Jak je to s ochrannou lhůtou? Záleží nástup na MD na mně?

mondulka21
26. bře 2014

Ahoj, chtěla bych se zeptat. Snažíme se s manželem o mimčo, ale smlouva mi konči 30.4. a nevím jestli mi ji prodloužej... Pokud bych teď byla už těhotná termín porodu dle ms by mi vycházel na 14.12 a smlouvu by mi neprodloužili, jak to se mnou bude? Nevím jak je to přesně s ochrannou lhůtou. Vím že se to počítá 180 dnů do nástupu na mateřskou, ale můžu si vybrat kdy na ní nastoupím? Jde mi o to že pokud bych mohla jít 8. týdnů před porodem, tak se vejdu, ale pokud se to počítá do začátku 6. týdne před porodem, tak se nevejdu o 6 dnů ☹ . Jak byste to řešili? Řekli byste doktorce špatné datum poslední ms?

nolies
26. bře 2014

@mondulka21 Ahojky, to jestli půjdeš 6 nebo 8 týdnů si rozhodneš sama. V tomto rozmezí můžeš jít kdykoliv. 🙂

terunka88
26. bře 2014

@mondulka21 Jo jo, můžeš jít na mateřskou klidně 8 týdnů před termínem 😉 Jinak pokud bys řekla doktorce špatné datum MS a ten rozdíl oproti termínu z ultrazvuku by byl větší než týden, tak se stejně bude řídit termínem podle ultrazvuku 😉

mondulka21
autor
26. bře 2014

@terunka88 já právě myslela že bych jí řekla ten týden, když mi to nevychází jen o 6 dnů... Právě že někde jsem se dočetla že když je to v ochranný lhůtě tak že se nastupuje 6 týdnů, ale psali to jen na dvou stránkách a na ostatních že si můžu vybrat.... mezi 8-6. tak já nevím.... 😖

terunka88
26. bře 2014

@mondulka21 Na 100% si můžeš vybrat mezi 8.-6 týdnem, takže buď klidná, tohle vím jistě 😉

deenyska
26. bře 2014

@mondulka21 Nástup na mateřskou ti vypisuje lékař, účetní jen zkontroluje, jestli je to rozmezí splněno, takže podle mě není pro ochrannou lhůtu rozhodující, jestli 8 nebo 6 týdnů, ale pouze datum nástupu na mateřskou. Pro vlastní klid si zavolej nebo napiš na OSSZ, tam ti to řeknou s jistotou.

trab1
26. bře 2014

Ahoj, na MD můžeš nastoupit v rozmezí 8 - 6 týdnů před plánovaným termínem porodu. Zvolíš si, lékař vypíše, odevzdáš účetní - ta také vyplňuje formulář pro OSSZ ohledně hrubé mzdy, ze které se stavovuje denní vyměřovací základ MD). Od tohoto termínu Ti pak běží 28 týdnů MD. Kolegyně v práci měla smlouvu na dobu určitou, byla těhotná, smlouvu ji neprodloužili, neměla nárok na MD (pro tu musíš vykázat odpracování - ze sociálních dávek se totiž nestanovuje). Tak pozor.

mondulka21
autor
26. bře 2014

¨@trab1 ona neměla odpracováno nebo se nevešla do ochranné lhůty?

trab1
26. bře 2014

Neměla odpracováno. Byla ve třetím měsíci, když ji smlouvu neprodloužili. Pak byla na ÚP a tam jí také potom řekli, že nemá nárok na MD, protože pobírala před TP sociální dávku.

trab1
26. bře 2014

Já jsem z toho pochopila, že když máš smlouvu na dobu URČITOU, ŽÁDNÁ OCHRANNÁ LHŮTA SE TĚ NETÝKÁ. Zaměstnavatel Ti buď dle svého uvéžení smlouvu prodlouží či nikoli. Něco jiného je, když máš smlouvu na neurčito - to pak ochranná lhůta ano.

mondulka21
autor
26. bře 2014

@trab1 a k čemu by potom byla ta 180 denní ochranná lhůta, když práci máš?? Já odpracováno mám, dělám v kuse 3 roky...

