Jaký dávky patří matce samoživitelce?

maruselka
23. bře 2014

Dobrý den, potřebovala bych pomoc. Jsem matka samoživitelka na mateřské dovolené (studentka) a přítel také posledním rokem studuje. Jaký nárok mám na všechny dávky? Synovi jsou 6 měsíců. A sama to s penězi nezvládám. Takže bych potřebovala nějak finančně pomoci. Děkuji moc.

hadroslava
23. bře 2014

Sama to snad zvládat nemusíš, dítě má i otce. Máte nárok najít si práci.

deenyska
23. bře 2014

Ahoj. Nejlíp uděláš, když se zeptáš na sociálce 🙂. Nicméně.. já jsem pracovala na SSP, tedy tam, kde sis vyřizovala rodičák. Na těchto dávkách se dnes už bohužel nezohledňuje samoživitel, nicméně pokud jste bez příjmu, mohl by vám vyjít přídavek na dítě a příspěvek na bydlení, pokud máte s partnerem svojí domácnost - myslím tím, že s vámi nemají trvalý pobyt jiné osoby, jako třeba rodiče, kteří vydělávají, protože ti by se vám započítali a to už by možná nárok nevznikl. Pak ještě existuje sociální příplatek, jenže tam je, nebo alespoň byla zavedena, podmínka nedobrého zdravotního stavu. Není nutné vyloženě zdravotní postižení, je to tam děláno podle stupňů, mám za to, že se tam zohledňuje třeba taková komplikace jako je bezlepková dieta, ale to by sis musela zjistit přímo na sociálce, protože už jsem z tohoto oboru nějaký pátek a dost se to mění. Nicméně člověk je ráda, že má dítě zdravé, tak doufám, že nic takového nepotřebujete, byť by vám každá koruna zjevně byla k dobru. Dřív právě v tom sociálním příplatku zohledňovali samoživitele, omezený zdravotní stav nebyl podmínkou nároku, ale bohužel to zrušili a už je to jen takhle. Jediné místo, kde by ti mohli podat pomocnou ruku je přímo hmotná nouze, tu bys dneska měla najít na pracoviště SSP, tedy i tam, kde sis vyřizovala rodičák, jen je na to vyčleněn jiný pracovník, stačí se vyptat 🙂. Přesné dávky hmotné nouze neznám, nicméně měla by existovat okamžitá jednorázová finanční pomoc, tam samozřejmě nějaké podmínky nároku taky budou, a pak klasické doplatky životního minima. Jen je to dost přísné. Pak by měli ještě existovat nějaké příspěvky třeba na pračku a takové důležité věci v domácnosti, ale zase jsou tam jisté podmínky, které se musí splnit. Jestli máš rodičák ten nejnižší, tak by ti nějaký nárok vzniknout mohl, pokud pobíráš cca 7 tis. a partner nějakou sumu vydělává, už bych to viděla trošičku pesimisticky, protože životní nebo existenční minimum (nevím přesně, jakým minimem se hmotka řídí), by zřejmě nepřevýšilo váš příjem. Ale to je opravdu potřeba si všechno vysondovat. Podmínky nároku jsou pro všechny stejné, nicméně částka, na kterou má dotyčná rodina nárok se vždy liší, podle nákladů a příjmů rodiny. Snad jsem ti trošku poradila a držím pěsti, ať se najde aspoň nějaký příspěvek, který vám vaši situaci ulehčí 😉

mehlo
23. bře 2014

Čau! Přítel si může najít práci. Záleží na tom, jestli žiješ sama nebo s ním nebo dokonce s rodiči. Pokud sama bez přítele tak musíš dostávat výživné od otce dítěte. Nejlépe je podat návrh na určení výživného u soudu. Pak si musíš zajít na hmotnou nouzi podle místa trvalého bydliště a doložit tam, že máš mateřskou nebo spíše rodičovský příspěvek- pokud jsi ještě nikdy nepracovala, tak nemáš na mateřskou nárok. Pak si musíš požádat o přídavek na dítě, příspěvek na bydlení- pokud bydlíš sama a máš v bytě trvalé bydliště, pokud ne tak tě budou doplácet na té hmotné nouzi. Pokud bydlíš s přítelem, tak on by si nejspíš musel podat také žádost o dávky, tam už ale přesně nevím jak to je, když je student a potom by jste byli společně posuzování. Pokud bydlíš s rodiči, tak je to nejsložitější. Rodiče by byly společně posuzované osoby i s tebou, tzn. doložit veškeré jejich příjmy a nejspíš bys nedostala ani korunu. Ale to záleží na tom jak ti to propočítají.

laurital
23. bře 2014

Ty si to predstavujes jak Hurvajs valku.My jsme s muzem take byli studenti, ja brala 2500 RP a on stipko 1500.A holt si nasel praci, kdyz si udelal rodinu a makal i po nocich a ja jsem chodila uklizet baraky.Tak at pritel nesedi na prdeli a jde makat, kdyz umi soulozit.
A kdyz mas pritele, tak asi samozivitelka nebudes, ne?

berenika39
23. bře 2014

@maruselka pokud máš přítele, nejsi samoživitelka. máte společné příjmy. tedy - můžete je mít. on může pracovat, ty taky - z domova třeba ? rodičák není omezený, vydělávat můžeš. dávky jsou pro sociálně slabé, pro ty, kteří nemohou pracovat, ocitli se v tíýivé situaci a pod. vy jste dva, mladý zdravý, s dítětem - nevidím problém.