Jak se bude počítat mateřská na druhé dítě?

123jana123
27. čer 2017

Prosím o radu. Rodičovský příspěvek na první dítě mi konci k 31.8.2017. Jsem podruhé těhotná, nastupovat na mateřskou bych měla někdy v prosinci 2017. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Jde mi o to, co teď s těmi třemi měsíci mezitím? Jít na neschopenku? Vrátit se na tu chvíli do práce? Z čeho se bude počítat výše PPM ? Z posledních 12 odpracovaných měsíců před nástupem na první RD? Nebo z rodičovského příspěvku? Zahrnuje se do příjmu i ta výplata nemocenské? Snad se najde někdo, kdo poradi🙂

hana765
27. čer 2017

@123jana123 myslím, že PPM se ti bude počítat za odpracované měsíce v práci, čili by měla být stejně vysoká jako u prvního dítěte. Já mám bohužel smlouvu na dobu určitou a i když mám pak dostat na dobu neurčitou, tak na PPM nebudu mít asi nárok a dostanu rovnou rodičák 😔

blahova_andrea
27. čer 2017

nejjednodušší je zajít si na úp ssp a prodloužit si vyplácení rp. pokud tedy nejsi už na maximum do čtyř let. další možnosti jsi jmenovala sama. pokud budeš navazovat rp a další md, tak budeš mít md ve stejné výši jako u prvního dítěte.

123jana123
autor
27. čer 2017

@blahova_andrea děkuji za odpověď . Prodlužovat nechci, sice bych mohla, ale budu už mít celou částku vyčerpánou. Tudíž podle situace budu muset zvážit neschoprnku nebo krátký návrat 🙂

blahova_andrea
27. čer 2017

@123jana123 tak to se chce asi domluvit v práci. v některých by krátký návrat nebyl v praxi moc reálný. případně ta neschopenka, no.

jajulin
27. čer 2017

Rozvolnit RP urcite muzes. Vzdyt by ti tam mela zbyt minimalne mesicni castka, ktera se da v pohode rozvolnit na 4 mesice. Popr. se po dobrani RP v srpnu muzes nahlasit na zdravotni pojistovne jako osoba pecujici o dite. Stat za tebe bude platit zdravotni pojisteni. Jedna vec je ale rodicak a jina vec je rodicovska dovolena. Zamestnavatel ti nemusi vyhovet, ale je mozne pozadat na ty tri mesice o neplacene volno. Ja bych na tri mesice do prace urcite nevracela a PN mi prijde zbytecne omezujici z hlediska vychazek atd.

giovik
27. čer 2017

@123jana123 mě pracovnice na úp hned 2x řekla, že pobírat můžu i korunu měsíčně, pokud si tedy teď zažádáte, tak by to na ty poslední 3 měsíce od 9-12 šlo ještě natáhnout.

jajulin
27. čer 2017

@giovik jestli se nic nezmenilo, tak minimalni mesicni castka je 50 Kc. Korunu mesicne opravdu pobirat nelze 🙂.

blahova_andrea
27. čer 2017

@giovik přesně jak píše jajulin...min. částka je 50,-

giovik
28. čer 2017

@blahova_andrea
@jajulin
Mě tohle řekla moje přidělená pracovnice, když jsme se bavily o výši RP, já říkám, chtěla bych brát tolik a ona, no ale můžete brát třeba jenom korunu měsíčně! Přišlo mi to vtipné, čerpat po koruně. Kolik udává zákon jsem nedohledávala. 🙂

blahova_andrea
28. čer 2017

@giovik tak to bohužel úřednice nemá na svém místě co dělat. ale ona by jí šéfová pěkně spucovala, kdyby donesla žádost, kterou v této výši přijala. to by bylo papírování a hádání se s maminkou, které se tím prodloužením papírování natáhne doba bez peněz... ☹

123jana123
autor
28. čer 2017

Nejde o to, ze bych nemohla RP rozvolnit, ale není pro mě reálné pobírat minimální částku 50 Kc a žít pouze z partneroveho příjmu. Navíc starší syn už od září nastupuje do školky . Tudíž mi z toho asi nejlépe vychází ta neschopenka

v_anilka
28. čer 2017

@123jana123 budu ve stejné situaci a půjdu na dva měsíce na neschopenku - vychází mi to na listopad a prosinec a to mi nevadí ani s ohledem na vycházky, jalikož v zimě stejně celý den venku nejsme a 6 hodin je dostačujích

123jana123
autor
28. čer 2017

@v_anilka taky mi to přijde jako nejrozumnejsi varianta. Mě to vychází na září, říjen, listopad.. syn už bude ve školce, tak v průběhu dopoledne aspoň stihnu domácnost a odpoledne mi taky vycházky budou stačit do těch 18 nebo 19 hodin 🙂