Jak je to s ochrannou lhůtou? Záleží nástup na MD na mně?

mondulka21
26. bře 2014

Ahoj, chtěla bych se zeptat. Snažíme se s manželem o mimčo, ale smlouva mi konči 30.4. a nevím jestli mi ji prodloužej... Pokud bych teď byla už těhotná termín porodu dle ms by mi vycházel na 14.12 a smlouvu by mi neprodloužili, jak to se mnou bude? Nevím jak je to přesně s ochrannou lhůtou. Vím že se to počítá 180 dnů do nástupu na mateřskou, ale můžu si vybrat kdy na ní nastoupím? Jde mi o to že pokud bych mohla jít 8. týdnů před porodem, tak se vejdu, ale pokud se to počítá do začátku 6. týdne před porodem, tak se nevejdu o 6 dnů ☹ . Jak byste to řešili? Řekli byste doktorce špatné datum poslední ms?

terunka88
1. čer 2014

@marikura Ale však ti prac. smlouva končit nebude, ne? Nebo ji máš na dobu určitou a bude ti někdy v průběhu letoška končit? Ochranná lhůta se týká jen těch, kterým skončila smlouva a jsou v těhotenství nezaměstnané.

marikura
1. čer 2014

@terunka88 no smlouvu mám do 31.1.15

terunka88
1. čer 2014

@marikura No tak to ochrannou lhůtu nemusíš vůbec řešit, vždyť nastoupíš na mateřskou dovolenou ještě v době trvání pracovního poměru..

marikura
1. čer 2014

@terunka88 i v tom případě,ze bych ke konci června skončila a od července měla novou práci?

terunka88
1. čer 2014

@marikura Ale tys psala jen o neschopence, ne o nové práci, ne? Nebo věta "když bych ji dostala od července" znamená novou smlouvu a ne neschopenku? V dalším komentáři jsi ale psala, že máš smlouvu do 31.1.2015. Nějak se v tom ztrácím.. Když bys od července měla novou práci, tak ochr. lhůtu taky řešit nemusíš, protože budeš přeci zaměstnaná..

marikura
1. čer 2014

@terunka88 no jsem zaměstnana 🙂 ale kvůli platu to budu řešit,priznavaji jen minimum...takže tady budu do června a od července pod jinou firmou(zaměstnavatel má dvě) a budu si platit odvody,tak to teda není nějak omezený?když bych šla po mesici-dva ne neschopenku?

terunka88
1. čer 2014

@marikura Aha..a od toho července zas budeš mít smlouvu třeba na rok? Ono jde o to, že v době nástupu na MD (což je 8-6 týdnů před termínem, u tebe teda dejme tomu 8.-22.12.2014) musíš být buďto zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Ale ty tedy zaměstnaná v té době budeš, ne?

terunka88
1. čer 2014

@marikura Ale neschopenka s tím nemá co dělat.. Vždyť pracovní poměr ti bude trvat i během neschopenky. A to, že si budeš platit odvody znamená, že jsi OSVČ?

marikura
1. čer 2014

@terunka88 smlouva bude do 31.1.15. Budu platit rozdíl,co mi navýší výplatu na pasce.jsem zamestana na hpp

terunka88
1. čer 2014

@marikura Tak v tom případě je všechno v pořádku. Ochranná lhůta se tě netýká. Ta by se tě týkala pouze v případě, že bys byla těhotná a nezaměstnaná. Pokud budeš na neschopence, tak to ničemu nevadí a nárok na mateřskou dovolenou normálně budeš mít.

marikura
1. čer 2014

@terunka88 dobre,děkuji 😉

hani84
28. zář 2014

Holky, ahoj, chci se zeptat, jestli když tedy mám nárok na ppm plynoucí z ochranné lhuty a jsem na up a žádost o ppm jsem podala 8.týdnu před termínem porodu, tak jestli se to tedy posuzuje ke dni vzniku nebo se pohlíží i na to, zda-li ochranná lhůta už není k 6.týdnu splnena 😠 Čtu na to hrozně moc názoru a už si nevím rady 🙄 počátek osmého týdne mi vychází na 175.den ochr.lhuty, dekuji Vam za odpoved

j.a.n.i
28. zář 2014

@hani84 Posuzuje se to k datu, ke kterému nastupuješ na PPM 😉 k 6 týdnům by se to posuzovalo pouze v případě, že by nastupoval někdo později - typicky ten kdo nemá odpracovaných 270 dní a chtěl je pozdějším nástupem nahnat, ten má smůlu, ale ty nárok mít budeš.

hani84
28. zář 2014

@j.a.n.i. já už jsem z toho totiž zblbla v tom, že mi někdo tvrdí, že když jsem na up, tak to posuzují, jestli by nárok vznikl i k 6.týdnu, tak já nevím. A když rozbalim ty diskuze kolem a kolem, tak furt taky melou něco kolem 6.týdne. A já už v tom 3.dny ležím a už fakt magorim, protože po tolika letech nechci skončit 4roky doma 😢 😖 😖

hani84
28. zář 2014

@j.a.n.i. děkuji moc za radu. Četla jsem hodně názoru od tebe a je vidět, ze se hodně vyznas, tak snad to vyjde 🙂

hani84
28. zář 2014

@j.a.n.i Můžu mít ještě jeden dotaz? Do účasti na nemocenském pojištění se počítá i doba, kdy je maminka s dítětem doma a pobírá rodičovský příspěvek? Mě se to netýká, jen mě to zarazilo jestli je to možné?

j.a.n.i
29. zář 2014

@hani84 No, pokud má tou dobou pracovní poměr, tak ano, pokud ho nemá, tak ne.

hani84
29. zář 2014

@j.a.n.i. DEKUJI TI MOC! 😉