nolies
26. bře 2014

Před nástupem na MD musíš být zaměstnaná nebo být v ochranné lhůtě 180 dní (nezáleží na typu smlouvy) a další podmínkou je, že za poslední 2 roky od nástupu na MD musíš mít odpracováno 270 dní (270 dní být nemocensky pojištěna) 🙂

vilibalda
26. bře 2014

@mondulka21 Můžeš si vybrat, zda na mateřskou půjdeš 6 nebo 8 týdnů před termínem porodu. Ochranná lhůta je 180 dní (nebo je podle délky zaměstnání, pokud v posledním zaměstnání nejsi ani 180 dní). Další podmínkou pro získání peněžité pomoci v mateřství je mít odpracováno 270 dní v posledních 2 letech.
@trab1 K čemu by byla ochranná lhůta u smlouvy na neurčito, když těhotnou nesmí vyhodit? 😉 Je jedno, jakého typu je smlouva, může dokonce jít jen o Dohodu o pracovní činnosti a ne o pracovní poměr (ale musí se odvádět potřebné pojištění). Kolegyně prostě asi neměla odpracováno 270 dní, proto neměla mateřskou a pak ji ani ochranná lhůta nezachránila.

teraolli
26. bře 2014

Ahoj holky, počítá se do těch 270 dní i dni strávené na nemocenské?

nolies
26. bře 2014

@teraolli Ano, počítá. Ale musí ta neschopenka být v době zaměstnání. Třeba v případě, že bys měla neschopenku a navazovala ti na konec pracovní smlouvy na určito, tak to se nepočítá.

vilibalda
26. bře 2014

@teraolli Započítává se jen pokud máš zaměstnavatele. Jde o kalendářní dny a neschopenka nevadí 😉 Pokud Ti skončila smlouva a zůstáváš na neschopence, tak myslím, že se tam ta neschopenka po ukončení smlouvy nepočítá. (ale na 100 % to nevím, jak je to s neschopenkou po ukončení smlouvy)

teraolli
26. bře 2014

@nolies Díky za odpověď. Mám neschopenku v době trvání pracovní smlouvy na dobu určitou. Do práce se budu vracet ještě na cca 2 měsíce. Tak to vypadá dobře 🙂 .

teraolli
26. bře 2014

@vilibalda Děkuji 🙂 .

nolies
26. bře 2014

@teraolli To je úplně v pohodě

teraolli
26. bře 2014

Česká správa sociálního zabezbečení: třeba se to bude také někomu hodit:
http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/media/ti...

deenyska
26. bře 2014

@trab1 Nejsem si jistá, jestli teď budu psát skutečnost, jsou to jen moje domněnky, ale... co se té kolegyně týče, nebylo to spíš tak, že nebyl problém v pobírání sociálních dávek, ale v tom, že se zaevidovala na pracák (což je samozřejmě podmínkou pro nárok na dávky)? Protože když je těhotná a končí jí smlouva, měla to řešit tak, že před jejím vypršením nastoupila na nemocenkou, tím pádem by měla příjem v podobě nemocenské a neregistrovala by se tak na pracák. Ona to neudělala, tudíž musela na pracák a ošidila se o platnost té ochranné lhůty. Nemohlo to být tím?

j.a.n.i
27. bře 2014

@deenyska To je pěkná blbost, ochranná lhůta je prostě 180 dní (nebo tolik, kolik trvalo to zaměstnání) a je úplně jedno, zda je člověk na UP nebo není, to na to nemá žádný vliv.
Problém mohl být v tom, že nebylo odpracovaných 270 dní nebo byla fakt málo těhotná a nestihla těch 180 dní nebo to zaměstnání trvalo kratší dobu a tedy i ochranná lhůta byla kratší.

j.a.n.i
27. bře 2014

@mondulka21 Můžeš si vybrat kdkoliv v tom rozmezí 8-6 týdnů před TP a k tomuto datu se ti bude ochranná lhůta zjišťovat. Jedinné co nejde volit si nástup později než 6 týdnů - v případě, že někdo honí tě 270 odpracovaných dní, tam se to počítá opravdu nejpozději k 6 týdnům před TP.

mondulka21
autor
27. bře 2014

@j.a.n.i tak to jsi mě potěila. já napracováno mám dostatek, ale naopak se musím vejít do těch 180 dnů, kdyby mi teda smlouvu fakt nedali a byla bych v tom..... musela bych jít nejpozději v 7. týdnu... 🙂

