Jak je to s přechodem z rodičáku znovu na mateřskou?

bauskka
23. zář 2018

V prvním tehu jsem měla nárok na mateřskou a po uplynutí zákonné lhůty jsem začala pobírat rodicak. Nicméně teď jsem znovu těhotná a budit o celé řešit znovu. Na mateřskou vím že nárok mám a měla bych a nibnastoupit 13.2.2019. Když jsem byla na pracáku zvýšit dávku ridičáku na nejvyšší možnou částku, takmirikala , že ho pak musím ukončit před nástupem na mateřskou a to k 31.1.2019. To tedy nemám nárok na rpdičák ve dnech mezi ukončením řidičáku do nástupu na mateřskou? Tj od 1.2. - 12.2? ?

leilinka1234
23. zář 2018

Též mě zajímá. Jsem stejný případ, jen bych měla na mateřskou nastoupit na konci října, též z rodičovské. A taky nevím, kam jít a jak to bude těch pár týdnů, než v říjnu najedu na mateřskou.

ludanlu
23. zář 2018

Řekla ti to špatně, nárok v únoru na RP máš, teda pokud jsi to nenavysila tak, že ho v lednu úplně vyčerpáš..

nazka
23. zář 2018

@ludanlu a jak je to s výškou mateřské?Je stejná jako první v tomto případě,když se navazuje?

barchen
23. zář 2018

@bauskka No ale tam žádné dny nejsou. Ty přece přecházíš z RD na MD plynule. Není možné pobírat obě dávky (RP i PPM) současně, stejně tak není možné být současně na RD a MD. Takže ty ukončíš RD a pobírání RP 6 týdnů před termínem porodu a hned druhý den návazně na to, nastoupíš na MD a začneš pobírat PPM. Tedy podle toho co píšeš, že máš nárok na mateřskou, tím pádem na PPM.
@ludanlu Já myslím, že jí to řekla správně. Ona přece v únoru už nemůže pobírat RP, když bude pobírat PPM.

j.a.n.i
23. zář 2018

@barchen @ludanlu No, jak se to vezme, nedá se ani říct že nárok v únoru je ani, že není. Záleží totiž na výši PPM za tu část února, pokud bude PPM vyšší, než rodičák, tak už v únoru nárok na rodičák není, ale pokud bude díky tomu navýšení rodičák vyšší, tak je nárok na doplatek do výše rodičáku.

ludanlu
23. zář 2018

@leilinka1234 zajdi na ÚP že od určitého data nastupujes znovu na mateřskou a že bys chtěla RP k určitému datu ukončit. Dají ti papír pro OSSZ, kde ti potvrdí že máš na PPM nárok (bohužel ti potvrzení dají až jak pošlou první částku..teda aspoň mě to tak řekli i udělali). S potvrzením pak znovu na ÚP a oni si vypočítají kolik ti mají poslat. Možná to můžeš ukončit i po nástupu na mateřskou, ale budeš muset potom ÚP část peněz vracet..

ludanlu
23. zář 2018

@barchen nastupovala jsem z rodicaku na mateřskou 24.1. takže za 23 dní mi prisel rodicak. A od 24.do 31.materska.. na ÚP jsem donesla potvrzení výše PPM (nebo jak se ten formulář jmenuje) a oni si vypocitali rozdil

barchen
23. zář 2018

@j.a.n.i Jo, to máš pravdu, únor je krátký měsíc, pokud pobírá vyšší částku, tak je možné, že tu poměrnou částku dostane i za únor.

ludanlu
23. zář 2018

@nazka jo, já měla stejnou

leilinka1234
23. zář 2018

@ludanlu děkuju...takže mě čekají výlety na úřady 🙂 ještě, že jsem se zeptala 🙂

pataja
23. zář 2018

V zákoně je, že nelze v jednom měsíci pobírat i mateřskou i rodicak. Tak z toho taky nejsem moudrá 😜

ludanlu
23. zář 2018

@pataja já tomu taky nějak extra nerozumím, píšu jen svou zkušenost... Ale asi je to myšleno, že nelze dostat obě dávky v plné výši za jeden měsíc.

