Je výhodnější nastoupit na PPM 6 či 8 t. před porodem?

2veverka
31. kvě 2011

Ahoj holky, můžete mi prosím poradit, jestli je výhodnější nastoupit na PPM 6 nebo 8 týdnů před porodem? Lékař mi řekl, ať si vyberu, a já nevím, jestli je to jedno nebo není. Doposud jsem byla na mateřské s dvouletým mrňousem. Díky moc za rady!!

verbalinka
31. kvě 2011

Ahoj, je to jedno. Musíš nastoupit kdykoli mezi 8-6 týdnem před termínem porodu, tedy můžeš si vybrat jakékoli datum v tomto rozmezí. Já šla cca 7 týdnů před termínem porodu, protože mně přišlo nejjednodušší nastupovat 1.10. Asi by ternín řešila těhulka, která je v ochranné lhůtě... Ale to ty nejsi 😉
A myslím, že tento problém už tady někde na koníkovi někdo řešil...

verbalinka
31. kvě 2011

Teď mě napadlo, že kvůli výplatě RP a PPM by bylo nejlepší si to dát na začátek nového měsíce, abys nepřišla o část RP. Ale přesně to nevím, zkus pohledat na koňovi 😉 Nebo napiš vojtisek2007 - ta ti výborně poradí 😉

laska.nezna.hranic
31. kvě 2011

moje doktorka to píše automaticky 6 týdnů před, protože se počítá, že dva týdny můžeš přenášet, tak aby z toho nebylo nakonec týdnů 10... pokud máš na výběr, tak je to úplně jedno...

2veverka
autor
31. kvě 2011

Děkuju moc. Všimla jsem si stejné diskuse v rubrice paragrafy, někdo tam říká, že 6 týdnů předem je to výhodnější. Ale nenapadá mě proč - teda pokud jde člověk stejně z jedné mateřské do druhé....

ffiinnkkaa
31. kvě 2011

@2veverka Já jsem šla v osmém a to jen z toho důvodu, že jsem do práce dojížděla a to ještě v létě a už se to nedalo zvládat..takže jsem to vyřešila tímhle způsobem, jinak je to fakt jedno..buď budeš brát dva týdny předem před porodem nebo dva navíc po něm..vždycky to ale bude dělat 28 týdnů 🙂

florczykovagabriela
17. únor 2014

Holky, chtěla jsem se na to PPM to mi dá doktor papír a já ho pak hodím do práce a oni už to vyřidí se soc.správou? Moc děkuji za odpověd jaksi jsem v tom ztracená 🙂

j.a.n.i
17. únor 2014

@2veverka No, pokud chodíš do práce nebo si na nemocenské, tak je to výhodnější v tom, že máš o 2 týdny déle plat/nemocenskou. Pokud bereš rodičák, tak tam je to buď jedno nebo je výhodnější 6 týdnů, protože zas bereš déle ten rodičák, který jinak propadne.

adik2
17. únor 2014

@j.a.n.i Ahoj, prosím mám na tebe dotaz. Jsem teď na rodičovské dovolené do 14.5.2014. 9.7. mám termín porodu. Kdybych tedy šla na mateřskou 8 týdnů před, tak mi to vychází přesně na toho 14.5. Jde mi o to, jestli mám tedy plynule přejít a nebo těch 14 dní si mám vzít PN, dovolenou, neplacené volno... a jít na mateřskou 28.5. (čili 6 týdnů před)? Co bude výhodnější? Moc děkuji 🙂

apacheee
AMBASADORKA
17. únor 2014

Holky a kdy je potřeba si ten nástup na PPM rozmyslet?

j.a.n.i
17. únor 2014

@adik2 Tak úplně nejvýhodnější by byl nástup na MD až 1.6., ale to bys musela mít o pár dní později termín porodu, neliší se ti třeba ten podle MS a UTZ, že by šlo ukecat doktora, ať tam napíše ten pozdější?

j.a.n.i
17. únor 2014

@apacheee Do nástupu 🙂 resp. do odevzdání toho papíru na ní.

