Jak získám narok na PPM? Obnovením živnostenského listu?

katty6
3. bře 2013

Dobry den vsem,
jelikoz jsem nenasla odpoved na muj dotaz rozhodla jsem si polozit otazku.
Momentalne jsme cerstve podruhe tehotna. Jsem doma ctvrtym rokem s prvnim ditetem. U prvniho doïtete jsem mela narok na PPM, ale pred jeho cerpanim jsem podala vypoved v zamestnani, tudiz jsem dosahla na PPM u prvniho ditete v ochranne lhute. Dale jsem nastoupila na rodicovskou dvouletou dovolenou. Po dovrzeni 2let syna v roce 2011 rodicovska mi skoncila. Rozhodla jsem si zustat se synem doma po skonceni rodicovske dovolene.
JAko osoba pecujici celodenne o dite zdravotni pojisteni mi plati stat. Timpadem jsem ucastnikem zdrav. pojisteni. Mam narok na PPM s druhym ditetem? Pokud nemam narok je mozne na PPM dosahnot tim ze obnovim zivnostensky list a budu platit dobrovolne zdrav. pojisteni? Je mozne doplatit pojisteni zpetne abych pak mela narok na PPM?
Poradte, prosim, jake jsou moznosti v mem pripade?

susanitademacho
3. bře 2013

Osobně si myslím, že nárok máš pouze pokud jsi účastna nemocenského pojištění (zdravotní si musíme platit všichni tak i tak). http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...
Pokud půjdeš znovu pracovat a budeš účastna nem. poj., tak po určité době zase nárok mít budeš. Víc nevím. Zavolej si na sociálku, určitě ti poradí

ezenduska
3. bře 2013

Pokud máte tatínka a on je zaměstnaný, tak udělat nárok přes něj 😉 teď budete mít automaticky nárok na 4 roky, po 6 nedělí se projde takovým papírováním kdy se péče o dítko převede na tatínka on vybere kolik měsíčně budete pobírat a pak dá dítko zpět do vaší péče 😉 je to složité, ale hotové během pár dnů 🙂 odkaz kde je to hezky popsané zde -> http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=9569&user=...

mataharyy
3. bře 2013

Zpětně to nelze doplatit a nejedná se o účasti na na zdravotním pojištění, ale na sociálním a to ty nejsi (pokud si ho sama nedoplácíš). Nárok na PPM, ti tedy vznikne pouze když nastoupíš do práce, případně jak píšeš obnovíš živnost s po dobu 270 dní budeš účastna na sociálním pojištění, poté ti vznikne nárok na PPM, dle toho kolik budeš odvádět 😉

@ezenduska ale to píšeš o rodičovském příspěvku a tam už nemusí ani nastupovat otec na mateřskou a pokud je zaměstnán, tak můžou volit jak chtějí. Ale zakladatelka se ptá na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) a tam buď vzniká nárok, nebo nevzniká a pokud by i nastoupil otec dítěte, tak po dobu pobírání PPM, nemůže pracovat 😉

speedygon
3. bře 2013

je to tak, jak píše mataharyy, pouze účast nasociálním pojištění musí být 280 dní...

j.a.n.i
3. bře 2013

@mataharyy Jen opravím, že se nejedná o účast na sociálním ale na NEMOCENSKÉM pojištění, což je u OSVČ sakra rozdíl.

Takže buď nastoupit do práce a být tam alespoň těch 270 dní nebo obnovit ŽL a platit sociální, zdravotní a nemocenské, ale je otázka, zda se to vyplatí, pokud na ten ŽL nebudeš mít alespoň trochu rozumné příjmy.