bauskka
autor
23. zář 2018

No musím se na to zeptat, je mi jasné že bych neměla nárok na celou výši šlo jen o těch prvních 14 dní. Protože mi řekla že rodicak musím ukončit ke konci měsíce ... Jdu tam ve středu, tak jsem zvědavá 🤔 čert aby se v tom vyznal

pataja
23. zář 2018

@ludanlu já jsem ani při první mateřské neměla obě dávky v jednom měsíci. Měla jsem mateřskou do 18.2.2017 a rodicak od 1.3.3017.

j.a.n.i
24. zář 2018

@pataja Musis taky ten zakon precist dal, nez k prvni vete... A je to presne tak jsem psala ja.

miba10
24. zář 2018

Myslím, že @barchen má pravdu. Když to vezmu obráceně, tak mě končila mateřská 16.dubna a rodicak jsem pobirala až od května. Já teď budu dobrat taky rodicak. Ten mi vychází někde do února a od 17.brezna budu zase na mateřské

ludanlu
24. zář 2018

@pataja
@miba10 ano, mě teď končila mateřská 7.8. a rodicak si dávám až od 1.10.,to je podle toho jak si to rozhodneš.. ale když j na rodicaku a nastupuje na mateřskou v půlce února, tak si nemyslím, že by to měla ukončovat k 31.1. ale říkám, že úplně tomu nerozumím, napsala jsem jak jsem to měla já...

konik4525
24. zář 2018

Ahoj já to budu mít tak, že si vyberu celý rodičovský příspěvek teď v září a na novou MD nastoupim někdy přelom listopad takže říjen budu bez prijmu.nikam na úřad to hlásit nebudu.cetla jsem že to zdravotní řešit nemusím když jsem zaměstnanec i kdyz mi na Up dřív tvrdili že si ten rp musím rozložit až než začnu pobírat materskou...

priefi
24. zář 2018

@bauskka narok na rodicak az od dne porodu

j.a.n.i
24. zář 2018

@bauskka Ano, rodičák vždy končí ke konci měsíce a podle výše PPM to bude buď k 31.1. nebo k 28.2.

miba10
24. zář 2018

@ludanlu omyl já si to takhle nerozhodl, takhle mi to bylo dáno a řečeno, že to má být až od dalšího měsíce. Navíc já taky píšu jak jsem to měla já 😂 spíš si tak nějak logicky říkám, že za jeden měsíc prostě nemůžou být dva příspěvky.
Prostě v únoru za leden slečně (nebo paní) bude vyplacen poslední rodicak a v březnu za únor mateřská.

j.a.n.i
24. zář 2018

@miba10 Sakra holky, to neumíte číst? Jasně píšu, že to záleží na tom, zda je PPM za tu část měsíce vyšší než rodičák nebo menší...

pataja
24. zář 2018

@j.a.n.i vyšší než měsíční rodicak nebo pomerna část rodicaku za stejné dny. Neumím si představit případ, že rodicak bude vyšší než mateřská.

j.a.n.i
24. zář 2018

@pataja Vyšší než měsíční rodičák. A proč si neumíš představit rodičák vyšší než mateřskou? Rodičák bude v pohodě vyšší než PPM ve 2 případech, jednak při nástupu na PPM ke konci měsíce, třeba taková mateřská za týden nebude nic moc nebo za situace, kdy člověk zvyšoval na maximum a tedy zvyšoval na hodnotu své mateřské a pak je dost logické, že rodičák ve výši celé mateřské bude vyšší než mateřská od 13. do konce měsíce, ne?

jaded123
29. zář 2018

@konik4525 Resila jsem to same a musis se nahlasit na svoji pojistovnu. UP za tebe zdravotni platit nebude. Je to jen formalita, pojistovna vyplni papir ze se staras o dite a nic platit nebudes. Potrebuji papir o ukonceni vyplaceni RD. Pak zase chteji papir od socialky od kdy jsi nastoupila na MD.

konik4525
7. říj 2018

@jaded123 ahoj.psala jsem na moji pojišťovnu VZP a odpověděli mi, že když není mezera delší než měsíc tak nemusím žádný papír vyplňovat a já to tak mít budu že nastoupim na MD necelý měsíc po dobrání RP .žádný papir že socialky nezmiňovali že mám poslat ...