jsem že jsem těhu (na stěhování se nic nemění), ale nevím jestli můžu brát penízky tady i když budem na slovensku (pobyt mi zůstane v čr) a jak je to se zdravotnm pojištěním, když tam budem muset chodit k dr. (gynekolog, obvodní, pediatr atd.), platí se to nějak extra, nebo nám tam bude platit normálně ta eurokartička od VZP?? Jsem z toho jelen 😖 Budem tam vlastně na hodně dlouhé návštěvě (pár let...) 😀

vojtisek2007
21. srp 2008

Pokud budete v ČR zdravotně pojištěna, budete moci navštěvovat v ČR lékaře za běžných podmínek. V SR si budete každou návštěvu hradit z vlastního – pokud si i tam nebudete hradit zdravotní pojištění. Pokud splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění alespoň 270 dnů v posledních dvou letech, budete z Čech pobírat peněžitou pomoc v mateřství. V případě, že manžel (přítel) bude pracovat na Slovensku, rodičovský příspěvek by Vám náležel již na Slovensku, manželé být nemusíte, podstatné je, že přítel je otcem dítěte. Dítě získává občanství po rodičích. V případě porodu na Slovensku, byste si v Čechách museli vyřídit český rodný list dítěte. Výše a pravidla vyplácení rodičovského příspěvku na Slovensku mi nejsou bohužel známa. Doporučovala bych Vám se informovat přímo na Slovensku, např. internetové stránky slovenského ministerstva práce a sociálních věcí.

mataharyy
26. srp 2008

Děkuji za radu.
Jde mi o to abych mohla pobírat peníze celou dobu z ČR (tzn. do tří let věku dítěte) nechceme být na Slovensku na věky, je to spíš opravdu dlouhodobější návštěva, protože tam manžel dostal možnost práce. Dítko se narodí v Čechách, pokud se něco nezvrtne jinak. Jde o to zda si mohu nechat platit státem pojištění v ČR a sama si platit pojištění na Slovensku, po dobu pobytu tam, pro případ nutnosti návštěvy doktora, což se s malým dítětem opravdu nedá vyloučit... Zeptala bych se na pojišťovně, ale jedna známá se šla zeptat na podobnou věc akorát s Anglií a úřednice jí okamžitě sebrala kartičku pojištěnce, což bych opravdu nerada, protože po skončení manželovo práce se chceme vrátit zas do Prahy 😒
Doufám že to není moc zmatené, protože já jsem z toho opravdu hodně zmatená 😅

zkot
22. pro 2016

Ahoj holky. chtěla bych poprosit o radu než pujdu na UP. Pracovala jsem na Slovensku, pobírám i mateřskou ze Slovenska. Nedávno jsem ale zjistila, že mateřská je na slovensku o asi 2 měsíce delší než u nás, takže mi má končit až 3.3.2017 (namísto ledna). Je to tak v pořádku a můžu si jít zažádat o rodičovský příspěvek tady v ČR až v tom březnu?