Je možné ukončit mateřskou o 14 dní dřív a jít na RD?

mondulka21
10. kvě 2014

Dnes sem si jen tak orientačně spočítala kolik bych eventuelně mohla pak brát na mateřské a došla jsem k závěru že za rok 2015 bych z ní měla (v případě že bych jí čerpala 8 týdnů před a 20 po 50000) jenže mi pravděpodobně zbyde hodně dnů dovolené a z ní budu mít kolem 17000 hrubého. Jde mi o to abych se vešla za rok do příjmu 68 000 abychom nepřišli o slevu na vyživovanou manželku... Tedy otázka zní, jak to udělat? myslíte že je možné ukončit mateřskou třeba o 14 dní dřív (po vyčerpání třeba jen 26 týdnů) a jít na rodičák? Nebo jak jinak to udělat, s tím že pravděpodobně si dovolenou (ani část) nestihnu vybrat, mám napsaný týden a další už mít v sezoně (červen- září) nemůžu a na mateřskou bych měla jít na konci října.... 😒

speedygon
10. kvě 2014

Já myslím, že mateřská je pevně daná....

editah222
10. kvě 2014

Dovolenou si nemusíš brát mezi mateřskou a rodičovskou, ale klidně až po skončení rodičovské. A tím by se problém vyrešil, ale dovolená se v tom případě může krátit.

joo
10. kvě 2014

o zkracene materske jsem neslysela. Ale dovolenou si vybirat nemusis, nebo muzes pozadat o par dni. Priznam se, ze jsem nad timto nepremyslela. Prijde mi vyhodnejsi se vykaslat na danove priznani. Divala jsem se ze mas termin v prosinci tak bys mela mit narok na dovolenou za tento rok 2014 i za rok 2015 (nevim kolik dni).

mondulka21
autor
11. kvě 2014

@speedygon
@editah222
@joo bohužel dovolená mi proplacená bude, protože mi ke konci mateřské skončí smlouva na dobu určitou, takže mi to proplatěj ☹

chris_n
11. kvě 2014

Ach jo..... kdyby si byla radsi, ze ti proplati tu dovolenou....ntakhle uvazovat je fakt divne.....navic, jestli to spravne chapu, tak slevu stejne budes moc uplatnovat nejdriv 2016 (za rok 2015), protoze letos jeste pracujes. A buhvi, co bude za zmeny do roku 2016

mondulka21
autor
11. kvě 2014

@chris_n nepočítám že zrovna v téhle oblasti by měla nastat nějaká výraznější změna a ano mě přijde rozumné takhle uvažovat, protože kvůli tomu že bych to přešvihla o třeba 500 kč přijít o 24840 kč mě přijde dost uhozené a počítat s tím musím už letos. Vám třeba 24000 přijde jako nic, ale pro mě je to dost velká částka....

chris_n
11. kvě 2014

@mondulka21 neni tomrpo menjako nic, ale ja vim, ze budu moct zadat nejdriv z rok 2015. Pak me jedine napada, nechat si napsat nizsi zaklad u zamestnavatele, treba na dva mesice. To o par korun materskou ponizi.

mondulka21
autor
11. kvě 2014

@chris_n ano žádat budu až za rok 2015, ale musím to do letošního října nějak vymyslet s dovolenou.... proto to řeším už teď. A znám dost holek co to takhle "zbytečně" přetáhly o pár korun, protože si to nepohlídaly a nadšený opravdu nebyly. Ideální by bylo prostě zkrátit mateřskou abych nemusela se zaměstnavatelem nic řešit....

elllenka
11. kvě 2014

@mondulka21 : proplatí? u nás když oficiálně dovolenou nevybereš tak neproplatí ani korunu, prý se to nesmí proplácet. Dokonce vím, že si musím dávat pozor až budu o dovolenou žádat a nesmím do papíru napsat že žádám o proplacení, ale že žádám o čerpání dovolené. Proplacení by mi bylo zamítnuto, ....
Zkus se zeptat zaměstnavatele jak to je.
Jsi schopná si spočítat kolik dní dovolené budeš mít za rok 2015?

