Jde zařídit, aby přešel na RD manžel? Kvůli penězům

terkinina
15. srp 2011

Ahojky,
tak mi právě teď přišla složenka na 3800,-
To znamená,že mi snížili Rodičovský příspěvek.
Mám 4letou dceru a skoro 11měs.chlapečka,před otěhotněním s dcerou jsem byla nezaměstnaná.
Syn se narodil měsíc po skončení 3leté mateřské s dcerou.
Na sociálce mě měli informovat o tom,že mi nevznikl nárok na PPM a tedy od 9měs. synova věku,
budu pobírat pouze 3800,- místo 7600,-
Automaticky mám totiž mateřskou na 4roky.
Četla jsem spoustu příspěvků na toto téma,
tak jsem se Vás chtěla zeptat jestli nemáte některá zkušenost s tím,
že z tohoto důvodu přejde na mateřskou manžel?
Aby zůstalo těch 7600,-
Jde to ještě?
Nevíte zda to jde i když je manžel OSVČ?
Všem moc díky za odpovědi a rady.

vojtisek2007
15. srp 2011

@terkinina zvolit tříletou verzi rodičáku přes manžela lze, ale bohužel pouze do 9ti měsíců věku dítěte ☹, te´d už je 4letá volba pro vás neměnná....bohužel.

terkinina
autor
15. srp 2011

Proč mi to,ale při podepisování papírů na úřadu neřekli???

moudivlacek
15. srp 2011

to je mi vazne lito, u nas to byla taky traga,proste co se clovek nedovi tady nebo pres kamaradky,jako by nebylo,nejhorsi je,ze ani mnohe urednice o tom nemaji paru ☹ taky jsem zkoumalaco a jak a oni je to nevim,co to jako je za pristup???? takze se uprimne ani nedivim, ze ti to nerekli, nebo ze by zamerne, v kazdem pripade ted uz s tim clovek tezko neco udela,max az bude maly vetsi nejakou brigadu,jenze je to bida,sama hledam a hledam

moudivlacek
15. srp 2011

ted to ctu jeste jednou a proc ti nevznika narok na 3letej? kvuli tomu mesici? nebo kvuli te nezamestnanosti pred dcerkou?

terkinina
autor
15. srp 2011

@moudivlacek Platíme měsíčně 20tis. a to počítám pouze hypotéku,pojištění,elektriku.
Jídlo, plenky a podobné věci potřebné pro každodenní život do toho nepočítám.
Nikdy jsme si nemohli vyskakovat,ale ted?

terkinina
autor
15. srp 2011

@moudivlacek Kvůli té nezaměstanosti,ale paní se se mnou nechtěla moc vybavovat,
prý na to prostě nemám nárok

moudivlacek
15. srp 2011

@terkinina jako me kdyby to snizili,tak se jdeme past,ja z rodicaku kupuju jidlo,drogerii obleceni benzin pro vsechny tri,nastesti mam 3letej, manzel vydela 20, 15 padne za bydleni a zbytek doprava do prace pojisteni a nezbyde nic,ted ma novou,tak snad bude lip
zkusila bych tam dojit a poptat ze,zda nejde zazadat o vyjimku,tohle je fakt sila

terkinina
autor
15. srp 2011

@moudivlacek Manžel je OSVČ a celý jeho plat spolkne to co už jsem výše psala
+ ještě socilání a zdravotní,takže to jsme na nule.
A já hradím ten zbytek,což je jídlo,pleny,drogerie a spousta jiného.
Na večeře nechodíme,nakupujeme ne denně,ale jednou za týden větší nákup,
aby vystačil na celý týden,do hospody manžel nechodí(i když by občas rád)
nekouříme...ze 7600,- nám nikdy nezůstala ani koruna,
jak to mám teď dělat 3800Kč?

moudivlacek
15. srp 2011

@terkinina a nejde nejaky prispevek? i kdyz v dnesni dobe,pokud clovek neni tmavsi pleti,tak asi bez sance.... a zkousela si na socialku volat,zda by to opravdu nejak neslo?

terkinina
autor
15. srp 2011

@moudivlacek Jojo volala jsem tam,ale paní mluvila jasně a stručně,prostě ne....
Maximálně si můžu podat žádost o přídavky na děti což by pak bylo +1000,-
jenže když je manžel OSVČ tak s tím jsou hrozný problémy

terkinina
autor
15. srp 2011

@moudivlacek A to jsem zapoměla dodat,že od září jde dcerka do školky,takže výdaje stoupnou

moudivlacek
15. srp 2011

@terkinina a to ti ji vezmou,kdyz jsesna RD? u nas deti jejiz mamky jsou doma ani neberou

sisstin
15. srp 2011

@terkinina já tu nechci dělat chytrou..ale to snad každý ví, že pokud před nástupem na rodičák nepracoval, že mu PPM nevzniká 😕 to tě o ničem informovat nemusí, prostě to tak je. Informují jedině, pokud nárok vzniká...takže před synovým 9.měsícem by ti přišel papír, že sis nezvolila délku....a pokud si nezvolíš, bude ji mít automaticky na 4roky.