adik2
17. únor 2014

@j.a.n.i Hmm bohužel, ten 9.7. je podle UTZ, dle MS je 3.7. ☹ Takže z těch dvou variant radíš co? Moc díky za odpověď.

vera_vila
17. únor 2014

@adik2 Jestli máš možnost vybrat si dovolenou, tak bych si klidně těch 14 dní vzala dovolenou, protože na ní máš rozhodně vyšší průměr, než třeba na PN nebo neplaceném volnu... Ale pokud tu možnost nemáš, tak klidně si dej nástup na mateřskou hned po skončení rodičovské... Ono je to celkově jedno, jesti je to 6 nebo 8...

@apacheee ve chvíli, kdy budeš odevzdávat papír se žádostí o mateřskou, musíš mít rozmyšlený termín nástupu, který do té žádosti uvádíš... V podstatě ho můžeš odevzdat v den, kdy na MD nastoupíš...

j.a.n.i
17. únor 2014

@vera_vila No, až tak úplně jedno to není, protože pokud nastoupí v květnu, tak se ji o výši té květnové PPM bude krátit rodičák.

@adik2 Tak to bych volila asi dovolenou a nástup na PPM co nejpozději.

vera_vila
17. únor 2014

@j.a.n.i Bude se krátit, ale pořád o příjem nepřijde, protože se jí to doplní z PPM, která bude na úrovni PPM předchozí... A třeba jí PPM vychází finančně líp, než rodičák, tak se pak vyplatí nastoupit dřív na PPM, protože bude více peněz... Pokud PPM vycházela míň, tak bych volila nástup na mateřskou až od toho 28.5., kdy dostane rodičák kromě 3 dnů celý a za 3 dny pak PPM... @adik2

j.a.n.i
17. únor 2014

@vera_vila Nevyplatí, protože sice teď dostane "víc" ale o to dřív ji PPM skončí, takže ve výsledku dostane méně přesně o ten rodičák, o který se dřívějším nástupem připraví...

vera_vila
17. únor 2014

@j.a.n.i nejsem si jistá, ale myslím, že je úplně jedno, jestli nastoupí v půlce měsíce, nebo na začátku měsíce, protože vždy přijde o 1 rodičák - když nastoupí v polovině května, za květen už RP nedostane a PPM jí bude končit na konci měsíce, tak hned od dalšího měsíce pak dostane RP. Když nastoupí na začátku měsíce, sice za květen RP dostane, ale PPM jí skončí v půlce měsíce, za ten RP nedostane a dostane ho až od dalšího měsíce...

@adik2 zajdi si na úřad a přímo se tam zeptej, jak to je, jestli máš nárok na RP do 14.5., když bys od 15.5. nastoupila PPM nebo nemáš... Pokud ne, tak je to fakt jedno, vždycky o jeden RP přijdeš (v květnu nebo po skončení PPM)... Pokud ano, tak se vyplatí nastoupit 14.5., protože dostaneš RP i PPM, ale naopak to neplatí (když ti skončí PPM v polovině měsíce, tak nárok na RP máš nejdřív až od následujícího měsíce, takže bys měla v případě nástupu na PPM od začátku měsíce polovinu měsíce po skončení PPM "bez příjmu")

j.a.n.i
17. únor 2014

@vera_vila Není to jedno, protože na PPM je v součtu furt stejná, ten další rodičák taky, takže čím později nastoupí na PPM, tím víc vybere z toho aktuálního rodičáku, který jinak propadne. Kdežto o ten rodičák po mateřské nepřijde, tam se jeho vyplácení pouze posune.

A jinak na to jak jeto s rodičákem v půlce měsíce se nemusí ptát, tam je to tak, že se vezme v daném měsíci výše mateřské a pokud je vyšší než rodičák, tak nárok na rodičák již není, pokud je menší, tak je nárok na rozdíl. A jen tak mimochodem, stejně to funguje i při konci mateřské, takže není pravda, že by při konci mateřské v půli měsíce měla nárok na RP až od dalšího, opět zde závisí na tom, jak je ta PPM vysoká.