Napadá mě ještě jedna možnost a to za rok 2014- kdy se daňové přiznání bude podávat v roce 2015. Nevím jak to teď aktuálně máš, jestli ještě pracuješ nebo máš neschopenku, dejme tomu že už jsi na neschopence tak si to spočítat a neschopenku si nechat ukončit dřív x.dní před nástupem na mateřskou a se zaměstnavatelem se domluvit na dovolené ( celé nebo jen pár dní, ale chtěla osobně bych si nechala papír na dovolenou podepsat předem).Gynekolog ti to umožní. Pak bys měla v tomto roce plat za dobu co jsi pracovala a za dovolenou. Toto by vycházelo jak?

chris_n
11. kvě 2014

@elllenka ji konci pracovni pomer, to je neco jineho.

mondulka21
autor
11. kvě 2014

@elllenka no, když ti přeci skončí pracovní poměr (mám na dobu určitou dokonce dubna 2015), tak ti tu nevybranou dovolenou proplatit musej, když ti neprodloužej smlouvu... z loňského roku mám 3,5 +20 dnů za letošek + 6,5 dne za příští rok (do dubna) a vyberu si z toho jen 5 dnů, víc prostě nestihnu (v práci je nás málo a každý má v sezoně nárok jen na týden).... na nemocenské zatím nejsem a pokud to dobře půjde tak bych na ní ani jít nechtěla....

elllenka
11. kvě 2014

Aha, to jsem nevěděla. Je fajn být informovaná.

@mondulka21 : ještě si živě pamatuji co to je bojovat o každý den dovolené ☹ A později, nebo případně návštěvy u lékaře řešit dovolenou? Zkus si zavolat na pracák, tam ti řeknou jestli se dá mateřská krátit, ale podle mě je pevně stanovená zákonem. Podle mě to jedině nějak řešit přes dovolenou, vybrat teď co nejvíc půjde. Třeba i teď, pak přes léto 5dní a co půjde tak na podzim. Nebo se domluvit se zaměstnavatelem, jestli by ti vyhověl a dovolenou by ti proplatil teď před mateřskou- jakože bys oficiálně byla na dovolené, ale v reálu bys pracovala- to bys papírově měla jako přesčas.

xmarg04
11. kvě 2014

@mondulka21 Nastup na materskou pozdeji než 6 tydnu před porodem a prijdes o cast penez...😉

elllenka
11. kvě 2014

@xmarg04 : později? může se 8-6 týdnů před plánovaným porodem. Moje doktorka měla problém s jedním dnem :( jsem si myslela, že by mi mateřská mohla začít od 1.5 (6týdnů před) ale to prý nejde a dala mi ji od 31.4. prý by jí to neprošlo, že jí chodí kontroly ....

mondulka21
autor
11. kvě 2014

@elllenka no, budu se znažit nějaký ten den si ještě vybrat, ale nevidím to moc reálně, protože přesčasů mám a budu mít hodně (i když těhotný je dělat nesměj 🙂, lékaře musíme zásadně řešit mimo pracovní dobu... ale tak třeba se s ním nějak rozumě domluvím (ale to budu řešit až po screeningu, když budu vědět že je to ok), dřív těhotenství oznamovat rozhodně nebudu a asi bude šéf dost naštvanej, když mu vypadne další člověk. Asi v pondělí zkusím ten pracák a uvidím co mi tam řeknou ohledně té mateřské, jestli by to přeci jen nějak nešlo....

xmarg04
11. kvě 2014

@elllenka Nevim, co ti tvrdi doktor, ale samozřejmě to jde, staci mrknout do zakona. Vysoce postavene manazerky, se kterými jsem pracovala, rozhodne nedrepi 2 mesice před porodem doma, vsechno je tvoje volba...

mondulka21
autor
11. kvě 2014

@xmarg04 no, ale to neřeší můj problém, i když nastoupím později tak po porodu budu mít 22 týdnů a já potřebuju zkrátit právě ty po něm 😀. aby to bylo třeba jen 18 ...