Ale pokud PPM vůbec nevzniká, tak nikdo nemá povinnost ti tohle říkat 😕

moudivlacek
15. srp 2011

@sisstin ale mohli poradit variantu manzel na rodicak a pak prepsat,to se dela zcela bezne,ale clovek o tom musi vedet

sisstin
15. srp 2011

@moudivlacek no to mohla...ale její povinnost to není 😉 já teda nevím, ale pokud uvažuju o druhém dítěti a mám napnutý rozpočet, tak bych se teda asi zajímala o to, jak se ty zákony mění a na co mám, nebo nemám nárok 😕 minimálně to, že pokud nepracuju, tak mi nevzniká nárok na PPM 😕 a pak bych teda hledala dál...

trošku si neumím představit (z mého pohledu), že bych nad tím jako vůbec neuvažovala...a pak bych se takhle divila... 😕

no nicméně tohle zakladatelce asi moc nepomůže...co vím, tak ta varianta už je nevratná 😕 mělo s tím problémy víc lidí, a nikomu nedovolili to změnit zpětně...

držim palce 😉

meo
15. srp 2011

@terkinina problém je asi jenom v tom, že jsi nezažádala o tu tříletou variantu do 9 měsíců věku dítěte, takže teď už se to měnit nedá. Ledaže by ti udělili nějakou výjimku, jak bylo již řečeno, ale nevim jestli to vůbec jde.
A s tím převodem na manžela už je teď taky pozdě, jakmile už je varianta rozhodnutá, tak už je na všechno pozdě.

vojtisek2007
15. srp 2011

@terkinina obávám se, že žádnou vyjímku ti neudělají - neznalost zákona neomlouvá ☹ je to tak, a informovat tě o možnosti převodu na manžela není jejich povinnost navíc spousta úřednic tomu vůbec nerozumí a neví jak to v praxi převést.....takže asi radši neradí nic...je to pech, protože jsi to fakt prošvihla o jeden blbej měsíc....

lucifereeek
15. srp 2011

teď už s tím nejde nic dělat!

kathule
15. srp 2011

je to neměnné a teda souhlasím se @sisstin... syn má 8 měsíců a ohledně zákonů jsem se zajímala v těhu co bude a co nebude. Sice změnu ohlásili až když jsem těhule byla ale apson jsem o tom věděla a nemyslím že paní je tak s prominutím mimo aby o tom neslyšela ve zprávách apod..takže jakýpak nevěděla???????????????

moudivlacek
15. srp 2011

ano terkina se mela zajimat,ale to ted nepomuze,stalo se stalo, spis jak dal? zda je moznost te vyjimky, pripadne nejakeho privydelku

terkinina
autor
15. srp 2011

Holky,já se o to zajímala,před otěhotněním s první dcerou jsem také nepracovala,
měla jsem pouze krátkodobou brigádu,takže jsem PPM měla.
Když jsem otěhotněla se synem,tak jsem si zjišťovala jak to bude dál.
Na úřadě mi řekli,že mě dostanu rovnou rodičovský příspěvek,
taky jsem se rovnou zeptala,jestli se mě bude týkat nějaké snižování
mateřské apod.,na to mi úřednice řekla,že ne,že jsem si zvolila 3letou mateřskou,
takže budu po celé 3roky brát měsíčně 7600,-
A to mi řekla i úřednice když se syn narodil a já si byla zažádat o porodné
a podepsat další papíry.
Takže ne,že bych se o to nezajímala,ba naopak a proto jsem z toho také dost zaskočená.

sisstin
15. srp 2011

@terkinina jak ti mohla říct, že sis zvolila tříletou, když jdeš rovnou na rodičák? To se přece vylučuje 😕 bud MÁM nárok na PPM a VOLÍM si délku, nebo NEMÁM nárok a automaticky mám tu nejdelší volbu 😕

mamkamarketa
15. srp 2011

Vim,ze to neni primo k tematu,ale rada bych napsala svuj nazor
budme radi,ze i za ty 3800 a za to,ze muzeme byt s detmi doma 2,3,nebo 4 roky 😵
cesko byvalo socialni stat,ale holt casy se meni,dneska uz se musi clovek spolehat sam na sebe a ne na to kolik mu da stat. (socialni davky dostavaji jedine tmavsi spoluobcane)
manzel je american a kdyz svoji rodine rekne,ze jsem doma s temer 3letym klukem,v praci mi drzi misto a jeste dostavam nakou tu kacku od statu,tak tomu neveri 😕 a rikaji si v jakem zijeme blahobytu 😅
ve vetsine zemi zapadniho sveta (konkretne ted USA) kde pojem materska znamena presne sestinedeli a mimco pak jde do jesli nebo k chuve. nebo zenska prijde o praci ☹