deenyska
28. bře 2014

@j.a.n.i Já netvrdím, že to tak je, jen uvažuju. Podmínkou pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je kromě těch 270i dní ještě podmínka účast na sociálním pojištění, což bohužel v době registrace na úřadu práce není. Kromě toho, těhotná na pracáku nemá žádná privilegia proti těm, co dítě nečekají. Má nárok na podporu podle stejných podmínek jako všichni ostatní a až podporu vyčerpá, nemá nárok na nic, ani na nemocenskou, z čehož logicky vyplívá, že ani na peněžitou pomoc v mateřství, protože to je dávka nemocenského pojištění, o jehož nároku taky rozhoduje mít účast na sociálním pojištění. Takže proto se domnívám, že onou registrací na úřadu práce se o ochrannou lhůtu připraví. Nevím, možná to tak není, nehodlám se o tom přít, jak píšu, netvrdím, že to vím, jen uvažuju, ale nepovažovala bych to striktně za pěknou blbost, pokud to tedy stoprocentně nemáte zjištěné nebo v tom vyloženě nepracujete. Koukněte tady http://static.prozeny.cz/images/pdf/doba_2009_0...
Konkrétně na odstavec Skončil Vám pracovní poměr a zjistila jste, že jste těhotná? A i ten následný za ním. Není tam psáno konkrétně nic o tom, že by se po ukončení pracovního poměru neměla žena hlásit na pracák, ale zmiňují tam, že právě v té ochranné lhůtě má žena možnost nastoupit nemocenskou a následnou peněžitou pomoc v mateřství, což podle mě by byl blázen ten, který vědomě půjde na pracák na 5i měsíční podporu, kdy nárok na nemocenské dávky nejsou, a pak nebral až do porodu nic.

vilibalda
28. bře 2014

@deenyska Nemocenská má být jen pro ty, kdo mají zdravotní problém. Pokud zdravé, těhotné ženě skončí smlouva, může buď zůstat doma bez peněz (a možná si i sama musí platit zdravotní pojištění) až do nástupu na mateřskou nebo jít na pracák a mít podporu až do nástupu na mateřskou. Ochranná lhůta je 180 dní (příp. kratší dle délky zaměstnání) a pracák na tom nic nezmění. Zdravá žena tu nemocenskou při skončení pracovního poměru nemusí dostat (i když většina doktorů tu neschopenku napíše, ale nemusí!) 😉 Podmínka účasti na pojištění samozřejmě je, tj. Je třeba být zaměstnaná nebo právě v ochranné lhůtě.

j.a.n.i
28. bře 2014

@deenyska Ano, rozhoduje o tom účast na nemocenském pojištění a zákon o nemocenském pojištění hovoří jasně:

§ 15
(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ...

mondulka21
autor
28. bře 2014

@deenyska tak jak to píšeš to fakt není, tohle už mám proštudovaný 🙂 . Jinak v mém případě bych já na nemocenskou (rizikové těhotenství) nerada šla i když vím že Mudr. by mi to 100% napsala, už jen z důvodu omezení vycházek, protože sedět doma celé léto, to bych fakt nevydržela 😀.... kdybych byla na pracáku tak bych byla bez peněz jen cca 14 dní a to by mi za tu volnost fakt stálo....

pt1981
28. bře 2014

ahojky, přečetla jsem si jen dotaz a komentáře už ne. Tak přidám svou zkušenost. Ano, vybrat si můžeš, jestli 6 nebo 8 týdnů. Já jsem teď přesně ve tvé situaci, i když teda už těhotná... I když půjdu těch 8 týdnů, tak mi vychází až 183 dní a to už nejsem v ochranné lhůtě. Mudr jsem to řekla narovinu a ona mi slíbila, že mi tam ty tři dny zakamufluje. To, že budeš hlásit jiné datum PM ti nepomůže ničemu, protože přesné stáří plodu ti určují podle velkého UZ... Držím moc pěsti. Pokud máš dobrou doktorku, normálně jí to řekni. Já jsi jdu další týden pro papíry, žádost o MD a mudr donesu aspoň orchidej, jako poděkování za vstřícnost 🙂

deenyska
28. bře 2014

@vilibalda
@mondulka21
@j.a.n.i
Ok, beru na vědomí. Jsem zase o něco chytřejší.

marikura
1. čer 2014

Ahojky,tak já se také zeptám Jsem v 5tt a vím ze určitě dostanu neschopenku kvůli práci,dojizdim dvě hodiny tam a dve zpátky,vstavam v 6 a vracím se po 23.Dělám v obchodním centru,takže furt s lidma ....chtěla jsem se zeptat...když mám novou smlouvu od 1.1.14,ale před tím jsem 4 roky pracovala nonstop....když bych ji dostala od července a termín porodu by byl 2.2.15 vejdu se do te ochranné lhůty nebo ne?Už jsem v tom nějak zamotana dekuji