elllenka
11. kvě 2014

@xmarg04 : možná je to tím, že mám hned od začátku těhotenství problémy a musela jsem ležet :( takže jsem byla na rizikovém těhotenství a dlouho jsem neměla ani vycházky. Teď jsem ráda, že mám mateřskou, teoreticky můžu kdykoliv kamkoliv, prakticky chodím jen po doktorech :( člověk, aby pořád studoval zákony a i když je má nastudované tak natrefí na blbou úřednici a má smůlu :( Už ted se děsím toho jak budu vyřizovat rodičovskou to zas budou mít blbý keci :(

fifina86
11. kvě 2014

@mondulka21 na pracáku s mateřskou moc nepořešíš, musím na správě sociálního zabezpečení, ta jí má v kompetenci 😉

xmarg04
11. kvě 2014

@mondulka21 Jasne, promin, blbe jsem precetla datumy... kazdopadne není problém ukoncit mateřskou dřív, jen to nesmí byt dřív nez po sestiinedeli a nesmí byt kratsi nez 14 tydnu.... (viz zakonik práce)...😉

xmarg04
11. kvě 2014

Jsem trochu lina to všechno sepisovat, takze koho by to zajímalo, prikladam clanek od proverenych advokatek...😉

http://www.epravo.cz/top/clanky/povinne-na-mate...

xmarg04
11. kvě 2014

@elllenka To je v CR dost nestastny - spousta uradu se chova jako stat ve state a nejde se s nima domluvit - ja jsem pravnik a když potrebuju nekde něco vyridit, vždycky si to samozrejme nastuduju, ovšem realita je pak často jina... 😅 Kazdopadne když trvas na svém, ono to pak jde... 😉 😉

elllenka
11. kvě 2014

@xmarg04 : zajímavý článek, děkuji. jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco nového.

elllenka
11. kvě 2014

@xmarg04 : takže i jako právnička s tím máš problémy? no to je pěkný :( mě minule rozbrečeli. U nás se na pracáku vyřizuje rodičovská dovolená a já si v práci měla nahlášenou RD na 3roky, ale peníze z rodičovské jsem vyčerpala dřív. A do práce jsem se měla vrátit dřív, tak mě poslali, abych se zeptala na pracáku jak to přesně je za jakých podmínek se můžu vrátit dřív do práce. No to bylo něco- řekly mi že mi rodičovskou dovolenou dávno zrušili, že si musím platit sama zdravotní pojištění, že mám ve zdravotní pojišťovně dluh. no škoda slov ( to co řekly, mě jsem se dočetla i tady na koníkovi, že to tak některé holky také měly) jsem nechápala, jak mi mohly bez mého souhlasu zrušit rodičovskou dovolenou ... no děs, řvaly tam po mě, že oni informovat nemusí, že je na to zákon ....
Pak jsem volala na infolinku na pracáku a tam mi řekli, že je všechno v pořádku, že je to tak jak jsem říkala já a poradili mi jak je to s dřívějším nástupem do práce. Fakt se děsím toho, že tam za těma .... budu muset zase jít :( jsem si říkala, že jim papíry pošlu poštou.

Nevíš náhodou jak je to s žádostí o rodičovskou? Vím, že to chtějí max. měsíc předem, ale může to být i dřív? Nikde v zákoně jsem to nevyčetla.

xmarg04
11. kvě 2014

@elllenka Kdo myslis, s tou zadosti o rodičovskou? A myslis dovolenou nebo příspěvek? Kazdopadne mas ještě 6 mesicu casu, pokud nemyslis peněžitou pomoc v materstvi...😉

elllenka
11. kvě 2014

@xmarg04 : myslím tím rodičovský příspěvek, všechno to papírování. Čas mám, už s tím mám i zkušenosti s předchozího těhotenství tak mě snad nemá co zaskočit, ale když jsi tady tak jsem se zkusila zeptat.
Jestli třeba můžu podat ty papíry 2měsíce před nástupem na rodičovskou- vždy čtu o nejpozdější době, kdy se to musí podat.

xmarg04
11. kvě 2014

@elllenka Ja myslim, ze by s tim nemel byt problém, ale jak rikam - stat ve state... 🙄 🙄 Jediny omezeni by mohlo byt, ze ten papir ze socky by nemel byt starsi nez... nevim kolik dni/mesicu, ale většinou to u spravnich aktu byva 3 mesice...

Tech nejpozději 30 dnu je tam proto, ze na vyrizeni mají 30 dnu, ale jinak me omezeni nenapada...