@terkinina nemas moznost nejake brigady? (ja jsem treba delala do nedavna v baru-manzel prisel z prace a ja odesla a vracela jsem se nad ranem)
nebo treba nekomu hlidat dite? ted spoustu deti nevzali do skolek,tak treba,kdyz rodice musi do prace..?

moudivlacek
15. srp 2011

@mamkamarketa no to moc nechapu,jaks to zvladala,kdy jsi spala,jako pres den se venovat ditku a celou noc pracovat,to nejde asi vecne, nekdy se pat musi 😉
ale urco brigada je dobre reseni 😵 u nas vidim i roznaseni letaku,no neni to zadny terno,ale kazda kacka se hodi

mamkamarketa
16. srp 2011

@moudivlacek dalo se to. malej v ty dobe vstaval kolem 8:30,takze to spala asi jak s novorozencem 🙂
tak ja jsem taky na 4lety a manza desne chce se letet podivat domu,tak jsem vzala tu brigadu na cas a vydelala na letenky 😵
presne nebo v supermarketu,znama mi rikala,ze doplnovani zbozi pres noc tesco plati kolem 900,- tak treba kazdy patek,v sobotu se dospat,taky neni spatny 😉 nebo u nas maminy a duchodci prividelavaji tim,ze vodi skupinky deti do/ze skoly. ne kazdej muze vodit dite ze skoly...tak to mi prijde taky dobry

knuffel
16. srp 2011

@mamkamarketa I já se k Tobě přidávám s tím, že můžeme být rády, že jsme doma. V Belgii je to trošku lepší než v USA, tam je nárok na 1 rok, nicméně se to dělá tak, že 6 měsíců je žena s dítětem doma, pak šupky do jeslí a ten půlrok si pak žena může postupně vybírat třeba v létě na prázdniny. Jiná debata je o tom, že tady ta síť jeslí prostě není, tam jo.

terkinina
autor
16. srp 2011

Ahojky,

@sisstin to je právě to,že paní mi řekla,že nárok na PPM nemám,
ale volit si můžu,bylo mi to divné,ale řikala jsem si,že ona je úřednice,
která se tomu věnuje denně,takže to ví lépe než já...

@mamkamarketa brigáda je pro mě těžší,bydlíme na malé vesničce,do nejbližšího města je to 20km,
já neřídím a navíc malého pořád kojím,hlavně v noci-pořád se dost budí(dcera se budila do 2let,než jsem přestala kojit)
Určo bych brigádu brala hned,jenže na vesnici je to těžké.
Zkoušela jsem odpvídat na různé domácí práce,ale vždy to dopadlo tak,že jsem poslala peníze
a nic,nebo přišla nějaká blbost,tím myslím,podávat si inzeráty a chtít po lidech peníze za info.
Kdyby jsme bydleli ve městě bylo by to o tolik snažší...
O tom jak je to v USA vím dobře,mám tam sestřenku,takže to mám z první ruky.

apollo11
16. srp 2011

@mamkamarketa Jj souhlas, ale je v tom jeden obrovský rozdíl. V USA když ženská zůstane s dítětem doma (jako že tu možnost má), tak manžel rodinu naprosto bez problému uživí. Tady jsou platy a živ. úroveň nastavené jinak, takže rodinný rozpočet v době MD/RD musí leckdy počítat s každou korunou. Navíc tam mají matky mnohem větší realizaci v různých polovičních, částečných úvazcích atp...tím se jim flek v podstatě také drží.. tady ti tak často nevyjdou vstříc, není to tak flexibilní. Neříkám co je lepší, já jsem ráda, že můžu být s malou doma a věnovat se jí, jen podotýkám, že je ty možnosti tam jsou jiné celkově 😉

terkinina
autor
16. srp 2011

@apollo11 přesně tak,ty možnosti jsou v USA (a nejen tam) úplně jiné.
S ČR je to nesrovnatelné

zofik
16. srp 2011

@mamkamarketa v USA sice nic nedostaneš , ale je tam úplně jiný přístup k maminkám s dětmi, dá se pracovat na part time, je tam více zařízení kde ti pohlídají dítě atd...to se nedá srovnávat...lnějakou dobu jsem tam žila...lidé to rádi srovnávají s jinými zeměmi, ale prosím nesrovnávat nesrovnatelné!!! u nás když máš malé dítě, tak si pro zaměstnavatele out(i když ti to nikdo do očí neřekne), ale je to tak....